ubuntu-clock-app - en to eo translation catalogue (457 entries)

en: Clock
eo: Horloĝo

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
eo: horo;alarmo,atentilo;kronografo;

en: Settings
eo: Agordoj

en: Label
eo: Etikedo

en: Delete
eo: Forigi

en: Alarms
eo: Alarmoj

en: Alarm
eo: Alarmo

en: Back
eo: Reen

en: Select None
eo: Elekti neniun

en: Select All
eo: Elekti ĉion

en: No saved alarms
eo: Ne estas konservitaj alarmoj

en: Tap the + icon to add an alarm
eo: Premu la piktogramon + por aldoni alarmon

en: Repeat
eo: Ripeti

en: About
eo: Pri

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
eo[0]: %1 minuto
eo[1]: %1 minutoj

en: Alarm Settings
eo: Agordoj pri alarmo

en: Alarm volume
eo: Alarma sonintenso

en: Alarm stops after
eo: Alarma haltas post

en: Snooze for
eo: Prokrasti

en: Vibration
eo: Vibrado

en: Change time and date
eo: Ŝanĝi horon kaj daton

en: Theme
eo: Etoso

en: Sound
eo: Sono

en: Custom alarm sounds
eo: Agorditaj alarmo-sonoj

en: Add sound
eo: Aldoni sonon

en: Default alarm sounds
eo: Defaŭltaj alarmo-sonoj

en: Never
eo: Neniam

en: Weekdays
eo: Ĉiutage krom semajnfino

en: Weekends
eo: Ĉiutage dum semajnfino

en: Daily
eo: Ĉiutage

en: in %1d %2h %3m
eo: post %1d %2h %3m

en: in %1h %2m
eo: post %1h %2m

en: in %1m
eo: post %1m

en: New alarm
eo: Nova alarmo

en: Edit alarm
eo: Redakti alarmon

en: Delete alarm
eo: Forigi alarmon

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
eo: Aldoni sonon el

en: Retrieving location...
eo: Serĉante pozicion...

en: App Information
eo: Informoj pri programo

en: Clock App
eo: Horloĝa programo

en: Version %1
eo: Versio %1

en: Get the source
eo: Elŝuti la fonto-kodon

en: Report issues
eo: Sciigi problemojn

en: Contributors
eo: Kontribuintoj

en: Help translate
eo: Helpi traduki

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
eo: Giro

en: Lap Time
eo: Gira daŭro

en: Total Time
eo: Totala tempo

en: Stop
eo: Haltigi

en: Start
eo: Startigi

en: Resume
eo: Rekomenci

en: Clear
eo: Purigi

en: Active
eo: Aktiva

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
eo: Aldoni

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
eo: Urbo

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
eo: malantaŭ

en: ahead
eo: antaŭ

en: Same time
eo: Sama horo

en: Select a city
eo: Elektu urbon

en: Search...
eo: Serĉi...

en: Searching for a city
eo: Serĉante urbon

en: No City Found
eo: Neniu urbo trovita

en: Unable to connect.
eo: Ne eblis konekti.

en: Please check your network connection and try again
eo: Bv. kontroli vian retan aliron kaj provu denove

