ubuntu-clock-app - en to am translation catalogue (475 entries)

en: Clock
am: ሰአት

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
am: ሰአት;መቀስቀሻ;ማስጠንቀቂያ;የ አለም ሰአት;ሰአት ማስቆሚያ;

en: Settings
am: ማሰናጃ

en: Label
am: ምልክት

en: Delete
am: ማጥፊያ

en: Alarms
am: መቀስቀሻዎች

en: Alarm
am: መቀስቀሻ

en: Back
am: ወደ ኋላ

en: Select None
am: ምንም አይምረጡ

en: Select All
am: ሁሉንም መምረጫ

en: No saved alarms
am: ምንም የተቀመጠ መቀስቀሻ የለም

en: Tap the + icon to add an alarm
am: መታ ያድርጉ + ምልክቱን መቀስቀሻ ለመጨመር

en: Repeat
am: መድገሚያ

en: About
am: ስለ

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
am[0]: %1 ደቂቃ
am[1]: %1 ደቂቃዎች

en: Alarm volume
am: መቀስቀሻ መጠን

en: Alarm stops after
am: መቀስቀሻውን ማስቆሚያ ከ

en: Snooze for
am: መቀስቀሻ ለ

en: Vibration
am: ማንቀጥቀጫ

en: Change time and date
am: ሰአት እና ቀን መቀየሪያ

en: Theme
am: ገጽታ

en: Sound
am: ድምፅ

en: Custom alarm sounds
am: የተለመዱ መቀስቀሻ ድምፆች

en: Add sound
am: ድምፅ መጨመሪያ

en: Default alarm sounds
am: ነባር መቀስቀሻ ድምፆች

en: Never
am: በፍጹም

en: Weekdays
am: የ ስራ ቀኖች

en: Weekends
am: የ እረፍት ቀኖች

en: Daily
am: በየቀኑ

en: in %1d %2h %3m
am: በ %1ቀ %2ሰ %3ደ

en: in %1h %2m
am: በ %1ሰ %2ደ

en: in %1m
am: በ %1ደ

en: New alarm
am: አዲስ መቀስቀሻ

en: Edit alarm
am: መቀስቀሻውን ማረሚያ

en: Delete alarm
am: መቀስቀሻውን ማጥፊያ

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
am: ድምፅ መጨመሪያ ከ

en: Retrieving location...
am: አካባቢውን በ መፈለግ ላይ...

en: App Information
am: የ መተግበሪያ መረጃ

en: Clock App
am: የ ሰአት መተግበሪያ

en: Version %1
am: እትም %1

en: Get the source
am: ምንጩን ያግኙ

en: Report issues
am: ችግሩን ያሳውቁን

en: Help translate
am: በ መተርጎም ይርዱ

en: %1d %2h %3m
am: በ %1ቀ %2ሰ %3ደ

en: %1h %2m
am: %1ሰ %2ደ

en: %1m
am: %1ደ

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
am: ዙር

en: Lap Time
am: የ ዙር ሰአት

en: Total Time
am: ጠቅላላ ሰአት

en: Stop
am: ማስቆሚያ

en: Start
am: መጀመሪያ

en: Resume
am: ይቀጥሉ

en: Clear
am: ማጽጃ

en: Active
am: ንቁ

en: Saved Timers
am: የ ተቀመጠ ጊዜ መቁጠሪያ

en: Enter timer name
am: የ መቁጠሪያ ስም ያስገቡ

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
am: መጨመሪያ

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
am: ከተማ

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
am: በኋላ

en: ahead
am: በፊት

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by minute, and the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2m %3
am: %1ሰ %2ደ %3

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
am: %1ሰ %2

note: TRANSLATORS: the first argument is minute, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1m %2
am: %1ሰ %2

en: Same time
am: በተመሳሳይ ጊዜ

en: Select a city
am: ከተማ ይምረጡ

en: Search...
am: መፈለጊያ...

