camera-app - en to ru translation catalogue (109 entries)

en: Camera
ru: Камера

en: Camera application
ru: Фотокамера

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
ru: Фото;Видео;Захват;Съёмка;Снимок;Запись

en: Settings
ru: Настройки

en: Close
ru: Закрыть

en: About
ru: О программе

en: Add date stamp on captured images
ru: Добавлять дату и время на отснятые изображения

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
ru: Форматировать

en: Date formatting keywords
ru: Ключевые слова форматирования даты

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
ru: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
ru: 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
ru: Пн, Вт, Ср, Чт, Пт, Сб, Вс.

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
ru: Понедельник, Вторник, Среда, Четверг, Пятница, Суббота, Воскресенье.

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
ru: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
ru: 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
ru: сокращенное название месяца (например, от «Янв» до «Дек»).

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
ru: полное название месяца (например, от «Январь» до «Декабрь»).

en: the year as two digit number (00 to 99)
ru: год в виде двухзначного числа (от 00 до 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
ru: год в виде четырехзначного числа. Если год отрицательный, дополнительно добавляется знак минус.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
ru: час без начального нуля (от 0 до 23 или от 1 до 12 при отображении ДП/ПП)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
ru: час с начальным нулем (от 00 до 23 или от 01 до 12, если отображается ДП/ПП)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
ru: час без начального нуля (от 0 до 23, даже с отображением ДП/ПП)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
ru: час с начальным нулем (от 00 до 23, даже с отображением ДП/ПП)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
ru: минуты без начального нуля (от 0 до 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
ru: минуты с начальным нулем (от 00 до 59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
ru: секунды без начального нуля (от 0 до 59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
ru: секунды с начальным нулем (от 00 до 59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
ru: миллисекунды без начальных нулей (от 0 до 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
ru: миллисекунды с начальными нулями (от 000 до 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
ru: отображать ДП/ПП. AP будет заменен либо «ДП», либо «ПП».

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
ru: отображать дп/пп. ap будет заменен либо «дп», либо «пп».

en: the timezone (for example 'CEST')
ru: часовой пояс (например 'CEST')

en: Add to Format
ru: Добавить в формат

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
ru: Цвет

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
ru: Положение

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
ru: Прозрачность

en: Blurred Overlay
ru: Размытое наложение

en: Only Blur Preview overlay
ru: Только предварительное наложение размытия

en: Delete media?
ru: Удалить содержимое?

en: Delete
ru: Удалить

en: Cancel
ru: Отмена

en: No media available.
ru: Содержимого нет.

en: Scanning for content...
ru: Поиск содержимого...

en: Select
ru: Выбрать

en: Edit Photo
ru: Редактировать фото

en: Photo Roll
ru: Фотопленка

en: Back
ru: Назад

en: Get the source
ru: Получить исходный код

en: Report issues
ru: Сообщить о проблемах

en: Help translate
ru: Помочь с переводом

en: Width : %1
ru: Ширина : %1

en: Height : %1
ru: Высота : %1

en: Date : %1
ru: Дата : %1

en: Camera Model : %1
ru: Модель камеры : %1

en: Copyright : %1
ru: Авторские права : %1

en: Exposure Time : %1
ru: Выдержка : %1

en: F. Number : %1
ru: Диафрагма : %1

en: Sub-File type : %1
ru: Тип данных : %1

en: Media Information
ru: Данные о файле

en: Name : %1
ru: Название : %1

en: Type : %1
ru: Тип : %1

en: With Flash : %1
ru: Со вспышкой : %1

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: No space left on device, free up space to continue.
ru: Не хватает свободного места; освободите место, чтобы продолжить.

en: Swipe left for photo roll
ru: Проведите влево для перехода к фотоленте

en: Share
ru: Поделиться

en: Image Info
ru: Информация об изображении

en: Edit
ru: Редактировать

en: Back to Photo roll
ru: Вернуться к фото

en: Unable to share
ru: Не удалось поделиться

en: Unable to share photos and videos at the same time
ru: Нельзя делиться фото и видео одновременно

en: Ok
ru: ОК

en: On
ru: Включено

en: Off
ru: Не в сети

en: Auto
ru: Авто

en: 5 seconds
ru: 5 секунд

en: 15 seconds
ru: 15 секунд

en: Fine Quality
ru: Высокое качество

en: High Quality
ru: Высокое качество

en: Normal Quality
ru: Обычное качество

en: Basic Quality
ru: Начальное качество

en: Save to SD Card
ru: Сохранить на SD-карту

en: Save internally
ru: Сохранить локально

en: Vibrate
ru: Вибрировать

en: Low storage space
ru: Мало свободного места

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
ru: Заканчивается свободное место для хранения. Чтобы избежать сбоев в работе, освободите место сейчас.

en: External storage not writeable
ru: Запись на внешний носитель отключена

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
ru: Не удаётся произвести запись на внешний носитель. Попробуйте извлечь и заново вставить его. Возможно необходимо форматирование носителя.

en: Cannot access camera
ru: Нет доступа к камере

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
ru: Приложение камеры не имеет доступа к оборудованию камеры или возникла другая ошибка.
    
    Если разрешение не устраняет эту проблему, перезагрузите телефон.

en: Edit Permissions
ru: Изменить разрешения

en: Capture failed
ru: Не удалось сделать снимок

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
ru: Возможно проблему удастся исправить заменой внешнего носителя, его форматированием или перезагрузкой устройства.

en: Restarting your device might fix the problem.
ru: Перезагрузка устройства может решить проблему.

en: Flash
ru: Вспышка

en: Light;Dark
ru: Светло;Темно

en: Flip Camera
ru: Перевернуть камеру

en: Front Facing;Back Facing
ru: Передняя камера;Задняя камера

en: Shutter
ru: Затвор

en: Take a Photo;Snap;Record
ru: Сделать фото;Мометальный снимок;Записать

en: Mode
ru: Режим

en: Stills;Video
ru: Фото;Видео

en: White Balance
ru: Баланс белого

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
ru: Условия освещения;Ясно;Пасмурно;Помещение

en: <b>%1</b> photos taken today
ru: <b>%1</b> фотографий сегодня

en: No photos taken today
ru: Сегодня нет фотографий

en: <b>%1</b> videos recorded today
ru: <b>%1</b> видео сегодня

en: No videos recorded today
ru: Сегодня нет видео
