camera-app - en to km translation catalogue (48 entries)

en: Camera
km: ម៉ាស៊ីន​ថ​ត

en: Camera application
km: កម្មវិធី​ម៉ាស៊ីន​ថត

en: Settings
km: ការកំណត់

en: About
km: អំពី

en: Add date stamp on captured images
km: បន្ថែមត្រាកាលបរិច្ឆេទលើរូបថតដែលបានថត

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
km: ហ្វ័រម៉ាត

en: Date formatting keywords
km: ពាក្យគន្លឹះដែលបានហ្វ័រម៉ាតកាលបរិច្ឆេទ

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
km: ថ្ងៃ ដែលជាលេខដោយគ្មានសូន្យនាំមុខ (១ ដល់ ៣១)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
km: ថ្ងៃ ដែលជាលេខដោយមានសូន្យនាំមុខ (០១ ដល់ ៣១)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
km: ឈ្មោះថ្ងៃ ដែលជាអក្សរកាត់ (ឧ. ‘ច.’ ដល់ ‘អា.’)។

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
km: ឈ្មោះថ្ងៃ ដែលជាអក្សរពេញ (ឧ. ‘ចន្ទ’ ដល់ ‘អាទិត្យ’)។

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
km: ខែជាលេខដោយគ្មានលេខសូន្យនាំមុខ (១ ដល់ ១២)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
km: ខែជាលេខដោយមានលេខសូន្យនាំមុខ (០១ ដល់ ១២)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
km: ឈ្មោះអក្សរកាត់នៃខែ (ឧ. ‘ម.ក.’ ដល់ ‘ធ.’)។

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
km: ឈ្មោះពេញនៃខែ (ឧ. ‘មករា’ ដល់ ‘ធ្នូ’)។

en: the year as two digit number (00 to 99)
km: ឆ្នាំ ដែលជាលេខពីរខ្ទង់ (០០ ដល់ ៩៩)

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
km: ពណ៌

en: Delete media?
km: លុប​មេឌៀ?

en: Delete
km: លុប

en: Cancel
km: បោះបង់

en: No media available.
km: មិនមាន​មេឌៀ

en: Select
km: ជ្រើស

en: Edit Photo
km: កែរូបថត

en: Photo Roll
km: បណ្ដុំ​រូបថត

en: Get the source
km: ទៅយកប្រភព

en: Report issues
km: រាយការណ៍បញ្ហា

en: Help translate
km: ជួយបកប្រែ

en: Share
km: ចែករំលែក

en: Edit
km: កែសម្រួល

en: Unable to share
km: ពុំអាចចែករំលែក

en: Unable to share photos and videos at the same time
km: ពុំអាចចែករំលែករូបថត និងវីដេអូក្នុងពេលតែមួយបានទេ

en: Ok
km: យល់ព្រម

en: On
km: បើក

en: Off
km: បិទ

en: Flash
km: បាញ់​ពន្លឺ

en: Light;Dark
km: ភ្លឺ;ងងឹត

en: Flip Camera
km: ត្រឡប់​ម៉ាស៊ីន​ថត

en: Front Facing;Back Facing
km: មុខ;ក្រោយ

en: Shutter
km: គម្រប

en: Take a Photo;Snap;Record
km: ថត​រូប;ថត;ថត

en: Mode
km: របៀប

en: Stills;Video
km: រូប​ថេរ;វីដេអូ

en: White Balance
km: តុល្យភាព​ពណ៌ស

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
km: លក្ខខណ្ឌ​ពន្លឺ;ថ្ងៃ;ពពក;ខាង​ក្នុង

en: <b>%1</b> photos taken today
km: រូបថត <b>%1</b> បាន​ថត​នៅ​ថ្ងៃ​នេះ

en: No photos taken today
km: មិន​មាន​រូបថត​បាន​ថត​នៅ​ថ្ងៃ​នេះ

en: <b>%1</b> videos recorded today
km: វីដេអូ <b>%1</b> បាន​ថត​នៅ​ថ្ងៃ​នេះ

en: No videos recorded today
km: មិន​មាន​វីដេអូ​បាន​ថត​នៅ​ថ្ងៃ​នេះ
