camera-app - en to id translation catalogue (92 entries)

en: Camera
id: Kamera

en: Camera application
id: Aplikasi kamera

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
id: Foto;Video;Capture;Shoot;Snapshot;Merekam

en: Settings
id: Pengaturan

en: About
id: Tentang

en: Add date stamp on captured images
id: Tambah tanggal di jepretan foto

en: Date formatting keywords
id: Kata kunci format tanggal

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
id: hari sebagai angka tanpa awalan nol (1 hingga 31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
id: hari sebagai angka dengan nol di depan (01 hingga 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
id: nama hari yang disingkat yang disingkat (mis. 'Sen' hingga 'Min').

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
id: Nama hari yang panjang (misal. 'Senin' hingga 'Minggu').

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
id: bulan sebagai angka tanpa awalan nol (1 hingga 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
id: bulan sebagai angka dengan awalan nol (01 hingga 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
id: nama bulan yang disingkat (mis. 'Jan' hingga 'Des').

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
id: nama bulan tidak disingkat (misal. 'Januari' hingga 'Desember').

en: the year as two digit number (00 to 99)
id: tahun sebagai dua dijit nomor (00 hingga 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
id: tahun sebagai empat dijit nomor. Jika tahun itu negatif, tanda minus ditambahkan di samping.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
id: jam tanpa diawali dengan nol (0 hingga 23 atau 1 hingga 12 dengan tampilan Pagi/Malam)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
id: jam dengan diawali nol (00 hingga 23 atau 01 hingga 12 dengan tampilan Pagi/Malam)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
id: jam tanpa diawali nol (0 hingga 23, bahkan dengan tampilan Pagi/Malam)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
id: jam dengan diawali nol (00 hingga 23, bahkan dengan tampilan Pagi/Malam)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
id: menit tanpa diawali nol (0 hingga 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
id: menit dengan diawali nol (00 hingga 59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
id: detik tanpa diawali nol (0 hingga 59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
id: detik dengan diawali nol (00 hingga 59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
id: milidetik tanpa diawali nol (0 hingga 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
id: milidetik dengan diawali nol (000 hingga 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
id: gunakan tampilan Pagi/Malam. AP akan digantikan oleh diantara 'Pagi' atau 'Malam'.

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
id: gunakan tampilan pagi/malam. ap akan digantikan oleh diantara 'pagi' atau 'malam'.

en: the timezone (for example 'CEST')
id: zona waktu (misalnya 'CEST')

en: Add to Format
id: Tambahkan ke Format

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
id: Warna

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
id: Posisi

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
id: Kebeningan

en: Delete media?
id: Hapus media?

en: Delete
id: Hapus

en: Cancel
id: Batal

en: No media available.
id: Tidak tersedia media.

en: Scanning for content...
id: Memindai konten...

en: Select
id: Pilih

en: Edit Photo
id: Sunting Foto

en: Photo Roll
id: Gulungan Foto

en: Get the source
id: Dapatkan kode sumbernya

en: Report issues
id: Laporkan masalah

en: Help translate
id: Bantu menterjemahkan

en: Width : %1
id: Lebar : %1

en: Height : %1
id: Tinggi : %1

en: Media Information
id: Informasi Media

en: Name : %1
id: Nama : %1

en: Type : %1
id: Tipe : %1

en: No space left on device, free up space to continue.
id: Tidak ada penyimpanan tersisa di perangkat, kosongkan penyimpanan untuk melanjutkan.

en: Swipe left for photo roll
id: Geser ke kiri untuk gulungan foto

en: Share
id: Berbagi

en: Image Info
id: Info Gambar

en: Edit
id: Ubah

en: Back to Photo roll
id: Kembali ke Gulungan foto

en: Unable to share
id: Tidak bisa dibagikan

en: Unable to share photos and videos at the same time
id: Tidak bisa membagikan foto dan video dalam waktu bersamaan

en: Ok
id: Baik

en: On
id: Nyalakan

en: Off
id: Matikan

en: Auto
id: Otomatis

en: 5 seconds
id: 5 detik

en: 15 seconds
id: 15 detik

en: Fine Quality
id: Kualitas Bagus

en: High Quality
id: Kualitas Tinggi

en: Normal Quality
id: Kualitas Normal

en: Basic Quality
id: Kualitas Dasar

en: Save to SD Card
id: Simpan ke Kartu SD

en: Save internally
id: Simpan secara internal

en: Vibrate
id: Getaran

en: Low storage space
id: Penyimpanan hampir habis

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
id: Anda menjalankan dengan penyimpanan yang hampir habis. Untuk melanjutkan tanpa gangguan, bebaskan beberapa ruangan di penyimpanan sekarang.

en: External storage not writeable
id: Penyimpanan eksternal tidak dapat menulis

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
id: Tidak bisa menulis ke penyimpanan eksternal anda. Coba cabut dan tancapkan kembali mungkin bisa memperbaiki masalahnya, atau lakukan pemformatan.

en: Cannot access camera
id: Tidak dapat mengakses kamera

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
id: Aplikasi Kamera tidak mendapat izin untuk mengakses hardware kamera atau terjadi kesalahan.
    
    Jika memberikan izin tidak menyelesaikan permasalahan ini, nyalakan ulang ponsel anda.

en: Edit Permissions
id: Sunting Izin

en: Capture failed
id: Gagal menangkap

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
id: Mengganti media external anda, memformatnya, atau menyalakan ulang perangkat mungkin akan memperbaiki masalahnya.

en: Restarting your device might fix the problem.
id: Menyalakan ulang perangkat anda mungkin memperbaiki masalahnya.

en: Light;Dark
id: Terang;Gelap

en: Flip Camera
id: Putar Kamera

en: Front Facing;Back Facing
id: Menghadap Depan;Menghadap Belakang

en: Take a Photo;Snap;Record
id: Ambil Foto;Jepret;Rekam

en: Stills;Video
id: Tetap;Video

en: White Balance
id: Keseimbangan Putih

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
id: Kondisi Cahaya;Cerah;Berawan;Dalam Ruangan

en: <b>%1</b> photos taken today
id: <b>%1</b> foto diambil hari ini

en: No photos taken today
id: Tidak ada foto yang diambil hari ini

en: <b>%1</b> videos recorded today
id: <b>%1</b> video direkam hari ini

en: No videos recorded today
id: Tidak ada video yang direkam hari ini
