ubuntu-clock-app - en to cs translation catalogue (255 entries)

en: Clock
cs: Hodiny

en: A sophisticated clock app providing world clock, alarm, stopwatch and timer functionality.
cs: Důmyslná aplikace Hodiny, která nabízí funkce světový čas, budíky, stopky a časovač odpočítávání.

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
cs: čas;budík;upozornění;hodiny;svět;stopky;

en: Settings
cs: Nastavení

en: Label
cs: Popisek

en: Delete
cs: Smazat

en: Alarms
cs: Budíky

en: Alarm
cs: Budík

en: Sort order
cs: Řazení

en: Back
cs: Zpět

en: Select None
cs: Zrušit výběr

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: No saved alarms
cs: Žádné uložené budíky

en: Tap the + icon to add an alarm
cs: Pro přidání budíku klikněte na ikonu +

en: Repeat
cs: Opakovat

en: About
cs: O aplikaci

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
cs[0]: %1 minuta
cs[1]: %1 minut
cs[2]: %1 minuty

en: Alarm Settings
cs: Nastavení budíku

en: Alarm volume
cs: Hlasitost budíku

en: Alarm stops after
cs: Budík se vypne po

en: Snooze for
cs: Odložit na

en: Default Alarm Sound
cs: Výchozí zvuk budíku

en: Vibration
cs: Vibrace

en: Change time and date
cs: Změnit čas a datum

en: Theme
cs: Téma

en: Sound
cs: Zvuk

en: Custom alarm sounds
cs: Vlastní zvuky budíku

en: Add sound
cs: Přidat zvuk

en: Default alarm sounds
cs: Výchozí zvuky budíku

en: Never
cs: Nikdy

en: Weekdays
cs: Všední dny

en: Weekends
cs: Víkendy

en: Daily
cs: Denně

en: in %1d %2h %3m
cs: v %1d %2h %3m

en: in %1h %2m
cs: za %1h %2m

en: in %1m
cs: za %1m

en: New alarm
cs: Nový budík

en: Edit alarm
cs: Upravit budík

en: Delete alarm
cs: Smazat budík

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
cs: Přidat zvuk z

en: Retrieving location...
cs: Získává se poloha…

en: App Information
cs: Informace o aplikaci

en: Clock App
cs: Hodiny

en: Version %1
cs: Verze %1

en: Get the source
cs: Získat zdrojové kódy

en: Report issues
cs: Nahlásit problémy

en: Contributors
cs: Přispěvatelé

en: Help translate
cs: Pomozte s překladem

en: <b>%1</b> alarms set today
cs: Dnes bylo nastaveno <b>%1</b> budíků

en: No alarms set today
cs: Dnes nebyl nastaven žádný budík

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
cs: Úsek

en: Lap Time
cs: Mezičas

en: Total Time
cs: Celkový čas

en: Stop
cs: Zastavit

en: Start
cs: Spustit

en: Resume
cs: Pokračovat

en: Clear
cs: Vyčistit

en: Active
cs: Aktivní

en: Saved Timers
cs: Uložené časovače odpočítávání

en: Edit
cs: Upravit

en: Please set a time before starting the timer
    This can be done by dragging the clock hands above.
cs: Před spuštěním časovače nastavte čas
    přetažením ručiček s hodinami nahoru.

en: Enter timer name
cs: Zadat název časovače odpočítávání

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
cs: Přidat

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
cs: Město

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
cs: pozadu

en: ahead
cs: napřed

en: Same time
cs: Stejný čas

en: Select a city
cs: Vybrat město

en: Search...
cs: Hledat...

en: Searching for a city
cs: Hledání města

en: No City Found
cs: Nenalezeno žádné město

en: Unable to connect.
cs: Nelze se připojit.

en: Please check your network connection and try again
cs: Prosím zkontrolujte své připojení k Internetu a zkuste hledání znovu