en: Abidjan
eo: Abiĝano

en: Ivory Coast
eo: Ebura Bordo

en: Accra
eo: Akrao

en: Ghana
eo: Ganao

en: Addis Ababa
eo: Adis-Abebo

en: Ethiopia
eo: Etiopio

en: Adelaide
eo: Adelaido

en: Australia
eo: Aŭstralio

en: Albuquerque
eo: Albukerko

en: United States
eo: Usono

en: Algiers
eo: Alĝero

en: Algeria
eo: Alĝerio

en: Almaty
eo: Almato

en: Kazakhstan
eo: Kazaĥio

en: Amman
eo: Amano

en: Jordan
eo: Jordanio

en: Amsterdam
eo: Amsterdamo

en: Netherlands
eo: Nederlando

en: Anadyr
eo: Anadiro

en: Russia
eo: Rusio

en: Anchorage
eo: Enkoriĝo

en: Andorra
eo: Andoro

en: Ankara
eo: Ankaro

en: Turkey
eo: Turkio

en: Madagascar
eo: Madagascaro

en: Aqtau
eo: Aktauo

en: Aruba
eo: Arubo

en: Asunción
eo: Asunciono

en: Paraguay
eo: Paragvajo

en: Athens
eo: Ateno

en: Greece
eo: Grekio

en: Atlanta
eo: Atlanto

en: Auckland
eo: Auklando

en: New Zealand
eo: Nov-Zelando

en: Austin
eo: Austino

en: Baghdad
eo: Bagdado

en: Iraq
eo: Irako

en: Bahrain
eo: Barejno

en: Baku
eo: Bakuo

en: Azerbaijan
eo: Azerbajĝano

en: Baltimore
eo: Baltimoro

en: Bangalore
eo: Bangaloro

en: India
eo: Hindio

en: Bangkok
eo: Bankoko

en: Thailand
eo: Tajlando

en: Barbados
eo: Barbado

en: Barcelona
eo: Barcelono

en: Spain
eo: Hispanio

en: Beijing
eo: Pekino

en: China
eo: Chinio

en: Beirut
eo: Bejruto

en: Lebanon
eo: Libanio

en: Belfast
eo: Belfasto

en: United Kingdom
eo: Britio

en: Belgrade
eo: Belgrado

en: Serbia
eo: Serbio

en: Belize
eo: Belizo

en: Belo Horizonte
eo: Bel-Horizonto

en: Brazil
eo: Brazilo

en: Berlin
eo: Berlino

en: Germany
eo: Germanio

en: Bermuda
eo: Bermudo

en: Beulah
eo: Beulaho

en: Blantyre
eo: Blantiro

en: Malawi
eo: Malavio

en: Bogotá
eo: Bogotao

en: Colombia
eo: Kolombio

en: Boston
eo: Bostono

en: Boulder
eo: Bouldero

en: Brasília
eo: Braziljo

en: Bratislava
eo: Bratislavo

en: Slovakia
eo: Slovakio

en: Brazzaville
eo: Brazavilo

en: Republic of the Congo
eo: Respubliko Kongo

en: Brisbane
eo: Brisbano

en: Brussels
eo: Bruselo

en: Belgium
eo: Belgio

en: Bucharest
eo: Bukaresto

en: Romania
eo: Rumanio

en: Budapest
eo: Budapesto

en: Hungary
eo: Hungario

en: Buenos Aires
eo: Bonaero

en: Argentina
eo: Argentino

en: Cairo
eo: Kairo

en: Egypt
eo: Egiptio

en: Calcutta
eo: Kolkato

en: Calgary
eo: Kalgario

en: Canada
eo: Kanado

en: Cambridge
eo: Kembriĝo

en: Canary
eo: Kanario

en: Canberra
eo: Kanbero

en: Cancún
eo: Kankuno

en: Mexico
eo: Meksiko

en: Cape Town
eo: Kaburbo

en: South Africa
eo: Sudafriko

en: Caracas
eo: Karakaso

en: Venezuela
eo: Venezuelo

en: Casablanca
eo: Kazablanko

en: Morocco
eo: Maroko

en: Cayman Palms
eo: Granda Kajmano

en: Cayman Islands
eo: Kajmaninsuloj

en: Chicago
