ubuntu-clock-app - en to bs translation catalogue (234 entries)

en: Clock
bs: Sat

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
bs: vrijeme;alarm;uzbuna;sat;svijetski;štoperica;

en: Settings
bs: Podešavanja

en: Label
bs: Oznaka

en: Delete
bs: Izbriši

en: Alarms
bs: Alarmi

en: Back
bs: Nazad

en: Select None
bs: Bez izbora

en: Select All
bs: Izaberi sve

en: No saved alarms
bs: Nema snimljenih alarma

en: Tap the + icon to add an alarm
bs: Dodirnite + ikonu za dodavanje alarma

en: Repeat
bs: Ponavljaj

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
bs[0]: %1 minut
bs[1]: %1 minuta
bs[2]: %1 minuta

en: Alarm volume
bs: Glasnoća alarma

en: Alarm stops after
bs: Alarm prestaje poslije

en: Snooze for
bs: Pauziraj za

en: Vibration
bs: Vibracija

en: Change time and date
bs: Promjeni vrijeme i datum

en: Sound
bs: Zvuk

en: Custom alarm sounds
bs: Korisnički zvuk alarma

en: Add sound
bs: Dodaj zvuk

en: Default alarm sounds
bs: Početni zvukovi alarma

en: Never
bs: Nikad

en: Weekdays
bs: Radnim danima

en: Weekends
bs: Vikendom

en: Daily
bs: Dnevno

en: in %1d %2h %3m
bs: za %1d %2h %3m

en: in %1h %2m
bs: za %1h %2m

en: in %1m
bs: za %1m

en: New alarm
bs: Novi alarm

en: Edit alarm
bs: Uredi alarm

en: Delete alarm
bs: Obriši alarm

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
bs: Dodaj zvuk iz

en: Retrieving location...
bs: Preuzimam lokacije...

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
bs: Krug

en: Lap Time
bs: Vrijeme kruga

en: Total Time
bs: Ukupno vrijeme

en: Stop
bs: Zaustavi

en: Start
bs: Kreni

en: Resume
bs: Nastavi

en: Clear
bs: Očisti

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
bs: Dodaj

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
bs: Grad

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
bs: unazad

en: ahead
bs: naprijed

en: Same time
bs: Isto vrijeme

en: Select a city
bs: Izaberi grad

en: Search...
bs: Traži...

en: Searching for a city
bs: Tražim grad

en: No City Found
bs: Grad nije pronađen

en: Unable to connect.
bs: Spajanje nije moguće.

en: Please check your network connection and try again
bs: Molim provjerite svoje mrežne postavke i pokušajte opet

en: Abidjan
bs: Abidžan

en: Ivory Coast
bs: Obala Slonovače

en: Accra
bs: Akra

en: Ghana
bs: Gana

en: Addis Ababa
bs: Adis Abeba

en: Ethiopia
bs: Etiopija

en: Australia
bs: Australija

en: United States
bs: Sjedinjene Američke Države

en: Algiers
bs: Alžir

en: Algeria
bs: Alžir

en: Almaty
bs: Almati

en: Kazakhstan
bs: Kazahstan

en: Amman
bs: Aman

en: Netherlands
bs: Holandija

en: Anadyr
bs: Anadir

en: Russia
bs: Rusija

en: Andorra
bs: Andora

en: Turkey
bs: Turska

en: Madagascar
bs: Madagaskar

en: Aqtau
bs: Aktau

en: Asunción
bs: Asunsion

en: Paraguay
bs: Paragvaj

en: Athens
bs: Atina

en: Greece
bs: Grčka

en: New Zealand
bs: Novi Zeland

en: Baghdad
bs: Bagdad

en: Iraq
bs: Irak

en: Bahrain
bs: Bahrein

en: Azerbaijan
bs: Azerbejdžan

en: India
bs: Indija

en: Thailand
bs: Tajland

en: Barcelona
bs: Barselona

en: Spain
bs: Španija

en: Beijing
bs: Peking

en: China
bs: Kina

en: Beirut
bs: Bejrut

en: Lebanon
bs: Libanon

en: United Kingdom
bs: Ujedinjeno Kraljevstvo

en: Belgrade
bs: Beograd

en: Serbia
bs: Srbija

en: Belize
bs: Beliz

en: Germany
bs: Njemačka

en: Bermuda
bs: Bermudi

en: Malawi
bs: Malavi

en: Bogotá
bs: Bogota

en: Colombia
bs: Kolumbija

en: Brasília
bs: Brazilija

en: Slovakia
bs: Slovačka

en: Republic of the Congo
bs: Republika Kongo

en: Brussels
bs: Brisel

en: Belgium
bs: Belgija

en: Bucharest
bs: Bukurešt

en: Romania
bs: Rumunija

en: Budapest
bs: Budimpešta

en: Hungary
bs: Mađarska

en: Cairo
bs: Kairo

en: Egypt
bs: Egipat

en: Canada
bs: Kanada

en: Cambridge
bs: Kembridž (Cambridge)

