ubuntu-clock-app - en to be translation catalogue (475 entries)

en: Clock
be: Гадзіннік

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
be: час;будзільнік;паведамленне;гадзіннік;сусветны;секундамер;

en: Settings
be: Налады

en: Label
be: Адмеціна

en: Delete
be: Выдаліць

en: Alarms
be: Будзільнікі

en: Alarm
be: Будзільнік

en: Back
be: Назад

en: Select None
be: Нічога не абрана

en: Select All
be: Абраць усе

en: No saved alarms
be: Няма захаваных будзільнікаў

en: Tap the + icon to add an alarm
be: Каб дадаць будзільнік, націсніце "+"

en: Repeat
be: Паўтарэнне

en: About
be: Звесткі

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
be[0]: %1 хвіліна
be[1]: %1 хвіліны
be[2]: %1 хвілін

en: Alarm volume
be: Гучнасць будзільніка

en: Alarm stops after
be: Спыненне будзільніка праз

en: Snooze for
be: Паўтарыць праз

en: Vibration
be: Вібрацыя

en: Change time and date
be: Змяніць час і дату

en: Theme
be: Тэма

en: Sound
be: Гук

en: Custom alarm sounds
be: Адвольныя гукі будзільніка

en: Add sound
be: Дадаць гук

en: Default alarm sounds
be: Прадвызначаныя гукі будзільніка

en: Never
be: Ніколі

en: Weekdays
be: Працоўныя дні

en: Weekends
be: Выходныя дні

en: Daily
be: Штодня

en: in %1d %2h %3m
be: праз %1 дз %2 г %3 хв

en: in %1h %2m
be: праз %1 г %2 хв

en: in %1m
be: праз %1 хв

en: New alarm
be: Новы будзільнік

en: Edit alarm
be: Рэдагаваць будзільнік

en: Delete alarm
be: Выдаліць будзільнік

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
be: Дадаць мелодыю з

en: Retrieving location...
be: Вызначэнне месцазнаходжання...

en: App Information
be: Звесткі

en: Clock App
be: Гадзіннік

en: Version %1
be: Версія %1

en: Get the source
be: Атрымаць зыходны код

en: Report issues
be: Паведаміць пра праблему

en: Help translate
be: Дапамагчы з перакладам

en: %1d %2h %3m
be: %1 дз %2 г %3 хв

en: %1h %2m
be: %1 г %2 хв

en: %1m
be: %1 хв

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
be: Кола

en: Lap Time
be: Працягласць кола

en: Total Time
be: Агульны час

en: Stop
be: Спыніць

en: Start
be: Пачаць

en: Resume
be: Працягнуць

en: Clear
be: Ачысціць

en: Active
be: Актыўны

en: Saved Timers
be: Захаваныя таймеры

en: Enter timer name
be: Увядзіце назву таймера

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
be: Дадаць

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
be: Горад

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
be: менш

en: ahead
be: больш

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by minute, and the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2m %3
be: %1 г %2 хв %3 с

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
be: %1 г %2 с

note: TRANSLATORS: the first argument is minute, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1m %2
be: %1 хв %2

en: Same time
be: Той самы час

en: Select a city
be: Абярыце горад

en: Search...
be: Пошук...

en: Searching for a city
be: Пошук горада

en: No City Found
be: Горад не знойдзены

en: Unable to connect.
be: Не атрымалася падлучыцца.

en: Please check your network connection and try again
be: Праверце злучэнне і паспрабуйце зноў