eo: Ĉikago

en: Chihuahua
eo: Ĉiŭaŭo

en: Chişinău
eo: Kiŝinevo

en: Moldova
eo: Moldavio

en: Cincinnati
eo: Cincinato

en: Cleveland
eo: Klivelando

en: Colombo
eo: Kolombo

en: Sri Lanka
eo: Srilanko

en: Columbus
eo: Kolumbuso

en: Conakry
eo: Konakrio

en: Guinea
eo: Gvineo

en: Copenhagen
eo: Kopenhago

en: Denmark
eo: Danujo

en: Costa Rica
eo: Kostariko

en: Curaçao
eo: Kuracao

en: Curacao
eo: Kurakao

en: Dakar
eo: Dakaro

en: Senegal
eo: Senegalo

en: Dallas
eo: Dalaso

en: Damascus
eo: Damasko

en: Syria
eo: Sirio

en: Dar es Salaam
eo: Daresalamo

en: Tanzania
eo: Tanzanio

en: Darwin
eo: Darvino

en: Dawson Creek
eo: Daŭsonkriko

en: Delhi
eo: Delhio

en: Denver
eo: Denvero

en: Detroit
eo: Detrojto

en: Dhaka
eo: Dako

en: Bangladesh
eo: Bangladeŝo

en: Djibouti
eo: Ĝibutio

en: Doha
eo: Doho

en: Qatar
eo: Kataro

en: Dominica
eo: Dominiko

en: Dubai
eo: Dubajo

en: United Arab Emirates
eo: Unuiĝintaj Arabaj Emiratoj

en: Dublin
eo: Dublino

en: Ireland
eo: Irlando

en: Easter Island
eo: Paskinsulo

en: Chile
eo: Ĉilio

en: Edmonton
eo: Edmontono

en: El Salvador
eo: Salvadoro

en: Fiji
eo: Fiĝio

en: Fortaleza
eo: Fortalezo

en: Frankfurt
eo: Frankfurto

en: Freetown
eo: Fritaŭno

en: Sierra Leone
eo: Siera-Leono

en: Gaborone
eo: Gaberono

en: Botswana
eo: Bocvano

en: Gaza
eo: Gazo

en: Palestine
eo: Palestino

en: Gibraltar
eo: Ĝibraltaro

en: Grand Turk
eo: Grand-turko

en: Turks and Caicos Islands
eo: Turkoj kaj Kajkoj

en: Grenada
eo: Grenado

en: Guam
eo: Gvamo

en: Guangzhou
eo: Kantono

en: Guatemala
eo: Gvatemalo

en: Gurgaon
eo: Gurgaono

en: Guyana
eo: Gujano

en: Haifa
eo: Ĥajfo

en: Israel
eo: Israelo

en: Halifax
eo: Halifakso

en: Hamburg
eo: Hamburgo

en: Hanoi
eo: Hanojo

en: Vietnam
eo: Vjetnamio

en: Harare
eo: Harareo

en: Zimbabwe
eo: Zimbabvo

en: Havana
eo: Havano

en: Cuba
eo: Kubo

en: Hebron
eo: Hebrono

en: Helsinki
eo: Helsinko

en: Finland
eo: Finnlando

en: Ho Chi Minh City
eo: Ho-Ĉi-Min-urbo

en: Hong Kong
eo: Honkongo

en: Honolulu
eo: Honoluluo

en: Houston
eo: Houstono

en: Hyderabad
eo: Hajderabado

en: Indianapolis
eo: Indianapoliso

en: Islamabad
eo: Islamabado

en: Pakistan
eo: Pakistano

en: Isle of Man
eo: Manksinsulo

en: Istanbul
eo: Istanbulo

en: Jacksonville
eo: Ĵaksonvilo

en: Jakarta
eo: Ĝakarto

en: Indonesia
eo: Indonezio

en: Jerusalem
eo: Jerusalemo

en: Johannesburg
eo: Johanesburgo

en: Kabul
eo: Kabulo

en: Afghanistan
eo: Afganio

en: Kampala
eo: Kampalo

en: Uganda
eo: Ugando

en: Karachi
eo: Karaĉio

en: Khartoum
eo: Ĥartumo

en: Sudan
eo: Sudano

en: Kiev
eo: Kievo

en: Ukraine
eo: Ukrainio

en: Kigali
eo: Kigalo

en: Rwanda
eo: Ruando

en: Kingston
eo: Kingstono

