ubuntu-calendar-app - en to ru translation catalogue (116 entries)

en: Calendar
ru: Календарь

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
ru: Календарь для Lomiri, который синхронизируется с онлайн-аккаунтами.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
ru: календарь;событие;день;неделя;год;встреча;собрание;

en: no event name set
ru: не указано название события

en: no location
ru: место не определено

en: Agenda
ru: Повестка дня

en: You have no calendars enabled
ru: Нет активных календарей

en: No upcoming events
ru: Нет предстоящих событий

en: Enable calendars
ru: Активировать календари

en: New event
ru: Новое событие

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
ru[0]: %1 событие
ru[1]: %1 события
ru[2]: %1 событий

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
ru[0]: %1 событие на весь день
ru[1]: %1 события на весь день
ru[2]: %1 событий на весь день

en: Calendars
ru: Календари

en: Back
ru: Назад

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
ru: Синхронизация

en: Syncing
ru: Синхронизация

en: Add online Calendar
ru: Добавить сетевой Календарь

en: Cancel
ru: Отмена

en: Unable to deselect
ru: Невозможно снять отметку выбора

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
ru: Для создания новых событий необходимо выбрать календарь с возможностью редактирования

en: Ok
ru: ОК

en: Network required
ru: Необходимо наличие сети

en: You are currently offline. In order to add online accounts you must have network connection available.
ru: В настоящее время вы находитесь в автономном режиме. Для того чтобы добавить онлайн-аккаунты, необходимо подключение к сети.

en: Delete
ru: Удалить

en: Save
ru: Сохранить

en: Description
ru: Описание

en: Select Color
ru: Выделить цветом

en: No contact
ru: Контакт отсутствует

en: Search contact
ru: Найти контакт

en: Today
ru: Сегодня

en: Delete Recurring Event
ru: Удалить повторяющееся событие

en: Delete Event
ru: Удалить событие

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
ru: Удалить только это событие "%1" или вместе с последующими?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
ru: Удалить событие "%1"?

en: Delete series
ru: Удалить группу

en: Delete this
ru: Удалить данное

en: Edit Event
ru: Изменить событие

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
ru: Редактировать только это событие "%1" или вместе с последующими?

en: Edit series
ru: Редактировать группу

en: Edit this
ru: Редактировать данное

en: Settings
ru: Настройки

en: Event Details
ru: Детали события

en: Edit
ru: Редактировать

en: All Day
ru: Весь день

en: Attending
ru: Приглашение принято

en: Not Attending
ru: Приглашение отклонено

en: Maybe
ru: Может быть

en: No Reply
ru: Нет ответа

en: Reminder
ru: Напоминание

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
ru: Повторение

en: Repeats On:
ru: Повторять:

en: Interval of recurrence
ru: Интервал повторений

en: Recurring event ends
ru: Повторять событие до

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
ru: Повторение

en: Date
ru: Дата

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
ru[0]: %1; %2 раз
ru[1]: %1; %2 раза
ru[2]: %1; %2 раз

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
ru: %1; до %2

en: ; every %1 days
ru: ; каждые %1 дней

en: ; every %1 weeks
ru: ; каждую %1 неделя

en: ; every %1 months
ru: ; каждые %1 месяца

en: ; every %1 years
ru: ; каждые %1 лет

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
ru: Еженедельно по %1

en: Never
ru: Никогда

en: After X Occurrence
ru: После X повторений

en: After Date
ru: После даты

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
ru: нед

en: End time can't be before start time
ru: Дата окончания не может быть раньше даты начала события

en: New Event
ru: Новое событие

en: Error
ru: Ошибка

en: From
ru: с

en: To
ru: Кому

en: All day event
ru: Событие на весь день

en: Event Name
ru: Название события

en: More details
ru: Подробнее

en: Location
ru: Местоположение

en: Guests
ru: Участники

en: Add Guest
ru: Добавить участника

en: Pick an account to create.
ru: Для создания войдите в аккаунт.

en: Once
ru: Однократно

en: Daily
ru: Ежедневно

en: On Weekdays
ru: По будням

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
ru: По %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
ru: По %1 и %2

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: No Reminder
ru: Без напоминания

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
ru: Во время события

en: %1 week | %1 weeks
ru[0]: %1 неделя
ru[1]: %1 недели
ru[2]: %1 недель

en: %1 day | %1 days
ru[0]: %1 день
ru[1]: %1 дня
ru[2]: %1 дней

en: %1 hour | %1 hours
ru[0]: %1 час
ru[1]: %1 часа
ru[2]: %1 часов

en: %1 minute | %1 minutes
ru[0]: %1 минута
ru[1]: %1 минуты
ru[2]: %1 минут

en: %1 minutes
ru: %1 минут

en: %1 hours
ru: %1 часов

en: %1 days
ru: %1 дней

en: %1 weeks
ru: %1 недель

en: Custom
ru: Пользовательские

en: Custom reminder
ru: Пользовательское напоминание

en: Set reminder
ru: Установить напоминание

en: Show week numbers
ru: Показывать номера недель

en: Display Chinese calendar
ru: Показать китайский календарь

en: Business hours
ru: Часы работы

en: Default reminder
ru: Напоминание по умолчанию

en: Default length of new event
ru: Длина нового события по умолчанию

en: Default calendar
ru: Календарь по умолчанию

en: Theme
ru: Тема

en: System theme
ru: Системная тема

en: SuruDark theme
ru: SuruDark тема

en: Ambiance theme
ru: Ambiance тема

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
ru: нед%1

en: Year %1
ru: Год %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
ru: Календарь принимает четыре аргумента: --starttime, --endtime, --newevent и --eventid. Они управляются системой. Подробную информацию см. в исходных данных

en: Day
ru: День

en: Week
ru: Неделя

en: Month
ru: Месяц

en: Year
ru: Год
