ubuntu-clock-app - en to fa translation catalogue (475 entries)

en: Clock
fa: ساعت‌

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Label
fa: برچسب

en: Delete
fa: حذف

en: Alarms
fa: هشدارها

en: Alarm
fa: هشدار

en: Back
fa: بازگشت

en: Select None
fa: انتخاب هیچ‌کدام

en: Select All
fa: انتخاب همه

en: No saved alarms
fa: هیچ هشداری ذخیره نشده است

en: Tap the + icon to add an alarm
fa: برای افزودن هشدار، روی شمایل + ضربه بزنید

en: Repeat
fa: تکرار

en: About
fa: درباره

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
fa[0]: 1% دقیقه

en: Alarm volume
fa: حجم صدای هشدار

en: Alarm stops after
fa: توقّف هشدار پس از

en: Snooze for
fa: چرت زدن برای

en: Vibration
fa: لرزش

en: Change time and date
fa: تغییر زمان و تاریخ

en: Theme
fa: تم

en: Sound
fa: صدا

en: Custom alarm sounds
fa: صداهای هشدار شخصی

en: Add sound
fa: افزودن صدا

en: Default alarm sounds
fa: صداهای هشدار پیش‌گزیده

en: Never
fa: هرگز

en: Weekdays
fa: روزهای کاری

en: Weekends
fa: آخرهفته‌ها

en: Daily
fa: روزانه

en: in %1d %2h %3m
fa: در %1 روز و %2 ساعت و %3 دقیقه

en: in %1h %2m
fa: در %1 ساعت و %2 دقیقه

en: in %1m
fa: در %1 دقیقه

en: New alarm
fa: هشدار جديد

en: Edit alarm
fa: ویرایش هشدار

en: Delete alarm
fa: حذف هشدار

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
fa: افزودن صدا از

en: Retrieving location...
fa: درحال بازیابی موقعیت…

en: App Information
fa: اطلاعات برنامه

en: Clock App
fa: برنامه ساعت‌

en: Version %1
fa: نسخه %1

en: Get the source
fa: بدست آوردن منبع

en: Report issues
fa: گزارش مشکلات

en: Help translate
fa: کمک به ترجمه

en: %1d %2h %3m
fa: %1روز%2ساعت%3دقیقه

en: %1h %2m
fa: %1ساعت%2دقیقه

en: %1m
fa: %1 دقیقه

en:  %1s
fa:  %1ثانیه

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
fa: دور

en: Lap Time
fa: زمان دور

en: Total Time
fa: زمان کل

en: Stop
fa: پایان

en: Start
fa: آغاز

en: Resume
fa: از سر گیری

en: Clear
fa: پاک‌سازی

en: Active
fa: فعال

en: Saved Timers
fa: تایمرهای ذخیره شده

en: Enter timer name
fa: نام زمان سنج را وارد کنید

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
fa: افزودن

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
fa: شهر

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
fa: عقب

en: ahead
fa: جلو

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by minute, and the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2m %3
fa: %1 ساعت و %2 دقیقه %3

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
fa: %1 ساعت %2

note: TRANSLATORS: the first argument is minute, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1m %2
fa: %1 دقیقه %2

en: Same time
fa: زمان یکسان

en: Select a city
fa: شهری را برگزینید

en: Search...
fa: جست‌وجو…

en: Searching for a city
fa: در حال جست‌وجو برای یک شهر

en: No City Found
fa: شهری یافت نشد

en: Unable to connect.
fa: ناتوان در اتّصال.

en: Please check your network connection and try again
fa: لطفاً اتّصال شبکه‌تان را بررسی کرده و دوباره تلاش کنید

