camera-app - en to da translation catalogue (93 entries)

en: Camera
da: Kamera

en: Camera application
da: Kameraprogram

en: Photos;Videos;Capture;Shoot;Snapshot;Record
da: Billeder;Videoer;Optagelse;Snapshot;Optagelse

en: Settings
da: Indstillinger

en: About
da: Om

en: Add date stamp on captured images
da: Tilføj tidsstempel til fotos

en: Date formatting keywords
da: Datoformaterings nøgleord

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
da: Dagen som nummer, uden foranstillet nul (1 til 31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
da: Dagen som nummer, med foranstillet nul (01 til 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
da: Det forkortede lokaliserede dagsnavn (altså 'Man' til 'Søn').

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
da: Det lange lokaliserede dagsnavn (altså 'Mandag' til 'Søndag').

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
da: Måneden som nummer, uden foranstillet nul (1 til 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
da: Måneden som nummer, med foranstillet nul (01 til 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
da: Det forkortede lokaliserede månedsnavn (altså 'jan' til 'dec').

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
da: Det lange lokaliserede månedsnavn (altså 'januar' til 'december).

en: the year as two digit number (00 to 99)
da: Året som tocifret nummer  (00 til 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
da: Året som firecifret nummer. Hvis året er negativt, vedhæftes et minustegn foran.

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
da: Timen uden foranstillet nul (0 til 23 eller 1 til 12 hvis AM/PM bruges)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
da: Timen med foranstillet nul (00 til 23 eller 01 til 12 hvis AM/PM bruges)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
da: Timen uden foranstillet nul (0 til 23, også ved AM/PM visning)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
da: Timen med foranstillet nul (00 til 23 også ved AM/PM visning)

en: the minute without a leading zero (0 to 59)
da: Minutterne uden foranstillet nul (0 til 59)

en: the minute with a leading zero (00 to 59)
da: Minutterne med foranstillet nul (00 til 59)

en: the second without a leading zero (0 to 59)
da: Sekunderne uden foranstillet nul (0 til 59)

en: the second with a leading zero (00 to 59)
da: Sekunderne med foranstillet nul (00 til 59)

en: the milliseconds without leading zeroes (0 to 999)
da: Millisekunderne uden foranstillede nuller (0 til 999)

en: the milliseconds with leading zeroes (000 to 999)
da: Millisekunderne med foranstillede nuller (000 til 999)

en: use AM/PM display. AP will be replaced by either 'AM' or 'PM'.
da: Brug AM/PM visning. AP vil blive erstattet af enten 'AM' eller 'PM'.

en: use am/pm display. ap will be replaced by either 'am' or 'pm'.
da: brug am/pm visning. ap vil blive erstattet af enten 'am' eller 'pm'.

en: the timezone (for example 'CEST')
da: tidszonen (f.eks 'UTC')

en: Add to Format
da: Tilføj til format

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
da: Farve

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
da: Justering

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
da: Uigennemsigtighed

en: Delete media?
da: Slet medie?

en: Delete
da: Slet

en: Cancel
da: Annullér

en: No media available.
da: Intet medie tilgængeligt.

en: Scanning for content...
da: Søger efter indhold...

en: Select
da: Vælg

en: Edit Photo
da: Ret Billede

en: Photo Roll
da: Fotorulle

en: Get the source
da: Hent kilden

en: Report issues
da: Raportér problemer

en: Help translate
da: Hjælp med at oversætte

en: Width : %1
da: Bredde : %1

en: Height : %1
da: Højde : %1

en: Media Information
da: Medieinformation

en: Name : %1
da: Navn : %1

en: No space left on device, free up space to continue.
da: Ikke mere plads på enheden, frigør plads for at fortsætte.

en: Swipe left for photo roll
da: Stryg mod venstre for fotorulle

en: Share
da: Del

en: Image Info
da: Billed-info

en: Edit
da: Redigér

en: Back to Photo roll
da: Tilbage til fotorulle

en: Unable to share
da: Deling ikke mulig

en: Unable to share photos and videos at the same time
da: Deling af billede og video på samme tid ikke muligt

en: Ok
da: OK

en: On
da: Tændt

en: Off
da: Sluk

en: 5 seconds
da: 5 sekunder

en: 15 seconds
da: 15 sekunder

en: Fine Quality
da: God Kvalitet

en: High Quality
da: Høj kvalitet

en: Normal Quality
da: Normal kvalitet

en: Basic Quality
da: Grundlæggende kvalitet

en: Save to SD Card
da: Gem på SD Kort

en: Save internally
da: Gem internt

en: Vibrate
da: Vibrér

en: Low storage space
da: Sparsom lagerplads

en: You are running out of storage space. To continue without interruptions, free up storage space now.
da: Du er ved at løbe tør for lagerplads. For at fortsætte uden afbrydelser, må du frigøre lagerplads nu.

en: External storage not writeable
da: Externt lager er ikke skrivbart

en: It does not seem possible to write to your external storage media. Trying to eject and insert it again might solve the issue, or you might need to format it.
da: Det er øjensynligt ikke muligt at skrive til dit eksterne lagermedie. At afmontere enheden og montere den igen vil måske løse problemet, hvis ikke skal du muligvis formattere den.

en: Cannot access camera
da: Kan ikke tilgå kamera

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
da: Kamera appen har ikke tilladelse til at tilgå kamera hardwaren, eller en anden fejl opstod.
    
    Hvis det ikke hjælper at give tilladelse, så genstart din enhed.

en: Edit Permissions
da: Redigér Tilladelser

en: Capture failed
da: Optagelse fejlede

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
da: Udskiftning af dit eksterne medie, formattering eller en genstart af enheden vil måske løse problemet.

en: Restarting your device might fix the problem.
da: En genstart af din enhed vil måske løse problemet.

en: Flash
da: Blitz

en: Light;Dark
da: Lys;Mørk

en: Flip Camera
da: Vend kamera

en: Front Facing;Back Facing
da: Fremad;Bagud

en: Shutter
da: Lukker

en: Take a Photo;Snap;Record
da: Tag et billede;foto;optag

en: Mode
da: Tilstand

en: Stills;Video
da: Billeder;Video

en: White Balance
da: Hvidbalance

en: Lighting Condition;Day;Cloudy;Inside
da: Lysforhold;Dag;Skyet;Indenfor

en: <b>%1</b> photos taken today
da: <b>%1</b> billeder taget i dag

en: No photos taken today
da: Ingen billeder taget i dag

en: <b>%1</b> videos recorded today
da: <b>%1</b> videoer optaget i dag

en: No videos recorded today
da: Ingen videoer optaget i dag