en: Searching for a city
am: ከተማ በመፈለግ ላይ

en: No City Found
am: ከተማ አልተገኘም

en: Unable to connect.
am: መገናኘት አልተቻለም:

en: Please check your network connection and try again
am: እባክዎን የ ኔትዎርክ ግንኙነት ይምረምሩ እና እንደገና ይሞክሩ

en: Abidjan
am: አቢጃን

en: Ivory Coast
am: አይቨሪ ኮስት

en: Accra
am: አክራ

en: Ghana
am: ጋና

en: Addis Ababa
am: አዲስ አበባ

en: Ethiopia
am: ኢትዮጵያ

en: Adelaide
am: አዴሌይዴ

en: Australia
am: አውስትራሊያ

en: Albuquerque
am: አልበከርክ

en: United States
am: ዮናይትድ ስቴትስ

en: Algiers
am: አልጄርስ

en: Algeria
am: አልጄሪያ

en: Almaty
am: አልማቲ

en: Kazakhstan
am: ካዛክስታን

en: Amman
am: አማን

en: Jordan
am: ጆርዳን

en: Amsterdam
am: አምስተርዳም

en: Netherlands
am: ኔዘርላንድስ

en: Anadyr
am: አናድይር

en: Russia
am: ሩሲያ

en: Anchorage
am: አንኮራጅ

en: Andorra
am: አንዶራ

en: Ankara
am: አንካራ

en: Turkey
am: ተርኪ

en: Ann Arbor
am: አን አርቦር

en: Antananarivo
am: አንታናናሪቮ

en: Madagascar
am: ማደጋስካር

en: Aqtau
am: አኩታ

en: Aruba
am: አሩባ

en: Asunción
am: አሱንሺን

en: Paraguay
am: ፓራጓይ

en: Athens
am: አቴንስ

en: Greece
am: ግሪስ

en: Atlanta
am: አትላንታ

en: Auckland
am: አኦክላንድ

en: New Zealand
am: ኒው ዚላንድ

en: Austin
am: አውስቲን

en: Baghdad
am: ባግዳድ

en: Iraq
am: ኢራቅ

en: Bahrain
am: ባህሬን

en: Baku
am: ባኩ

en: Azerbaijan
am: አዘርባጃን

en: Baltimore
am: ባልቲሞር

en: Bangalore
am: ባንጋሎሬ

en: India
am: ኢንዲያ

en: Bangkok
am: ባንኮክ

en: Thailand
am: ታይላንድ

en: Barbados
am: ባርባዶስ

en: Barcelona
am: ባርሴሎና

en: Spain
am: ስፔይን

en: Beijing
am: ቤይጂንግ

en: China
am: ቻይና

en: Beirut
am: ቤይሩት

en: Lebanon
am: ሊባነን

en: Belfast
am: ቤልፋስት

en: United Kingdom
am: ዩናይትድ ኪንግደም

en: Belgrade
am: ቤልግሬድ

en: Serbia
am: ሰርቢያ

en: Belize
am: ቤሊዝ

en: Belo Horizonte
am: ቤሎ ሆሪዞንቴ

en: Brazil
am: ብራዚል

en: Berlin
am: በርሊን

en: Germany
am: ጀርመኒ

en: Bermuda
am: ቤርሙዳ

en: Beulah
am: ቡላህ

en: Black Rock City
am: ብላክ ሮክ ሲት

en: Blantyre
am: ብላንታየር

en: Malawi
am: ማላዊ

en: Bogotá
am: ቦጎታ

en: Colombia
am: ኮሎምቢያ

en: Boston
am: ቦስተን

en: Boulder
am: ቡልደር

en: Brasília
am: ብራዚሊያ

en: Bratislava
am: ብራቲስላቫ

en: Slovakia
am: ስሎቫኪያ

en: Brazzaville
am: ብራዛቪል

