ubuntu-calendar-app - en to gd translation catalogue (96 entries)

en: Calendar
gd: Am mìosachan

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
gd: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;mìosachan;tachartas;là;latha;seachdain;mìos;bliadhna;coinneamh;ceann-là;ceann-latha;

en: no event name set
gd: cha deach ainm an tachartais a shuidheachadh

en: no location
gd: gun ionad

en: Agenda
gd: Clàr-gnothaich

en: You have no calendars enabled
gd: Chan eil mìosachan an comas agad

en: No upcoming events
gd: Cha bhi tachartas ann a dh'aithghearr

en: Enable calendars
gd: Cuir mìosachain an comas

en: New event
gd: Tachartas ùr

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
gd[0]: %1 tachartas
gd[1]: %1 thachartas
gd[2]: %1 tachartasan
gd[3]: %1 tachartas

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
gd[0]: %1 tachartas fad an latha
gd[1]: %1 thachartas fad an latha
gd[2]: %1 tachartasan fad an latha
gd[3]: %1 tachartas fad an latha

en: Calendars
gd: Mìosachain

en: Back
gd: Air ais

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
gd: Sioncronaich

en: Syncing
gd: 'Ga shioncronachadh

en: Add online Calendar
gd: Cuir mìosachan air loidhne ris

en: Cancel
gd: Sguir dheth

en: Unable to deselect
gd: Cha ghabh a dhì-thaghadh

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
gd: Mus urrainn dhut tachartasan ùra a chruthachadh, feumaidh tu co-dhiù aon mhìosachan a thaghadh anns an urrainn dhut sgrìobhadh

en: Ok
gd: Ceart ma-thà

en: Delete
gd: Sguab às

en: Save
gd: Sàbhail

en: Description
gd: Tuairisgeul

en: Select Color
gd: Tagh dath

en: No contact
gd: Chan eil neach-aithne ann

en: Search contact
gd: Lorg neach-aithne

en: Today
gd: An-diugh

en: Delete Recurring Event
gd: Sguab às an tachartas ath-chùrsach

en: Delete Event
gd: Sguab às an tachartas

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
gd: A bheil thu airson an tachartas "%1" a-mhàin no a h-uile tachartas san t-sreath a sguabadh às?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson an tachartas "%1" a sguabadh às?

en: Delete series
gd: Sguab às an sreath

en: Delete this
gd: Sguab às seo

en: Edit Event
gd: Deasaich an tachartas

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
gd: A bheil thu airson an tachartas "%1" a-mhàin no a h-uile tachartas san t-sreath a dheasachadh?

en: Edit series
gd: Deasaich an sreath

en: Edit this
gd: Deasaich seo

en: Settings
gd: Roghainnean

en: Event Details
gd: Fiosrachadh an tachartais

en: Edit
gd: Deasaich

en: All Day
gd: Fad an latha

en: Attending
gd: Thig

en: Not Attending
gd: Cha dig

en: Maybe
gd: 'S dòcha

en: No Reply
gd: Gun fhreagairt

en: Reminder
gd: Cuimhneachan

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
gd: Tachair a-rithist

en: Repeats On:
gd: Tillidh e:

en: Recurring event ends
gd: Deireadh an thachartais ath-chùrsaich

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
gd: Tachraidh seo a-rithist

en: Date
gd: Ceann-là

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
gd[0]: %1; %2 turas
gd[1]: %1; %2 thuras
gd[2]: %1; %2 tursan
gd[3]: %1; %2 turas

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
gd: %1; gu %2

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
gd: %1 gach seachdain

en: OK
gd: Ceart ma-thà

en: Never
gd: Chan ann idir

en: After X Occurrence
gd: Às dèidh X tursan

en: After Date
gd: Às dèidh ceann-là

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
gd: Sn

en: End time can't be before start time
gd: Chan fhaod e crìochnachadh mus tòisich e

en: New Event
gd: Tachartas ùr

en: Error
gd: Mearachd

en: From
gd: O

en: To
gd: Gu

en: All day event
gd: Tachartas fad an latha

en: Event Name
gd: Ainm an tachartais

en: Location
gd: Ionad

en: Guests
gd: Aoighean

en: Add Guest
gd: Cuir aoigh ris

en: Pick an account to create.
gd: Tagh cunntas gus a chruthachadh.

en: Once
gd: Aon turas

en: Daily
gd: Gach latha

en: On Weekdays
gd: Gach latha obrach

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
gd: %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
gd: %1 's %2

en: Weekly
gd: Gach seachdain

en: Monthly
gd: Gach mìos

en: Yearly
gd: Gach bliadhna

en: No Reminder
gd: Na cuir 'nam chuimhne

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
gd: Àm an tachartais

en: %1 week | %1 weeks
gd[0]: %1 seachdain
gd[1]: %1 sheachdain
gd[2]: %1 seachdainean
gd[3]: %1 seachdain

en: %1 day | %1 days
gd[0]: %1 latha
gd[1]: %1 latha
gd[2]: %1 làithean
gd[3]: %1 latha

en: %1 hour | %1 hours
gd[0]: %1 uair a thìde
gd[1]: %1 uair a thìde
gd[2]: %1 uairean a thìde
gd[3]: %1 uair a thìde

en: %1 minute | %1 minutes
gd[0]: %1 mhionaid
gd[1]: %1 mhionaid
gd[2]: %1 mionaidean
gd[3]: %1 mionaid

en: Custom
gd: Gnàthaichte

en: Custom reminder
gd: Cuimhneachan gnàthaichte

en: Show week numbers
gd: Seall àireamhan nan seachdainean

en: Default reminder
gd: Cuimhneachan bunaiteach

en: Default calendar
gd: Mìosachan bunaiteach

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
gd: S%1

en: Year %1
gd: Bliadhna %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
gd: Gabhaidh aplacaid a' mhìosachain ri ceithir argamaidean: --starttime, --endtime, --newevent agus --eventid. Stiùirichidh an siostam iad. Thoir sùil air a' bhun-tùs airson beachd slàn mun dèidhinn

en: Day
gd: Latha

en: Week
gd: Seachdain

en: Month
gd: Mìos

en: Year
gd: Bliadhna
