ubuntu-clock-app - en to aa translation catalogue (396 entries)

en: Clock
aa: Uddur

en: Settings
aa: Massosu

en: Label
aa: Bedu

en: Delete
aa: Dug

en: Alarms
aa: Alalol

en: Alarm
aa: Alalo

en: Back
aa: Derre

en: Select None
aa: Meextem mattu

en: Select All
aa: Inkih meex

en: No saved alarms
aa: Taagisen alalol ma yan

en: Tap the + icon to add an alarm
aa: Alalo edde osissam faxxek + xukkut

en: Repeat
aa: Qagis

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
aa[0]: %1 miniti
aa[1]: %1 miniti

en: Alarm volume
aa: Alolô kaala

en: Snooze for
aa: Qundugulus

en: Vibration
aa: Araro

en: Change time and date
aa: Waqla kee taarik koris

en: Sound
aa: Xongolo

en: Never
aa: Inkinnah

en: Weekdays
aa: Ayyam-ayroora

en: Weekends
aa: Ayyam-ellecabo

en: Daily
aa: Ayrol

en: in %1d %2h %3m
aa: %1ayro %2saaqata %3minitih addat

en: in %1h %2m
aa: %1saaqata %2minitih addat

en: in %1m
aa: %1minitih addat

en: New alarm
aa: Qusba alalo

en: Edit alarm
aa: Alalo Fak

en: Delete alarm
aa: Alalo dug

en: Retrieving location...
aa: Arac goranto...

en: Active
aa: Taafitle

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
aa: Osis

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
aa: Mandara

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
aa: wadirih yan

en: ahead
aa: foocah yan

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by minute, and the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2m %3
aa: %1saaqat %2minit %3

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
aa: %1saaqat %2

note: TRANSLATORS: the first argument is minute, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1m %2
aa: %1minit %2

en: Same time
aa: Waqla inkittu

en: Select a city
aa: Mandar meex

en: Search...
aa: Gorris...

en: Searching for a city
aa: Mandar goranto

en: No City Found
aa: Mandar ma geytiminna

en: Unable to connect.
aa: Fantaaxaw ma bicinna

en: Please check your network connection and try again
aa: Maganak, ku rettah fantaaxaw efeegeday gabbat kaadu

