camera-app - en to uk translation catalogue (109 entries)

en: Camera
uk: Камера

en: Camera application
uk: Камера

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
uk: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record;фото;фотографії;відео;запис;знімок;знімання

en: Settings
uk: Налаштування

en: Close
uk: Закрити

en: About
uk: Про програму

en: Add date stamp on captured images
uk: Додавати дату до фотографій

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
uk: Формат

en: Date formatting keywords
uk: Ключові слова для форматування дати

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
uk: день як число без першого нуля (від 1 до 31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
uk: день як число з нулем попереду (від 01 до 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
uk: абревіатура локалізованої назви для (наприклад 'Пон' або 'Нед').

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
uk: повна локалізована назва дня (наприклад 'Понеділок', 'Неділя').

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
uk: місяць як число без першого нуля (від 1 до 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
uk: місяць як число з нулем попереду (від 01 до 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
uk: скорочена локалізована назва місяця (наприклад "Січ" або "Тра").

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
uk: повна локалізована назва місяця (наприклад "Січень" або "Травень").

en: the year as two digit number (00 to 99)
uk: рік у вигляді двух чисел (від 00 до 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
uk: рік як чотиризначне число. Якщо рік від’ємний, перед ним додатково ставиться знак мінус.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
uk: година без нуля попереду (від 0 до 23 або від 1 до 12, якщо використовується формат AM/PM)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
uk: година з нулем на початку ( 00-23 або 01-12, якщо відображається AM/PM)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
uk: година буз нуля на початку (від 0 до 23, навіть при використанні формату AM/PM)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
uk: година з нулем на початку (від 00 до 23, навіть із відображенням AM/PM)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
uk: хвилина без початкового нуля (від 0 до 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
uk: хвилина з нулем на початку (від 00 до 59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
uk: другий без початкового нуля (від 0 до 59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
uk: секунди з нулем на початку (від 00 до 59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
uk: мілісекунди без початкових нулів (від 0 до 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
uk: мілісекунди з нулями на початку (від 000 до 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
uk: використовувати дисплей AM/PM. AP буде замінено на 'AM' або 'PM'.

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
uk: використовувати дисплей am/pm. ap буде замінено на 'am' або 'pm'.

en: the timezone (for example 'CEST')
uk: часовий пояс (наприклад, "CEST")

en: Add to Format
uk: Додати до формату

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
uk: Колір

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
uk: Вирівнювання

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Blurred Overlay
uk: Розмите накладення

en: Only Blur Preview overlay
uk: Лише попереднє накладення розмивання

en: Delete media?
uk: Видалити дані?

en: Delete
uk: Видалити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: No media available.
uk: Немає носіїв даних.

en: Scanning for content...
uk: Сканування вмісту...

en: Select
uk: Обрати

en: Edit Photo
uk: Змінити фото

en: Photo Roll
uk: Фотобарабан

en: Back
uk: Назад

en: Get the source
uk: Отримати джерело

en: Report issues
uk: Повідомити про проблеми

en: Help translate
uk: Допомога з перекладом

en: Width : %1
uk: Ширина : %1

en: Height : %1
uk: Висота : %1

en: Date : %1
uk: Дата : %1

en: Camera Model : %1
uk: Модель камери : %1

en: Copyright : %1
uk: Авторські права : %1

en: Exposure Time : %1
uk: Час експозиції : %1

en: F. Number : %1
uk: Діафрагма : %1

en: Sub-File type : %1
uk: Тип даних : %1

en: Media Information
uk: Дані про файл

en: Name : %1
uk: Назва : %1

en: Type : %1
uk: Тип : %1

en: With Flash : %1
uk: Зі спалахом: %1

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: No space left on device, free up space to continue.
uk: На пристрої бракує вільного місця, звільніть пам'ять щоб продовжити.

en: Swipe left for photo roll
uk: Проведіть пальцем ліворуч для гортання фото

en: Share
uk: Поділитися

en: Image Info
uk: Інформація про зображення

en: Edit
uk: Редагувати

en: Back to Photo roll
uk: Повернутись до фотоальбому

en: Unable to share
uk: Неможливо поділитися

en: Unable to share photos and videos at the same time
uk: Неможливо одночасно ділитися фотографіями та відео

en: Ok
uk: Добре

en: On
uk: Увімкн.

en: Off
uk: Вимкн.

en: Auto
uk: Авто

en: 5 seconds
uk: 5 секунд

en: 15 seconds
uk: 15 секунд

en: Fine Quality
uk: Хороша якість

en: High Quality
uk: Висока якість

en: Normal Quality
uk: Звичайна якість

en: Basic Quality
uk: Базова якість

en: Save to SD Card
uk: Зберегти на картку SD

en: Save internally
uk: Зберегти внутрішньо

en: Vibrate
uk: Вібрація

en: Low storage space
uk: На пристрої обмаль пам'яті

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
uk: На пристрої закінчується пам'ять. Звільніть пам'ять для подальшої стабільної роботи.

en: External storage not writeable
uk: Зовнішня пам'ять не записується

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
uk: Неможливо записати на ваш зовнішній носій. Спроба витягнути та знову вставити його може вирішити проблему, або вам потрібно відформатувати його.

en: Cannot access camera
uk: Не вдалося отримати доступ до камери

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
uk: Камера не має доступу до обладнання відеокамери або сталася якась інша помилка.
    
    Якщо надання прав доступу не вирішує проблему, перезавантажте свій пристрій.

en: Edit Permissions
uk: Змінити права доступу

en: Capture failed
uk: Не вдалося зняти

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
uk: Проблему може вирішити заміна зовнішнього носія, його форматування або перезавантаження пристрою.

en: Restarting your device might fix the problem.
uk: Перезапуск пристрою може вирішити проблему.

en: Flash
uk: Спалах

en: Light;Dark
uk: Світло;Темно

en: Flip Camera
uk: Перемкнути камеру

en: Front Facing;Back Facing
uk: Передня;Задня

en: Shutter
uk: Затвор

en: Take a Photo;Snap;Record
uk: Зробити фото;Зняти;Записати

en: Mode
uk: Режим

en: Stills;Video
uk: Фото;Відео

en: White Balance
uk: Баланс білого

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
uk: Умови освітлення;День;Хмарно;Приміщення

en: <b>%1</b> photos taken today
uk: Сьогодні зроблено <b>%1</b> фотографій

en: No photos taken today
uk: Сьогодні не зроблено жодної фотографії

en: <b>%1</b> videos recorded today
uk: Сьогодні записано <b>%1</b> відео

en: No videos recorded today
uk: Сьогодні не записано жодного відео