en: Abidjan
fa: آبیجان

en: Ivory Coast
fa: ساحل عاج

en: Accra
fa: آکرا

en: Ghana
fa: غنا

en: Addis Ababa
fa: آدیس آبابا

en: Ethiopia
fa: اتیوپی

en: Adelaide
fa: آدلاید

en: Australia
fa: استرالیا

en: Albuquerque
fa: آلبوکرک

en: United States
fa: ایالات متحده

en: Algiers
fa: آلجیرز

en: Algeria
fa: الجزایر

en: Almaty
fa: آلماتی

en: Kazakhstan
fa: قزاقستان

en: Amman
fa: عمان

en: Jordan
fa: اردن

en: Amsterdam
fa: آمستردام

en: Netherlands
fa: هلند

en: Anadyr
fa: آنادیر

en: Russia
fa: روسیه

en: Anchorage
fa: انکریج

en: Andorra
fa: آندورا

en: Ankara
fa: آنکارا

en: Turkey
fa: ترکیه

en: Ann Arbor
fa: ان آربور

en: Antananarivo
fa: آنتاناناریوو

en: Madagascar
fa: ماداگاسکار

en: Aqtau
fa: آگتا

en: Aruba
fa: آروبا

en: Asunción
fa: آسونسیون

en: Paraguay
fa: پاراگوئه

en: Athens
fa: آتن

en: Greece
fa: یونان

en: Atlanta
fa: آتلانتا

en: Auckland
fa: اوکلند

en: New Zealand
fa: نیوزیلند

en: Austin
fa: آستین

en: Baghdad
fa: بغداد

en: Iraq
fa: عراق

en: Bahrain
fa: بحرین

en: Baku
fa: باکو

en: Azerbaijan
fa: آذربایجان

en: Baltimore
fa: بالتیمور

en: Bangalore
fa: بنگلور

en: India
fa: هند

en: Bangkok
fa: بانکوک

en: Thailand
fa: تایلند

en: Barbados
fa: باربادوس

en: Barcelona
fa: بارسلونا

en: Spain
fa: اسپانیا

en: Beijing
fa: پکن

en: China
fa: چین

en: Beirut
fa: بیروت

en: Lebanon
fa: لبنان

en: Belfast
fa: بلفاست

en: United Kingdom
fa: انگلستان

en: Belgrade
fa: بلگراد

en: Serbia
fa: صربستان

en: Belize
fa: بلیز

en: Belo Horizonte
fa: بلو هوریزونته

en: Brazil
fa: برزیل

en: Berlin
fa: برلین

en: Germany
fa: آلمان

en: Bermuda
fa: برمودا

en: Beulah
fa: بولا

en: Black Rock City
fa: بلک‌راک سیتی

en: Blantyre
fa: بلانتایر

en: Malawi
fa: مالاوی

en: Bogotá
fa: بوگوتا

en: Colombia
fa: کلمبیا

en: Boston
fa: بوستون

en: Boulder
fa: بولدر

en: Brasília
fa: برازیلیا

en: Bratislava
fa: براتیسلاوا

en: Slovakia
fa: اسلواکی

en: Brazzaville
fa: برازاویل

en: Republic of the Congo
fa: جمهوری کنگو

en: Brisbane
fa: بریزبین

en: Brussels
fa: بروکسل

en: Belgium
fa: بلژیک

en: Bucharest
fa: بخارست

en: Romania
fa: رومانی

en: Budapest
fa: بوداپست

en: Hungary
fa: مجارستان

en: Buenos Aires
fa: بوینس‌آبرس

en: Argentina
fa: آرژانتین

en: Cairo
fa: قاهره

en: Egypt
fa: مصر

en: Calcutta
fa: کلکته

en: Calgary
fa: کلگری

en: Canada
fa: کانادا

en: Cambridge
fa: کمبریج

en: Canary
fa: قناری

en: Canberra
fa: کانبرا

en: Cancún
fa: کانکون

en: Mexico
fa: مکزیک

en: Cape Town
fa: کیپ تاون

en: South Africa
fa: افریقای جنوبی

en: Caracas
fa: کاراکاس

en: Venezuela
fa: ونزوئلا

en: Casablanca
fa: کازابلانکا

en: Morocco
fa: مراکش

en: Cayman Palms
fa: کایمن پالمز

en: Cayman Islands
