ubuntu-clock-app - en to el translation catalogue (460 entries)

en: Clock
el: Ρολόι

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
el: χρόνος;ξυπνητήρι;ειδοποίηση;ρολόι;κόσμος;χρονόμετρο;

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Label
el: Ετικέτα

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Alarms
el: Αφυπνίσεις

en: Alarm
el: Αφύπνιση

en: Back
el: Πίσω

en: Select None
el: Καμία επιλογή

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: No saved alarms
el: Καμία αποθηκευμένη αφύπνιση

en: Tap the + icon to add an alarm
el: Πατήστε το εικονίδιο + για να προσθέσετε μια αφύπνιση

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: About
el: Περί

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
el[0]: %1 λεπτό
el[1]: %1 λεπτά

en: Alarm volume
el: Ένταση αφύπνισης

en: Alarm stops after
el: Το ξυπνητήρι σταματά μετά

en: Snooze for
el: Αναβολή για

en: Vibration
el: Δόνηση

en: Change time and date
el: Αλλαγή ώρας και ημερομηνίας

en: Theme
el: Θέμα

en: Sound
el: Ήχος

en: Custom alarm sounds
el: Προσαρμοσμένοι ήχοι αφύπνισης

en: Add sound
el: Προσθηκή ήχου

en: Default alarm sounds
el: Προεπιλεγμένοι ήχοι αφύπνισης

en: Never
el: Ποτέ

en: Weekdays
el: Καθημερινές

en: Weekends
el: Σαββατοκύριακα

en: Daily
el: Καθημερινά

en: in %1d %2h %3m
el: σε %1η %2ω %3λ

en: in %1h %2m
el: σε %1ω %2λ

en: in %1m
el: σε %1λ

en: New alarm
el: Νέα αφύπνιση

en: Edit alarm
el: Επεξεργασία αφύπνισης

en: Delete alarm
el: Διαγραφή αφύπνισης

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
el: Προσθήκη ήχων από

en: Retrieving location...
el: Ανάκτηση τοποθεσίας...

en: App Information
el: Πληροφορίες εφαρμογής

en: Clock App
el: Εφαρμογή Ρολογιού

en: Version %1
el: Έκδοση %1

en: Get the source
el: Λήψη πηγής

en: Report issues
el: Αναφορά σφαλμάτων

en: Help translate
el: Βοήθεια μετάφρασης

en: %1d %2h %3m
el: %1η %2ω %3λ

en: %1h %2m
el: %1ω %2λ

en: %1m
el: %1λ

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
el: Γύρος

en: Lap Time
el: Χρόνος γύρου

en: Total Time
el: Συνολικός χρόνος

en: Stop
el: Διακοπή

en: Start
el: Έναρξη

en: Resume
el: Συνέχεια

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Active
el: Ενεργό

en: Saved Timers
el: Αποθηκευμένοι χρονοδιακόπτες

en: Enter timer name
el: Εισάγετε όνομα χρονοδιακόπτη

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
el: Προσθήκη

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
el: Πόλη

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
el: πίσω

en: ahead
el: μπροστά

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by minute, and the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2m %3
el: %1ω %2λ %3

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
el: %1ω %2

note: TRANSLATORS: the first argument is minute, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1m %2
el: %1λ %2

en: Same time
el: Ίδια ώρα

en: Select a city
el: Επιλογή πόλης

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Searching for a city
el: Αναζήτηση πόλης

en: No City Found
el: Καμία πόλη δεν βρέθηκε

en: Unable to connect.
el: Αδυναμία σύνδεσης.

en: Please check your network connection and try again
el: Παρακαλώ ελέγξτε την σύνδεση του δικτύου σας και προσπαθήστε ξανά