en: Ivory Coast
aa: Koddivuwaar

en: Accra
aa: Akra

en: Ghana
aa: Gaana

en: Addis Ababa
aa: Addis-Ababa

en: Ethiopia
aa: Itiyoobiya

en: Adelaide
aa: Adelayiid

en: Australia
aa: Ostaraaliya

en: Albuquerque
aa: Albukerk

en: United States
aa: Tangele-Ameerika

en: Algiers
aa: Alje

en: Algeria
aa: Aljeeriya

en: Almaty
aa: Almaati

en: Kazakhstan
aa: Kazakistan

en: Amman
aa: Qammaan

en: Jordan
aa: Jordaaniya

en: Amsterdam
aa: Amsterdaam

en: Netherlands
aa: Holanda

en: Anadyr
aa: Anadiir

en: Russia
aa: Ruusiya

en: Anchorage
aa: Ankoraj

en: Andorra
aa: Andooru

en: Ankara
aa: Ankaara

en: Turkey
aa: Turkiya

en: Antananarivo
aa: Antananaarivo

en: Madagascar
aa: Madagaskar

en: Aqtau
aa: Aktau

en: Aruba
aa: Aruuba

en: Asunción
aa: Asunsiyoon

en: Paraguay
aa: Paraguwey

en: Athens
aa: Atteens

en: Greece
aa: Griik

en: Auckland
aa: Okland

en: New Zealand
aa: Niyuzelanda

en: Austin
aa: Ostin

en: Baghdad
aa: Bagdaad

en: Iraq
aa: Iraak

en: Bahrain
aa: Bacreeni

en: Baku
aa: Baaku

en: Azerbaijan
aa: Azerbeyijaana

en: Baltimore
aa: Baltimoor

en: Bangalore
aa: Bangaloor

en: India
aa: Hindiya

en: Bangkok
aa: Bankok

en: Thailand
aa: Taylanda

en: Barbados
aa: Barbaada

en: Barcelona
aa: Barseloon

en: Spain
aa: Espaniya

en: Beijing
aa: Beyjin

en: China
aa: Shayna

en: Beirut
aa: Beyruut

en: Lebanon
aa: Libnaana

en: United Kingdom
aa: Engeltra

en: Belgrade
aa: Belgraad

en: Serbia
aa: Serbiya

en: Belize
aa: Beliizi

en: Brazil
aa: Braazil

en: Berlin
aa: Berliin

en: Germany
aa: Almaaniya

en: Bermuda
aa: Bermuuda

en: Beulah
aa: Beyula

en: Black Rock City
aa: Blak Rok Sitti

en: Blantyre
aa: Blantiir

en: Malawi
aa: Malaawi

en: Bogotá
aa: Bogoota

en: Colombia
aa: Kolombiya

en: Boulder
aa: Bulder

en: Brasília
aa: Braziiliya

en: Bratislava
aa: Bratislaava

en: Slovakia
aa: Slovaakiya

en: Brazzaville
aa: Brazaavil

en: Republic of the Congo
aa: Kongoh Ummuuno

en: Brisbane
aa: Brisbaan

en: Brussels
aa: Bruksel

en: Belgium
aa: Beljiika

en: Bucharest
aa: Bukkaarest

en: Romania
aa: Roomaniya

en: Budapest
aa: Buddaapest

en: Hungary
aa: Hangaariya

en: Buenos Aires
aa: Buenos Ayeres

en: Argentina
aa: Arjentiina

en: Cairo
aa: Kaahira

en: Egypt
aa: Masri

en: Calcutta
aa: Kalkitta

en: Calgary
aa: Kalgaari

en: Canada
aa: Kanada

en: Cambridge
aa: Kambridj

en: Canary
aa: Kanaari

en: Canberra
aa: Kambeera

en: Cancún
aa: Kankuun

en: Mexico
aa: Meksikko

en: Cape Town
aa: Kap Taawn

en: South Africa
aa: Gabbi-qarih Afrika

en: Caracas
aa: Karakaas

en: Venezuela
aa: Venezuwella

en: Casablanca
aa: Kazaablanka

en: Morocco
aa: Maarokko

en: Cayman Palms
aa: Kayman Palms

en: Cayman Islands
aa: Kayman Guduritte

en: Chicago
aa: Shikkaago

en: Chihuahua
aa: Shihuhaaha

en: Chişinău
aa: Shizinao

en: Moldova
aa: Moldaaviya

en: Cincinnati
aa: Sinsinaati

en: Cleveland
aa: Klivland

en: Colombo
aa: Kolonbo

en: Sri Lanka
aa: Sirlanka

en: Columbus
aa: Kolumbus

en: Conakry
aa: Konaakri

en: Guinea
aa: Giine

en: Copenhagen
aa: Kopenhaag

en: Denmark
aa: Danemarka

en: Costa Rica
aa: Kosta Rika

en: Curaçao
aa: Kurashao

en: Curacao
aa: Kurakao

en: Dakar
aa: Dakkaar

en: Senegal
aa: Senegaal

en: Dallas
aa: Dalaas

en: Damascus
aa: Daamas

en: Syria
aa: Suuriya

en: Dar es Salaam
aa: Dara-salaam

en: Tanzania
aa: Tanzaaniya

en: Darwin
aa: Daarwin

en: Dawson Creek
aa: Dawson Kreek

en: Detroit
aa: Detruwa

en: Dhaka
aa: Dakka

en: Bangladesh
aa: Bangaladeeshi

en: Djibouti
aa: Gabuuti

en: Doha
aa: Dowca

en: Qatar
aa: Qhatar

en: Dominica
aa: Dominiika

en: Dubai
aa: Dubaay

en: United Arab Emirates
aa: Tengele Qarab Imaaraata (UAE)