en: Abidjan
be: Абіджан

en: Ivory Coast
be: Кот д'Івуар

en: Accra
be: Акра

en: Ghana
be: Гана

en: Addis Ababa
be: Адыс-Абеба

en: Ethiopia
be: Эфіопія

en: Adelaide
be: Адэлаіда

en: Australia
be: Аўстралія

en: Albuquerque
be: Альбукерке

en: United States
be: Злучаныя Штаты Амерыкі

en: Algiers
be: Алжыр

en: Algeria
be: Алжыр

en: Almaty
be: Алма-Аты

en: Kazakhstan
be: Казахстан

en: Amman
be: Аман

en: Jordan
be: Іарданія

en: Amsterdam
be: Амстэрдам

en: Netherlands
be: Нідэрланды

en: Anadyr
be: Анадыр

en: Russia
be: Расія

en: Anchorage
be: Анкорыдж

en: Andorra
be: Андора

en: Ankara
be: Анкара

en: Turkey
be: Турцыя

en: Ann Arbor
be: Эн-Арбор

en: Antananarivo
be: Антананарыва

en: Madagascar
be: Мадагаскар

en: Aqtau
be: Актаў

en: Aruba
be: Аруба

en: Asunción
be: Асунсьён

en: Paraguay
be: Парагвай

en: Athens
be: Афіны

en: Greece
be: Грэцыя

en: Atlanta
be: Атланта

en: Auckland
be: Оклэнд

en: New Zealand
be: Новая Зеландыя

en: Austin
be: Остын

en: Baghdad
be: Багдад

en: Iraq
be: Ірак

en: Bahrain
be: Бахрэйн

en: Baku
be: Баку

en: Azerbaijan
be: Азербайджан

en: Baltimore
be: Балтымор

en: Bangalore
be: Бангалор

en: India
be: Індыя

en: Bangkok
be: Бангкок

en: Thailand
be: Тайланд

en: Barbados
be: Барбадас

en: Barcelona
be: Барселона

en: Spain
be: Іспанія

en: Beijing
be: Пекін

en: China
be: Кітай

en: Beirut
be: Бейрут

en: Lebanon
be: Ліван

en: Belfast
be: Белфаст

en: United Kingdom
be: Вялікабрытанія

en: Belgrade
be: Белград

en: Serbia
be: Сербія

en: Belize
be: Беліз

en: Belo Horizonte
be: Белу-Арызонты

en: Brazil
be: Бразілія

en: Berlin
be: Берлін

en: Germany
be: Германія

en: Bermuda
be: Бермуды

en: Beulah
be: Б'юла

en: Black Rock City
be: Блэк Рок Сіці

en: Blantyre
be: Блантыр

en: Malawi
be: Малаві

en: Bogotá
be: Багата

en: Colombia
be: Калумбія

en: Boston
be: Бостан

en: Boulder
be: Боўлдэр

en: Brasília
be: Бразіліа

en: Bratislava
be: Браціслава

en: Slovakia
be: Славакія

en: Brazzaville
be: Бразавіль

en: Republic of the Congo
be: Рэспубліка Конга

en: Brisbane
be: Брызбан

en: Brussels
be: Брусель

en: Belgium
be: Бельгія

en: Bucharest
be: Бухарэст

en: Romania
be: Румынія

en: Budapest
be: Будапешт

en: Hungary
be: Венгрыя

en: Buenos Aires
be: Буэнас-Айрэс

en: Argentina
be: Аргентына

en: Cairo
be: Каір

en: Egypt
be: Егіпет

en: Calcutta
be: Калькута

en: Calgary
be: Калгары

en: Canada
be: Канада

en: Cambridge
be: Кэмбрыдж

en: Canary
be: Канары

en: Canberra
be: Канбера

en: Cancún
be: Канкун

en: Mexico
be: Мексіка

en: Cape Town
be: Кейптаўн

en: South Africa
be: Паўднёва-Афрыканская Рэспубліка

en: Caracas
be: Каракас

en: Venezuela
be: Венесуэла

en: Casablanca
be: Касабланка

en: Morocco
be: Марока

en: Cayman Palms
be: Кайманы

