camera-app - en to nl translation catalogue (108 entries)

en: Camera application
nl: Camera-app

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
nl: Foto's;Video´s;Opname;Gedraaid;Kiekje;Opnemen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Close
nl: Sluiten

en: About
nl: Over

en: Add date stamp on captured images
nl: Foto's voorzien van datum

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
nl: Opmaak

en: Date formatting keywords
nl: Trefwoorden bij datumopmaak

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
nl: de dag als getal zonder voorloopnul (1 tot 31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
nl: de dag als getal met een voorloopnul (01 tot 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
nl: de afgekorte gelokaliseerde dagnaam (bijvoorbeeld ‘Ma’ tot ‘Zo’).

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
nl: de volledige gelokaliseerde dagnaam (bijvoorbeeld ‘Maandag’ tot ‘Zondag’).

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
nl: de maand als getal zonder voorloopnul (1 tot 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
nl: de maand als getal met een voorloopnul (01 tot 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
nl: de afgekorte gelokaliseerde maandnaam (bijvoorbeeld ‘Jan’ tot ‘Dec’).

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
nl: de volledige gelokaliseerde maandnaam (bijvoorbeeld ‘Januari’ tot ‘December’).

en: the year as two digit number (00 to 99)
nl: het jaar als tweecijferig getal (00 tot 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
nl: het jaar als viercijferig getal. Als het jaartal negatief is, wordt daarnaast een minteken toegevoegd.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
nl: het uur zonder voorloopnul (0 tot 23 of 1 tot 12 als AM/PM wordt getoond)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
nl: het uur met een voorloopnul (00 tot 23 of 01 tot 12 als AM/PM wordt getoond)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
nl: het uur zonder voorloopnul (0 tot 23, zelfs als AM/PM wordt getoond)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
nl: het uur met een voorloopnul (00 tot 23, zelfs als AM/PM wordt getoond)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
nl: de minuut zonder voorloopnul (0 tot 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
nl: de minuut met een voorloopnul (00 tot 59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
nl: de seconde zonder voorloopnul (0 tot 59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
nl: de seconde met een voorloopnul (00 tot 59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
nl: de milliseconden zonder voorloopnullen (0 tot 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
nl: de milliseconden met voorloopnullen (000 tot 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
nl: toon AM/PM. AP wordt vervangen door ‘AM’ of ‘PM’.

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
nl: toon am/pm. ap wordt vervangen door ‘am’ of ‘pm’.

en: the timezone (for example 'CEST')
nl: de tijdzone (bijvoorbeeld ‘CEST’)

en: Add to Format
nl: Toevoegen aan opmaak

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
nl: Kleur

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
nl: Uitlijning

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
nl: Doorzichtigheid

en: Blurred Overlay
nl: Vervaagde laag tonen

en: Only Blur Preview overlay
nl: Alleen voorvertoning vervagen

en: Delete media?
nl: Media verwijderen?

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: No media available.
nl: Geen media beschikbaar.

en: Scanning for content...
nl: Bezig met doorzoeken op inhoud…

en: Select
nl: Selecteren

en: Edit Photo
nl: Foto bewerken

en: Photo Roll
nl: Fotorol

en: Back
nl: Terug

en: Get the source
nl: Broncode bekijken

en: Report issues
nl: Problemen melden

en: Help translate
nl: Helpen met vertalen

en: Width : %1
nl: Breedte: %1

en: Height : %1
nl: Hoogte: %1

en: Date : %1
nl: Datum: %1

en: Camera Model : %1
nl: Cameramodel: %1

en: Copyright : %1
nl: Auteursrecht: %1

en: Exposure Time : %1
nl: Belichtingstijd: %1

en: F. Number : %1
nl: F.-getal: %1

en: Sub-File type : %1
nl: Onderliggend bestandstype: %1

en: Media Information
nl: Media-informatie

en: Name : %1
nl: Naam: %1

en: Type : %1
nl: Type: %1

en: With Flash : %1
nl: Met flits: %1

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: No space left on device, free up space to continue.
nl: Er is geen vrije ruimte meer. Maak ruimte vrij om door te gaan.

en: Swipe left for photo roll
nl: Veeg naar links om de fotorol te openen

en: Share
nl: Delen

en: Image Info
nl: Afbeeldingsinformatie

en: Edit
nl: Bewerken

en: Back to Photo roll
nl: Terug naar fotorol

en: Unable to share
nl: Delen mislukt

en: Unable to share photos and videos at the same time
nl: Foto's en video's kunnen niet tegelijk worden gedeeld

en: Ok
nl: Oké

en: On
nl: Aan

en: Off
nl: Uit

en: Auto
nl: Automatisch

en: 5 seconds
nl: 5 seconden

en: 15 seconds
nl: 15 seconden

en: Fine Quality
nl: Beste kwaliteit

en: High Quality
nl: Hoge kwaliteit

en: Normal Quality
nl: Standaardkwaliteit

en: Basic Quality
nl: Matige kwaliteit

en: Save to SD Card
nl: Opslaan op sd-kaart

en: Save internally
nl: Lokaal opslaan

en: Vibrate
nl: Trillen

en: Low storage space
nl: Weinig opslagruimte

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
nl: Er is weinig vrije ruimte beschikbaar. Maak ruimte vrij om probleemloos door te kunnen werken.

en: External storage not writeable
nl: Externe opslag niet beschrijfbaar

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
nl: Het lijkt er op dat het niet mogelijk is om je externe opslag te beschrijven. Ontkoppel en koppel opnieuw aan of formatteer de opslag.

en: Cannot access camera
nl: Geen toegang tot camera

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
nl: De camera-app is niet bevoegd om de camerahardware te mogen gebruiken of er is een andere foutmelding opgetreden.
    
    Als het verlenen van de juiste bevoegdheid dit probleem niet oplost, start dan je apparaat opnieuw op.

en: Edit Permissions
nl: Bevoegdheden wijzigen

en: Capture failed
nl: Vastleggen mislukt

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
nl: Vervang je externe opslag, formatteer de opslag of herstart je apparaat.

en: Restarting your device might fix the problem.
nl: Start je apparaat opnieuw op.

en: Flash
nl: Flits

en: Light;Dark
nl: Licht;Donker

en: Flip Camera
nl: Andere camera gebruiken

en: Front Facing;Back Facing
nl: Voorkant;Achterkant

en: Shutter
nl: Sluiter

en: Take a Photo;Snap;Record
nl: Foto maken;Vastleggen;Opnemen

en: Mode
nl: Modus

en: Stills;Video
nl: Still;Video

en: White Balance
nl: Witbalans

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
nl: Belichtingsomstandigheden;Overdag;Bewolkt;Binnen

en: <b>%1</b> photos taken today
nl: Je hebt vandaag <b>%1</b> foto's gemaakt

en: No photos taken today
nl: Je hebt vandaag geen foto's gemaakt

en: <b>%1</b> videos recorded today
nl: Je hebt vandaag <b>%1</b> video's opgenomen

en: No videos recorded today
nl: Je hebt vandaag geen video's opgenomen
