camera-app - en to pt translation catalogue (107 entries)

en: Camera
pt: Câmara

en: Camera application
pt: Câmara

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
pt: Fotos;Vídeos;Captura;Disparo;Snapshot;Gravar

en: Settings
pt: Definições

en: Close
pt: Fechar

en: About
pt: Acerca

en: Add date stamp on captured images
pt: Adicionar marca de data nas imagens capturadas

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
pt: Formato

en: Date formatting keywords
pt: Palavras-chave de formação da data

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
pt: o dia como número sem um zero inicial (1 a 31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
pt: o dia como número com um zero a esquerda (01 a 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
pt: o nome do dia da semana abreviado (ex, "Seg" para "Dom").

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
pt: o nome longo do dia localizado (por exemplo, "segunda-feira" a "domingo").

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
pt: o mês como número sem um zero inicial (1 a 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
pt: o mês como número com um zero inicial (01 a 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
pt: o nome abreviado do mês localizado (por exemplo, 'Jan' a 'Dez').

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
pt: o nome longo do mês localizado (por exemplo, "janeiro" a "dezembro").

en: the year as two digit number (00 to 99)
pt: o ano como número de dois dígitos (00 a 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
pt: o ano como número de quatro dígitos. Se o ano for negativo, um sinal de menos é adicionado em acréscimo.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
pt: a hora sem um zero à esquerda (0 a 23 ou 1 a 12, se a indicação AM / PM)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
pt: a hora com um zero à esquerda (00 a 23 ou 01 a 12, se AM / PM)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
pt: a hora sem um zero inicial (0 a 23, mesmo com a tela AM / PM)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
pt: a hora com um zero inicial (00 a 23, mesmo com exibição AM / PM)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
pt: o minuto sem um zero inicial (0 a 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
pt: o minuto com um zero inicial (00 a 59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
pt: o segundo sem um zero inicial (0 a 59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
pt: o segundo com um zero inicial (00 a 59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
pt: e milissegundos sem zeros iniciais (0 a 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
pt: os milissegundos com zeros à esquerda (000 a 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
pt: use a exibição AM / PM. AP será substituído por 'AM' ou 'PM'.

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
pt: use a exibição am / pm. ap será substituído por 'am' ou 'pm'.

en: the timezone (for example 'CEST')
pt: o fuso horário (por exemplo, 'CEST')

en: Add to Format
pt: Adicionar ao formato

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
pt: Cor

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
pt: Alinhamento

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
pt: Opacidade

en: Blurred Overlay
pt: Sobreposição Desfocada

en: Only Blur Preview overlay
pt: Apenas sobreposição de visualização de desfoque

en: Delete media?
pt: Quer mesmo apagar?

en: Delete
pt: Eliminar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: No media available.
pt: Sem multimédia disponível.

en: Scanning for content...
pt: A procurar por conteúdo...

en: Select
pt: Escolher

en: Edit Photo
pt: Editar foto

en: Photo Roll
pt: Rolo da câmara

en: Back
pt: Voltar

en: Get the source
pt: Obter o código fonte

en: Report issues
pt: Reportar problemas

en: Help translate
pt: Ajudar a traduzir

en: Width : %1
pt: Largura : %1

en: Height : %1
pt: Altura : %1

en: Date : %1
pt: Data : %1

en: Camera Model : %1
pt: Modelo da Câmara : %1

en: Copyright : %1
pt: Direito de Autor : %1

en: Exposure Time : %1
pt: Período de Exposição : %1

en: F. Number : %1
pt: F. Número : %1

en: Sub-File type : %1
pt: Tipo de subarquivo: %1

en: Media Information
pt: Informação da média

en: Name : %1
pt: Nome : %1

en: Type : %1
pt: Tipo : %1

en: With Flash : %1
pt: Com Flash : %1

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: No space left on device, free up space to continue.
pt: Sem espaço no dispositivo, liberte algum para continuar.

en: Swipe left for photo roll
pt: Deslize para a esquerda para o rolo de fotografias

en: Share
pt: Partilhar

en: Image Info
pt: Info da imagem

en: Edit
pt: Editar

en: Back to Photo roll
pt: Voltar ao rolo da câmara

en: Unable to share
pt: Incapaz de partilhar

en: Unable to share photos and videos at the same time
pt: Incapaz de partilhar fotos e vídeos ao mesmo tempo

en: On
pt: Ligado

en: Off
pt: Desligado

en: Auto
pt: Automático

en: 5 seconds
pt: 5 segundos

en: 15 seconds
pt: 15 segundos

en: Fine Quality
pt: Qualidade alta

en: High Quality
pt: Qualidade alta

en: Normal Quality
pt: Qualidade média

en: Basic Quality
pt: Qualidade baixa

en: Save to SD Card
pt: Guardar no cartão SD

en: Save internally
pt: Guardar no dispositivo

en: Vibrate
pt: Vibrar

en: Low storage space
pt: Pouco espaço para guardar

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
pt: Está a ficar sem espaço. Para continuar sem interrupções, liberte algum espaço agora.

en: External storage not writeable
pt: Armazenamento externo não gravável

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
pt: Não parece possível escrever no seu armazenamento externo. Tente ejetar e inseri-lo novamente pode resolver o problema, ou talvez você precise formatá-lo.

en: Cannot access camera
pt: Impossível aceder à câmara

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
pt: A app da câmara não tem permissão para aceder ao hardware da câmara ou ocorreu outro erro.
    
    Se conceder permissão não resolver o este problema, reinicie o telemóvel.

en: Edit Permissions
pt: Editar permissões

en: Capture failed
pt: Captura falhou

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
pt: Substituir o seu armazenamento externo, formatá-lo ou reiniciar o dispositivo pode solucionar o problema.

en: Restarting your device might fix the problem.
pt: Reiniciar o seu dispositivo pode resolver o problema.

en: Light;Dark
pt: Claro;Escuro

en: Flip Camera
pt: Inverter câmara

en: Front Facing;Back Facing
pt: Capa frontal;Capa traseira

en: Shutter
pt: Obturador

en: Take a Photo;Snap;Record
pt: Tirar uma fotografia;Capturar;Gravar

en: Mode
pt: Modo

en: Stills;Video
pt: Stills;Vídeo

en: White Balance
pt: Equilíbrio de brancos

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
pt: Condição de luminosidade;Dia;Nublado;Interior

en: <b>%1</b> photos taken today
pt: <b>%1</b> fotografias tiradas hoje

en: No photos taken today
pt: Sem fotografias tiradas hoje

en: <b>%1</b> videos recorded today
pt: <b>%1</b> vídeos gravados hoje

en: No videos recorded today
pt: Sem vídeos gravados hoje
