camera-app - en to pt_BR translation catalogue (95 entries)

en: Camera
pt_BR: Câmera

en: Camera application
pt_BR: Aplicativo da câmera

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
pt_BR: Fotos;Vídeos;Captura;Fotografar;Instantâneo;Gravar

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: About
pt_BR: Sobre

en: Add date stamp on captured images
pt_BR: Adicionar selo de data em imagens capturadas

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
pt_BR: Formato

en: Date formatting keywords
pt_BR: Palavras-chave para o formato da data

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
pt_BR: o dia como numeral sem zero a esquerda (1 a 31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
pt_BR: o dia como numeral com zero a esquerda (01 a 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
pt_BR: forma abreviada do dia da semana (ex. 'Seg' a 'Dom').

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
pt_BR: forma longa do dia da semana (ex. 'Segunda-feira' a 'Domingo').

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
pt_BR: o mês como numeral sem o zero a esquerda (1 ao 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
pt_BR: o mês como numeral com o zero a esquerda (01 ao 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
pt_BR: forma abreviada do mês (ex. 'Jan' a 'Dez').

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
pt_BR: forma longa do mês (ex. 'Janeiro' a 'Dezembro').

en: the year as two digit number (00 to 99)
pt_BR: o ano como numeral de dois dígitos (00 ao 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
pt_BR: o ano como numeral de quatro dígitos. Se o ano for negativo, um sinal de menos é adicionado.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
pt_BR: a hora sem o zero à esquerda (0 a 23 ou 1 ao 12 com exibição AM/PM)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
pt_BR: a hora com o zero à esquerda (00 a 23 ou 01 ao 12 com exibição AM/PM)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
pt_BR: a hora sem o zero à esquerda (0 a 23, mesmo com exibição AM/PM)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
pt_BR: a hora com o zero à esquerda (00 a 23, mesmo com exibição AM/PM)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
pt_BR: o minuto sem o zero à esquerda (0 a 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
pt_BR: o minuto com o zero à esquerda (00 a 59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
pt_BR: o segundo sem o zero à esquerda (0 a 59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
pt_BR: o segundo com o zero à esquerda (00 a 59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
pt_BR: os milisegundos sem o zero à esquerda (0 a 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
pt_BR: os milisegundos com o zero à esquerda (000 a 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
pt_BR: usar exibição AM/PM. AP será substituído por 'AM' ou 'PM'.

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
pt_BR: usar exibição am/pm. ap será substituído por 'am' ou 'pm'.

en: the timezone (for example 'CEST')
pt_BR: o fuso horário (por exemplo 'CEST')

en: Add to Format
pt_BR: Adicionar ao Formato

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
pt_BR: Cor

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
pt_BR: Alinhamento

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
pt_BR: Opacidade

en: Delete media?
pt_BR: Excluir mídia?

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: No media available.
pt_BR: Nenhuma mídia disponível.

en: Scanning for content...
pt_BR: Verificando conteúdo...

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Edit Photo
pt_BR: Editar foto

en: Photo Roll
pt_BR: Rolo de fotos

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Get the source
pt_BR: Obter a fonte

en: Report issues
pt_BR: Relatar problemas

en: Help translate
pt_BR: Ajudar a traduzir

en: Width : %1
pt_BR: Largura : %1

en: Height : %1
pt_BR: Altura : %1

en: Media Information
pt_BR: Informação da mídia

en: Name : %1
pt_BR: Nome: %1

en: Type : %1
pt_BR: Tipo : %1

en: No space left on device, free up space to continue.
pt_BR: Sem espaço no dispositivo, liberar espaço para continuar.

en: Swipe left for photo roll
pt_BR: Deslize para esquerda para o rolo de fotos

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: Image Info
pt_BR: Informações da imagem

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Back to Photo roll
pt_BR: Voltar a Galeria de Fotos

en: Unable to share
pt_BR: Não é possível compartilhar

en: Unable to share photos and videos at the same time
pt_BR: Não é possível compartilhar fotos e vídeos ao mesmo tempo

en: On
pt_BR: Ligado

en: Off
pt_BR: Desligado

en: Auto
pt_BR: Automático

en: 5 seconds
pt_BR: 5 segundos

en: 15 seconds
pt_BR: 15 segundos

en: Fine Quality
pt_BR: Qualidade alta

en: High Quality
pt_BR: Alta qualidade

en: Normal Quality
pt_BR: Qualidade normal

en: Basic Quality
pt_BR: Qualidade básica

en: Save to SD Card
pt_BR: Salvar no cartão SD

en: Save internally
pt_BR: Salvar internamente

en: Vibrate
pt_BR: Vibrar

en: Low storage space
pt_BR: Pouco espaço de armazenamento

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
pt_BR: Você está ficando sem espaço de armazenamento. Para continuar sem interrupções, libere espaço de armazenamento agora.

en: External storage not writeable
pt_BR: Armazenamento externo não gravável

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
pt_BR: Não parece possível escrever em sua mídia de armazenamento externo. Tentando ejetar e inseri-lo novamente pode resolver o problema, ou talvez você precise formatá-lo.

en: Cannot access camera
pt_BR: Não é possível acessar a câmera

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
pt_BR: O aplicativo da câmera não possui permissão para acessar o hardware ou ocorreu outro erro.
    
    Se conceder permissão não resolver este problema, reinicie o seu telefone.

en: Edit Permissions
pt_BR: Editar permissões

en: Capture failed
pt_BR: Falha na captura

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
pt_BR: Substituir sua mídia externa, formatá-la ou reiniciar o dispositivo pode solucionar o problema.

en: Restarting your device might fix the problem.
pt_BR: Reiniciar seu dispositivo pode resolver o problema.

en: Light;Dark
pt_BR: Claro;Escuro

en: Flip Camera
pt_BR: Flip da câmera

en: Front Facing;Back Facing
pt_BR: De frente;De costa

en: Shutter
pt_BR: Obturador

en: Take a Photo;Snap;Record
pt_BR: Tirar uma foto;Tirar;Gravar

en: Mode
pt_BR: Modo

en: Stills;Video
pt_BR: Fotografias;Vídeos

en: White Balance
pt_BR: Balanceamento de branco

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
pt_BR: Condição de luz;Dia; Nublado;No interior de algo

en: <b>%1</b> photos taken today
pt_BR: <b>%1</b> foto(s) tirada(s) hoje

en: No photos taken today
pt_BR: Nenhuma foto tirada hoje

en: <b>%1</b> videos recorded today
pt_BR: <b>%1</b> vídeo(s) gravado(s) hoje

en: No videos recorded today
pt_BR: Nenhum vídeo gravado hoje