fa: جزایر کایمن

en: Chicago
fa: شیکاگو

en: Chihuahua
fa: شیواوا

en: Chişinău
fa: کیشی‌نف

en: Moldova
fa: مولداوی

en: Cincinnati
fa: سینسیناتی

en: Cleveland
fa: کلولند

en: Colombo
fa: کلمبو

en: Sri Lanka
fa: سری‌لانکا

en: Columbus
fa: کلمبوس

en: Conakry
fa: کوناکری

en: Guinea
fa: گینه

en: Copenhagen
fa: کپنهاک

en: Denmark
fa: دانمارک

en: Costa Rica
fa: کاستاریکا

en: Curaçao
fa: کاراکاو

en: Curacao
fa: کاراکاو

en: Dakar
fa: داکار

en: Senegal
fa: سنگال

en: Dallas
fa: دالاس

en: Damascus
fa: دمشق

en: Syria
fa: سوریه

en: Dar es Salaam
fa: دارالسلام

en: Tanzania
fa: تانزانیا

en: Darwin
fa: داروین

en: Dawson Creek
fa: داوسون کریک

en: Delhi
fa: دهلی

en: Denver
fa: دنور

en: Detroit
fa: دیترویت

en: Dhaka
fa: داکا

en: Bangladesh
fa: بنگلادش

en: Djibouti
fa: جیبوتی

en: Doha
fa: دوحه

en: Qatar
fa: قطر

en: Dominica
fa: دومینیک

en: Dubai
fa: دوبی

en: United Arab Emirates
fa: امارات متحده‌ی عربی

en: Dublin
fa: دوبلین

en: Ireland
fa: ايرلند

en: Easter Island
fa: ایسلند شرقی

en: Chile
fa: شیلی

en: Edmonton
fa: ادمونتون

en: El Salvador
fa: ال‌سالوادور

en: Fiji
fa: فیجی

en: Fortaleza
fa: فورتالزا

en: Frankfurt
fa: فرانکفورت

en: Freetown
fa: فری تاون

en: Sierra Leone
fa: سیرالئون

en: Gaborone
fa: گابرون

en: Botswana
fa: بوسوانا

en: Gaza
fa: غزّه

en: Palestine
fa: فلسطین

en: Gibraltar
fa: جبرالتر

en: Grand Turk
fa: گرندتورک

en: Turks and Caicos Islands
fa: جزایر تورکس و کایکوس

en: Grenada
fa: گرنیدا

en: Guam
fa: گوآم

en: Guangzhou
fa: گوانگ‌ژو

en: Guatemala
fa: گوآتمالا

en: Gurgaon
fa: گورگون

en: Guyana
fa: گویانا

en: Haifa
fa: حیفا

en: Israel
fa: اسرائیل

en: Halifax
fa: هلیفکس

en: Hamburg
fa: هامبورگ

en: Hanoi
fa: هانوی

en: Vietnam
fa: ویتنام

en: Harare
fa: هراره

en: Zimbabwe
fa: زيمباوه

en: Havana
fa: هاوانا

en: Cuba
fa: کوبا

en: Hebron
fa: هیبرون

en: Helsinki
fa: هلسینکی

en: Finland
fa: فنلاند

en: Ho Chi Minh City
fa: هوشی‌مینه

en: Hong Kong
fa: هنگ‌کنگ

en: Honolulu
fa: هونولولو

en: Houston
fa: هوستون

en: Hyderabad
fa: حیدرآباد

en: Indianapolis
fa: ایندیاناپولیس

en: Islamabad
fa: اسلام‌آباد

en: Pakistan
fa: پاکستان

en: Isle of Man
fa: آیزل آف من

en: Istanbul
fa: استانبول

en: Jacksonville
fa: جکسون ویل

en: Jakarta
fa: جاکارتا

en: Indonesia
fa: اندونزی

en: Jerusalem
fa: اورشلیم

en: Johannesburg
fa: ژوهانسبورگ

en: Kabul
fa: کابل

en: Afghanistan
fa: افغانستان

en: Kampala
fa: کامپلا

en: Uganda
fa: اوگاندا

en: Karachi
fa: کراچی

en: Khartoum
fa: خارطوم

en: Sudan
fa: سودان

en: Kiev
fa: کی‌اف

en: Ukraine
fa: اوکراین

en: Kigali
fa: کیگالی

en: Rwanda
fa: روآندا

en: Kingston
fa: کینگستون

en: Kinshasa
fa: کینشاسا

en: Democratic Republic of the Congo