en: Abidjan
el: Αμπιτζάν

en: Ivory Coast
el: Ακτή Ελεφαντοστού

en: Accra
el: Άκκρα

en: Ghana
el: Γκάνα

en: Addis Ababa
el: Αντίς Αμπέμπα

en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

en: Adelaide
el: Αδελαΐδα

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Albuquerque
el: Αλμπουκέρκη

en: United States
el: Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής

en: Algiers
el: Αλγέρι

en: Algeria
el: Αλγερία

en: Almaty
el: Αλμάτι

en: Kazakhstan
el: Καζακστάν

en: Amman
el: Αμμάν

en: Jordan
el: Ιορδανία

en: Amsterdam
el: Άμστερνταμ

en: Netherlands
el: Ολλανδία

en: Anadyr
el: Ανάντιρ

en: Russia
el: Ρωσία

en: Anchorage
el: Ανκορέιτζ

en: Andorra
el: Ανδόρρα

en: Ankara
el: Άγκυρα

en: Turkey
el: Τουρκία

en: Ann Arbor
el: Ανν Άρμπορ

en: Antananarivo
el: Ανταναναρίβο

en: Madagascar
el: Μαδαγασκάρη

en: Aqtau
el: Ακτό

en: Aruba
el: Αρούμπα

en: Asunción
el: Ασουνσιόν

en: Paraguay
el: Παραγουάη

en: Athens
el: Αθήνα

en: Greece
el: Ελλάδα

en: Atlanta
el: Ατλάντα

en: Auckland
el: Ώκλαντ

en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: Austin
el: Ώστιν

en: Baghdad
el: Βαγδάτη

en: Iraq
el: Ιράκ

en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

en: Baku
el: Μπακού

en: Azerbaijan
el: Αζερμπαιτζάν

en: Baltimore
el: Βαλτιμόρη

en: Bangalore
el: Μπανγκαλόρ

en: India
el: Ινδία

en: Bangkok
el: Μπανγκόκ

en: Thailand
el: Ταϊλάνδη

en: Barbados
el: Μπαρμπάντος

en: Barcelona
el: Βαρκελώνη

en: Spain
el: Ισπανία

en: Beijing
el: Πεκίνο

en: China
el: Κίνα

en: Beirut
el: Βηρυτός

en: Lebanon
el: Λίβανος

en: Belfast
el: Μπέλφαστ

en: United Kingdom
el: Ενωμένο Βασίλειο

en: Belgrade
el: Βελιγράδι

en: Serbia
el: Σερβία

en: Belize
el: Μπελίζ

en: Belo Horizonte
el: Μπέλο Οριζόντε

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: Berlin
el: Βερολίνο

en: Germany
el: Γερμανία

en: Bermuda
el: Βερμούδες

en: Blantyre
el: Μπλαντάιρ

en: Malawi
el: Μαλάουϊ

en: Bogotá
el: Μπογκοτά

en: Colombia
el: Κολομβία

en: Boston
el: Βοστώνη

en: Boulder
el: Μπούλντερ

en: Brasília
el: Μπραζίλια

en: Bratislava
el: Μπρατισλάβα

en: Slovakia
el: Σλοβακία

en: Brazzaville
el: Μπραζαβίλ

en: Republic of the Congo
el: Δημοκρατία του Κονγκό

en: Brisbane
el: Μπρίσμπεϊν

en: Brussels
el: Βρυξέλλες

en: Belgium
el: Βέλγιο

en: Bucharest
el: Βουκουρέστι

en: Romania
el: Ρουμανία

en: Budapest
el: Βουδαπέστη

en: Hungary
el: Ουγγαρία

en: Buenos Aires
el: Μπουένος Άιρες

en: Argentina
el: Αργεντινή

en: Cairo
el: Κάιρο

en: Egypt
el: Αίγυπτος

en: Calcutta
el: Καλκούτα

en: Calgary
el: Κάλγκαρι

en: Canada
el: Καναδάς

en: Cambridge
el: Κέιμπριτζ

en: Canberra
el: Καμπέρα

en: Cancún
el: Κανκούν

en: Mexico
el: Μεξικό

en: Cape Town
el: Κέιπ Τάουν

en: South Africa
el: Νότιος Αφρική

en: Caracas
el: Καράκας

en: Venezuela
el: Βενεζουέλα

en: Casablanca
el: Καζαμπλάνκα

en: Morocco
el: Μαρόκο

en: Cayman Islands
el: Νήσοι Κέιμαν

en: Chicago
el: Σικάγο

en: Chihuahua
el: Τσιουάουα

en: Chişinău
el: Κισινάου

