camera-app - en to ar translation catalogue (104 entries)

en: Camera
ar: الكاميرا

en: Camera application
ar: تطبيق الكاميرا

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
ar: صور;فيديو;إلتقاط;التقاط;لقطة;تسجيل

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Close
ar: أغلق

en: About
ar: حول

en: Add date stamp on captured images
ar: أضف ختم التاريخ على الصور الملتقطة

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
ar: هيّء

en: Date formatting keywords
ar: الكلمات المفتاحية لنسق التاريخ

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
ar: الأيام كأرقام بدون الأصفار البادئة (من 1 حتى 31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
ar: الأيام كأرقام بالأصفار البادئة (من 01 حتى 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
ar: أسماء الأيام المختصرة(مثل 'أحد' إلى 'إثن'.

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
ar: أسماء الأيام الكاملة (مثل 'السبت' حتى 'الجمعة').

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
ar: الأشهر كأرقام بدون الأصفار البادئة (من 1 حتى 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
ar: الأشهر كأرقام بالأصفار البادئة (من 01 حتى 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
ar: اختصارات أسماء الأشهر (مثل 'جان' حتى 'ديس').

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
ar: أسماء الأشهر كاملة (مثل 'جانفي' حتى 'ديسمبر').

en: the year as two digit number (00 to 99)
ar: السنة كرقمين (00 حتى 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
ar: السنة كأربع أرقام. إذا كانت السنة سالبة، تضاف إشارة سالب.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
ar: الساعة بدون صفر(0 إلى 23 أو واحد إلى 12 في عرض الصباح أو المساء)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
ar: الساعة بدون صفر(00 إلى 23 أو 01 إلى 12 في عرض الصباح أو المساء)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
ar: الساعة بدون صفر(0 إلى 23، حتى مع عرض الصباح أو المساء)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
ar: الساعة مع صفر(00 إلى 23، حتى مع عرض الصباح أو المساء)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
ar: الدقائق بدون الأصفار البادئة (من 0 حتى 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
ar: الدقائق بالأصفار البادئة (من 00 حتى 59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
ar: الثواني بدون الأصفار البادئة (من 0 حتى 59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
ar: الثواني بالأصفار البادئة (من 00 حتى 59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
ar: الملي ثانية بدون الأصفار البادئة (0 حتى 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
ar: الملي ثانية بالأصفار البادئة (000 حتى 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
ar: استخدم نسق 12 ساعة. ستتم إضافة 'ص' أو 'م' حسب الوقت.

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
ar: استخدم نسق 12 ساعة. ستتم إضافة 'ص' أو 'م' حسب الوقت.

en: the timezone (for example 'CEST')
ar: المنطقة الزمنية (مثل 'CEST')

en: Add to Format
ar: أضف الى النسق

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
ar: اللون

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
ar: المحاذاة

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
ar: العتمة

en: Delete media?
ar: أتريد حذف الملف؟

en: Delete
ar: احذف

en: Cancel
ar: إلغاء

en: No media available.
ar: لا تتوفر وسائط.

en: Scanning for content...
ar: يبحث عن محتوى...

en: Select
ar: حدد

en: Edit Photo
ar: حرر صورة

en: Photo Roll
ar: لف الصورة

en: Back
ar: للخلف

en: Get the source
ar: احصل على المصدر

en: Report issues
ar: أبلغ عن علل

en: Help translate
ar: ساعد في الترجمة

en: Width : %1
ar: العرض: %1

en: Height : %1
ar: الارتفاع: %1

en: Date : %1
ar: تاريخ: %1

en: Camera Model : %1
ar: طراز الكاميرا: %1

en: Copyright : %1
ar: حقوق النشر: %1

en: Sub-File type : %1
ar: نوع الملف الفرعي: %1

en: Media Information
ar: معلومات الوسائط

en: Name : %1
ar: الاسم: %1

en: Type : %1
ar: النوع: %1

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: No space left on device, free up space to continue.
ar: لا توجد مساحة كافية في الجهاز، رجاء حرر مساحة للمتابعة.

en: Swipe left for photo roll
ar: اسحب لليسار للف الصورة

en: Share
ar: شارك

en: Image Info
ar: معلومات الصورة

en: Edit
ar: حرر

en: Back to Photo roll
ar: العودة إلى لف الصورة

en: Unable to share
ar: تعذرت المشاركة

en: Unable to share photos and videos at the same time
ar: تتعذر مشاركة الصور ومقاطع الفيديو في نفس الوقت

en: Ok
ar: موافق

en: On
ar: مفتوح

en: Off
ar: أطفئ

en: Auto
ar: آلي

en: 5 seconds
ar: 5 ثوان

en: 15 seconds
ar: 15 ثانية

en: Fine Quality
ar: جودة جيدة

en: High Quality
ar: جودة عالية

en: Normal Quality
ar: جودة عادية

en: Basic Quality
ar: جودة أساسية

note: TRANSLATORS: this will be displayed on an small button so for it to fit it should be less then 3 characters long.
en: SD
ar: بطاقة الذاكرة

en: Save to SD Card
ar: حفظ إلى بطاقة الذاكرة

en: Save internally
ar: احفظ داخليا

en: Vibrate
ar: اهتز

en: Low storage space
ar: مساحة تخزين منخفضة

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
ar: مساحة التخزين على وشك النفاذ. للمتابعة دون انقطاع، رجاء حرر بعض المساحة الآن.

en: External storage not writeable
ar: التخزين الخارجي غير قابل للكتابة

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
ar: يبدو انه لا يمكن الكتابة إلى وسائط التخزين الخارجية. قد يحل إخراجها وإعادة إدخالها المشكلة، أو قد تحتاج إلى تهيئته.

en: Cannot access camera
ar: لا يمكن الوصول للكاميرا

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
ar: تطبيق الكاميرا ليس لديه الإذن للنفاذ إلى جهاز الكاميرا أو أن خطأ آخر حدث.
    
    إذا لم يحل منح الأذون للتطبيق المشكلة، رجاء أعد تشغل الهاتف.

en: Edit Permissions
ar: حرر الأذون

en: Capture failed
ar: فشل الالتقاط

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
ar: قد يحل استبدال الوسائط الخارجية أو تهيئتها أو إعادة تشغيل الجهاز المشكلة.

en: Restarting your device might fix the problem.
ar: قد يحل إعادة تشغيل الجهاز المشكلة.

en: Flash
ar: الوميض

en: Light;Dark
ar: الإضاءة;الظلمة

en: Flip Camera
ar: اقلب الكاميرا

en: Front Facing;Back Facing
ar: المواجهة الأمامية;المواجهة الخلفية

en: Take a Photo;Snap;Record
ar: إلتقط صورة;سجل فيديو

en: Mode
ar: الوضع

en: Stills;Video
ar: صور ثابتة;فيديو

en: White Balance
ar: موازنة اللون الأبيض

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
ar: حالة الإضاءة;نهار;قاتم;في الداخل

en: <b>%1</b> photos taken today
ar: صور <b>%1</b> الملتقطة اليوم

en: No photos taken today
ar: لم تلتقط صور اليوم

en: <b>%1</b> videos recorded today
ar: فيديوهات <b>%1</b> المسجلة اليوم

en: No videos recorded today
ar: لم تسجل فيديوهات اليوم