en: Kinshasa
eo: Kinŝaso

en: Democratic Republic of the Congo
eo: Demokratia Respubliko Kongo

en: Kiritimati
eo: Kristnaskinsulo

en: Kiribati
eo: Kiribato

en: Kirkland
eo: Kirklando

en: Knox
eo: Nokso

en: Knoxville
eo: Noksvilo

en: Kraków
eo: Krakovo

en: Poland
eo: Pollando

en: Kuala Lumpur
eo: Kuala-Lumpuro

en: Malaysia
eo: Malajzio

en: Kuwait City
eo: Kuvajturbo

en: Kuwait
eo: Kuvajto

en: Kyiv
eo: Kievo

en: Lagos
eo: Lagoso

en: Nigeria
eo: Niĝerio

en: Lahore
eo: Lahoro

en: Las Vegas
eo: Lasvegaso

en: Lima
eo: Limo

en: Peru
eo: Peruo

en: Lisbon
eo: Lisbono

en: Portugal
eo: Portugalio

en: London
eo: Londono

en: Longyearbyen
eo: Longjarurbo

en: Svalbard and Jan Mayen
eo: Svalbardo kaj Janmajeno

en: Los Angeles
eo: Los-Anĝeleso

en: Louisville
eo: Luivilo

en: Luxembourg
eo: Luksemburgo

en: Macau
eo: Macao

en: Macao
eo: Makao

en: Madison
eo: Madisono

en: Madrid
eo: Madrido

en: Maldives
eo: Maldivoj

en: Malta
eo: Malto

en: Managua
eo: Managvo

en: Nicaragua
eo: Nikarakvo

en: Manchester
eo: Manĉestro

en: Manila
eo: Manilo

en: Philippines
eo: Filipinoj

en: Martinique
eo: Martiniko

en: Maseru
eo: Maseruo

en: Lesotho
eo: Lesoto

en: Melbourne
eo: Melburno

en: Memphis
eo: Memfiso

en: Mendoza
eo: Mendozo

en: Metlakatla
eo: Metlakatlo

en: Mexico City
eo: Meksikurbo

en: Miami
eo: Miamo

en: Milan
eo: Milano

en: Italy
eo: Italio

en: Milwaukee
eo: Milvokio

en: Minneapolis
eo: Mineapolo

en: Minsk
eo: Minsko

en: Belarus
eo: Belorusio

en: Mogadishu
eo: Mogadiŝo

en: Somalia
eo: Somalio

en: Monrovia
eo: Monrovio

en: Liberia
eo: Liberio

en: Monaco
eo: Monako

en: Monterrey
eo: Monterejo

en: Uruguay
eo: Urugvajo

en: Montreal
eo: Montrealo

en: Moscow
eo: Moskvo

en: Mountain View
eo: Moŭntenvjuo

en: Mumbai
eo: Mumbajo

en: Munich
eo: Munkeno

en: Muscat
eo: Muscato

en: Oman
eo: Omano

en: Nairobi
eo: Najrobo

en: Kenya
eo: Kenjo

en: Nashville
eo: Naŝvilo

en: Nassau
eo: Nasaŭo

en: Bahamas
eo: Bahamoj

en: New Orleans
eo: Nov-Orleano

en: New Salem
eo: Nov-Salemo

en: New South Wales
eo: Novsudkimrio

en: New York
eo: Novjorko

en: Newfoundland
eo: Novlando

en: Nouméa
eo: Numeo

en: New Caledonia
eo: Novkaledonio

en: Nuestra Señora de La Paz
eo: Nia Sinjorino de la Paco

en: Oklahoma City
eo: Oklahomurbo

en: Osaka
eo: Osako

en: Japan
eo: Japanio

en: Norway
eo: Norvegio

en: Ottawa
eo: Otavo

en: Oulu
eo: Oŭlo

en: Panamá
eo: Panamo

en: Panama
eo: Panamo

en: Suriname
eo: Surinamo

en: Paris
eo: Parizo

en: France
eo: Francio

en: Perth
eo: Perto

en: Petersburg
eo: Peterburgo

en: Philadelphia
eo: Filadelfio

en: Phnom Penh
eo: Pnom-Peno

en: Cambodia
eo: Kamboĝa

en: Phoenix
eo: Fenikso

en: Pittsburgh