en: Moldova
el: Μολδαβία

en: Cincinnati
el: Σινσινάτι

en: Cleveland
el: Κλίβελαντ

en: Colombo
el: Κολόμπο

en: Sri Lanka
el: Σρι Λάνκα

en: Columbus
el: Κολόμπους

en: Conakry
el: Κονακρί

en: Guinea
el: Γουινέα

en: Copenhagen
el: Κοπεγχάγη

en: Denmark
el: Δανία

en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

en: Curaçao
el: Κουρασάο

en: Curacao
el: Κουρασάο

en: Dakar
el: Ντακάρ

en: Senegal
el: Σενεγάλη

en: Dallas
el: Ντάλας

en: Damascus
el: Δαμασκός

en: Syria
el: Συρία

en: Dar es Salaam
el: Νταρ ες Σαλάμ

en: Tanzania
el: Τανζανία

en: Darwin
el: Ντάργουιν

en: Dawson Creek
el: Ντόσον Κρικ

en: Delhi
el: Δελχί

en: Denver
el: Ντένβερ

en: Detroit
el: Ντιτρόιτ

en: Dhaka
el: Ντάκα

en: Bangladesh
el: Μπανγκλαντές

en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

en: Doha
el: Ντόχα

en: Qatar
el: Κατάρ

en: Dominica
el: Δομινίκα

en: Dubai
el: Ντουμπάι

en: United Arab Emirates
el: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

en: Dublin
el: Δουβλίνο

en: Ireland
el: Ιρλανδία

en: Easter Island
el: Νησί του Πάσχα

en: Chile
el: Χιλή

en: Edmonton
el: Έντμοντον

en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

en: Fiji
el: Φίτζι

en: Fortaleza
el: Φορταλέζα

en: Frankfurt
el: Φρανκφούρτη

en: Freetown
el: Φρίταουν

en: Sierra Leone
el: Σιέρα Λεόνε

en: Gaborone
el: Γκαμπορόνε

en: Botswana
el: Μποτσουάνα

en: Gaza
el: Γάζα

en: Palestine
el: Παλαιστίνη

en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

en: Turks and Caicos Islands
el: Τερκς και Κέικος

en: Grenada
el: Γρενάδα

en: Guam
el: Γκουάμ

en: Guangzhou
el: Κουανγκτσόου

en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

en: Gurgaon
el: Γκουργκάον

en: Guyana
el: Γουιάνα

en: Haifa
el: Χάιφα

en: Israel
el: Ισραήλ

en: Halifax
el: Χάλιφαξ

en: Hamburg
el: Αμβούργο

en: Hanoi
el: Ανόι

en: Vietnam
el: Βιετνάμ

en: Harare
el: Χαράρε

en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

en: Havana
el: Αβάνα

en: Cuba
el: Κούβα

en: Hebron
el: Χεβρώνα

en: Helsinki
el: Ελσίνκι

en: Finland
el: Φινλανδία

en: Ho Chi Minh City
el: Χο Τσι Μιν

en: Hong Kong
el: Χονγκ Κονγκ

en: Honolulu
el: Χονολουλού

en: Houston
el: Χιούστον

en: Hyderabad
el: Χαϊντεραμπάντ

en: Indianapolis
el: Ιντιανάπολις

en: Islamabad
el: Ισλαμαμπάντ

en: Pakistan
el: Πακιστάν

en: Isle of Man
el: Νήσος του Μαν

en: Istanbul
el: Κωνσταντινούπολη

en: Jacksonville
el: Τζάκσονβιλ

en: Jakarta
el: Τζακάρτα

en: Indonesia
el: Ινδονησία

en: Jerusalem
el: Ιερουσαλήμ

en: Johannesburg
el: Γιοχάνεσμπουργκ

en: Kabul
el: Καμπούλ

en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

en: Kampala
el: Καμπάλα

en: Uganda
el: Ουγκάντα

en: Karachi
el: Καράτσι

en: Khartoum
el: Χαρτούμ

en: Sudan
el: Σουδάν

en: Kiev
el: Κίεβο

en: Ukraine
el: Ουκρανία

en: Kigali
el: Κιγκάλι

en: Rwanda
el: Ρουάντα

en: Kingston
el: Κίνγκστον

en: Kinshasa
el: Κινσάσα

en: Democratic Republic of the Congo
el: Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό

