camera-app - en to am translation catalogue (98 entries)

en: Camera
am: ካሜራ

en: Camera application
am: የ ካሜራ መተግበሪያ

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
am: ፎቶዎች: ቪዲዮዎች: መያዣ: ማንሻ: ፎቶ ማንሻ: መቅረጫ:

en: Settings
am: ማሰናጃ

en: About
am: ስለ

en: Add date stamp on captured images
am: በ ተያዘው ምስል ላይ የ ቀን ማህተም ያድርጉ

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
am: አቀራረብ

en: Date formatting keywords
am: የ ቀን አቀራረብ ቁልፍ ቃል

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
am: የ ቀን ቁጥር ያለ ቀዳሚ ዜሮ ከ (1 እስከ 31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
am: የ ቀን ቁጥር ከ ቀዳሚ ዜሮ ጋር ከ (1 እስከ 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
am: የ ቀን ስም በ አኅጽሮተ ቃል (ለምሳሌ:  'ሰኞ' እስከ 'እሑ').

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
am: የ ቀን ስም በ እረጅም ቃል (ለምሳሌ:  'ሰኞ' እስከ 'እሑ').

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
am: ወር እንደ ቁጥር ያለ ቀዳሚ ዜሮ ከ (1 እስከ 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
am: ወር እንደ ቁጥር ከ ቀዳሚ ዜሮ ጋር ከ (01 እስከ 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
am: የ ወር ስም በ አኅጽሮተ ቃል (ለምሳሌ:  'መስ' እስከ 'ጳጉሜ').

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
am: ሙሉ የ ወር ስም  (ለምሳሌ:  'መስከረም' እስከ 'ጳጉሜ').

en: the year as two digit number (00 to 99)
am: አመት እንደ ሁለት አሀዝ ቁጥር (00 እስከ 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
am: አመት እንደ አራት አሀዝ ቁጥር: አመት አሉታዊ ከሆነ: የ መቀነስ ምልክት ይጨመርበታል:

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
am: ሰአት ያለ ቀዳሚ ዜሮ ከ (0 እስከ 23 ወይንም ከ 1 እስከ 12 ጠዋት/ከሰአት በሚታይ ጊዜ)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
am: ሰአት ከ ቀዳሚ ዜሮ ጋር ከ (00 እስከ 23 ወይንም ከ 01 እስከ 12 ጠዋት/ከሰአት በሚታይ ጊዜ)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
am: ሰአት ያለ ቀዳሚ ዜሮ ከ (0 እስከ 23 ወይንም ከ 0 እስከ 12 ጠዋት/ከሰአት በሚታይ ጊዜ)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
am: ሰአት ከ ቀዳሚ ዜሮ ጋር ከ (00 እስከ 23: ጠዋት/ከሰአት በሚታይ ጊዜ)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
am: ደቂቃ ያለ ቀዳሚ ዜሮ ከ (0 እስከ 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
am: ደቂቃ ከ ቀዳሚ ዜሮ ጋር ከ (00 እስከ 59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
am: ሰከንድ ያለ ቀዳሚ ዜሮ ከ (0 እስከ 59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
am: ሰከንድ ከ ቀዳሚ ዜሮ ጋር ከ (0 እስከ 59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
am: ሚሊ ሰከንድ ያለ ቀዳሚ ዜሮ ጋር ከ (0 እስከ 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
am: ሚሊ ሰከንድ ከ ቀዳሚ ዜሮ ጋር ከ (0 እስከ 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
am: ይጠቀሙ ጠዋት/ከሰአት ማሳያ: AP ይቀየራል በ አንዱ 'ጠዋት' ወይንም 'ከሰአት'.

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
am: ይጠቀሙ ጠዋት/ከሰአት ማሳያ: AP ይቀየራል በ አንዱ 'ጠዋት' ወይንም 'ከሰአት'.

en: the timezone (for example 'CEST')
am: የ ሰአት ክልል (ለምሳሌ 'CEST')

en: Add to Format
am: ወደ አቀራረብ መጨመሪያ

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
am: ቀለም

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
am: ማሰለፊያ

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
am: በ ውስጡ የማያሳልፍ

en: Delete media?
am: መገናኛውን ላጥፋው?

en: Delete
am: ማጥፊያ

en: Cancel
am: መሰረዣ

en: No media available.
am: ምንም መገናኛ አልተገኘም

en: Scanning for content...
am: ይዞታዎችን በማሰስ ላይ...

