ubuntu-clock-app - en to ast translation catalogue (239 entries)

en: Clock
ast: Reló

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
ast: hora;alarma;alerta;reló;mundial;cronómetru;

en: Settings
ast: Axustes

en: Label
ast: Etiqueta

en: Delete
ast: Desaniciar

en: Alarms
ast: Alarmes

en: Alarm
ast: Alarma

en: Back
ast: Atrás

en: Select All
ast: Esbillar too

en: No saved alarms
ast: Nun hai alarmes guardaes

en: Tap the + icon to add an alarm
ast: Toca nel iconu + p'amestar una alarma

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
ast[0]: %1 minutu
ast[1]: %1 minutos

en: Alarm volume
ast: Volume d'alarma

en: Alarm stops after
ast: La alarma para después de

en: Snooze for
ast: Apigazar por

en: Change time and date
ast: Cambiar el día y hora

en: Custom alarm sounds
ast: Soníos d'alarma personalizaos

en: Add sound
ast: Añadir soníu

en: Default alarm sounds
ast: Soníos d'alarma predeterminaos

en: Weekdays
ast: Díes llaborables

en: Weekends
ast: Fines de selmana

en: in %1d %2h %3m
ast: en %1d %2h %3m

en: in %1h %2m
ast: en %1h %2m

en: in %1m
ast: en %1m

en: New alarm
ast: Alarma nueva

en: Edit alarm
ast: Editar alarma

en: Delete alarm
ast: Desaniciar alarma

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
ast: Añadir soníu dende

en: Retrieving location...
ast: Obteniendo llocalización...

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
ast: Vuelta

en: Lap Time
ast: Tiempu de la vuelta

en: Total Time
ast: Tiempu total

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
ast: menos

en: ahead
ast: más

en: Same time
ast: La mesma hora

en: Search...
ast: Guetar…

en: Searching for a city
ast: Guetando una ciudá

en: No City Found
ast: Nun s'alcontró denguna ciudá

en: Unable to connect.
ast: Nun pue coneutase.

en: Please check your network connection and try again
ast: Comprueba la conexón a la rede y vuelvi a intentalo