fa: جمهوری خلق کنگو

en: Kiritimati
fa: کریتی‌ماتی

en: Kiribati
fa: کری‌باتی

en: Kirkland
fa: کرک‌لند

en: Knox
fa: ناکس

en: Knoxville
fa: ناکسویل

en: Kraków
fa: کراکوف

en: Poland
fa: لهستان

en: Kuala Lumpur
fa: کوآلالامپور

en: Malaysia
fa: مالزی

en: Kuwait City
fa: کویت

en: Kuwait
fa: کویت

en: Kyiv
fa: کایف

en: Lagos
fa: لاگوس

en: Nigeria
fa: نیجریه

en: Lahore
fa: لاهور

en: Las Vegas
fa: لاس وگاس

en: Lima
fa: لیما

en: Peru
fa: پرو

en: Lisbon
fa: لیسبون

en: Portugal
fa: پرتغال

en: London
fa: لندن

en: Longyearbyen
fa: لانگ‌یربین

en: Svalbard and Jan Mayen
fa: اسوالبارد و جان ماین

en: Los Angeles
fa: لس آنجلس

en: Louisville
fa: لوئیزویل

en: Luxembourg
fa: لوکزامبورگ

en: Macau
fa: ماکائو

en: Macao
fa: ماکائو

en: Madison
fa: مدیسون

en: Madrid
fa: مادرید

en: Maldives
fa: مالدیو

en: Malta
fa: مالت

en: Managua
fa: ماناگوآ

en: Nicaragua
fa: نیکاراگوئه

en: Manchester
fa: منچستر

en: Manila
fa: مانیل

en: Philippines
fa: فیلیپین

en: Marengo
fa: مارنگو

en: Martinique
fa: مارتینیک

en: Maseru
fa: ماسرو

en: Lesotho
fa: لسوتو

en: Melbourne
fa: ملبورن

en: Memphis
fa: ممفیس

en: Mendoza
fa: مندوزا

en: Metlakatla
fa: متالاکاتلا

en: Mexico City
fa: مکزیکو سیتی

en: Miami
fa: میامی

en: Milan
fa: میلان

en: Italy
fa: ایتالیا

en: Milwaukee
fa: میلواکی

en: Minneapolis
fa: مینیاپولیس

en: Minsk
fa: مینسک

en: Belarus
fa: بلاروس

en: Mogadishu
fa: موگادیشو

en: Somalia
fa: سومالی

en: Monrovia
fa: مونروویا

en: Liberia
fa: لیبریا

en: Monaco
fa: موناکو

en: Monterrey
fa: مونترئی

en: Montevideo
fa: مونته ویدیو

en: Uruguay
fa: اوروگوئه

en: Montreal
fa: مونترئال

en: Moscow
fa: مسکو

en: Mountain View
fa: مانتن ویو

en: Mumbai
fa: بمبئی

en: Munich
fa: مونیخ

en: Muscat
fa: مسقط

en: Oman
fa: عمان

en: Nairobi
fa: نایروبی

en: Kenya
fa: كنيا

en: Nashville
fa: نشویل

en: Nassau
fa: ناسائو

en: Bahamas
fa: باهاماس

en: New Orleans
fa: نیواورلئان

en: New Salem
fa: نیوسالم

en: New South Wales
fa: نیو ساوت ولز

en: New York
fa: نیویورک

en: Newfoundland
fa: نیوفاوندلند

en: Nouméa
fa: نومه‌آ

en: New Caledonia
fa: نیوکالدونیا

en: Nuestra Señora de La Paz
fa: نوسترا سینیورا ده‌لاپاز

en: Oklahoma City
fa: اوکلاهما

en: Osaka
fa: اوزاکا

en: Japan
fa: ژاپن

en: Oslo
fa: اوسلو

en: Norway
fa: نروژ

en: Ottawa
fa: اوتاوا

en: Oulu
fa: اوئولو

en: Panamá
fa: پاناما

en: Panama
fa: پاناما

en: Paramaribo
fa: پاراماریبو

en: Suriname
fa: سورینام

en: Paris
fa: پاریس

en: France
fa: فرانسه

en: Perth
fa: پرث

en: Petersburg
fa: پیترزبورگ

en: Philadelphia
fa: فیلادلفیا

en: Phnom Penh
fa: پنوم پن

en: Cambodia
fa: کامبوج

en: Phoenix
fa: فنیکس

en: Pittsburgh
fa: پیتزبورگ

