camera-app - en to fr translation catalogue (105 entries)

en: Camera
fr: Caméra

en: Camera application
fr: Application caméra

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
fr: Photos;Vidéos;Capture;Prise de vue;Instantané;Enregistrement

en: Settings
fr: Paramètres

en: Close
fr: Fermer

en: About
fr: À propos

en: Add date stamp on captured images
fr: Ajouter l'heure et la date aux images prises

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
fr: Formater

en: Date formatting keywords
fr: Mots-clés pour le format de la date

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
fr: le numéro du jour sans zéro initial (1 à 31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
fr: le numéro du jour avec zéro initial (01 à 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
fr: le nom local du jour sous forme abrégée (ex. « Lun » à « Dim »).

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
fr: le nom local du jour sous forme complète (ex. « Lundi » à « Dimanche »).

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
fr: le numéro du mois sans zéro initial (1 à 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
fr: le numéro du mois avec zéro initial (01 à 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
fr: le nom local du mois sous forme abrégée (ex. « Jan » à « Déc »).

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
fr: le nom local du mois sous forme complète (ex. « Janvier » à « Décembre »).

en: the year as two digit number (00 to 99)
fr: le numéro de l'année à deux chiffres (00 à 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
fr: le numéro d'année à quatre chiffres (si l'année est négative, le signe moins est ajouté en préfixe).

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
fr: l'heure sans zéro initial (0 à 23 ou 1 à 12 si format à 12 heures)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
fr: l'heure avec un numéro a deux chiffres (00 à 23 ou 01 à 12 si format horaire à 12 heures)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
fr: l'heure sans zéro initial (0 à 23, même avec le format à 12 heures)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
fr: l'heure avec zéro initial (00 à 23, même avec le format à 12 heures)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
fr: la minute sans zéro initial (0 à 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
fr: la minute avec zéro initial (00 à 59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
fr: la seconde sans zéro initial (0 à 59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
fr: la seconde avec zéro initial (00 à 59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
fr: la milliseconde sans zéros initiaux (0 à 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
fr: la milliseconde avec zéros initiaux (000 à 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
fr: utiliser le format à 12 heures (AP sera remplacé par « AM » ou « PM »).

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
fr: utiliser le format à 12 heures (AP sera remplacé par « AM » ou « PM »).

en: the timezone (for example 'CEST')
fr: le fuseau horaire (par exemple « HAEC »)

en: Add to Format
fr: Ajouter au format

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
fr: Couleur

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
fr: Alignement

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
fr: Opacité

en: Blurred Overlay
fr: Superposition floue

en: Delete media?
fr: Supprimer le fichier ?

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: No media available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: Scanning for content...
fr: Balayage du contenu…

en: Select
fr: Sélectionner

en: Edit Photo
fr: Modifier la photo

en: Photo Roll
fr: Pellicule

en: Back
fr: Retour

en: Get the source
fr: Récupérer le code source

en: Report issues
fr: Signaler les problèmes

en: Help translate
fr: Aider à traduire

en: Width : %1
fr: Largeur : %1

en: Height : %1
fr: Hauteur : %1

en: Date : %1
fr: Date : %1

en: Camera Model : %1
fr: Modèle de l'appareil : %1

en: Copyright : %1
fr: Droits d'auteur : %1

en: Exposure Time : %1
fr: Temps d'exposition : %1

en: F. Number : %1
fr: Numéro F. : %1

en: Sub-File type : %1
fr: Type de sous-fichier : %1

en: Media Information
fr: Informations sur le fichier

en: Name : %1
fr: Nom : %1

en: With Flash : %1
fr: Avec flash : %1

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: No space left on device, free up space to continue.
fr: Il n'y a plus d'espace disponible sur l'appareil, libérez de l'espace pour continuer.

en: Swipe left for photo roll
fr: Faites glisser sur la gauche pour faire défiler les photos

en: Share
fr: Partager

en: Image Info
fr: Informations sur l'image

en: Edit
fr: Modifier

en: Back to Photo roll
fr: Revenir à la pellicule

en: Unable to share
fr: Impossible de partager

en: Unable to share photos and videos at the same time
fr: Impossible de partager les photos et les vidéos en même temps

en: Ok
fr: Valider

en: On
fr: Activé

en: Off
fr: Désactivé

en: 5 seconds
fr: 5 secondes

en: 15 seconds
fr: 15 secondes

en: Fine Quality
fr: Qualité supérieure

en: High Quality
fr: Qualité haute

en: Normal Quality
fr: Qualité moyenne

en: Basic Quality
fr: Qualité de base

note: TRANSLATORS: this will be displayed on an small button so for it to fit it should be less then 3 characters long.
en: SD
fr: Carte mémoire

en: Save to SD Card
fr: Enregistrer sur la carte mémoire

en: Save internally
fr: Enregistrer localement

en: Vibrate
fr: Vibrer

en: Low storage space
fr: Espace de stockage faible

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
fr: Vous arrivez à cours d'espace de stockage. Pour continuer sans interruptions, libérez maintenant de l'espace de stockage.

en: External storage not writeable
fr: Dispositif de stockage externe non modifiable

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
fr: Il ne semble pas possible d'écrire sur votre dispositif de stockage externe. Essayer de l'éjecter et de le réinsérer pourrait résoudre ce problème. Sinon, vous pouvez tenter de le formater.

en: Cannot access camera
fr: Accès à la caméra refusé

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
fr: L'application Caméra n'est pas autorisée à accéder à la caméra ou bien une autre erreur a eu lieu.
    
    Si autoriser l'accès à la caméra ne résout pas ce problème, redémarrez votre appareil.

en: Edit Permissions
fr: Autorisations

en: Capture failed
fr: La capture a échoué

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
fr: Le remplacement de votre dispositif externe, son formatage ou le redémarrage de l'appareil pourrait résoudre le problème.

en: Restarting your device might fix the problem.
fr: Le redémarrage de votre appareil pourrait résoudre le problème.

en: Light;Dark
fr: Clair;Sombre

en: Flip Camera
fr: Inverser la caméra

en: Front Facing;Back Facing
fr: Objectif avant;Objectif arrière

en: Shutter
fr: Obturateur

en: Take a Photo;Snap;Record
fr: Prendre une photo;Enclencher;Enregistrer

en: Stills;Video
fr: Images fixes;Vidéo

en: White Balance
fr: Balance des blancs

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
fr: Condition de luminosité;Jour;Nuageux;Intérieur

en: <b>%1</b> photos taken today
fr: <b>%1</b> photos prises aujourd'hui

en: No photos taken today
fr: Aucune photo prise aujourd'hui

en: <b>%1</b> videos recorded today
fr: <b>%1</b> vidéos enregistrées aujourd'hui

en: No videos recorded today
fr: Aucune vidéo enregistrée aujourd'hui