en: Ivory Coast
ast: Costa de Marfil

en: Addis Ababa
ast: Adís Abeba

en: Ethiopia
ast: Etiopía

en: Adelaide
ast: Adelaida

en: United States
ast: Estaos Xuníos

en: Algiers
ast: Arxel

en: Algeria
ast: Arxelia

en: Kazakhstan
ast: Kazakstán

en: Amman
ast: Amán

en: Jordan
ast: Xordania

en: Netherlands
ast: Paises Baxos

en: Russia
ast: Rusia

en: Turkey
ast: Turquía

en: Paraguay
ast: Paraguái

en: Athens
ast: Atenes

en: Greece
ast: Grecia

en: New Zealand
ast: Nueva Zelanda

en: Baghdad
ast: Bagdag

en: Bahrain
ast: Baḥréin

en: Baku
ast: Bakú

en: Azerbaijan
ast: Azerbaixán

en: Thailand
ast: Tailandia

en: Spain
ast: España

en: Beijing
ast: Beixín

en: Lebanon
ast: Líbanu

en: United Kingdom
ast: Reinu Xuníu

en: Belgrade
ast: Belgráu

en: Brazil
ast: Brasil

en: Berlin
ast: Berlín

en: Germany
ast: Alemaña

en: Bermuda
ast: Les Bermudes

en: Brasília
ast: Brasilia

en: Slovakia
ast: Eslovaquia

en: Republic of the Congo
ast: República del Congu

en: Brussels
ast: Bruxeles

en: Belgium
ast: Bélxica

en: Bucharest
ast: Bucarest

en: Romania
ast: Rumanía

en: Hungary
ast: Hungría

en: Argentina
ast: Arxentina

en: Cairo
ast: El Cairu

en: Egypt
ast: Exiptu

en: Calcutta
ast: Calcuta

en: Canada
ast: Canadá

en: Canary
ast: Les Canaries

en: Mexico
ast: Méxicu

en: Cape Town
ast: Ciudá del Cabu

en: South Africa
ast: Sudáfrica

en: Morocco
ast: Marruecos

en: Cayman Islands
ast: Islles Caimán

en: Chişinău
ast: Quixináu

en: Moldova
ast: Moldavia

en: Conakry
ast: Conacri

en: Copenhagen
ast: Copenḥague

en: Denmark
ast: Dinamarca

en: Curacao
ast: Curasao

en: Damascus
ast: Damascu

en: Syria
ast: Siria

en: Bangladesh
ast: Bangladex

en: Djibouti
ast: Xibuti

en: Doha
ast: Doḥa

en: United Arab Emirates
ast: Emiratos Árabes Xuníos

en: Dublin
ast: Dublín

en: Ireland
ast: Irlanda

en: Easter Island
ast: Islla de Pascua

en: Fiji
ast: Fixi

en: Sierra Leone
ast: Sierra Lleona

en: Botswana
ast: Botsuana

en: Palestine
ast: Palestina

en: Gibraltar
ast: Xibraltar

en: Grand Turk
ast: Gran Turca

en: Turks and Caicos Islands
ast: Islles Turques y Caicos

en: Grenada
ast: Granada

en: Hamburg
ast: Hamburgu

en: Hanoi
ast: Ḥanoi

en: Harare
ast: Ḥarare

en: Zimbabwe
ast: Zimbabue

en: Havana
ast: L'Habana

en: Hebron
ast: Hebrón

en: Helsinki
ast: Ḥelsinki

en: Finland
ast: Finlandia

en: Ho Chi Minh City
ast: Ciudá Ho Chi Minh

en: Hong Kong
ast: Ḥong Kong

en: Indianapolis
ast: Indianápolis

en: Pakistan
ast: Paquistán

en: Isle of Man
ast: Islla de Man

en: Jakarta
ast: Xakarta

en: Jerusalem
ast: Xerusalem

en: Johannesburg
ast: Johannesburgu

en: Afghanistan
ast: Afganistán

en: Khartoum
ast: Ḥartum

en: Sudan
ast: Sudán

en: Ukraine
ast: Ucraína

en: Rwanda
ast: Ruanda

en: Kinshasa
ast: Kinxasa

en: Democratic Republic of the Congo
ast: República Democrática del Congu

en: Kraków
ast: Cracovia

en: Poland
ast: Polonia

en: Malaysia
ast: Malasia

en: Kuwait City
ast: Ciudá de Kuwait

en: Nigeria
ast: Nixeria

en: Peru
ast: Perú

en: Lisbon
ast: Lisboa

en: London
ast: Londres

en: Svalbard and Jan Mayen
ast: Svalbard y Jan Mayen

en: Los Angeles
ast: Los Anxeles

en: Luxembourg
ast: Luxemburgu

en: Macau
ast: Macáu

en: Macao
ast: Macáu

en: Philippines
ast: Filipines

en: Martinique
ast: Martinica

en: Lesotho
ast: Lesothu

en: Mexico City
ast: Ciudá de Méxicu

en: Milan
ast: Milán

en: Italy
ast: Italia

en: Belarus
ast: Bielorrusia

en: Mogadishu
ast: Mogadixu

en: Monaco
ast: Mónacu

en: Montevideo
ast: Montevidéu

en: Uruguay
ast: Uruguái

en: Moscow
ast: Moscú

en: Mumbai
ast: Bombay

en: Muscat
ast: Mascate

en: Oman
ast: Omán

en: Kenya
ast: Kenia

en: Nassau
ast: Nasáu

en: Bahamas
ast: Bahames

en: New Orleans
ast: Nueva Orleans

en: New South Wales
ast: Nueva Gales del sur

en: New York
ast: Nueva York

en: Newfoundland
ast: Terranova

en: Nouméa
ast: Numea

en: New Caledonia
ast: Nueva Caledonia

en: Japan
ast: Xapón

en: Norway
ast: Noruega

en: Panama
ast: Panamá

en: Suriname
ast: Surinam

en: Paris
ast: París

en: France
ast: Francia

en: Philadelphia
ast: Filadelfia

en: Phnom Penh
ast: Pnom Penh

en: Cambodia
ast: Camboya

en: Port of Spain
ast: Puertu España

en: Trinidad and Tobago
ast: Trinidá y Tobagu

en: Port au Prince
ast: Puertu Príncipe

en: Haiti
ast: Haití

en: Prague
ast: Praga

en: Czech Republic
ast: República Checa

en: North Korea
ast: Corea del Norte

en: Rangoon
ast: Rangún

en: Reykjavík
ast: Reikiavik

en: Iceland
ast: Islandia

en: Latvia
ast: Letonia

en: Rio de Janeiro
ast: Rio de Xaneiro

en: Riyadh
ast: Riyad

en: Saudi Arabia
ast: Arabia Saudita

en: Rome
ast: Roma

en: San José
ast: San Xosé

en: San Juan
ast: San Xuan

en: Puerto Rico
ast: Puertu Ricu

en: San Marino
ast: San Marín

en: Sanaa
ast: Sana'a

en: Yemen
ast: Yeme

en: Santo Domingo
ast: Santu Domingu

en: Dominican Republic
ast: República Dominicana

en: São Tomé
ast: Santu Tomé

en: São Tomé and Príncipe
ast: Santu Tomé y Príncipe

en: Sarajevo
ast: Sarayevu

en: Bosnia and Herzegovina
ast: Bosnia y Herzegovina

en: Seoul
ast: Seúl

en: South Korea
ast: Corea del Sur

en: Singapore
ast: Singapur

en: Skopje
ast: Skopie

en: Sofia
ast: Sofía

en: St.Johns
ast: St. Johns

en: St.Kitts
ast: St. Kitts

en: Saint Kitts and Nevis
ast: Saint Kitts y Nevis

en: St.Louis
ast: St. Louis

en: Falkland Islands
ast: Islles Malvines

en: Stockholm
ast: Estocolmu

en: Sweden
ast: Suecia

en: Taipei
ast: Taipéi

en: Taiwan
ast: Taiwán

en: Tallinn
ast: Tallin

en: Tehran
ast: Teḥrán

en: Iran
ast: Irán

en: Tokyo
ast: Tokio

en: Tripoli
ast: Trípoli

en: Libya
ast: Libia

en: Tunis
ast: Túnez

en: Tunisia
ast: Tunicia

en: Ulan Bator
ast: Ulán Bátor

en: Vatican City
ast: Ciudá del Vaticanu

en: Vienna
ast: Viena

en: Lithuania
ast: Lituania

en: Warsaw
ast: Varsovia

en: Croatia
ast: Croacia

en: Zürich
ast: Zurich

en: Switzerland
ast: Suiza