en: Cayman Islands
be: Кайманавы астравы

en: Chicago
be: Чыкага

en: Chihuahua
be: Чыхуахуа

en: Chişinău
be: Кішынёў

en: Moldova
be: Малдова

en: Cincinnati
be: Цынцынаті

en: Cleveland
be: Кліўлэнд

en: Colombo
be: Каломба

en: Sri Lanka
be: Шры-Ланка

en: Columbus
be: Калумбус

en: Conakry
be: Канакры

en: Guinea
be: Гвінея

en: Copenhagen
be: Капенгаген

en: Denmark
be: Данія

en: Costa Rica
be: Коста-Рыка

en: Curaçao
be: Кюрасао

en: Curacao
be: Кюрасао

en: Dakar
be: Дакар

en: Senegal
be: Сенегал

en: Dallas
be: Далас

en: Damascus
be: Дамаск

en: Syria
be: Сірыя

en: Dar es Salaam
be: Дар-эс-Салам

en: Tanzania
be: Танзанія

en: Darwin
be: Дарвін

en: Dawson Creek
be: Доўсан-Крык

en: Delhi
be: Дэлі

en: Denver
be: Дэнвер

en: Detroit
be: Дэтройт

en: Dhaka
be: Дака

en: Bangladesh
be: Бангладэш

en: Djibouti
be: Джыбуці

en: Doha
be: Даха

en: Qatar
be: Катар

en: Dominica
be: Дамініканская рэспубліка

en: Dubai
be: Дубай

en: United Arab Emirates
be: Аб'яднаныя Арабскія Эміраты

en: Dublin
be: Дублін

en: Ireland
be: Ірландыя

en: Easter Island
be: Востраў Пасхі

en: Chile
be: Чылі

en: Edmonton
be: Эдмантан

en: El Salvador
be: Сальвадор

en: Fiji
be: Фіджы

en: Fortaleza
be: Фарталеза

en: Frankfurt
be: Франкфурт

en: Freetown
be: Фрытаўн

en: Sierra Leone
be: Сьера-Леонэ

en: Gaborone
be: Габаронэ

en: Botswana
be: Батсвана

en: Gaza
be: Газа

en: Palestine
be: Палестына

en: Gibraltar
be: Гібралтар

en: Grand Turk
be: Гранд-Цёрк

en: Turks and Caicos Islands
be: Цёркс і Кайкас

en: Grenada
be: Грэнада

en: Guam
be: Гуам

en: Guangzhou
be: Гуанчжоў

en: Guatemala
be: Гватэмала

en: Gurgaon
be: Гургаон

en: Guyana
be: Гаяна

en: Haifa
be: Хайфа

en: Israel
be: Ізраіль

en: Halifax
be: Галіфакс

en: Hamburg
be: Гамбург

en: Hanoi
be: Ханой

en: Vietnam
be: В'етнам

en: Harare
be: Харарэ

en: Zimbabwe
be: Зімбабвэ

en: Havana
be: Гавана

en: Cuba
be: Куба

en: Hebron
be: Хеброн

en: Helsinki
be: Хельсінкі

en: Finland
be: Фінляндыя

en: Ho Chi Minh City
be: Хошымін

en: Hong Kong
be: Ганконг

en: Honolulu
be: Ганалулу

en: Houston
be: Х'юстан

en: Hyderabad
be: Хайдабарад

en: Indianapolis
be: Індыянапаліс

en: Islamabad
be: Ісламабад

en: Pakistan
be: Пакістан

en: Isle of Man
be: Востраў Мэн

en: Istanbul
be: Стамбул

en: Jacksonville
be: Джэксанвіль

en: Jakarta
be: Джакарта

en: Indonesia
be: Інданезія

en: Jerusalem
be: Іерусалім

en: Johannesburg
be: Ёханэсбург

en: Kabul
be: Кабул

en: Afghanistan
be: Афганістан

en: Kampala
be: Кампала

en: Uganda
be: Уганда

en: Karachi
be: Карачы

en: Khartoum
be: Хартум

en: Sudan
be: Судан

en: Kiev
be: Кіеў

en: Ukraine
be: Украіна

en: Kigali
be: Кігалі

en: Rwanda
be: Руанда

en: Kingston
be: Кінгстан

en: Kinshasa
be: Кіншаса

en: Democratic Republic of the Congo