en: Republic of the Congo
am: ሪፐብሊክ ኦፍ ኮንጎ

en: Brisbane
am: ብሪስባን

en: Brussels
am: ብራስልስ

en: Belgium
am: ቤልጂየም

en: Bucharest
am: ቡካሬስት

en: Romania
am: ሮማኒያ

en: Budapest
am: ቡዳፔስት

en: Hungary
am: ሀንጋሪ

en: Buenos Aires
am: ቡኔስ አይረስ

en: Argentina
am: አርጄንቲና

en: Cairo
am: ካይሮ

en: Egypt
am: ኢጂፕት

en: Calcutta
am: ካልኩታ

en: Calgary
am: ካልጋሪ

en: Canada
am: ካናዳ

en: Cambridge
am: ካምብሪጅ

en: Canary
am: ካናሪ

en: Canberra
am: ካንቤራ

en: Cancún
am: ካንሱን

en: Mexico
am: ሜክስኮ

en: Cape Town
am: ኬፕ ታውን

en: South Africa
am: ደቡብ አፍሪካ

en: Caracas
am: ካራካስ

en: Venezuela
am: ቬኔዙኤላ

en: Casablanca
am: ካዛብላንካ

en: Morocco
am: ሞሮኮ

en: Cayman Palms
am: ካይማን ፓልምስ

en: Cayman Islands
am: ካይማን አይላንድ

en: Chicago
am: ቺካጎ

en: Chihuahua
am: ቺዋዋ

en: Chişinău
am: ቺሲናው

en: Moldova
am: ሞልዶቫ

en: Cincinnati
am: ሲንሲናቲ

en: Cleveland
am: ክሊቭላንድ

en: Colombo
am: ኮሎምቦ

en: Sri Lanka
am: ስሪ ላንካ

en: Columbus
am: ኮሎምቡስ

en: Conakry
am: ኮናክሪ

en: Guinea
am: ጊኒ

en: Copenhagen
am: ኮፕንሀገን

en: Denmark
am: ዴንማርክ

en: Costa Rica
am: ኮስታ ሪካ

en: Curaçao
am: ኩራኮ

en: Curacao
am: ኩራኮ

en: Dakar
am: ዳካር

en: Senegal
am: ሴኔጋል

en: Dallas
am: ዳላስ

en: Damascus
am: ደማስከስ

en: Syria
am: ሲሪያ

en: Dar es Salaam
am: ዳሬ ሳላም

en: Tanzania
am: ታንዛኒያ

en: Darwin
am: ዳርዊን

en: Dawson Creek
am: ዳውሰን ክሪክ

en: Delhi
am: ዴልሂ

en: Denver
am: ዴንቨር

en: Detroit
am: ዴትሮይት

en: Dhaka
am: ዳካ

en: Bangladesh
am: ባንግላዴሽ

en: Djibouti
am: ጅቡቲ

en: Doha
am: ዶሀ

en: Qatar
am: ካታር

en: Dominica
am: ዶሜኒካ

en: Dubai
am: ዱባይ

en: United Arab Emirates
am: ዩናይትድ አረብ ኢምሬትስ

en: Dublin
am: ዱብሊን

en: Ireland
am: አየርላንድ

en: Easter Island
am: ኢስተር አይላንድ

en: Chile
am: ቺሌ

en: Edmonton
am: ኤመንተን

en: El Salvador
am: ኤል ሳልቫዶር

en: Fiji
am: ፊጂ

en: Fortaleza
am: ፎርታዜሌዛ

en: Frankfurt
am: ፍራንክፈርት

en: Freetown
am: ፍሪታውን

en: Sierra Leone
am: ሲዬራ ሊዮን

en: Gaborone
am: ጋቦሮኔ

en: Botswana
am: ቦትስዋና

en: Gaza
am: ጋዛ

en: Palestine
am: ፓለስታይን

en: Gibraltar
am: ጂብራልተር

en: Grand Turk
am: ግራንድ ተርክ

en: Turks and Caicos Islands
am: ቱርክስ እና ካኢኮስ አይላንድስ

