camera-app - en to he translation catalogue (96 entries)

en: Camera
he: מצלמה

en: Camera application
he: יישום המצלמה

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
he: תמונות;וידאו;לכידת וידאו;צילום;תמונה;הקלטה

en: Settings
he: הגדרות

en: About
he: על אודות

en: Add date stamp on captured images
he: הוספת תאריך מודפס על התמונות שצולמו

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
he: פורמט

en: Date formatting keywords
he: מילות מפתח לפורמט הזמן

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
he: מספר היום בחודש ללא אפס מוביל (1 עד 31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
he: מספר היום בחודש עם אפס מוביל (01 עד 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
he: שם מקוצר ליום בשבוע (למשל א' עד ש').

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
he: שם ארוך ליום בשבוע ( 'ראשון' עד 'שבת' ).

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
he: מספר החודש בשנה ללא אפס מוביל (1 עד 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
he: מספר  החודש בשנה עם אפס מוביל ( 01 עד 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
he: שם מקוצר לחודש ('ינוא' עד 'דצמב').

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
he: שם מלא לחודש ('ינואר' עד 'דצמבר').

en: the year as two digit number (00 to 99)
he: שני הספרות האחרונות של השנה (00 עד 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
he: השנה בייצוג של ארבעה ספרות.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
he: השעה ללא  אפס מוביל (0 עד 23 או 1 עד 12 עם תצוגת AM/PM)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
he: השעה עם אפס מוביל (00 עד 23 או 01 עד  12 עם תצוגת AM/PM)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
he: השעה ללא אפס מוביל ( 0 עד 23 , אפילו עם תצוגת AM/PM)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
he: השעה עם אפס מוביל ( 00 עד 23 , אפילו עם תצוגת AM/PM)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
he: הדקה בשעה ללא אפס מוביל (0 עד 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
he: הדקה בשעה עם אפס מוביל (00 עד 59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
he: השנייה בשעה ללא  אפס מוביל (0 עד 59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
he: השנייה בשעה עם אפס מוביל (00 עד 59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
he: המילי שנייה בשעה ללא אפס מוביל (0 עד 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
he: המילי שנייה בשעה עם אפסים מובילים (000 עד 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
he: השתמש בתצוגת AM/PM. AP יוחלף ב- 'AM' או 'PM'.

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
he: השתמש בתצוגת am/pm. ap יוחלף ב- 'am' או 'pm'.

en: the timezone (for example 'CEST')
he: אזור הזמן (לדוגמא 'IDT')

en: Add to Format
he: הוספה לפורמט

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
he: צבע

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
he: מיקום

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
he: שקיפות

en: Delete media?
he: האם למחוק את המדיה?

en: Delete
he: מחיקה

en: Cancel
he: ביטול

en: No media available.
he: אין מדיה זמינה.

en: Scanning for content...
he: סריקת תוכן מתבצעת…

en: Select
he: בחר

en: Edit Photo
he: עריכת תמונה

en: Photo Roll
he: סרט צילום

en: Get the source
he: קבל את המקור

en: Report issues
he: דיווח על בעיות

en: Help translate
he: סייע בתרגום

en: Width : %1
he: רוחב : %1

en: Height : %1
he: גובה : %1

en: Media Information
he: מידע על המדיה

en: Name : %1
he: שם : %1

en: Type : %1
he: סוג : %1

en: No space left on device, free up space to continue.
he: לא נשאר מקום במכשיר, נא לפנות קצת מקום כדי להמשיך.

en: Swipe left for photo roll
he: החליקו שמאלה כדי לגשת לתמונות שצולמו

en: Share
he: שיתוף

en: Image Info
he: פרטי תמונה

en: Edit
he: עריכה

en: Back to Photo roll
he: החזרה לסרט צילום

en: Unable to share
he: לא ניתן לשתף

en: Unable to share photos and videos at the same time
he: לא ניתן לשתף תמונות ווידאו באותו הזמן

en: Ok
he: אישור

en: On
he: מופעל

en: Off
he: כבוי

en: Auto
he: אוטומטי

en: 5 seconds
he: 5 שניות

en: 15 seconds
he: 15 שניות

en: Fine Quality
he: איכות טובה

en: High Quality
he: איכות גבוהה

en: Normal Quality
he: איכות רגילה

en: Basic Quality
he: איכות בסיסית

en: Save to SD Card
he: שמירה לאחסון חיצוני

en: Save internally
he: שמירה לאחסון פנימי

en: Vibrate
he: רטוט

en: Low storage space
he: מעט מקום אחסון

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
he: מקום האחסון הולך ונגמר. על מנת להמשיך ללא  הפרעות, אנא פנו מקום באחסון.

en: External storage not writeable
he: אחסון חיצוני לא ניתן לכתיבה

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
he: נראה שלא ניתן לכתוב  לאחסון החיצוני. הוצאה והכנסה מחדש של המדיה אולי תפתור את הבעיה, או שאולי יש צורך לפרמט את המדיה החיצונית.

en: Cannot access camera
he: לא ניתן לגשת למצלמה

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
he: לאפליקציית המצלמה אין גישה לחומרת המצלמה או שקרתה בעיה אחרת.
    
    אם שינוי הרשאת גישה לחומרת המצלמה לא פתרה את הבעיה, אנא נסו להפעיל מחדש את המכשיר.

en: Edit Permissions
he: עריכת הרשאות

en: Capture failed
he: לכידה נכשלה

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
he: החלפת המדיה החיצונית, פרמוט המדיה או אתחול המכשיר אולי יפתור את ה בעיה.

en: Restarting your device might fix the problem.
he: אתחול המכשיר אולי יפתור את הבעיה.

en: Flash
he: מבזק

en: Light;Dark
he: בהיר;כהה

en: Flip Camera
he: היפוך המצלמה

en: Front Facing;Back Facing
he: קדמית;אחורית

en: Shutter
he: צמצם

en: Take a Photo;Snap;Record
he: צילום תמונה;צילום מסך;הקלטה

en: Mode
he: מצב

en: Stills;Video
he: תמונה;וידאו

en: White Balance
he: איזון צבע לבן

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
he: תנאי תאורה;יום;מעונן;בחוץ

en: <b>%1</b> photos taken today
he: <b>%1</b> תמונות צולמו היום

en: No photos taken today
he: לא צולמו תמונות היום

en: <b>%1</b> videos recorded today
he: <b>%1</b> סרטונים הוקלטו היום

en: No videos recorded today
he: לא הוקלטו סרטונים היום