en: Kiritimati
el: Κιριτιμάτι

en: Kiribati
el: Κιριμπάτι

en: Knox
el: Νοξ

en: Knoxville
el: Νόξβιλ

en: Kraków
el: Κρακοβία

en: Poland
el: Πολωνία

en: Kuala Lumpur
el: Κουάλα Λουμπούρ

en: Malaysia
el: Μαλαισία

en: Kuwait City
el: Πόλη του Κουβέιτ

en: Kuwait
el: Κουβέιτ

en: Kyiv
el: Κίεβο

en: Lagos
el: Λάγος

en: Nigeria
el: Νιγηρία

en: Lahore
el: Λαχόρη

en: Las Vegas
el: Λας Βέγκας

en: Lima
el: Λίμα

en: Peru
el: Περού

en: Lisbon
el: Λισαβόνα

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: London
el: Λονδίνο

en: Longyearbyen
el: Λονγκιαρμπίεν

en: Svalbard and Jan Mayen
el: Νήσοι Σβάλμπαρντ και Γιαν Μάγιεν

en: Los Angeles
el: Λος Άντζελες

en: Louisville
el: Λούισβιλ

en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

en: Macau
el: Μακάου

en: Macao
el: Μακάου

en: Madison
el: Μάντισον

en: Madrid
el: Μαδρίτη

en: Maldives
el: Μαλβίδες

en: Malta
el: Μάλτα

en: Managua
el: Μανάγουα

en: Nicaragua
el: Νικαράγουα

en: Manchester
el: Μάντσεστερ

en: Manila
el: Μανίλα

en: Philippines
el: Φιλιππίνες

en: Martinique
el: Μαρτινίκα

en: Maseru
el: Μαζέρου

en: Lesotho
el: Λεσότο

en: Melbourne
el: Μελβούρνη

en: Memphis
el: Μέμφις

en: Mendoza
el: Μεντόσα

en: Mexico City
el: Πόλη του Μεξικού

en: Miami
el: Μαϊάμι

en: Milan
el: Μιλάνο

en: Italy
el: Ιταλία

en: Milwaukee
el: Μιλγουόκι

en: Minneapolis
el: Μινεάπολη

en: Minsk
el: Μινσκ

en: Belarus
el: Λευκορωσία

en: Mogadishu
el: Μογκαντίσου

en: Somalia
el: Σομαλία

en: Monrovia
el: Μονρόβια

en: Liberia
el: Λιβερία

en: Monaco
el: Μονακό

en: Monterrey
el: Μοντερρέι

en: Montevideo
el: Μοντεβιδέο

en: Uruguay
el: Ουρουγουάη

en: Montreal
el: Μόντρεαλ

en: Moscow
el: Μόσχα

en: Mumbai
el: Μουμπάι

en: Munich
el: Μόναχο

en: Muscat
el: Μουσκάτ

en: Oman
el: Ομάν

en: Nairobi
el: Ναϊρόμπι

en: Kenya
el: Κένυα

en: Nashville
el: Νάσβιλ

en: Nassau
el: Νασσάου

en: Bahamas
el: Μπαχάμες

en: New Orleans
el: Νέα Ορλεάνη

en: New South Wales
el: Νέα Νότια Ουαλία

en: Newfoundland
el: Νέα Γη

en: Nouméa
el: Νουμεά

en: New Caledonia
el: Νέα Καληδονία

en: Nuestra Señora de La Paz
el: Λα Πας

en: Oklahoma City
el: Οκλαχόμα Σίτι

en: Osaka
el: Οσάκα

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Oslo
el: Όσλο

en: Norway
el: Νορβηγία

en: Ottawa
el: Οττάβα

en: Oulu
el: Όουλου

en: Panamá
el: Παναμάς

en: Panama
el: Παναμάς

en: Paramaribo
el: Παραμαρίμπο

en: Suriname
el: Σουρινάμ

en: Paris
el: Παρίσι

en: France
el: Γαλλία

en: Perth
el: Περθ

en: Petersburg
el: Αγία Πετρούπολη

en: Philadelphia
el: Φιλαδέλφεια

en: Phnom Penh
el: Πνομ Πεν

en: Cambodia
el: Καμπότζη

en: Phoenix
el: Φοίνιξ

en: Pittsburgh
el: Πίτσμπεργκ

en: Port of Spain
el: Πορτ-οφ-Σπέιν

en: Trinidad and Tobago
el: Τρινιντάντ και Τομπάγκο