be: Дэмакратычная рэспубліка Конга

en: Kiritimati
be: Кірымаці

en: Kiribati
be: Кірыбаці

en: Kirkland
be: Кіркланд

en: Knox
be: Кнокс

en: Knoxville
be: Ноксвіль

en: Kraków
be: Кракаў

en: Poland
be: Польшча

en: Kuala Lumpur
be: Куала-Лумпур

en: Malaysia
be: Малайзія

en: Kuwait City
be: Эль-Кувейт

en: Kuwait
be: Кувейт

en: Kyiv
be: Кіеў

en: Lagos
be: Лагас

en: Nigeria
be: Нігерыя

en: Lahore
be: Лаор

en: Las Vegas
be: Лас-Вегас

en: Lima
be: Ліма

en: Peru
be: Перу

en: Lisbon
be: Лісабон

en: Portugal
be: Партугалія

en: London
be: Лондан

en: Longyearbyen
be: Лонгйір

en: Svalbard and Jan Mayen
be: Астравы Свальбард і Ян-Маен

en: Los Angeles
be: Лос-Анжэлес

en: Louisville
be: Луізвіль

en: Luxembourg
be: Люксембург

en: Macau
be: Макао

en: Macao
be: Макаа

en: Madison
be: Мэдысан

en: Madrid
be: Мадрыд

en: Maldives
be: Мальдыўскія астравы

en: Malta
be: Мальта

en: Managua
be: Манагуа

en: Nicaragua
be: Нікарагуа

en: Manchester
be: Манчэстэр

en: Manila
be: Маніла

en: Philippines
be: Філіпіны

en: Marengo
be: Марэнга

en: Martinique
be: Марцініка

en: Maseru
be: Масэру

en: Lesotho
be: Лесота

en: Melbourne
be: Мельбурн

en: Memphis
be: Мемфіс

en: Mendoza
be: Мендоза

en: Metlakatla
be: Метлакатла

en: Mexico City
be: Мехіка

en: Miami
be: Маямі

en: Milan
be: Мілан

en: Italy
be: Італія

en: Milwaukee
be: Мілуокі

en: Minneapolis
be: Мінеапаліс

en: Minsk
be: Мінск

en: Belarus
be: Беларусь

en: Mogadishu
be: Магадзішу

en: Somalia
be: Самалі

en: Monrovia
be: Манровія

en: Liberia
be: Ліберыя

en: Monaco
be: Манака

en: Monterrey
be: Мантэрэй

en: Montevideo
be: Мантэвідэа

en: Uruguay
be: Уругвай

en: Montreal
be: Манрэаль

en: Moscow
be: Масква

en: Mountain View
be: Маўнцін-В'ю

en: Mumbai
be: Мумбаі

en: Munich
be: Мюнхен

en: Muscat
be: Маскат

en: Oman
be: Аман

en: Nairobi
be: Найробі

en: Kenya
be: Кенія

en: Nashville
be: Нэшвіль

en: Nassau
be: Насаў

en: Bahamas
be: Багамскія астравы

en: New Orleans
be: Нью-Арлеан

en: New Salem
be: Нью-Салем

en: New South Wales
be: Новы Паўднёвы Уэльс

en: New York
be: Нью-Ёрк

en: Newfoundland
be: Ньюфаундлэнд

en: Nouméa
be: Нумеа

en: New Caledonia
be: Новая Каледонія

en: Nuestra Señora de La Paz
be: Ла-Пас

en: Oklahoma City
be: Аклахома Сіці

en: Osaka
be: Осака

en: Japan
be: Японія

en: Oslo
be: Осла

en: Norway
be: Нарвегія

en: Ottawa
be: Атава

en: Oulu
be: Оулу

en: Panamá
be: Панама

en: Panama
be: Панама

en: Paramaribo
be: Парамарыба

en: Suriname
be: Сурынам

en: Paris
be: Парыж

en: France
be: Францыя

en: Perth
be: Пэрт

en: Petersburg
be: Санкт-Пецярбург

en: Philadelphia
be: Філадэльфія

en: Phnom Penh
be: Пномпень

en: Cambodia
be: Камбоджа

en: Phoenix
be: Фінікс

en: Pittsburgh
be: Пітсбург

en: Port of Spain
