ubuntu-clock-app - en to cy translation catalogue (148 entries)

en: Clock
cy: Cloc

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
cy: amser;larwm;rhybudd;cloc;byd;watshamseru;

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Delete
cy: Dileu

en: Alarms
cy: Larymau

en: Alarm
cy: Larwm

en: Back
cy: Nôl

en: Select None
cy: Dewis Dim

en: Select All
cy: Dewis y Cyfan

en: No saved alarms
cy: Dim larymau wedi'u cadw

en: Tap the + icon to add an alarm
cy: Tapiwch eicon + i ychwanegu larwm

en: Repeat
cy: Ailadrodd

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
cy[0]: %1 munud
cy[1]: %1 munud
cy[2]: %1 munud
cy[3]: %1 munud

en: Alarm volume
cy: Lefel sain larwm

en: Alarm stops after
cy: Larwm yn peidio ar ôl

en: Snooze for
cy: Hepian am

en: Vibration
cy: Cryndod

en: Change time and date
cy: Newid amser a dyddiad

en: Sound
cy: Sain

en: Custom alarm sounds
cy: Seiniau larwm wedi'u haddasu

en: Add sound
cy: Ychwanegu sain

en: Default alarm sounds
cy: Seiniau larwm diofyn

en: Never
cy: Byth

en: Weekdays
cy: Diwrnodau'r wythnos

en: Weekends
cy: Penwythnosau

en: Daily
cy: Dyddiol

en: in %1d %2h %3m
cy: mewn %1d %2a %3m

en: in %1h %2m
cy: mewn %1a %2m

en: in %1m
cy: mewn %1m

en: New alarm
cy: Larwm Newydd

en: Edit alarm
cy: Golygu Larwm

en: Delete alarm
cy: Dileu Larwm

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
cy: Ychwanegu sain o

en: Retrieving location...
cy: Cyrchu lleoliad...

en: Lap Time
cy: Amser Lap

en: Total Time
cy: Cyfanswm Amser

en: Stop
cy: Atal

en: Start
cy: Cychwyn

en: Resume
cy: Ailgychwyn

en: Clear
cy: Clirio

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
cy: Ychwanegu

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
cy: Dinas

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
cy: ar ôl

en: ahead
cy: o flaen

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by minute, and the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2m %3
cy: %1a %2m %3

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
cy: %1a %2

en: Same time
cy: Yr un amser

en: Select a city
cy: Dewiswch ddinas

en: Search...
cy: Chwilio...

en: Searching for a city
cy: Chwilio am ddinas...

en: No City Found
cy: Heb Ganfod Dinas

en: Unable to connect.
cy: Methu cysylltu.

en: Please check your network connection and try again
cy: Gwiriwch eich cysylltiad rhwydwaith a cheisio eto

en: Ivory Coast
cy: Arfordir Ifori

en: Australia
cy: Awstralia

en: United States
cy: Yr Unol Daleithiau

en: Jordan
cy: Iorddonen

en: Netherlands
cy: Yr Iseldiroedd

en: Russia
cy: Rwsia

en: Turkey
cy: Twrci

en: Athens
cy: Athen

en: Greece
cy: Gwlad Groeg

en: New Zealand
cy: Seland Newydd

en: Iraq
cy: Irac

en: Thailand
cy: Gwlad Thai

en: Spain
cy: Sbaen

en: China
cy: Tsieina

en: Lebanon
cy: Libanus

en: United Kingdom
cy: Y Deyrnas Gyfunol

en: Belgrade
cy: Belgrâd

en: Brazil
cy: Brasil

en: Germany
cy: Yr Almaen

en: Slovakia
cy: Slofacia

en: Republic of the Congo
cy: Gweriniaeth y Congo

en: Brussels
cy: Brwsel

en: Belgium
cy: Gwlad Belg

en: Bucharest
cy: Bwcarest

en: Romania
cy: Rwmania

en: Budapest
cy: Bwdapest

en: Hungary
cy: Hwngari

en: Argentina
cy: Yr Ariannin

en: Egypt
cy: Yr Aifft

en: Cambridge
cy: Caergrawnt

en: Mexico
cy: Mecsico

en: South Africa
cy: De Affrica

en: Morocco
cy: Moroco

en: Cayman Islands
cy: Ynysoedd Caiman

en: Moldova
cy: Moldofa

en: Denmark
cy: Denmarc

en: United Arab Emirates
cy: Emiraethau Arabaidd Unedig

en: Dublin
cy: Dulyn

en: Ireland
cy: Iwerddon

en: Easter Island
cy: Ynys Easter

en: Palestine
cy: Palesteina

en: Turks and Caicos Islands
cy: Ynysoedd Twrc a Chaicos

en: Vietnam
cy: Fietnam

en: Cuba
cy: Ciwba

en: Finland
cy: Y Ffindir

en: Ho Chi Minh City
cy: Dinas Ho Chi Minh

en: Pakistan
cy: Pacistan

en: Isle of Man
cy: Ynys Manaw

en: Jerusalem
cy: Jerwsalem

en: Afghanistan
cy: Affganistan

en: Sudan
cy: Y Swdan

en: Ukraine
cy: Wcrain

en: Democratic Republic of the Congo
cy: Gweriniaeth Ddemocrataidd y Congo

en: Poland
cy: Gwlad Pwyl

en: Kuwait City
cy: Dinas Kuwait

en: Peru
cy: Periw

en: Portugal
cy: Portiwgal

en: London
cy: Llundain

en: Svalbard and Jan Mayen
cy: Svalbard a Jan Mayen

en: Luxembourg
cy: Lwcsembwrg

en: Maldives
cy: Gweriniaeth Maldives

en: Manchester
cy: Manceinion

en: Philippines
cy: Ynysoedd Y Philipinau

en: Mexico City
cy: Dinas Mecsico

en: Italy
cy: Yr Eidal

en: Belarus
cy: Belarws

en: Uruguay
cy: Wrwgwái

en: Bahamas
cy: Ynysoedd Bahama

en: New York
cy: Efrog Newydd

en: New Caledonia
cy: Caledonia Newydd

en: Japan
cy: Siapan

en: Norway
cy: Norwy

en: Suriname
cy: Swrinam

en: France
cy: Ffrainc

en: Trinidad and Tobago
cy: Trinidad a Thobago

en: Prague
cy: Prag

en: Czech Republic
cy: Y Weriniaeth Tsiec

en: North Korea
cy: Gogledd Corea

en: Iceland
cy: Gwlad yr Iâ

en: Latvia
cy: Latfia

en: Rome
cy: Rhufain

en: Salt Lake City
cy: Dinas Salt Lake

en: Yemen
cy: Gweriniaeth Iemen

en: Dominican Republic
cy: Gweriniaeth Dominica

en: São Tomé and Príncipe
cy: São Tomé a Príncipe

en: Bosnia and Herzegovina
cy: Bosnia a Herzegovina

en: South Korea
cy: De Corea

en: Bulgaria
cy: Bwlgaria

en: Saint Kitts and Nevis
cy: Saint Kitts a Nevis

en: Falkland Islands
cy: Ynysoedd y Falklands

en: Vatican City
cy: Dinas Fatican

en: Vienna
cy: Fienna

en: Austria
cy: Awstria

en: Lithuania
cy: Lithwania

en: Switzerland
cy: Y Swistir