en: Ireland
aa: Irland

en: Easter Island
aa: Ister Guduri

en: Chile
aa: Shiili

en: El Salvador
aa: Salvadoor

en: Frankfurt
aa: Frankfort

en: Sierra Leone
aa: Seraaleyoon

en: Gaborone
aa: Gaboroon

en: Botswana
aa: Botswaana

en: Gaza
aa: Gaaza

en: Palestine
aa: Falastiin

en: Gibraltar
aa: Jibralta

en: Grand Turk
aa: Kaxxa Turk

en: Turks and Caicos Islands
aa: Turks kee Kaykos Guduritte

en: Grenada
aa: Grenaada

en: Guam
aa: Guwaam

en: Guangzhou
aa: Guwangzu

en: Guatemala
aa: Guwaatemaala

en: Gurgaon
aa: Gurgayoon

en: Guyana
aa: Guwiyyaana

en: Haifa
aa: Hayfa

en: Israel
aa: Israyiil

en: Halifax
aa: Halifaks

en: Hanoi
aa: Hanoy

en: Vietnam
aa: Vietnaam

en: Zimbabwe
aa: Zimbaabuwe

en: Havana
aa: Havaana

en: Cuba
aa: Kuuba

en: Ho Chi Minh City
aa: Ho Shi Miin Sitti

en: Houston
aa: Huston

en: Hyderabad
aa: Haydarabaad

en: Indianapolis
aa: Indiyaanapolis

en: Islamabad
aa: Islamabaad

en: Isle of Man
aa: Numtin Iseli

en: Istanbul
aa: Istambuul

en: Jacksonville
aa: Jaksonvile

en: Indonesia
aa: Indoneeziya

en: Jerusalem
aa: Khudsi

en: Johannesburg
aa: Johanesburg

en: Afghanistan
aa: Afgaanistaana

en: Kampala
aa: Kampaala

en: Karachi
aa: Karaashi

en: Khartoum
aa: Khartuum

en: Sudan
aa: Suudaan

en: Kiev
aa: Kiyeev

en: Ukraine
aa: Yukreen

en: Kigali
aa: Kigaali

en: Rwanda
aa: Ruwanda

en: Kinshasa
aa: Kinshaasa

en: Democratic Republic of the Congo
aa: Kongoh Demokraasih Ummuuno

en: Kiritimati
aa: Kiritimaati

en: Kiribati
aa: Kiribaati

en: Knox
aa: Noks

en: Knoxville
aa: Noksviil

en: Kraków
aa: Krakoow

en: Kuala Lumpur
aa: Kuwala-lampur

en: Malaysia
aa: Maaleziya

en: Kuwait City
aa: Kuweyt Sitti

en: Kuwait
aa: Kuweeti

en: Kyiv
aa: Kiyiv

en: Lagos
aa: Laagos

en: Nigeria
aa: Nigeeriya

en: Lahore
aa: Laahor

en: Lima
aa: Liima

en: Peru
aa: Peeru

en: Lisbon
aa: Lisboon

en: Portugal
aa: Portugaal

en: Longyearbyen
aa: Longyiirbiyen

en: Svalbard and Jan Mayen
aa: Svalbaard kee Jan Mayyen

en: Louisville
aa: Luwisvil

en: Luxembourg
aa: Luksamburg

en: Macau
aa: Makao

en: Macao
aa: Makawo

en: Madison
aa: Madissom

en: Madrid
aa: Madriid

en: Maldives
aa: Maldivi

en: Managua
aa: Managa

en: Nicaragua
aa: Nikaraguwa

en: Manchester
aa: Manshester

en: Manila
aa: Manilla

en: Philippines
aa: Filippiin

en: Martinique
aa: Martinik

en: Maseru
aa: Maseeru

en: Lesotho
aa: Lesoto

en: Melbourne
aa: Melburn

en: Memphis
aa: Menfis

en: Mendoza
aa: Mendooza

en: Mexico City
aa: Meksiko Sitti

en: Miami
aa: Miyaami

en: Milan
aa: Milaan

en: Italy
aa: Itaaliya

en: Milwaukee
aa: Milwaaki

en: Minneapolis
aa: Mineyaapolis

en: Belarus
aa: Belaruusu

en: Mogadishu
aa: Mogdisho

en: Somalia
aa: Soomaaliya

en: Monrovia
aa: Monrooviya

en: Liberia
aa: Libeeriya

en: Monaco
aa: Monako

en: Monterrey
aa: Monteeri

en: Montevideo
aa: Monteviideyo

en: Uruguay
aa: Uruguwey

en: Montreal
aa: Monreyaal

en: Moscow
aa: Mosku

en: Mountain View
aa: Monten Viyu

en: Mumbai
aa: Mumbaay

en: Munich
aa: Muniik

en: Muscat
aa: Maskaat

en: Oman
aa: Qumman

en: Nairobi
aa: Nayroobi

en: Kenya
aa: Keeniya

en: Nashville
aa: Nashvil

en: Nassau
aa: Nassu

en: Bahamas
