camera-app - en to cs translation catalogue (111 entries)

en: Camera
cs: Fotoaparát

en: Camera application
cs: Aplikace fotoaparát

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
cs: Fotografie;Videa;Zachytit;Vyfotit;Momentka;Záznam

en: Barcode Reader
cs: Čtečka čárových kódů

en: Barcode Reader application
cs: Aplikace čtečka čárových kódů

en: Settings
cs: Nastavení

en: Close
cs: Zavřít

en: About
cs: O aplikaci

en: Add date stamp on captured images
cs: Přidávat do zachycených snímků časovou značku

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
cs: Formátovat

en: Date formatting keywords
cs: Klíčová slova pro formát data

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
cs: den jako číslo bez nuly na začátku (1 až 31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
cs: den jako číslo s nulou na začátku (01 až 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
cs: zkrácený název dne v daném jazyce (např. „Po“ až „Ne“).

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
cs: celý název dne v daném jazyce (např. „Pondělí“ až „Neděle“).

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
cs: měsíc jako číslo bez nuly na začátku (1 až 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
cs: měsíc jako číslo s nulou na začátku (01 až 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
cs: zkrácený název měsíce v daném jazyce (např. „Led“ až „Pros“).

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
cs: celý název měsíce v daném jazyce (např. „leden“ až „prosinec“).

en: the year as two digit number (00 to 99)
cs: rok jako dvoumístné číslo (00 až 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
cs: rok jako čtyřmístné číslo. Pokud je rok záporný, je navíc doplněn o znaménko mínus.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
cs: hodina bez nuly na začátku (0 až 23 nebo 1 až 12, pokud je zobrazeno dop./odp.)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
cs: hodina s nulou na začátku (00 až 23 nebo 01 až 12, pokud je zobrazeno dop./odp.)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
cs: hodina bez nuly na začátku (0 až 23, i při zobrazení dop./odp.)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
cs: hodina s nulou na začátku (0 až 23, i při zobrazení dop./odp.)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
cs: minuty bez nuly na začátku (0 až 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
cs: minuty s nulou na začátku (00 až 59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
cs: sekundy bez nuly na začátku (0 až 59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
cs: sekundy s nulou na začátku (0 až 59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
cs: milisekundy bez nuly na začátku (0 až 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
cs: milisekundy s nulou na začátku (000 až 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
cs: zobrazovat DOP./ODP. AP bude nahrazeno buď „DOP.“ nebo „ODP.“.

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
cs: zobrazovat dop./odp. ap bude nahrazeno buď „dop.“ nebo „odp.“.

en: the timezone (for example 'CEST')
cs: časové pásmo (například „CEST“)

en: Add to Format
cs: Přidat do formátu

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
cs: Barva

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
cs: Zarovnání

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
cs: Neprůhlednost

en: Blurred Overlay
cs: Rozmazané překrytí

en: Only Blur Preview overlay
cs: Rozmazat pouze překryv náhledu

en: Delete media?
cs: Smazat média?

en: Delete
cs: Smazat

en: Cancel
cs: Zrušit

en: No media available.
cs: Nejsou dostupná žádná média.

en: Scanning for content...
cs: Hledání obsahu…

en: Select
cs: Vybrat

en: Edit Photo
cs: Upravit fotku

en: Photo Roll
cs: Fotky

en: Back
cs: Zpět

en: Get the source
cs: Získat zdrojové kódy

en: Report issues
cs: Nahlásit problémy

en: Help translate
cs: Pomozte s překladem

en: Width : %1
cs: Šířka : %1

en: Height : %1
cs: Výška : %1

en: Date : %1
cs: Datum : %1

en: Camera Model : %1
cs: Typ fotoaparátu: %1

en: Copyright : %1
cs: Autorská práva : %1

en: Exposure Time : %1
cs: Čas expozice : %1

en: F. Number : %1
cs: Clonové číslo : %1

en: Sub-File type : %1
cs: Typ podsouboru : %1

en: Media Information
cs: Informace o médiu

en: Name : %1
cs: Název : %1

en: Type : %1
cs: Typ : %1

en: With Flash : %1
cs: S bleskem: %1

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: No space left on device, free up space to continue.
cs: Na zařízení už není volné místo. Napřed nějaké uvolněte.

en: Swipe left for photo roll
cs: Přetáhněte doleva pro zobrazení fotografií

en: Share
cs: Sdílet

en: Image Info
cs: Informace o obrázku

en: Edit
cs: Upravit

en: Back to Photo roll
cs: Zpět na fotografie

en: Unable to share
cs: Nedaří se nasdílet

en: Unable to share photos and videos at the same time
cs: Fotky a videa nelze sdílet naráz

en: Ok
cs: Přijmout

en: On
cs: Zapnuto

en: Off
cs: Vypnuto

en: Auto
cs: Automatické

en: 5 seconds
cs: 5 sekund

en: 15 seconds
cs: 15 sekund

en: Fine Quality
cs: Velmi vysoká kvalita

en: High Quality
cs: Vysoká kvalita

en: Normal Quality
cs: Běžná kvalita

en: Basic Quality
cs: Základní kvalita

en: Save to SD Card
cs: Uložit na SD kartu

en: Save internally
cs: Uložit na vestavěné úložiště

en: Vibrate
cs: Vibrovat

en: Low storage space
cs: Dochází volné místo

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
cs: Dochází vám volné místo. Pro pokračování bez přerušení uvolněte nyní místo v paměti.

en: External storage not writeable
cs: Externí úložiště není zapisovatelné

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
cs: Zdá se, že nelze zapisovat na externí úložiště. Jeho vyjmutní a zasunutí nazpět může problém vyřešit, případně ho bude třeba naformátovat.

en: Cannot access camera
cs: Fotoaparát není přístupný

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
cs: Aplikace Fotoaparát nemá oprávnění k přístupu k hardwaru kamery nebo došlo k jiné chybě.
    
    Pokud udělení oprávnění tento problém nevyřeší, restartujte zařízení.

en: Edit Permissions
cs: Upravit práva

en: Capture failed
cs: Záznam se nezdařil

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
cs: Výměna externího média, jeho naformátování nebo restartování zařízení může problém vyřešit.

en: Restarting your device might fix the problem.
cs: Restartování zařízení může problém vyřešit.

en: Flash
cs: Blesk

en: Light;Dark
cs: Světlé;Tmavé

en: Flip Camera
cs: Přední/zadní kamera

en: Front Facing;Back Facing
cs: Přední;Zadní

en: Shutter
cs: Clona

en: Take a Photo;Snap;Record
cs: Vyfotit;Momentka;Záznam

en: Mode
cs: Režim

en: Stills;Video
cs: Fotografie;Video

en: White Balance
cs: Vyvážení bílé

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
cs: Světelné podmínky;Den;Oblačno;Uvnitř

en: <b>%1</b> photos taken today
cs: <b>%1</b> fotek dnes vyfoceno

en: No photos taken today
cs: Žádné dnešní fotky

en: <b>%1</b> videos recorded today
cs: <b>%1</b> videí dnes nahráno

en: No videos recorded today
cs: Žádné dnešní video
