camera-app - en to sv translation catalogue (108 entries)

en: Camera
sv: Kamera

en: Camera application
sv: Kameraprogram

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
sv: Foton;Videor;Spela in;Ögonblicksbild

en: Barcode Reader
sv: Streckkodsläsare

en: Barcode Reader application
sv: Streckkodsläsarapplikation

en: QR;Code;Reader
sv: QR;Kod;Läsare

en: Settings
sv: Inställningar

en: Close
sv: Stäng

en: About
sv: Om

en: Add date stamp on captured images
sv: Lägg till datum på tagna bilder

en: Date formatting keywords
sv: Nyckelord för datum format

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
sv: Ange dagen som ett nummer utan en nolla i början (1 till 31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
sv: ange dagen som ett nummer med en nolla i början (01 till 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
sv: förkortningen för dagens namn ("mån" till "sön").

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
sv: långt lokaliserat namn på dagens namn (t. ex. 'Måndag' till 'Söndag').

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
sv: månaden som nummer utan en nolla i början (1 till 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
sv: månaden som ett nummer med en nolla i början (01 till 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
sv: begränsat lokaliserat namn på månadens namn (t. ex. 'Jan' till 'Dec').

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
sv: långt lokaliserat namn på månadens namn(t. ex. 'Januari' till 'December').

en: the year as two digit number (00 to 99)
sv: året som ett tvåsiffrigt nummer (00 till 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
sv: året som ett fyrsiffrigt nummer. Om året är negativt, så ska det föregås med ett minus tecken.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
sv: timmarna utan en nolla i början (0 till 23 eller 1 till 12 om AM/PM visas)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
sv: timmarna med en nolla i början (00 till 23 eller 01 till 12 om AM/PM visas)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
sv: timmarna utan en nolla i början (0 till 23, även om AM/PM visas)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
sv: timmarna med en nolla i början (00 till 23, även om AM/PM visas)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
sv: minuterna utan en nolla i början (0 till 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
sv: minuterna med en nolla i början (00 till 59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
sv: sekunderna utan en nolla i början (0 till 59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
sv: sekunderna med en en nolla i början (0 till 59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
sv: millisekunderna utan nollor i början (0 till 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
sv: millisekunderna med nollor i början (000 till 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
sv: visa AM/PM. AP ersätts med antingen 'AM' eller 'PM'.

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
sv: visa am/pm. ap ersätts med antingen 'am' eller 'pm'.

en: the timezone (for example 'CEST')
sv: tidszonen (till exempel 'CEST')

en: Add to Format
sv: Lägg till i Format

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
sv: Färg

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
sv: Placering

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
sv: Opacitet

en: Blurred Overlay
sv: Suddigt överlägg

en: Only Blur Preview overlay
sv: Endast oskärpa förhandsgranskning

en: Delete media?
sv: Ta bort media?

en: Delete
sv: Radera

en: Cancel
sv: Avbryt

en: No media available.
sv: Inget media tillgängligt.

en: Scanning for content...
sv: Söker efter innehåll...

en: Select
sv: Välj

en: Edit Photo
sv: Redigera foto

en: Photo Roll
sv: Fotovisare

en: Back
sv: Bakåt

en: Get the source
sv: Hämta källan

en: Report issues
sv: Rapportera problem

en: Help translate
sv: Hjälp till med översättning

en: Width : %1
sv: Bredd: %1

en: Height : %1
sv: Höjd: %1

en: Date : %1
sv: Datum: %1

en: Camera Model : %1
sv: Kameramodell: %1

en: Copyright : %1
sv: Copyright: %1

en: Exposure Time : %1
sv: Slutartid: %1

en: F. Number : %1
sv: F. nummer: %1

en: Sub-File type : %1
sv: Underfil typ: %1

en: Name : %1
sv: Namn: %1

en: Type : %1
sv: Typ: %1

en: With Flash : %1
sv: Med blixt: %1

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: No space left on device, free up space to continue.
sv: Enheten full, frigör utrymme för att fortsätta.

en: Swipe left for photo roll
sv: Svep vänster för bildrullning

en: Share
sv: Dela

en: Image Info
sv: Bildinfo

en: Edit
sv: Redigera

en: Back to Photo roll
sv: Återgå till bildspel

en: Unable to share
sv: Kunde inte dela

en: Unable to share photos and videos at the same time
sv: Kunde inte dela foton och videor samtidigt

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: 5 seconds
sv: 5 sekunder

en: 15 seconds
sv: 15 sekunder

en: Fine Quality
sv: Bra kvalitet

en: High Quality
sv: Hög kvalitet

en: Normal Quality
sv: Normalkvalitet

en: Basic Quality
sv: Grundkvalitet

en: Save to SD Card
sv: Spara till SD-kort

en: Save internally
sv: Spara internt

en: Vibrate
sv: Vibrera

en: Low storage space
sv: Lågt lagringsutrymme

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
sv: Ditt lagringsutrymme håller på att ta slut. För att fortsätta utan avbrott, frigör utrymme nu.

en: External storage not writeable
sv: Externt lagringsmedia ej skrivbart

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
sv: Det verkar inte gå att skriva till ditt externa lagringsmedia. Att ta ut och sätta in det igen kan kanske lösa problemet, eller så kan det behöva formateras om.

en: Cannot access camera
sv: Kan inte komma åt kamera

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
sv: Kameraprogrammet har inte behörighet att komma åt kamerahårdvaran, eller ett annat fel uppstod.
    
    Om det inte löser problemet att ge behörighet, starta om din telefon.

en: Edit Permissions
sv: Redigera behörigheter

en: Capture failed
sv: Det gick inte att ta bilden

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
sv: Att byta ut ditt externa media, formatera det eller starta om enheten kanske löser problemet.

en: Restarting your device might fix the problem.
sv: Försök starta om din enhet för att lösa problemet.

en: Flash
sv: Blixt

en: Light;Dark
sv: Ljust;Mörkt

en: Flip Camera
sv: Vänd kameran

en: Front Facing;Back Facing
sv: Framåtvänd;Bakåtvänd

en: Shutter
sv: Slutare

en: Take a Photo;Snap;Record
sv: Ta en bild;Knäpp;Spela in

en: Mode
sv: Läge

en: Stills;Video
sv: Stillbild;Film

en: White Balance
sv: Vitbalans

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
sv: Ljusförhållande;Dagsljus;Molnigt;Inomhus

en: <b>%1</b> photos taken today
sv: <b>%1</b> foton tagna idag

en: No photos taken today
sv: Inga foton tagna idag

en: <b>%1</b> videos recorded today
sv: <b>%1</b> filmklipp tagna idag

en: No videos recorded today
sv: Inga filmklipp tagna idag