en: Grenada
am: ግሬናዳ

en: Guam
am: ጉአም

en: Guangzhou
am: ጉውንጉዙ

en: Guatemala
am: ጓቲማላ

en: Gurgaon
am: ጉርጋኦን

en: Guyana
am: ጉያና

en: Haifa
am: ህይፋ

en: Israel
am: ኢዝራኤል

en: Halifax
am: ሃሊፋክስ

en: Hamburg
am: ሀንቡርግ

en: Hanoi
am: ሃኖይ

en: Vietnam
am: ቬትናም

en: Harare
am: ሀራሬ

en: Zimbabwe
am: ዚምባብዌ

en: Havana
am: ሀቫና

en: Cuba
am: ኩባ

en: Hebron
am: ሄብሮን

en: Helsinki
am: ሄልስንኪ

en: Finland
am: ፊንላንድ

en: Ho Chi Minh City
am: ሆቺሚኒ ሲቲ

en: Hong Kong
am: ሆንግ ኮንግ

en: Honolulu
am: ሆኖሉሉ

en: Houston
am: ሁይስተን

en: Hyderabad
am: ሀይድረባድ

en: Indianapolis
am: ኢንዲያናፖሊስ

en: Islamabad
am: ኢስላማባድ

en: Pakistan
am: ፓኪስታን

en: Isle of Man
am: አይስል ኦፍ ማን

en: Istanbul
am: ኢስታንቡል

en: Jacksonville
am: ጃክሰንቪል

en: Jakarta
am: ጃካርታ

en: Indonesia
am: ኢንዶኔሽያ

en: Jerusalem
am: ጄሩሳሌም

en: Johannesburg
am: ጆሀንስበርግ

en: Kabul
am: ካቡል

en: Afghanistan
am: አፍጋኒስታን

en: Kampala
am: ካምፓላ

en: Uganda
am: ዩጋንዳ

en: Karachi
am: ካራቺ

en: Khartoum
am: ካርቱም

en: Sudan
am: ሱዳን

en: Kiev
am: ኪዬቭ

en: Ukraine
am: ዩክሬን

en: Kigali
am: ኪጋሊ

en: Rwanda
am: ሩዋንዳ

en: Kingston
am: ኪንግስተን

en: Kinshasa
am: ኪንሻሳ

en: Democratic Republic of the Congo
am: ዲሞክራቲክ ሪፐብሊክ ኦፍ ኮንጎ

en: Kiritimati
am: ኪሪቲማቲ

en: Kiribati
am: ኪሪባቲ

en: Kirkland
am: ኪርክላንድ

en: Knox
am: ኖክ

en: Knoxville
am: ኖክስቪል

en: Kraków
am: ክራኮቭ

en: Poland
am: ፖላንድ

en: Kuala Lumpur
am: ኩዋላ ሉምፑር

en: Malaysia
am: ማሌሺያ

en: Kuwait City
am: ክዌይት ሲቲ

en: Kuwait
am: ክዌይት

en: Kyiv
am: ክዪቪ

en: Lagos
am: ሌጎስ

en: Nigeria
am: ናይጄሪያ

en: Lahore
am: ላሆሬ

en: Las Vegas
am: ላስ ቬጋስ

en: Lima
am: ሊማ

en: Peru
am: ፔሩ

en: Lisbon
am: ሊስቦን

en: Portugal
am: ፖርቱጋል

en: London
am: ሎንዶን

en: Longyearbyen
am: ሎንግይርባይን

en: Svalbard and Jan Mayen
am: ስቫልባርድ እና ጃን ማዬን

en: Los Angeles
am: ሎስ አንጄለስ

en: Louisville
am: ሉዪስቪል

en: Luxembourg
am: ሉክሰምበርግ

en: Macau
am: ማካው

en: Macao
am: ማካው

en: Madison
am: ማድሰን

en: Madrid
am: ማድሪድ

en: Maldives
am: ማልዲቬስ

en: Malta
am: ማልታ

en: Managua
am: ማናጉዋ

en: Nicaragua
am: ኒካራጉጓ

en: Manchester
am: ማንቼስተር

en: Manila
am: ማኒላ

