camera-app - en to nb translation catalogue (105 entries)

en: Camera
nb: Kamera

en: Camera application
nb: Kameraprogram

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
nb: Bilder;Videoer;Opptak;Fotografi;Øyeblikksbilde;Opptak

en: Settings
nb: Innstillinger

en: Close
nb: Lukk

en: About
nb: Om

en: Add date stamp on captured images
nb: Legg til tidsstempel på bilder som tas

en: Date formatting keywords
nb: Nøkkelord for datoformatering

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
nb: dag som nummer, uten innledende null (1 til 31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
nb: dagen som nummer, med innledende null (01 til 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
nb: forkortet dagsnavn (f.eks. "Man" til "Søn").

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
nb: helt dagsnavn (f.eks. "Mandag" til "Søndag").

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
nb: måneden som nummer, uten innledende null (1 til 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
nb: måneden som nummer, med innledende null (01 til 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
nb: forkortet månedsnavn (f.eks. "Jan" til "Des").

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
nb: helt månedsnavn (f.eks. "Januar" til "Desember").

en: the year as two digit number (00 to 99)
nb: året som tosifret nummer (00 til 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
nb: året som firesifret nummer. Hvis året er negativt, legges et minustegn til.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
nb: timen uten innledende null (0 til 23 eller 1 til 12 hvis AM/PM -visning)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
nb: timen med innledende null (00 til 23 eller 01 til12 hvis AM/PM -visning)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
nb: timen uten innledende null (0 til 23, selv med AM/PM -visning)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
nb: timen med innledende null (00 til 23, selv med AM/PM -visning)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
nb: minuttet uten innledende null (0 til 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
nb: minuttet med innledende null (00 til 59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
nb: sekundet uten innledende null (0 til 59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
nb: sekundet med innledende null (00 til 59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
nb: millisekund uten innledende null (0 til 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
nb: millisekund med innledende null (000 til 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
nb: bruk AM/PM -visning. AP vil bli erstattet av enten "AM" eller "PM".

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
nb: bruk AM/PM. AP vil bli erstattet av enten "AM" eller "PM".

en: the timezone (for example 'CEST')
nb: tidssonen (for eksempel "CEST")

en: Add to Format
nb: Legg til format

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
nb: Farge

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
nb: Justering

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
nb: Dekkevne

en: Blurred Overlay
nb: Tilslørt overlag

en: Only Blur Preview overlay
nb: Kun tilslør forhåndsvisningsoverlag

en: Delete media?
nb: Vil du slette mediet?

en: Delete
nb: Slett

en: Cancel
nb: Avbryt

en: No media available.
nb: Fant ingen tilgjengelige medier.

en: Scanning for content...
nb: Søker etter innhold …

en: Select
nb: Velg

en: Edit Photo
nb: Rediger bilde

en: Photo Roll
nb: Bilderull

en: Back
nb: Tilbake

en: Get the source
nb: Hent kilden

en: Report issues
nb: Innrapporter feil

en: Help translate
nb: Hjelp til med oversettelsen

en: Width : %1
nb: Bredde: %1

en: Height : %1
nb: Høyde: %1

en: Date : %1
nb: Dato: %1

en: Camera Model : %1
nb: Kameramodell: %1

en: Copyright : %1
nb: Opphavsrett: %1

en: Exposure Time : %1
nb: Eksponeringstid: %1

en: Sub-File type : %1
nb: Under-filtype: %1

en: Media Information
nb: Programinformasjon

en: Name : %1
nb: Navn: %1

en: Type : %1
nb: Type: %1

en: Yes
nb: Ja

en: No
nb: Nei

en: No space left on device, free up space to continue.
nb: Ingen ledig plass på enheten. Frigjør lagringsplass for å fortsette.

en: Swipe left for photo roll
nb: Skyv mot venstre for bilderull

en: Share
nb: Del

en: Image Info
nb: Bildeinfo

en: Edit
nb: Rediger

en: Back to Photo roll
nb: Bilderull

en: Unable to share
nb: Klarer ikke å dele

en: Unable to share photos and videos at the same time
nb: Klarer ikke å dele bilder og video samtidig

en: Ok
nb: OK

en: On
nb: Påslått

en: Off
nb: Avslått

en: 5 seconds
nb: 5 sekunder

en: 15 seconds
nb: 15 sekunder

en: Fine Quality
nb: God kvalitet

en: High Quality
nb: God kvalitet

en: Normal Quality
nb: Normal kvalitet

en: Basic Quality
nb: Enkel kvalitet

en: Save to SD Card
nb: Lagre på SD-kort

en: Save internally
nb: Lagre internt

en: Vibrate
nb: Vibrer

en: Low storage space
nb: Lite lagringsplass

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
nb: Du er snart tom for ledig lagringsplass. Frigjør plass nå for å fortsette uten forstyrrelser.

en: External storage not writeable
nb: Eksternt lagringsmedium er ikke tilgjengelig

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
nb: Klarer ikke å skrive til eksternt lagringsmedium. Prøv å ta det ut og sett det inn igjen, eller prøv å formatere det.

en: Cannot access camera
nb: Fikk ikke tilgang til kamera

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
nb: Kameraprogrammet har ikke tilgang til kameraet, eller det har oppstått en annen feil.
    
    Start telefonen på nytt hvis dette problemet ikke forsvinner etter at programmet har fått tilgang til kameraet.

en: Edit Permissions
nb: Rediger tillatelser

en: Capture failed
nb: Opptak mislyktes

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
nb: Utbytting av ekstern media, formatering av den, eller omstart av enheten kan fikse problemet.

en: Restarting your device might fix the problem.
nb: Omstart av enheten din kan fikse problemet.

en: Flash
nb: Blits

en: Light;Dark
nb: Lys;Mørk

en: Flip Camera
nb: Snu kamera

en: Front Facing;Back Facing
nb: Mot framsiden;Mot baksiden

en: Shutter
nb: Lukker

en: Take a Photo;Snap;Record
nb: Ta et bilde;Skyt;Ta opp

en: Mode
nb: Modus

en: Stills;Video
nb: Stillbider;Video

en: White Balance
nb: Hvitbalanse

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
nb: Lysforhold;Dag;Overskyet;Innendørs

en: <b>%1</b> photos taken today
nb: <b>%1</b> bilder tatt i dag

en: No photos taken today
nb: Ingen bilder tatt i dag

en: <b>%1</b> videos recorded today
nb: <b>%1</b> videoer er spilt inn i dag

en: No videos recorded today
nb: Ingen videoer er spilt inn i dag