en: Port of Spain
fa: پورت آو اسپین

en: Trinidad and Tobago
fa: ترینیداد و توباگو

en: Port au Prince
fa: پورت آ پرینس

en: Haiti
fa: هاییتی

en: Portland
fa: پورتلند

en: Prague
fa: پراگ

en: Czech Republic
fa: جمهوری چک

en: Pyongyang
fa: پیونگ‌یانگ

en: North Korea
fa: کره‌ی شمالی

en: Queensland
fa: کویینزلند

en: Quito
fa: کیتو

en: Ecuador
fa: اکوادور

en: Rangoon
fa: رنگون

en: Myanmar
fa: میانمار

en: Reno
fa: رنو

en: Reston
fa: رستون

en: Reykjavík
fa: ریکیاویک

en: Iceland
fa: ایسلند

en: Riga
fa: ریگا

en: Latvia
fa: لاتویا

en: Rio de Janeiro
fa: ریودوژانیرو

en: Riyadh
fa: ریاض

en: Saudi Arabia
fa: عربستان سعودی

en: Rome
fa: رم

en: Sacramento
fa: ساکرامنتو

en: Salt Lake City
fa: سلت لیک سیتی

en: Samoa
fa: ساموآ

en: San Antonio
fa: سان آنتونیو

en: San Diego
fa: سن دیگو

en: San Francisco
fa: سان فرانسیسکو

en: San José
fa: سن ژوزه

en: San Juan
fa: سان خوان

en: Puerto Rico
fa: پورتو ریکو

en: San Marino
fa: سن مارینو

en: San Salvador
fa: سن سالوادور

en: Sanaa
fa: سانا

en: Yemen
fa: یمن

en: Santiago
fa: سانتیاگو

en: Santo Domingo
fa: سانتو دومینگو

en: Dominican Republic
fa: جمهوری دومینیک

en: São Paulo
fa: سائو پاولو

en: São Tomé
fa: ساو توم

en: São Tomé and Príncipe
fa: ساوتوم و پرینسیپ

en: Sarajevo
fa: سارایوو

en: Bosnia and Herzegovina
fa: بوسنی و هرزگوین

en: Saskatchewan
fa: ساسکاچوان

en: Seattle
fa: سیاتل

en: Seoul
fa: سئول

en: South Korea
fa: کره‌ی جنوبی

en: Shanghai
fa: شانگهای

en: Singapore
fa: سنگاپور

en: Simferopol
fa: سیمفروپول

en: Skopje
fa: اسکوپیه

en: Macedonia
fa: مقدونیه

en: Sofia
fa: صوفیه

en: Bulgaria
fa: بلغارستان

en: St.Johns
fa: سن ژونز

en: St.Kitts
fa: سن کیتس

en: Saint Kitts and Nevis
fa: سن کیتس و نویس

en: St.Louis
fa: سن لوییس

en: Stanley
fa: استنلی

en: Falkland Islands
fa: جزایر فالکلند

en: Stockholm
fa: استکهلم

en: Sweden
fa: سوئد

en: Suva
fa: سوا

en: Sydney
fa: سیدنی

en: Taipei
fa: تایپه

en: Taiwan
fa: تایوان

en: Tallinn
fa: تالین

en: Estonia
fa: استونی

en: Tehran
fa: تهران

en: Iran
fa: ایران

en: Tokyo
fa: توکیو

en: Toronto
fa: تورنتو

en: Tripoli
fa: طرابلس

en: Libya
fa: لیبی

en: Tunis
fa: تونس

en: Tunisia
fa: تونس

en: Ulan Bator
fa: اولان باتور

en: Mongolia
fa: مغولستان

en: UTC
fa: ساعت گرینویچ

en: Vancouver
fa: ونکوور

en: Vatican City
fa: واتیکان

en: Vevay
fa: ویوی

en: Vienna
fa: وین

en: Austria
fa: اتریش

en: Vilnius
fa: ویلنیوس

en: Lithuania
fa: لیتوانی

en: Vincennes
fa: وینسنس

en: Warsaw
fa: ورشو

en: Washington D.C.
fa: واشنگتن دی‌سی

en: Winamac
fa: ویناماک

en: Winnipeg
fa: وینیپگ

en: Wrocław
fa: روکلو

en: Zagreb
fa: زاگرب

en: Croatia
fa: کرواسی

en: Zürich
fa: زوریخ

en: Switzerland
fa: سوئیس