en: Philippines
am: ፊሊፒንስ

en: Marengo
am: ማሬንጎ

en: Martinique
am: ማርቲኒክ

en: Maseru
am: ማሴሩ

en: Lesotho
am: ሌሶቶ

en: Melbourne
am: ሜልቦርን

en: Memphis
am: ሜምፊስ

en: Mendoza
am: ሜንዶዛ

en: Metlakatla
am: ሜትላካትላ

en: Mexico City
am: ሜክሲኮ ሲቲ

en: Miami
am: ሚያሚ

en: Milan
am: ሚላን

en: Italy
am: ኢታሊ

en: Milwaukee
am: ሚልዋኪ

en: Minneapolis
am: ሚኒያፖሊስ

en: Minsk
am: ሚንስክ

en: Belarus
am: ቤላሩስ

en: Mogadishu
am: ሞቃዲሾ

en: Somalia
am: ሶማሊያ

en: Monrovia
am: ሞንሮቪያ

en: Liberia
am: ላይቤሪያ

en: Monaco
am: ሞናኮ

en: Monterrey
am: ሞንትሬይ

en: Montevideo
am: ሞንተቪዲዮ

en: Uruguay
am: ዩራጉዌ

en: Montreal
am: ሞንትሪያል

en: Moscow
am: ሞስኮ

en: Mountain View
am: ማውንቴይን ቪው

en: Mumbai
am: ሙምባይ

en: Munich
am: ሙኒክ

en: Muscat
am: ሙስካት

en: Oman
am: ኦማን

en: Nairobi
am: ናይሮቢ

en: Kenya
am: ኬንያ

en: Nashville
am: ናሽቪል

en: Nassau
am: ናሳኡ

en: Bahamas
am: ባሀማስ

en: New Orleans
am: ኒው ኦርልይነስ

en: New Salem
am: ኒው ሳላም

en: New South Wales
am: ኒው ሳውዝ ዌልስ

en: New York
am: ኒው ዮርክ

en: Newfoundland
am: ኒውፋውንድላንድ

en: Nouméa
am: ኖሜ

en: New Caledonia
am: ኒው ካሌዶኒያ

en: Nuestra Señora de La Paz
am: ኑስታራ ሴኖራ ዴላፓዝ

en: Oklahoma City
am: ኦክላሆማ ሲቲ

en: Osaka
am: ኦሳካ

en: Japan
am: ጃፓን

en: Oslo
am: ኦስሎ

en: Norway
am: ኖርዌይ

en: Ottawa
am: ኦታዋ

en: Oulu
am: ኦሉ

en: Panamá
am: ፓናማ

en: Panama
am: ፓናማ

en: Paramaribo
am: ፓራማሪቦ

en: Suriname
am: ሱሪናሜ

en: Paris
am: ፓሪስ

en: France
am: ፍራንስ

en: Perth
am: ፐርዝ

en: Petersburg
am: ፒተርስቡርግ

en: Philadelphia
am: ፊላዴልፊያ

en: Phnom Penh
am: ፔኖም ፔን

en: Cambodia
am: ካምቦዲያ

en: Phoenix
am: ፊኒክስ

en: Pittsburgh
am: ፒትስቡርግ

en: Port of Spain
am: ፖርት ኦፍ ስፔይን

en: Trinidad and Tobago
am: ትሪኒዳድ እና ቶባጎ

en: Port au Prince
am: ፖርት ኦ ፕሪንስ

en: Haiti
am: ሀይቲ

en: Portland
am: ፖርትላንድ

en: Prague
am: ፕራግ

en: Czech Republic
am: ቼክ ሪፐብሊክ

en: Pyongyang
am: ፒዮንግያንግ

en: North Korea
am: ሰሜን ኮሪያ

en: Queensland
am: ኩዊንስላንድ

en: Quito
am: ክዪቶ

en: Ecuador
am: ኤኳዶር

en: Rangoon
am: ራንጉን

en: Myanmar
am: ሚያንማር

en: Reno
am: ሬኖ

en: Reston
am: ሬስቶን

en: Reykjavík
am: ሬይካቪክ

en: Iceland
am: አይስላንድ