en: Port au Prince
el: Πορτ-ο-Πρενς

en: Haiti
el: Αϊτή

en: Portland
el: Πόρτλαντ

en: Prague
el: Πράγα

en: Czech Republic
el: Τσεχία

en: Pyongyang
el: Πιονγιάνγκ

en: North Korea
el: Βόρεια Κορέα

en: Queensland
el: Κουίνσλαντ

en: Quito
el: Κίτο

en: Ecuador
el: Εκουαδόρ

en: Rangoon
el: Ρανγκούν

en: Myanmar
el: Μιανμάρ

en: Reno
el: Ρίνο

en: Reykjavík
el: Ρέικιαβικ

en: Iceland
el: Ισλανδία

en: Riga
el: Ρίγα

en: Latvia
el: Λετονία

en: Rio de Janeiro
el: Ρίο ντε Τζανέιρο

en: Riyadh
el: Ριάντ

en: Saudi Arabia
el: Σαουδική Αραβία

en: Rome
el: Ρώμη

en: Sacramento
el: Σακραμέντο

en: Salt Lake City
el: Σολτ Λέικ Σίτι

en: Samoa
el: Σαμόα

en: San Antonio
el: Σαν Αντόνιο

en: San Diego
el: Σαν Ντιέγκο

en: San Francisco
el: Σαν Φρανσίσκο

en: San José
el: Σαν Χοσέ

en: San Juan
el: Σαν Χουάν

en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

en: San Marino
el: Σαν Μαρίνο

en: San Salvador
el: Σαν Σαλβαντόρ

en: Sanaa
el: Σαναά

en: Yemen
el: Υεμένη

en: Santiago
el: Σαντιάγο

en: Santo Domingo
el: Σάντο Ντομίγκο

en: Dominican Republic
el: Δομινικανή Δημοκρατία

en: São Paulo
el: Σάο Πάολο

en: São Tomé
el: Σάο Τομέ

en: São Tomé and Príncipe
el: Σάο Τομέ και Πρίνσιπε

en: Sarajevo
el: Σαράγεβο

en: Bosnia and Herzegovina
el: Βοσνία και Ερζεγοβίνη

en: Saskatchewan
el: Σασκάτσουαν

en: Seattle
el: Σιάτλ

en: Seoul
el: Σεούλ

en: South Korea
el: Νότια Κορέα

en: Shanghai
el: Σαγκάη

en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

en: Simferopol
el: Συμφερόπολη

en: Skopje
el: Σκόπια

en: Macedonia
el: Βόρεια Μακεδονία

en: Sofia
el: Σόφια

en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

en: St.Johns
el: Άγιος Ιωάννης Νέας Γης

en: St.Kitts
el: Άγιος Χριστόφορος

en: Saint Kitts and Nevis
el: Άγιος Χριστόφορος και Νέβις

en: St.Louis
el: Σαιντ Λούις

en: Stanley
el: Στάνλεϋ

en: Falkland Islands
el: Νήσοι Φώκλαντ

en: Stockholm
el: Στοκχόλμη

en: Sweden
el: Σουηδία

en: Suva
el: Σούβα

en: Sydney
el: Σίδνεϊ

en: Taipei
el: Ταϊπέι

en: Taiwan
el: Ταϊβάν

en: Tallinn
el: Ταλίν

en: Estonia
el: Εσθονία

en: Tehran
el: Τεχεράνη

en: Iran
el: Ιράν

en: Tokyo
el: Τόκιο

en: Toronto
el: Τορόντο

en: Tripoli
el: Τρίπολη

en: Libya
el: Λιβύη

en: Tunis
el: Τύνιδα

en: Tunisia
el: Τυνησία

en: Ulan Bator
el: Ουλάν Μπατόρ

en: Mongolia
el: Μογγολία

en: Vancouver
el: Βανκούβερ

en: Vatican City
el: Βατικανό

en: Vienna
el: Βιέννη

en: Austria
el: Αυστρία

en: Vilnius
el: Βίλνιους

en: Lithuania
el: Λιθουανία

en: Vincennes
el: Βενσέν

en: Warsaw
el: Βαρσοβία

en: Washington D.C.
el: Ουάσινγκτον, Π.Κ.

en: Winnipeg
el: Γουίνιπεγκ

en: Wrocław
el: Βρότσλαφ

en: Zagreb
el: Ζάγκρεμπ

en: Croatia
el: Κροατία

en: Zürich
el: Ζυρίχη

en: Switzerland
el: Ελβετία