en: Cancún
bs: Kankun

en: Mexico
bs: Meksiko

en: South Africa
bs: Južna Afrika

en: Venezuela
bs: Venecuela

en: Morocco
bs: Maroko

en: Cayman Islands
bs: Kajmanska ostrva

en: Chicago
bs: Čikago

en: Chişinău
bs: Kinsinau

en: Moldova
bs: Moldavija

en: Cincinnati
bs: Sinsinati (Cincinnati)

en: Sri Lanka
bs: Šri Lanka

en: Guinea
bs: Gvineja

en: Copenhagen
bs: Kopenhagen

en: Denmark
bs: Danska

en: Costa Rica
bs: Kostarika

en: Damascus
bs: Damask

en: Syria
bs: Sirija

en: Tanzania
bs: Tanzanjia

en: Darwin
bs: Darvin

en: Dhaka
bs: Daka

en: Bangladesh
bs: Bangladeš

en: Djibouti
bs: Džibuti

en: Qatar
bs: Katar

en: Dominica
bs: Dominika

en: United Arab Emirates
bs: Ujedinjeni Arapski Emirati

en: Dublin
bs: Dablin

en: Ireland
bs: Irska

en: Easter Island
bs: Uskršnje ostrvo

en: Chile
bs: Čile

en: El Salvador
bs: Salvador

en: Fiji
bs: Fidži

en: Botswana
bs: Botsvana

en: Palestine
bs: Palestina

en: Israel
bs: Izrael

en: Hanoi
bs: Hanoj

en: Vietnam
bs: Vijetnam

en: Zimbabwe
bs: Zimbabve

en: Cuba
bs: Kuba

en: Finland
bs: Finska

en: Jakarta
bs: Džakarta

en: Indonesia
bs: Indonezija

en: Johannesburg
bs: Johanesburg

en: Afghanistan
bs: Afganistan

en: Kiev
bs: Kijev

en: Ukraine
bs: Ukrajina

en: Rwanda
bs: Ruanda

en: Democratic Republic of the Congo
bs: Demokratska Republika Kongo

en: Kraków
bs: Krakov

en: Poland
bs: Poljska

en: Malaysia
bs: Malezija

en: Kuwait
bs: Kuvajt

en: Nigeria
bs: Nigerija

en: Lisbon
bs: Lisabon

en: Luxembourg
bs: Luksemburg

en: Macau
bs: Makau

en: Macao
bs: Makao

en: Maldives
bs: Maldivi

en: Nicaragua
bs: Nikaragva

en: Philippines
bs: Filipini

en: Melbourne
bs: Melburn

en: Milan
bs: Milano

en: Italy
bs: Italija

en: Belarus
bs: Bjelorusija

en: Mogadishu
bs: Mogadiš

en: Somalia
bs: Somalija

en: Liberia
bs: Liberija

en: Monaco
bs: Monako

en: Uruguay
bs: Urugvaj

en: Moscow
bs: Moskva

en: Munich
bs: Minhen

en: Kenya
bs: Kenija

en: Bahamas
bs: Bahami

en: Nuestra Señora de La Paz
bs: Nuestra Senora de La Paz

en: Norway
bs: Norveška

en: Panamá
bs: Panama

en: Paris
bs: Pariz

en: France
bs: Francuska

en: Cambodia
bs: Kambodža

en: Prague
bs: Prag

en: Czech Republic
bs: Češka Republika

en: North Korea
bs: Sjeverna Koreja

en: Ecuador
bs: Ekvador

en: Myanmar
bs: Mijanmar

en: Iceland
bs: Island

en: Latvia
bs: Latvija

en: Riyadh
bs: Rijad

en: Saudi Arabia
bs: Saudijska Arabija

en: Rome
bs: Rim

en: San José
bs: San Hose

en: Puerto Rico
bs: Porto Riko

en: Yemen
bs: Jemen

en: Dominican Republic
bs: Dominikanska Republika

en: São Paulo
bs: Sao Paulo

en: São Tomé
bs: Sao Tome

en: São Tomé and Príncipe
bs: Sao Tome and Principe

en: Bosnia and Herzegovina
bs: Bosna i Hercegovina

en: Seoul
bs: Seul

en: South Korea
bs: Južna Koreja

en: Shanghai
bs: Šangaj

en: Singapore
bs: Singapur

en: Skopje
bs: Skoplje

en: Macedonia
bs: Makedonija

en: Sofia
bs: Sofija

en: Bulgaria
bs: Bugarska

en: Falkland Islands
bs: Foklendska ostrva

en: Stockholm
bs: Štokholm

en: Sweden
bs: Švedska

en: Sydney
bs: Sidnej

en: Taiwan
bs: Tajvan

en: Estonia
bs: Estonija

en: Tehran
bs: Teheran

en: Tokyo
bs: Tokio

en: Libya
bs: Libija

en: Mongolia
bs: Mongolija

en: Vatican City
bs: Vatikan

en: Vienna
bs: Beč

en: Austria
bs: Austrija

en: Lithuania
bs: Litvanija

en: Warsaw
bs: Varšava

en: Washington D.C.
bs: Vašington D.C.

en: Croatia
bs: Hrvatska

en: Zürich
bs: Cirih

en: Switzerland
bs: Švicarska
