camera-app - en to th translation catalogue (67 entries)

en: Camera
th: กล้อง

en: Camera application
th: แอปพลิเคชันกล้อง

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Add date stamp on captured images
th: ประทับวันที่ลงในภาพถ่าย

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Format
th: รูปแบบ

en: Date formatting keywords
th: คำสำคัญของรูปแบบวันที่

en: the day as number without a leading zero (1 to 31)
th: เลขวันโดยไม่มีเลขศูนย์นำ (1 ถึง 31)

en: the day as number with a leading zero (01 to 31)
th: เลขวันโดยมีเลขศูนย์นำ (01 ถึง 31)

en: the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
th: ตัวย่อของวันในสัปดาห์ (เช่น ‘จ.’ ถึง ‘อา’)

en: the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
th: ชื่อวันในสัปดาห์แบบเต็ม (เช่น ‘จันทร์’ ถึง ‘อาทิตย์’)

en: the month as number without a leading zero (1 to 12)
th: เลขเดือนแบบตัวเลขที่ไม่มีศูนย์นำ (1 ถึง 12)

en: the month as number with a leading zero (01 to 12)
th: เลขเดือนแบบตัวเลขที่มีศูนย์นำ (01 ถึง 12)

en: the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
th: ตัวย่อของเดือน (เช่น ‘ม.ค.’ ถึง ‘ธ.ค.’)

en: the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
th: ชื่อเต็มของเดือน (เช่น ‘มกราคม’ ถึง ‘ธันวาคม’)

en: the year as two digit number (00 to 99)
th: ปี เป็นเลขสองหลัก (00 ถึง 99)

en: the year as four digit number. If the year is negative, a minus sign is prepended in addition.
th: ปี เป็นเลขสี่หลัก ถ้าปีเป็นลบ จะมีเครื่องหมายลบนำหน้า

en: the hour without a leading zero (0 to 23 or 1 to 12 if AM/PM display)
th: ชั่วโมง โดยไม่มีเลขศูนย์นำหน้า (0 ถึง 23 หรือ 1 ถึง 12 ถ้าใช้แบบ AM/PM)

en: the hour with a leading zero (00 to 23 or 01 to 12 if AM/PM display)
th: ชั่วโมง โดยมีเลขศูนย์นำ (00 ถึง 23 หรือ 01 ถึง 12 ถ้าใช้แบบ AM/PM)

en: the hour without a leading zero (0 to 23, even with AM/PM display)
th: ชั่วโมงโดยไม่มีเลขศูนย์นำ (0 ถึง 23 ถึงแม้จะใช้แบบ AM/PM)

en: the hour with a leading zero (00 to 23, even with AM/PM display)
th: ชั่วโมงแบบมีเลขศูนย์นำ (00 ถึง 23 ถึงแม้จะใช้แบบ AM/PM)

note: TRANSLATORS: this refers to the color of date stamp added to captured images
en: Color
th: สี

note: TRANSLATORS: this refers to the alignment of date stamp within captured images (bottom left, top right,etc..)
en: Alignment
th: การจัดวาง

note: TRANSLATORS: this refers to the opacity  of date stamp added to captured images
en: Opacity
th: ความโปร่งแสง

en: Delete media?
th: ลบสื่อหรือไม่?

en: Delete
th: ลบ

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: No media available.
th: ไม่มีสื่อ

en: Scanning for content...
th: กำลังสแกนเนื้อหา...

en: Select
th: เลือก

en: Edit Photo
th: แก้ไขภาพ

en: Get the source
th: รับต้นฉบับ

en: Report issues
th: รายงานปัญหา

en: Help translate
th: ช่วยแปล

en: Media Information
th: ข้อมูลสื่อ

en: Name : %1
th: ชื่อ : %1

en: Type : %1
th: ประเภท : %1

en: No space left on device, free up space to continue.
th: ไม่มีพื้นที่ว่างในอุปกรณ์ เพิ่มพื้นที่ว่างเพื่อดำเนินการต่อ

en: Share
th: แชร์

en: Image Info
th: ข้อมูลภาพ

en: Edit
th: แก้ไข

en: Unable to share
th: ไม่สามารถแชร์

en: Unable to share photos and videos at the same time
th: ไม่สามารถแชร์รูปภาพและวิดีโอในเวลาเดียวกัน

en: Ok
th: ตกลง

en: On
th: เปิด

en: Off
th: ปิด

en: Auto
th: อัตโนมัติ

en: 5 seconds
th: 5 วินาที

en: 15 seconds
th: 15 วินาที

en: Vibrate
th: สั่น

en: Low storage space
th: พื้นที่จัดเก็บเหลือน้อย

en: Cannot access camera
th: ไม่สามารถเข้าถึงกล้อง

en: Camera app doesn't have permission to access the camera hardware or another error occurred.
    
    If granting permission does not resolve this problem, reboot your device.
th: แอปกล้องไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าถึงฮาร์ดแวร์กล้อง หรือเกิดข้อผิดพลาดอื่น
    
    ถ้าให้สิทธิ์เข้าถึงแล้วยังมีปัญหา ให้ปิดและเปิดเครื่องใหม่

en: Capture failed
th: ไม่สามารถถ่ายภาพ

en: Replacing your external media, formatting it, or restarting the device might fix the problem.
th: การเปลี่ยนหรือฟอร์แมตหน่วยความจำภายนอก หรือรีสตาร์ทเครื่อง อาจแก้ปัญหาได้

en: Restarting your device might fix the problem.
th: การรีสตาร์ทเครื่องอาจแก้ปัญหาได้

en: Flash
th: แฟลช

en: Light;Dark
th: สว่าง;มืด

en: Flip Camera
th: สลับกล้อง

en: Front Facing;Back Facing
th: กล้องหน้า;กล้องหลัง

en: Shutter
th: ชัตเตอร์

en: Mode
th: โหมด

en: Stills;Video
th: ภาพนิ่ง;วิดีโอ

en: <b>%1</b> photos taken today
th: <b>%1</b> รูปภาพที่ถ่ายวันนี้

en: No photos taken today
th: ไม่มีรูปภาพที่ถ่ายวันนี้

en: <b>%1</b> videos recorded today
th: <b>%1</b> วิดีโอที่บันทึกวันนี้

en: No videos recorded today
th: ไม่มีวิดีโอที่บันทึกวันนี้