en: Select
am: ይምረጡ

en: Edit Photo
am: ፎቶ ማረሚያ

en: Photo Roll
am: የ ፎቶ ጥቅል

en: Get the source
am: ምንጩን ያግኙ

en: Report issues
am: ችግሩን ያሳውቁን

en: Help translate
am: በ መተርጎም ይርዱ

en: Width : %1
am: ስፋት : %1

en: Height : %1
am: እርዝመት : %1

en: Media Information
am: የ መገናኛ መረጃ

en: Name : %1
am: ስም : %1

en: Type : %1
am: አይነት : %1

en: No space left on device, free up space to continue.
am: በ አካሉ ላይ ምንም የቀረ ቦታ የለም: ለ መቀጠል ትንሽ ቦታ ነፃ ያድርጉ:

en: Swipe left for photo roll
am: ወደ ግራ ይጥረጉ ፎቶ ለመመልከት

en: Share
am: ማካፈያ

en: Image Info
am: የ ምስል መረጃ

en: Edit
am: ማረሚያ

en: Back to Photo roll
am: ወደ ፎቶ ጥቅል መመለሻ

en: Unable to share
am: ማካፈል አልተቻለም

en: Unable to share photos and videos at the same time
am: ፎቶ እና ቪዲዮ በ እንድ ጊዜ ማካፈል አልተቻለም

en: Ok
am: እሺ

en: On
am: ማብሪያ

en: Off
am: ማጥፊያ

en: Auto
am: በራሱ

en: HDR
am: ትእይንት ማግኛ

en: 5 seconds
am: 5 ሰከንዶች

en: 15 seconds
am: 15 ሰከንዶች

en: Fine Quality
am: ጥሩ ጥራት

en: High Quality
am: ከፍተኛ ጥራት

en: Normal Quality
am: መደበኛ ጥራት

en: Basic Quality
am: መሰረታዊ ጥራት

note: TRANSLATORS: this will be displayed on an small button so for it to fit it should be less then 3 characters long.
en: SD
am: ማጠራቀሚያ ካርድ

en: Save to SD Card
am: ማጠራቀሚያ ካርድ ውስጥ ማስቀመጫ

en: Save internally
am: በ አካሉ ውስጥ ማስቀመጫ

en: Vibrate
am: ማንቀጥቀጫ

en: Low storage space
am: አነስተኛ የማጠራቀሚያ ቦታ

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
am: እርስዎ ማጠራቀሚያ ላይ ባዶ ቦታ የለም: ሳይቋረጥ ለ መቀጠል: ትንሽ ቦታ ነፃ ያድርጉ:

en: External storage not writeable
am: የ ውስጥ ማጠራቀሚያ ላይ መጻፍ አይቻልም

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
am: በ እርስዎ የ ውጪ ማጠራቀሚያ መገናኛ ላይ መጻፍ አልተቻለም:  እንደገና ያውጡት እና ያስገቡት: ይህ ችግሩን ካልፈታው: እርስዎ አካሉን እንደገና ማዘጋጀት አለብዎት:

en: Cannot access camera
am: ካሜራው ጋር መድረስ አልተቻለም

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
am: የ ካሜራው መተግበሪያ በቂ ፍቃድ የለውም ካሜራው ጋር ለ መድረስ: ወይንም ሌላ ችግር ተፈጥሯል:
    
    ችግሩን ፍቃድ መስጠት ካልፈታው: እባክዎን ስልኩን አጥፍተው እንደገና ያብሩ:

en: Edit Permissions
am: ፍቃዶች ማረሚያ

en: Capture failed
am: መያዝ አልተቻለም

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
am: የ እርስዎን የ ውጪ መገናኛ መቀየር: ማሰናዳት ወይንም አካሉን እንደገና ማስነሳት ምናልባት ችግሩን ሊፈታው ይችላል:

en: Restarting your device might fix the problem.
am: የ እርስዎን አካል እንደገና ማስነሳት ይህን ችግር ሊፈታው ይችል ይሆናል

en: Flash
am: ፍላሽ

en: Light;Dark
am: ብርሀን፡ጨለማ

en: Flip Camera
am: ካሜራ መገልበጫ

en: Front Facing;Back Facing
am: ከ ፊት ለፊት: ከ ጀርባ

en: Shutter
am: ሸተር

en: Take a Photo;Snap;Record
am: ፎቶ ማንሻ:ፎቶ ማንሻ:መቅረጫ

en: Mode
am: ዘዴ

en: Stills;Video
am: ድምፅ የሌለው: ቪዲዮ

en: White Balance
am: ነጭ ማስተካከያ

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
am: የብርሀን ሁኔታ: ቀን: ደመናማ: ቤት ውስጥ

en: <b>%1</b> photos taken today
am: <b>%1</b> ዛሬ የተነሱ ፎቶዎች

en: No photos taken today
am: ዛሬ ፎቶ አላነሱም

en: <b>%1</b> videos recorded today
am: <b>%1</b> ዘሬ የተቀረጸ ቪዲዮ

en: No videos recorded today
am: ዘሬ የተቀረጸ ቪዲዮ የለም
