camera-app - en to hu translation catalogue (108 entries)

en: Camera
hu: Kamera

en: Camera application
hu: Kamera alkalmazás

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
hu: Fótok;Videók;Fotózás,Fényképezés;Pillanatkép;Felvétel

en: Settings
hu: Beállítások

en: Close
hu: Bezárás

en: About
hu: Bővebben

en: Add date stamp on captured images
hu: Időbélyegző ráégetése a képekre

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
hu: Formázás

en: Date formatting keywords
hu: Dátum formázó kulcsszavak

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
hu: nap számként jelölve, nulla nélkül (1 - 31-ig)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
hu: nap számként jelölve, tizes helyiértéken nulla (01 - 31-ig)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
hu: a rövidített lokalizált nap neve (pl. 'Hé' - 'Vas').

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
hu: a lokalizált nap teljes neve (pl. „hétfő"- „vasárnap").

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
hu: hónap számként jelölve nulla nélkül (1-12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
hu: hónap számként jelölve tizes helyiértéken nulla (01-12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
hu: rövidített lokalizált hónapnév (pl. „Jan" - „Dec").

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
hu: a lokalizált hónap teljes neve (pl. „Január" - „December").

en: the year as two digit number (00 to 99)
hu: év két számjegyű számként jelölve (00-99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
hu: az év négy számjegyű számként jelölve. Ha az év negatív, mínusz előjel lesz hozzáadva.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
hu: óra tizedes helyiértéken nulla nélkül (0-23 vagy 1-12 AM/PM megjelenítés esetén)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
hu: óra tizedes helyiértéken nulla (00-23 vagy 01-12 AM/PM megjelenítés esetén)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
hu: óra tizedes helyiértéken nulla nélkül (0-23 AM/PM megjelenítés esetén is)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
hu: óra tizedes helyiértéken nulla (00-23 AM/PM megjelenítés esetén is)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
hu: perc tizedes helyiértéken nulla nélkül (0-59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
hu: perc tizedes helyiértéken nulla (00-59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
hu: másodperc tizedes helyiértéken nulla nélkül (0-59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
hu: másodperc tizedes helyiértéken nulla (00-59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
hu: ezredmásodperc tizedes helyiértéken nulla nélkül (0-999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
hu: ezredmásodperc tizedes helyiértéken nulla (000-999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
hu: AM/PM megjelenítés használata. AP le lesz cserélve vagy 'AM'-re vagy 'PM'-re.

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
hu: am/pm megjelenítés használata. ap le lesz cserélve vagy 'am'-re vagy 'pm'-re.

en: the timezone (for example 'CEST')
hu: Időzóna (Pl.: 'CEST')

en: Add to Format
hu: Hozzáadás Formátumhoz

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
hu: Szín

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
hu: Elhelyezkedés

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
hu: Átlátszóság

en: Blurred Overlay
hu: Homályos takarás

en: Only Blur Preview overlay
hu: Homályos takarás csak az előnézeten

en: Delete media?
hu: Média törlése?

en: Delete
hu: Törlés

en: Cancel
hu: Mégse

en: No media available.
hu: Nincs elérhető médiatartalom.

en: Scanning for content...
hu: Tartalom keresése…

en: Select
hu: Kijelölés

en: Edit Photo
hu: Szerkesztés

en: Photo Roll
hu: Fényképtekercs

en: Back
hu: Vissza

en: Get the source
hu: Forráskód megtekintése

en: Report issues
hu: Hiba jelentése

en: Help translate
hu: Segíts a fordításban

en: Width : %1
hu: Szélesség : %1

en: Height : %1
hu: Magasság : %1

en: Date : %1
hu: Dátum : %1

en: Camera Model : %1
hu: Kamera modell : %1

en: Copyright : %1
hu: Szerzői jog : %1

en: Exposure Time : %1
hu: Expozíciós idő : %1

en: F. Number : %1
hu: Diafragma : %1

en: Media Information
hu: Médiainformáció

en: Name : %1
hu: Név : %1

en: Type : %1
hu: Típus : %1

en: With Flash : %1
hu: Vakuval : %1

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: No space left on device, free up space to continue.
hu: Nincs elég hely az eszközön, szabadítson fel helyet a folytatáshoz.

en: Swipe left for photo roll
hu: Csúsztasson balra a képek eléréshez

en: Share
hu: Megosztás

en: Image Info
hu: Kép Infó

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Back to Photo roll
hu: Vissza a Fényképtekercsre

en: Unable to share
hu: Sikertelen megosztás

en: Unable to share photos and videos at the same time
hu: Nem lehetséges jelenleg a fényképek és videók megosztása

en: Ok
hu: OK

en: On
hu: Be

en: Off
hu: Ki

en: Auto
hu: Automatikus

en: 5 seconds
hu: 5 másodperc

en: 15 seconds
hu: 15 másodperc

en: Fine Quality
hu: Kiváló minőség

en: High Quality
hu: Jó minőség

en: Normal Quality
hu: Normál minőség

en: Basic Quality
hu: Alap minőség

en: Save to SD Card
hu: Mentés az SD kártyára

en: Save internally
hu: Mentés a belső tárhelyre

en: Vibrate
hu: Rezgés

en: Low storage space
hu: Kevés a szabad hely

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
hu: Nemsokára elfogy a szabad hely. A zökkenőmentes használat érdekében szabadítson fel tárhelyet.

en: External storage not writeable
hu: Küldő tároló nem írható

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
hu: Úgy néz ki nem lehet a külső tárolóra írni. Próbálja meg eltávolítani és újra behelyezni, vagy lehet le formáznia.

en: Cannot access camera
hu: Nem sikerül elérni a kamerát

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
hu: A Kamera alkalmazásnak nincs jogosultsága, hogy hozzáférjen a kamerához vagy más hiba lépett fel.
    
    Ha a jogosultság megadása nem oldja meg a problémát, próbálja meg újraindítani a telefont.

en: Edit Permissions
hu: Jogosultságok szerkesztése

en: Capture failed
hu: Sikertelen felvétel

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
hu: Külső tároló lecserélése, formázása, vagy a készülék újraindítása megoldhatja a problémát.

en: Restarting your device might fix the problem.
hu: A készülék újraindítása megoldhatja a problémát.

en: Flash
hu: Vaku

en: Light;Dark
hu: Világos;Sötét

en: Flip Camera
hu: Kamera váltása

en: Front Facing;Back Facing
hu: Előlapi;Hátlapi

en: Shutter
hu: Rekesz

en: Take a Photo;Snap;Record
hu: Fotó készítése;Pillanatkép;Felvétel

en: Mode
hu: Mód

en: Stills;Video
hu: Állóképek;Videó

en: White Balance
hu: Fehéregyensúly

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
hu: Fényviszonyok;Napos;Felhős;Belső tér

en: <b>%1</b> photos taken today
hu: <b>%1</b> fénykép készült ma

en: No photos taken today
hu: Ma nem készült fénykép

en: <b>%1</b> videos recorded today
hu: <b>%1</b> videó lett rögzítve ma

en: No videos recorded today
hu: Ma nem lett videó rögzítve
