camera-app - en to fi translation catalogue (96 entries)

en: Camera
fi: Kamera

en: Camera application
fi: Kamerasovellus

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
fi: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record;kuvat;videot;nauhoita;tallenna;valokuvat;kamera

en: Settings
fi: Asetukset

en: About
fi: Yleistä

en: Add date stamp on captured images
fi: Lisää päiväleima otettuihin kuviin

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
fi: Muoto

en: Date formatting keywords
fi: Päivämäärän muokkauksen avainsanat

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
fi: Kuukauden päivä ilman etunollaa (1 - 31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
fi: kuukauden päivä etunollan kanssa (01 - 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
fi: Lyhennetty viikonpäivä, paikallinen (Ma - Su).

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
fi: Viikonpäivä, paikallinen pitkä muoto (Maanantai - Sunnuntai).

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
fi: Kuukausi numerona ilman etunollaa (1 - 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
fi: Kuukausi numerona etunollan kanssa (01 - 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
fi: Lyhennetty kuukauden nimi, paikallinen (Tammi - Joulu).

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
fi: Kuukausi, paikallinen pitkä muoto (Tammikuu - Joulukuu)

en: the year as two digit number (00 to 99)
fi: Vuosi kaksinumeroisena (00 - 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
fi: Vuosiluku nelinumeroisena. Jos negatiivinen, laitetaan eteen miinusmerkki.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
fi: Tunti ilman etunollaa (0 - 23 tai 1 - 12 kun AM/PM muodossa).

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
fi: Tunti etunollan kanssa (00 - 23 tai 01 - 12 kun AM/PM muodossa).

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
fi: Tunti ilman etunollaa (0 - 23, myös AM/PM muodossa).

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
fi: Tunti etunollan kanssa (00 - 23, myös AM/PM muodossa).

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
fi: Minuutit ilman etunollaa (0 - 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
fi: Minuutit etunollan kanssa (00 - 59).

en: the second without a leading zero (0 to 59)
fi: Sekunnit ilman etunollaa (0 - 59).

en: the second with a leading zero (00 to 59)
fi:  Sekunnit etunollan kanssa (00 - 59).

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
fi: millisekunnit ilman etunollaa (0 - 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
fi: millisekunnit etunollien kanssa (000 - 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
fi: käytä AM/PM muotoa. AP korvataan joko merkillä AM tai PM.

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
fi: käytä am/pm muotoa. ap korvataan joko merkillä am tai pm.

en: the timezone (for example 'CEST')
fi: aikavyöhyke (esim. CEST)

en: Add to Format
fi: Lisää muotoon

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
fi: Väri

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
fi: Kohdistus

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
fi: Peittokyky

en: Delete media?
fi: Poistetaanko media?

en: Delete
fi: Poista

en: Cancel
fi: Peru

en: No media available.
fi: Mediaa ei saatavilla.

en: Scanning for content...
fi: Haetaan sisältöä...

en: Select
fi: Valitse

en: Edit Photo
fi: Muokkaa kuvaa

en: Photo Roll
fi: Kuvarulla

en: Get the source
fi: Lähdekoodi

en: Report issues
fi: Ilmoita ongelmasta

en: Help translate
fi: Auta käännöksessä

en: Width : %1
fi: Leveys: %1

en: Height : %1
fi: Korkeus: %1

en: Media Information
fi: Median tiedot

en: Name : %1
fi: Nimi : %1

en: Type : %1
fi: Tyyppi: %1

en: No space left on device, free up space to continue.
fi: Laitteella ei tilaa, vapauta tilaa jatkaaksesi.

en: Swipe left for photo roll
fi: Vedä vasemmalle avataksesi kuvarullan

en: Share
fi: Jaa

en: Image Info
fi: Kuvan tiedot

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Back to Photo roll
fi: Takaisin kuvarullaan

en: Unable to share
fi: Jakaminen ei onnistunut

en: Unable to share photos and videos at the same time
fi: Kuvien ja videoiden jakaminen samanaikaisesti ei onnistu

en: Ok
fi: OK

en: On
fi: Päällä

en: Off
fi: Pois

en: Auto
fi: Automaattinen

en: 5 seconds
fi: 5 sekuntia

en: 15 seconds
fi: 15 sekuntia

en: Fine Quality
fi: Hyvä laatu

en: High Quality
fi: Korkea laatu

en: Normal Quality
fi: Normaali laatu

en: Basic Quality
fi: Peruslaatu

en: Save to SD Card
fi: Muistikortti

en: Save internally
fi: Sisäinen tila

en: Vibrate
fi: Värinä

en: Low storage space
fi: Tallennustila vähissä

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
fi: Tallennustila on vähissä. Jatkaaksesi ilman keskeytyksiä, vapauta tilaa.

en: External storage not writeable
fi: Erillinen tallennustila ei ole kirjoitettavissa

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
fi: Ei ole mahdollista kirjoittaa ulkoiseen tallennusmediaan. Irroittaminen ja uudelleenliittäminen voi ratkaista ongelman, tai sinun on alustettava media.

en: Cannot access camera
fi: Kameraa ei voi käyttää

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
fi: Kamerasovelluksella joko ei ole oikeuksia käyttää kameraa tai tapahtui jokin muu virhe.
    
    Mikäli oikeuksien myöntäminen ei ratkaise ongelmaa, käynnistä laite uudelleen.

en: Edit Permissions
fi: Muokkaa oikeuksia

en: Capture failed
fi: Kuvan ottaminen epäonnistui

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
fi: Erillisen tallennustilan korvaaminen toisella vastaavalla, tai sen alustaminen, tai laitteen käynnistäminen uudelleen saattaa korjata ongelman.

en: Restarting your device might fix the problem.
fi: Laitteen käynnistäminen uudelleen saattaa korjata ongelman.

en: Flash
fi: Salama

en: Light;Dark
fi: Vaalea;Tumma

en: Flip Camera
fi: Vaihda kameraa

en: Front Facing;Back Facing
fi: Etukamera;Takakamera

en: Shutter
fi: Suljin

en: Take a Photo;Snap;Record
fi: Take a Photo;Snap;Record;Ota kuva;Nauhoita

en: Mode
fi: Tila

en: Stills;Video
fi: Stills;Video;Valokuva;Video

en: White Balance
fi: Valkotasapaino

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
fi: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside;Valaisu;Päivä;Pilvinen;Sisä

en: <b>%1</b> photos taken today
fi: <b>%1</b> kuvaa otettu tänään

en: No photos taken today
fi: Ei tänään otettuja kuvia

en: <b>%1</b> videos recorded today
fi: <b>%1</b> videota nauhoitettu tänään

en: No videos recorded today
fi: Ei tänään nauhoitettuja videoita
