camera-app - en to it translation catalogue (105 entries)

en: Camera
it: Fotocamera

en: Camera application
it: Applicazione per foto e video

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
it: Foto;Video;Cattura;Schermata;Registra;Immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Close
it: Chiudi

en: About
it: Informazioni

en: Add date stamp on captured images
it: Aggiungi la data alle immagini scattate

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
it: Formatta

en: Date formatting keywords
it: Parole chiavi per formattare la data

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
it: Numero del giorno senza zeri iniziali ( da 1 a 31 )

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
it: il giorno in forma numerica con zero iniziale (da 01 a 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
it: il nome abbreviato e localizzato del giorno (es. da "Lun" a "Dom").

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
it: il nome del giorno completo e localizzato (es. da "Lunedi" a "Domenica").

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
it: il mese in forma numerica senza zero iniziale (da 1 a 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
it: il mese in forma numerica con zero iniziale (da 01 a 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
it: il nome abbreviato e localizzato del mese (es. da "Gen" a "Dic").

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
it: il nome completo e localizzato del mese (es. da "Gennaio" a "Dicembre").

en: the year as two digit number (00 to 99)
it: l'anno come numeto di due cifre (da 00 a 99 )

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
it: l'anno come numero di quatro cifre. Se l'anno è negativo, un segno meno è aggiunto come prefisso.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
it: l'ora senza zero iniziale (da 0 a 23 o da 1 a 12 con sistema orario a 12 ore)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
it: l'ora con zero iniziale (da 00 a 23 o da 01 a 12 con sistema orario a 12 ore)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
it: l'ora senza zero iniziale (da 0 a 23, anche con sistema orario a 12 ore)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
it: l'ora con zero iniziale (da 00 a 23, anche con sistema orario a 12 ore)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
it: il minuto senza zero iniziale (da 0 a 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
it: il minuto con zero iniziale (da 00 a 59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
it: il secondo senza zero iniziale (da 0 a 59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
it: il secondo con zero iniziale (da 00 a 59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
it: i millisecondI senza zeri iniziali (da 0 a 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
it: i millisecondi con zeri iniziali (da 000 a 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
it: usare sistema orario a 12 ore. AP verrà sostituito con 'AM' o 'PM'.

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
it: usare sistema orario a 12 ore. ap verrà sostituito con 'am' o 'pm'.

en: the timezone (for example 'CEST')
it: il fuso orario (per esempio «CEST«)

en: Add to Format
it: Aggiungi al formato

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
it: Colore

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
it: Allineamento

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
it: Opacità

en: Blurred Overlay
it: Sovrapposizione Sfocata

en: Only Blur Preview overlay
it: Solo Anteprima della Sfocatura in sovrapposizione

en: Delete media?
it: Eliminare contenuto multimediale?

en: Delete
it: Elimina

en: Cancel
it: Annulla

en: No media available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Scanning for content...
it: Ricerca contenuti in corso...

en: Select
it: Seleziona

en: Edit Photo
it: Modifica foto

en: Photo Roll
it: Rullino

en: Back
it: Indietro

en: Get the source
it: Ottieni i sorgenti

en: Report issues
it: Segnala errori

en: Help translate
it: Aiuta a tradurre

en: Width : %1
it: Larghezza :%1

en: Height : %1
it: Altezza : %1

en: Date : %1
it: Data : %1

en: Camera Model : %1
it: Modello Fotocamera : %1

en: Exposure Time : %1
it: Tempo di Esposizione : %1

en: F. Number : %1
it: Numero F. : %1

en: Sub-File type : %1
it: Tipo di Sotto-File : %1

en: Media Information
it: Informazioni del file media

en: Name : %1
it: Nome : %1

en: Type : %1
it: Tipo : %1

en: With Flash : %1
it: Con Flash :%1

en: Yes
it: Si

en: No space left on device, free up space to continue.
it: Spazio sul dispositivo esaurito, liberare dello spazio per continuare.

en: Swipe left for photo roll
it: Scorrere a sinistra per il rullino

en: Share
it: Condividi

en: Image Info
it: Informazioni immagine

en: Edit
it: Modifica

en: Back to Photo roll
it: Indietro al rullino foto

en: Unable to share
it: Impossibile condividere

en: Unable to share photos and videos at the same time
it: Impossibile condividere foto e video contemporaneamente

en: On
it: Attivato

en: Off
it: Disattivato

en: Auto
it: Automatico

en: 5 seconds
it: 5 secondi

en: 15 seconds
it: 15 secondi

en: Fine Quality
it: Qualità elevata

en: High Quality
it: Qualità alta

en: Normal Quality
it: Qualità normale

en: Basic Quality
it: Qualità di base

en: Save to SD Card
it: Salva sulla scheda SD

en: Save internally
it: Salva internamente

en: Vibrate
it: Vibra

en: Low storage space
it: Spazio in esaurimento

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
it: Lo spazio disponibile sul dispositivo si sta esaurendo. Per continuare senza interruzioni, liberare dello spazio ora.

en: External storage not writeable
it: Memoria esterna non scrivibile

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
it: Non sembra possibile scrivere sul tuo supporto di memorizzazione esterno. Provare ad espellerlo e inserirlo nuovamente potrebbe risolvere il problema, o potrebbe essere necessario formattarlo.

en: Cannot access camera
it: Impossibile accedere alla fotocamera

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
it: L'applicazione Camera non è autorizzata ad accedere alla camera o c'è stato un altro errore.
    
    Se autorizzare l'applicazione non risolve il problema, riavvia il dispositivo.

en: Edit Permissions
it: Modifica permessi

en: Capture failed
it: Cattura fallita

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
it: Sostituire la scheda esterna, formattarla o riavviare il dispositivo potrebbe risolvere il problema.

en: Restarting your device might fix the problem.
it: Riavviare il dispositivo potrebbe risolvere il problema.

en: Light;Dark
it: Luminoso;Buio

en: Flip Camera
it: Ruota la Fotocamera

en: Front Facing;Back Facing
it: Fronte;Retro

en: Shutter
it: Scatta

en: Take a Photo;Snap;Record
it: Scatta una foto;Registra

en: Mode
it: Modalità

en: Stills;Video
it: Foto;Video

en: White Balance
it: Bilanciamento Bianco

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
it: Illuminazione;Luce naturale;Nuvoloso;Interno

en: <b>%1</b> photos taken today
it: <b>%1</b> foto scattate oggi

en: No photos taken today
it: Nessuna foto scattata oggi

en: <b>%1</b> videos recorded today
it: <b>%1</b> video registrati oggi

en: No videos recorded today
it: Nessun video registrato oggi
