camera-app - en to ja translation catalogue (108 entries)

en: Camera
ja: カメラ

en: Camera application
ja: カメラアプリ

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
ja: 写真;ビデオ;キャプチャ;撮影;スナップショット;録画

en: Settings
ja: 設定

en: Close
ja: 閉じる

en: About
ja: アプリについて

en: Add date stamp on captured images
ja: 写真に日付を追加

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
ja: フォーマット

en: Date formatting keywords
ja: 日付フォーマットのキーワード

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
ja: 日付の頭にゼロを付けない (1～31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
ja: 日付の頭にゼロをつける (01～31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
ja: 短い曜日 (例 「月」「火」…「日」)。

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
ja: 長い曜日 (例 「月曜日」「火曜日」…「日曜日」)。

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
ja: 月の頭にゼロを付けない (1～12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
ja: 月の頭にゼロをつける (01～12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
ja: 短い月の名前 （「1月」…「12月」）。

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
ja: 長い月の名前（「1月」...「12月」）。

en: the year as two digit number (00 to 99)
ja: 2桁の年 (00～99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
ja: 4桁の年。年が負の場合、頭にマイナス記号がつきます。

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
ja: 頭にゼロを付けない時間 (24時間制の場合0～23、12時間制の場合1～12)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
ja: 頭にゼロをつける時間(24時間制の場合00～23、12時間制の場合01～12)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
ja: 頭にゼロを付けない時間 (0〜23、常に AM/PM をつける)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
ja: 頭にゼロをつける時間 (0〜23、常に AM/PM をつける)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
ja: 頭にゼロを付けない分数 (0〜59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
ja: 頭にゼロをつける分数 (00〜59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
ja: 頭にゼロを付けない秒数 (0〜59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
ja: 頭にゼロをつける秒数 (00〜59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
ja: 頭にゼロを付けないミリ秒 (0〜999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
ja: 頭にゼロをつけるミリ秒 (000〜999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
ja: AM/PM 表示を使用します。AP は AM または PM と表示されます。

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
ja: am/pm 表示を使用します。ap は am または pm と表示されます。

en: the timezone (for example 'CEST')
ja: タイムゾーン (例: CEST)

en: Add to Format
ja: フォーマットに追加

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
ja: カラー

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
ja: 配置

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
ja: 透明度

en: Blurred Overlay
ja: ぼかし効果

en: Delete media?
ja: メディアを削除しますか？

en: Delete
ja: 削除

en: Cancel
ja: キャンセル

en: No media available.
ja: 利用可能なメディアがありません。

en: Scanning for content...
ja: コンテンツをスキャン中...

en: Select
ja: 選択

en: Edit Photo
ja: 写真を編集

en: Photo Roll
ja: フォトロール

en: Back
ja: 戻る

en: Get the source
ja: ソースを取得

en: Report issues
ja: 問題を報告

en: Help translate
ja: 翻訳に貢献

en: Width : %1
ja: 幅: %1

en: Height : %1
ja: 高さ: %1

en: Date : %1
ja: 日付: %1

en: Camera Model : %1
ja: カメラモデル: %1

en: Copyright : %1
ja: コピーライト: %1

en: Exposure Time : %1
ja: 露光時間 : %1

en: F. Number : %1
ja: F.番号 : %1

en: Sub-File type : %1
ja: サブファイルタイプ : %1

en: Media Information
ja: メディア情報

en: Name : %1
ja: 名前: %1

en: Type : %1
ja: タイプ :%1

en: With Flash : %1
ja: フラッシュ : %1

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: No space left on device, free up space to continue.
ja: デバイスに空き容量がありません。続行するには空き容量を確保してください。

en: Swipe left for photo roll
ja: 左にスワイプしてフォトロールを表示

en: Share
ja: 共有

en: Image Info
ja: 画像情報

en: Edit
ja: 編集

en: Back to Photo roll
ja: フォトロールに戻る

en: Unable to share
ja: 共有できません

en: Unable to share photos and videos at the same time
ja: 画像と動画を同時に共有することはできません

en: Ok
ja: 完了

en: On
ja: オン

en: Off
ja: オフ

en: Auto
ja: 自動

en: 5 seconds
ja: 5秒

en: 15 seconds
ja: 15秒

en: Fine Quality
ja: 最高画質

en: High Quality
ja: 高画質

en: Normal Quality
ja: 標準画質

en: Basic Quality
ja: 低画質

en: Save to SD Card
ja: SDカードに保存

en: Save internally
ja: 内蔵ストレージに保存

en: Vibrate
ja: バイブレーション

en: Low storage space
ja: 容量不足です

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
ja: 保存容量がありません。続行するには、保存容量を確保してください。

en: External storage not writeable
ja: 外部ストレージに書き込めません

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
ja: 外部ストレージメディアに書き込めませんでした。一度取り出して再度挿入してみてください。フォーマットが必要かもしれません。

en: Cannot access camera
ja: カメラにアクセスできません

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
ja: アプリがカメラにアクセスする権限がないか、他のエラーが起きています。
    
    権限を取得しても問題が解決しない場合は、デバイスを再起動してください。

en: Edit Permissions
ja: 権限を編集

en: Capture failed
ja: 撮影に失敗しました

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
ja: 外部メディアを交換するか、フォーマットするか、端末を再起動すると問題が解消するかもしれません。

en: Restarting your device might fix the problem.
ja: 端末を再起動してみてください。

en: Flash
ja: フラッシュ

en: Light;Dark
ja: 明るく;暗く

en: Flip Camera
ja: カメラを切り替え

en: Front Facing;Back Facing
ja: 前面カメラ;背面カメラ

en: Shutter
ja: シャッター

en: Take a Photo;Snap;Record
ja: 撮影;スナップ;録画

en: Mode
ja: モード

en: Stills;Video
ja: 写真;動画

en: White Balance
ja: ホワイトバランス

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
ja: 照明下;晴天;くもり;室内

en: <b>%1</b> photos taken today
ja: 今日は<b>%1</b>枚の写真を撮影しました

en: No photos taken today
ja: 本日は何も撮影していません

en: <b>%1</b> videos recorded today
ja: 本日は<b>%1</b>件の動画を撮影しました

en: No videos recorded today
ja: 本日は何も録画していません