en: Ivory Coast
cs: Pobřeží slonoviny

en: Addis Ababa
cs: Addis Abeba

en: Ethiopia
cs: Etiopie

en: Australia
cs: Austrálie

en: United States
cs: Spojené státy

en: Algiers
cs: Alžír

en: Algeria
cs: Alžírsko

en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

en: Amman
cs: Ammán

en: Jordan
cs: Jordánsko

en: Netherlands
cs: Nizozemsko

en: Russia
cs: Rusko

en: Andorra
cs: Andora

en: Turkey
cs: Turecko

en: Madagascar
cs: Madagaskar

en: Athens
cs: Atény

en: Greece
cs: Řecko

en: New Zealand
cs: Nový Zéland

en: Baghdad
cs: Bagdád

en: Iraq
cs: Irák

en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

en: India
cs: Indie

en: Thailand
cs: Thajsko

en: Spain
cs: Španělsko

en: Beijing
cs: Peking

en: China
cs: Čína

en: Beirut
cs: Bejrút

en: Lebanon
cs: Libanon

en: United Kingdom
cs: Velká Británie

en: Belgrade
cs: Bělehrad

en: Serbia
cs: Srbsko

en: Brazil
cs: Brazílie

en: Berlin
cs: Berlín

en: Germany
cs: Německo

en: Bermuda
cs: Bermudy

en: Colombia
cs: Kolumbie

en: Slovakia
cs: Slovensko

en: Republic of the Congo
cs: Konžská republika

en: Brussels
cs: Brusel

en: Belgium
cs: Belgie

en: Bucharest
cs: Bukurešť

en: Romania
cs: Rumunsko

en: Budapest
cs: Budapešť

en: Hungary
cs: Maďarsko

en: Argentina
cs: Argentína

en: Cairo
cs: Káhira

en: Calcutta
cs: Kalkata

en: Canada
cs: Kanada

en: Canary
cs: Kanárské Ostrovy

en: Mexico
cs: Mexiko

en: Cape Town
cs: Kapské Město

en: South Africa
cs: Jižní Afrika

en: Caracas
cs: Karakas

en: Morocco
cs: Maroko

en: Cayman Islands
cs: Kajmanské ostrovy

en: Chişinău
cs: Kišiněv

en: Moldova
cs: Moldavsko

en: Sri Lanka
cs: Srí Lanka

en: Copenhagen
cs: Kodaň

en: Denmark
cs: Dánsko

en: Damascus
cs: Damašek

en: Syria
cs: Sýrie

en: Tanzania
cs: Tanzánie

en: Delhi
cs: Dílí

en: Dhaka
cs: Dháka

en: Bangladesh
cs: Bangladéš

en: Djibouti
cs: Džibutsko

en: Qatar
cs: Katar

en: Dominica
cs: Dominika

en: United Arab Emirates
cs: Spojené Arabské Emiráty

en: Ireland
cs: Irsko

en: Easter Island
cs: Velikonoční ostrov

en: Chile
cs: Čile

en: Fiji
cs: Fidži

en: Palestine
cs: Palestina

en: Turks and Caicos Islands
cs: Ostrovy Turks a Caicos

en: Israel
cs: Izrael

en: Hamburg
cs: Hamburk

en: Hanoi
cs: Hanoj

en: Cuba
cs: Kuba

en: Finland
cs: Finsko

en: Ho Chi Minh City
cs: Ho Či Minovo město

en: Pakistan
cs: Pákistán

en: Isle of Man
cs: Ostrov Man

en: Indonesia
cs: Indonésie

en: Jerusalem
cs: Jeruzalém

en: Kabul
cs: Kábul

en: Afghanistan
cs: Afghánistán

en: Karachi
cs: Karáčí

en: Khartoum
cs: Chartúm

en: Sudan
cs: Súdán

en: Kiev
cs: Kyjev

en: Ukraine
cs: Ukrajina

en: Democratic Republic of the Congo
cs: Demokratická republika Kongo

en: Kraków
cs: Krakov

en: Poland
cs: Polsko

en: Malaysia
cs: Malajsie

en: Kuwait City
cs: Kuvajt

en: Kuwait
cs: Kuvajt

en: Kyiv
cs: Kijev

en: Nigeria
cs: Nigérie

en: Lisbon
cs: Lisabon

en: Portugal
cs: Portugalsko

en: London
cs: Londýn

en: Svalbard and Jan Mayen
cs: Špicberky

en: Luxembourg
cs: Lucembursko

en: Macau
cs: Macao

en: Maldives
cs: Maledivy

en: Nicaragua
cs: Nikaragua

en: Philippines
cs: Filipíny

en: Martinique
cs: Martinik

en: Milan
cs: Milán

en: Italy
cs: Itálie

en: Belarus
cs: Bělorusko

en: Mogadishu
cs: Mogadišo

en: Somalia
cs: Somálsko

en: Liberia
cs: Libérie

en: Monaco
cs: Monako

en: Moscow
cs: Moskva

en: Mumbai
cs: Bombaj

en: Munich
cs: Mnichov

en: Oman
cs: Omán

en: Kenya
cs: Keňa

en: Bahamas
cs: Bahamy

en: New South Wales
cs: Nový Jižní Wales

en: New Caledonia
cs: Nová Kaledonie

en: Osaka
cs: Ósaka

en: Japan
cs: Japonsko

en: Norway
cs: Norsko

en: Panamá
cs: Panama

en: Suriname
cs: Surinam

en: Paris
cs: Paříž

en: France
cs: Francie

en: Phnom Penh
cs: Phnompenh

en: Cambodia
cs: Kambodža

en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

en: Prague
cs: Praha

en: Czech Republic
cs: Česká republika

en: Pyongyang
cs: Pchjongjang

en: North Korea
cs: Severní Korea

en: Ecuador
cs: Ekvádor

en: Rangoon
cs: Rangún

en: Myanmar
cs: Barma

en: Iceland
cs: Island

en: Latvia
cs: Lotyšsko

en: Riyadh
cs: Rijád

en: Saudi Arabia
cs: Saúdská Arábie

en: Rome
cs: Řím

en: Puerto Rico
cs: Portoriko

en: Yemen
cs: Jemen

en: Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

en: São Tomé and Príncipe
cs: São Tomé a Príncipe

en: Bosnia and Herzegovina
cs: Bosna a Hercegovina

en: Seoul
cs: Soul

en: South Korea
cs: Jižní Korea

en: Singapore
cs: Singapur

en: Macedonia
cs: Makedonie

en: Sofia
cs: Sofie

en: Bulgaria
cs: Bulharsko

en: Saint Kitts and Nevis
cs: Svatý Kitts a Nevis

en: Falkland Islands
cs: Falklandy

en: Sweden
cs: Švédsko

en: Taipei
cs: Tchaj-pej

en: Taiwan
cs: Taj-wan

en: Estonia
cs: Estonsko

en: Tehran
cs: Teherán

en: Iran
cs: Irán

en: Tokyo
cs: Tokio

en: Tripoli
cs: Tripolis

en: Libya
cs: Lýbie

en: Tunisia
cs: Tunisko

en: Mongolia
cs: Mongolsko

en: Vatican City
cs: Vatikán

en: Vienna
cs: Vídeň

en: Austria
cs: Rakousko

en: Lithuania
cs: Litva

en: Warsaw
cs: Varšava

en: Wrocław
cs: Vroclav

en: Zagreb
cs: Záhřeb

en: Croatia
cs: Chorvatsko

en: Zürich
cs: Curich

en: Switzerland
cs: Švýcarsko
