camera-app - en to tr translation catalogue (106 entries)

en: Camera
tr: Kamera

en: Camera application
tr: Kamera uygulaması

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
tr: Fotoğraflar;Videolar;Yakalama;Çek;Anlık Çekim;Kayıt

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Close
tr: Kapat

en: About
tr: Hakkında

en: Add date stamp on captured images
tr: Yakalanan görüntülere tarih damgası ekle

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
tr: Dosya Formatı

en: Date formatting keywords
tr: Tarih biçimlendirme anahtar kelimeleri

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
tr: gün sayısı (1 ile 31 arası)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
tr: gün sayısı (01 ile 31 arası)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
tr: Kısaltılmış gün isimleri ('Pzt' ile 'Pzr').

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
tr: uzun gün isimi ('Pazartesi' ile 'Pazar').

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
tr: ay (1 ile 12 arası)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
tr: başında sıfır olan ay (01'den 12'ye)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
tr: kısaltılmış yerel ay ismi (örn. "Oca" ve "Ara").

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
tr: uzun yerelleştirilmiş ay ismi (örn. "Ocak" ve "Aralık").

en: the year as two digit number (00 to 99)
tr: iki haneli yıl (00'dan 99'a)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
tr: dört haneli yıl. Eğer yıl negatifse başına eksi sembolü eklenir.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
tr: başında sıfır olmadan saat (0'dan 23'e veya AM/PM ise 1'den 12'ye)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
tr: başında sıfır olan saat (0'dan 23'e veya AM/PM ise 1'den 12'ye)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
tr: başında sıfır olmayan saat (AM/PM açıksa bile 0'dan 23'e kadar)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
tr: başında sıfır olan saat (AM/PM açıksa bile 0'dan 23'e kadar)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
tr: başında sıfır olmayan dakika (0'dan 59'a)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
tr: başında sıfır olan dakika (00'dan 59'a)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
tr: başında sıfır olmayan saniye (0'dan 59'a)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
tr: başında sıfır olan saniye (00'dan 59'a)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
tr: başında sıfır olmayan milisaniye (0'dan 999'a)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
tr: başında sıfır olan milisaniye (000'dan 999'a)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
tr: ÖÖ/ÖS gösterimi kullan. ÖS 'ÖÖ' veya 'ÖS' ile değiştirilecektir.

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
tr: öö/ös gösterimi kullan. ös 'öö' veya 'ös' ile değiştirilecektir.

en: the timezone (for example 'CEST')
tr: zaman dilimi (örn. "TSİ")

en: Add to Format
tr: Biçimlendirmeye ekle

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
tr: Renk

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
tr: Hizalama

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
tr: Opaklık

en: Blurred Overlay
tr: Bulanık Kaplama

en: Only Blur Preview overlay
tr: Yalnızca ön izleme kaplamasını bulanıklaştır

en: Delete media?
tr: Medya silinsin mi?

en: Delete
tr: Sil

en: Cancel
tr: İptal

en: No media available.
tr: Kullanılabilir medya yok.

en: Scanning for content...
tr: İçerik taraması yapılıyor...

en: Select
tr: Seç

en: Edit Photo
tr: Fotoğrafı Düzenle

en: Photo Roll
tr: Fotoğraf Rulosu

en: Back
tr: Geri

en: Get the source
tr: Kaynağa bak

en: Report issues
tr: Sorun bildir

en: Help translate
tr: Çeviriye yardım et

en: Width : %1
tr: Genişlik: %1

en: Height : %1
tr: Yükseklik: %1

en: Date : %1
tr: Tarih : %1

en: Camera Model : %1
tr: Kamera Modeli : %1

en: Copyright : %1
tr: Telif Hakkı : %1

en: Exposure Time : %1
tr: Pozlama Süresi : %1

en: Media Information
tr: Medya Bilgisi

en: Name : %1
tr: İsim: %1

en: Type : %1
tr: Tip: %1

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: No space left on device, free up space to continue.
tr: Aygıtta yer kalmadı, devam etmek için yer açın.

en: Swipe left for photo roll
tr: Film rulosu için sola kaydırın

en: Share
tr: Paylaş

en: Image Info
tr: Resim Bilgisi

en: Edit
tr: Düzenle

en: Back to Photo roll
tr: Film Rulosuna Dön

en: Unable to share
tr: Paylaşıma açılamıyor

en: Unable to share photos and videos at the same time
tr: Fotoğraf ve videolar aynı anda paylaşılamıyor

en: Ok
tr: Tamam

en: On
tr: Açık

en: Off
tr: Kapalı

en: Auto
tr: Otomatik

en: 5 seconds
tr: 5 saniye

en: 15 seconds
tr: 15 saniye

en: Fine Quality
tr: İyi Kalite

en: High Quality
tr: Yüksek Kalite

en: Normal Quality
tr: Normal Kalite

en: Basic Quality
tr: Temel Kalite

en: Save to SD Card
tr: SD Kartına kaydet

en: Save internally
tr: Dahili olarak kaydedin

en: Vibrate
tr: Titret

en: Low storage space
tr: Düşük depolama alanı

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
tr: Depolama alanınız bitiyor. Kesilmeden devam etmek için, şimdi yer açın.

en: External storage not writeable
tr: Harici depolama yazılabilir değil

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
tr: Harici depolama ortamınıza yazmak mümkün görünmüyor. Çıkartmak ve tekrar takmaya çalışmak sorunu çözebilir veya biçimlendirmeniz gerekebilir.

en: Cannot access camera
tr: Kamera'ya erişilemiyor

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
tr: Kamera uygulamasının kamera donanımına erişim izni yok veya başka bir hata oluştu.
    
    İzin vermek bu sorunu çözmezse, telefonunuzu yeniden başlatın.

en: Edit Permissions
tr: İzinleri Düzenle

en: Capture failed
tr: Yakalama Başarısız

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
tr: Harici ortamınızı değiştirmeniz, biçimlendirmeniz veya cihazı yeniden başlatmanız sorunu giderebilir.

en: Restarting your device might fix the problem.
tr: Cihazınızı yeniden başlatmanız sorunu çözebilir.

en: Flash
tr: Flaş

en: Light;Dark
tr: Aydınlık;Karanlık

en: Flip Camera
tr: Kamerayı Ters Çevir

en: Front Facing;Back Facing
tr: Ön Kamera:Arka Kamera

en: Shutter
tr: Deklanşör

en: Take a Photo;Snap;Record
tr: Fotoğraf Çek;Yakala;Kaydet

en: Mode
tr: Mod

en: Stills;Video
tr: Sabitler;Video

en: White Balance
tr: Beyaz Dengesi

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
tr: Işık Durumu;Gün;Bulutlu;İçeride

en: <b>%1</b> photos taken today
tr: Bugün <b>%1</b> fotoğraf çekildi

en: No photos taken today
tr: Bugün fotoğraf çekilmedi

en: <b>%1</b> videos recorded today
tr: Bugün <b>%1</b> video kaydedildi

en: No videos recorded today
tr: Bugün video kaydedilmedi