eo: Pitsburgo

en: Port of Spain
eo: Portospeno

en: Trinidad and Tobago
eo: Trinidado kaj Tobago

en: Port au Prince
eo: Portoprinco

en: Haiti
eo: Haitio

en: Portland
eo: Portlando

en: Prague
eo: Prago

en: Czech Republic
eo: Ĉeĥio

en: Pyongyang
eo: Pjongjango

en: North Korea
eo: Nordkorejo

en: Queensland
eo: Kvinslando

en: Quito
eo: Kito

en: Ecuador
eo: Ekvadoro

en: Rangoon
eo: Ranguno

en: Myanmar
eo: Birmo

en: Reston
eo: Restono

en: Reykjavík
eo: Rejkjaviko

en: Iceland
eo: Islando

en: Riga
eo: Rigo

en: Latvia
eo: Latvio

en: Rio de Janeiro
eo: Rio-de-Ĵanejro

en: Riyadh
eo: Riado

en: Saudi Arabia
eo: Sauda Arabio

en: Rome
eo: Romo

en: Sacramento
eo: Sakramento

en: Salt Lake City
eo: Sallaga Urbo

en: Samoa
eo: Samoo

en: San Antonio
eo: San-Antonio

en: San Diego
eo: San-Diego

en: San Francisco
eo: San-Francisko

en: San José
eo: Sankta Jozefo

en: San Juan
eo: Sankta Johano

en: Puerto Rico
eo: Porto-Riko

en: San Marino
eo: San-Marino

en: San Salvador
eo: San-Salvadoro

en: Sanaa
eo: Sanao

en: Yemen
eo: Jemeno

en: Santo Domingo
eo: Sankta Domingo

en: Dominican Republic
eo: Dominika Respubliko

en: São Paulo
eo: San-Paŭlio

en: São Tomé
eo: Sankta Tomaso

en: São Tomé and Príncipe
eo: Sankta Tomaso kaj Princo

en: Bosnia and Herzegovina
eo: Bosnio kaj Hercegovino

en: Saskatchewan
eo: Saskaĉevano

en: Seattle
eo: Seatlo

en: Seoul
eo: Seulo

en: South Korea
eo: Sudkorejo

en: Shanghai
eo: Ŝanhajo

en: Singapore
eo: Singapuro

en: Simferopol
eo: Simferopolo

en: Skopje
eo: Skopjo

en: Macedonia
eo: Makedonio

en: Sofia
eo: Sofio

en: Bulgaria
eo: Bulgario

en: St.Johns
eo: Sankta Johano

en: St.Kitts
eo: Sankta Kito

en: Saint Kitts and Nevis
eo: Sankta Kito kaj Neviso

en: St.Louis
eo: Sankta Luiso

en: Stanley
eo: Stanlejo

en: Falkland Islands
eo: Insuloj Falklandoj

en: Stockholm
eo: Stokholmo

en: Sweden
eo: Svedio

en: Suva
eo: Suvo

en: Sydney
eo: Sidnejo

en: Taipei
eo: Tajpeo

en: Taiwan
eo: Tajvano

en: Tallinn
eo: Talino

en: Estonia
eo: Estonio

en: Tehran
eo: Teherano

en: Iran
eo: Irano

en: Tokyo
eo: Tokio

en: Tripoli
eo: Tripolo

en: Libya
eo: Libio

en: Tunis
eo: Tunizo

en: Tunisia
eo: Tunizio

en: Ulan Bator
eo: Ulan-Batoro

en: Mongolia
eo: Mongolio

en: Vancouver
eo: Vankuvero

en: Vatican City
eo: Vatikanurbo

en: Vevay
eo: Vevajo

en: Vienna
eo: Vieno

en: Austria
eo: Aŭstrio

en: Vilnius
eo: Vilno

en: Lithuania
eo: Litovio

en: Vincennes
eo: Viceno

en: Warsaw
eo: Varsovio

en: Washington D.C.
eo: Vaŝingtono

en: Winamac
eo: Vinamako

en: Winnipeg
eo: Vinipego

en: Wrocław
eo: Vroclavo

en: Zagreb
eo: Zagrebo

en: Croatia
eo: Kroatio

en: Zürich
eo: Zuriko

en: Switzerland
eo: Svislando