en: Riga
am: ሪጋ

en: Latvia
am: ላትቪያ

en: Rio de Janeiro
am: ሪዮ ደ ጃኔሮ

en: Riyadh
am: ሪያድ

en: Saudi Arabia
am: ሳውዲ አረቢያ

en: Rome
am: ሮም

en: Sacramento
am: ሳክራሜንቶ

en: Salt Lake City
am: ሳልት ሌክ ሲቲ

en: Samoa
am: ሳሞአ

en: San Antonio
am: ሳን አንቶኒዮ

en: San Diego
am: ሳን ዲያጎ

en: San Francisco
am: ሳን ፍርንሲስኮ

en: San José
am: ሳን ሆሴ

en: San Juan
am: ሳን ጁአን

en: Puerto Rico
am: ፖርቶ ሪኮ

en: San Marino
am: ሳን ማሪኖ

en: San Salvador
am: ሳን ሳልቫዶር

en: Sanaa
am: ሳና

en: Yemen
am: የመን

en: Santiago
am: ሳንቲያጎ

en: Santo Domingo
am: ሳንቶ ዶሞኒጎ

en: Dominican Republic
am: ዶሜኒካን ሪፐብሊክ

en: São Paulo
am: ሳ ፓውሎ

en: São Tomé
am: ሳኦ ቶሜ

en: São Tomé and Príncipe
am: ሳኦ ቶሜ እና ፕሪንሲፔ

en: Sarajevo
am: ሳራዬቮ

en: Bosnia and Herzegovina
am: ቦስኒያ እና ሄርዞጎቪና

en: Saskatchewan
am: ሳስካችዋን

en: Seattle
am: ሲያትል

en: Seoul
am: ሶል

en: South Korea
am: ደቡብ ኮሪያ

en: Shanghai
am: ሻንጋይ

en: Singapore
am: ሲንጋፖር

en: Simferopol
am: ሲምፌሮፖል

en: Skopje
am: ሲኮፕጄ

en: Macedonia
am: ማሴዶኒያ

en: Sofia
am: ሶፊያ

en: Bulgaria
am: ቡልጋሪያ

en: St.Johns
am: ሴንት ጆን

en: St.Kitts
am: ሴንት ኪትስ

en: Saint Kitts and Nevis
am: ሴይንት ኪቲስ እና ኔቪስ

en: St.Louis
am: ሴይንት ሉዪስ

en: Stanley
am: ስታንሌ

en: Falkland Islands
am: ፎክላንድ አይላንድስ

en: Stockholm
am: ስቶኮልም

en: Sweden
am: ስዊድን

en: Suva
am: ሱቫ

en: Sydney
am: ሲድኒ

en: Taipei
am: ታይፔይ

en: Taiwan
am: ታይዋን

en: Tallinn
am: ታሊኒ

en: Estonia
am: ኤስቶኒያ

en: Tehran
am: ቴህራን

en: Iran
am: ኢራን

en: Tokyo
am: ቶኪዮ

en: Toronto
am: ቶሮንቶ

en: Tripoli
am: ትሪፖሊ

en: Libya
am: ሊብያ

en: Tunis
am: ቱኒስ

en: Tunisia
am: ቱኒሺያ

en: Ulan Bator
am: ኡላን ባቶር

en: Mongolia
am: ሞንጎሊያ

en: UTC
am: አለም አቀፍ ሰአት ማስተካከያ UTC

en: Vancouver
am: ቫንኮቨር

en: Vatican City
am: ቫቲካን ሲቲ

en: Vevay
am: ቬቫይ

en: Vienna
am: ቪየና

en: Austria
am: ኦስትሪያ

en: Vilnius
am: ቪልኒስ

en: Lithuania
am: ሊቱያኒያ

en: Vincennes
am: ቪንሴኔስ

en: Warsaw
am: ዋርሶ

en: Washington D.C.
am: ዋሺንግተን ዲሲ

en: Winamac
am: ዊናማክ

en: Winnipeg
am: ዊንፔክ

en: Wrocław
am: ቭሮትስዋቭ

en: Zagreb
am: ዛግሬብ

en: Croatia
am: ክሮኤሺያ

en: Zürich
am: ዙሪክ

en: Switzerland
am: ስዊዘርላንድ