be: Порт-оф-Спэйн

en: Trinidad and Tobago
be: Трынідад і Табага

en: Port au Prince
be: Порт-о-Прэнс

en: Haiti
be: Гаіці

en: Portland
be: Портланд

en: Prague
be: Прага

en: Czech Republic
be: Чэшская рэспубліка

en: Pyongyang
be: Пхеньян

en: North Korea
be: Паўночная Карэя

en: Queensland
be: Квінслэнд

en: Quito
be: Кіта

en: Ecuador
be: Эквадор

en: Rangoon
be: Янгон

en: Myanmar
be: М'янма

en: Reno
be: Рына

en: Reston
be: Рэстан

en: Reykjavík
be: Рэйк'явік

en: Iceland
be: Ісландыя

en: Riga
be: Рыга

en: Latvia
be: Латвія

en: Rio de Janeiro
be: Рыа-дэ-Жанэйра

en: Riyadh
be: Рыяд

en: Saudi Arabia
be: Саудаўская Аравія

en: Rome
be: Рым

en: Sacramento
be: Сакрамента

en: Salt Lake City
be: Солт-Лэйк-Сіці

en: Samoa
be: Самоа

en: San Antonio
be: Сан-Антоніа

en: San Diego
be: Сан-Дыега

en: San Francisco
be: Сан-Францыска

en: San José
be: Сан-Хасэ

en: San Juan
be: Сан-Хуан

en: Puerto Rico
be: Пуэрта-Рыка

en: San Marino
be: Сан-Марына

en: San Salvador
be: Сан-Сальвадор

en: Sanaa
be: Санаа

en: Yemen
be: Емен

en: Santiago
be: Санцьяга

en: Santo Domingo
be: Санта-Дамінга

en: Dominican Republic
be: Дамініканская Рэспубліка

en: São Paulo
be: Сан-Паўлу

en: São Tomé
be: Сан-Тамэ

en: São Tomé and Príncipe
be: Сан-Тамэ і Прынсыпі

en: Sarajevo
be: Сараева

en: Bosnia and Herzegovina
be: Боснія і Герцагавіна

en: Saskatchewan
be: Саскачэван

en: Seattle
be: Сіэтл

en: Seoul
be: Сеул

en: South Korea
be: Паўднёвая Карэя

en: Shanghai
be: Шанхай

en: Singapore
be: Сінгапур

en: Simferopol
be: Сімферопаль

en: Skopje
be: Скоп'е

en: Macedonia
be: Македонія

en: Sofia
be: Сафія

en: Bulgaria
be: Балгарыя

en: St.Johns
be: Сент-Джонс

en: St.Kitts
be: Сент-Кітс

en: Saint Kitts and Nevis
be: Сент-Кітс і Невіс

en: St.Louis
be: Сент-Луіс

en: Stanley
be: Стэнлі

en: Falkland Islands
be: Фалклендскія астравы

en: Stockholm
be: Стакгольм

en: Sweden
be: Швецыя

en: Suva
be: Сува

en: Sydney
be: Сіднэй

en: Taipei
be: Тайбэй

en: Taiwan
be: Тайвань

en: Tallinn
be: Талін

en: Estonia
be: Эстонія

en: Tehran
be: Тэгеран

en: Iran
be: Іран

en: Tokyo
be: Токіа

en: Toronto
be: Таронта

en: Tripoli
be: Трыпалі

en: Libya
be: Лівія

en: Tunis
be: Туніс

en: Tunisia
be: Туніс

en: Ulan Bator
be: Улан-Батар

en: Mongolia
be: Манголія

en: UTC
be: UTC (час па Грынвічу)

en: Vancouver
be: Ванкувер

en: Vatican City
be: Ватыкан

en: Vevay
be: Вевэ

en: Vienna
be: Вена

en: Austria
be: Аўстрыя

en: Vilnius
be: Вільнюс

en: Lithuania
be: Летува

en: Vincennes
be: Вінсэнс

en: Warsaw
be: Варшава

en: Washington D.C.
be: Вашынгтон

en: Winamac
be: Уінамак

en: Winnipeg
be: Уініпег

en: Wrocław
be: Вроцлаў

en: Zagreb
be: Заграб

en: Croatia
be: Харватыя

en: Zürich
be: Цурых

en: Switzerland
be: Швейцарыя