aa: Bahamaasa

en: New Orleans
aa: Niyu Orleyoons

en: New Salem
aa: Niyu Salem

en: New South Wales
aa: Niyu Gabbi Waales

en: New York
aa: Niyu York

en: Newfoundland
aa: Niyufunland

en: Nouméa
aa: Nuumeya

en: New Caledonia
aa: Qusba Kaledooniya

en: Nuestra Señora de La Paz
aa: Nuestra Senoora de la Paz

en: Oklahoma City
aa: Oklahooma Sitti

en: Japan
aa: Japaan

en: Ottawa
aa: Ottaawa

en: Oulu
aa: Ulu

en: Paramaribo
aa: Paramaaribo

en: Suriname
aa: Surinaam

en: Paris
aa: Paaris

en: France
aa: Fransa

en: Perth
aa: Pers

en: Philadelphia
aa: Filadelfiya

en: Phnom Penh
aa: Fnom Pen

en: Cambodia
aa: Kamboodiya

en: Phoenix
aa: Feniks

en: Pittsburgh
aa: Pitsburg

en: Port of Spain
aa: Spain Marso

en: Trinidad and Tobago
aa: Trinidaad kee Tobaago

en: Port au Prince
aa: Prins Marso

en: Haiti
aa: Hayti

en: Prague
aa: Prag

en: Pyongyang
aa: Piyongiyong

en: North Korea
aa: Kilbatti Kooreya

en: Queensland
aa: Kuweensland

en: Quito
aa: Kitto

en: Ecuador
aa: Ekuwador

en: Rangoon
aa: Ranguun

en: Myanmar
aa: Miyanmar

en: Reno
aa: Reeno

en: Reykjavík
aa: Reykiyaavik

en: Iceland
aa: Aysland

en: Riga
aa: Riiga

en: Latvia
aa: Latviya

en: Rio de Janeiro
aa: Riyo de Jeneero

en: Riyadh
aa: Riyaad

en: Saudi Arabia
aa: Saquudiya

en: Rome
aa: Rooma

en: Sacramento
aa: Sakramanto

en: Salt Lake City
aa: Salt layk Sitti

en: Samoa
aa: Samowa

en: San Antonio
aa: San Antooniyo

en: San Diego
aa: San Diyeego

en: San Francisco
aa: San Fransisko

en: San José
aa: San Khooze

en: San Juan
aa: San Khuwan

en: Puerto Rico
aa: Porto Riko

en: San Marino
aa: San Mariino

en: San Salvador
aa: San Salvadoor

en: Sanaa
aa: Sanqa

en: Yemen
aa: Yaman

en: Santiago
aa: Santiyeego

en: Dominican Republic
aa: Dominiikah Ummuuno

en: São Paulo
aa: Sao Polo

en: São Tomé
aa: Sao Toome

en: São Tomé and Príncipe
aa: Sao Toomee kee Prinsip

en: Sarajevo
aa: Sarayeevo

en: Bosnia and Herzegovina
aa: Bosniya kee Herzegoviiniya

en: Saskatchewan
aa: Saskatshewan

en: Seattle
aa: Siyaatel

en: Seoul
aa: Seyuul

en: South Korea
aa: Gabbi Kooreya

en: Shanghai
aa: Shangay

en: Singapore
aa: Singapuur

en: Simferopol
aa: Simferopool

en: Skopje
aa: Skopye

en: Macedonia
aa: Masedooniya

en: Sofia
aa: Soofiya

en: Bulgaria
aa: Bulgaariya

en: Saint Kitts and Nevis
aa: St.Kitts kee Nevis

en: St.Louis
aa: St Lewis

en: Falkland Islands
aa: Folkland Guduritte

en: Stockholm
aa: Stokholm

en: Sweden
aa: Swiden

en: Sydney
aa: Sidne

en: Taipei
aa: Tayipe

en: Taiwan
aa: Taywaan

en: Tallinn
aa: Talliin

en: Estonia
aa: Estooniya

en: Tehran
aa: Tahraan

en: Iran
aa: Iraan

en: Tokyo
aa: Tookiyo

en: Toronto
aa: Tooranto

en: Tripoli
aa: Tarablus

en: Libya
aa: Liibiya

en: Tunis
aa: Tuunis

en: Tunisia
aa: Tuuniziya

en: Mongolia
aa: Mongooliya

en: Vancouver
aa: Vankuuver

en: Vatican City
aa: Vaatikan Sitti

en: Vienna
aa: Viyenna

en: Austria
aa: Ostriya

en: Vilnius
aa: Vilniis

en: Lithuania
aa: Litiyaaniya

en: Vincennes
aa: Vinseens

en: Warsaw
aa: Warsow

en: Winamac
aa: Winamaak

en: Winnipeg
aa: Winippeg

en: Wrocław
aa: Wroklaw

en: Croatia
aa: Kurwaasiya

en: Zürich
aa: Zuurik

en: Switzerland
aa: Swisra
