ubuntu-clock-app - en to fo translation catalogue (70 entries)

en: Settings
fo: Stillingar

en: Label
fo: Spjaldur

en: Delete
fo: Strika

en: Alarms
fo: Vekjarar

en: Alarm
fo: Vekjari

en: Back
fo: Aftur

en: Select None
fo: Vel einki

en: Select All
fo: Vel alt

en: No saved alarms
fo: Eingin goymdur vekjari

en: Tap the + icon to add an alarm
fo: Fyri at gera vekjara, pikka + teknið

en: Repeat
fo: Endurtak

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
fo[0]: %1 minuttur
fo[1]: %1 minuttir

en: Alarm volume
fo: Vekjaraljóðstyrki

en: Alarm stops after
fo: Vekjarin støðgar eftir

en: Snooze for
fo: Slanga í

en: Vibration
fo: Titran

en: Change time and date
fo: Broyt tíð og dato

en: Sound
fo: Ljóð

en: Custom alarm sounds
fo: Sjálvvald vekjaraljóð

en: Add sound
fo: Tilset ljóð

en: Default alarm sounds
fo: Sjálvgoldin vekjaraljóð

en: Never
fo: Aldrin

en: Weekdays
fo: Gerðandisdagar

en: Weekends
fo: Vikuskiftir

en: Daily
fo: Dagliga

en: in %1d %2h %3m
fo: um %1d %2t %3m

en: in %1h %2m
fo: um %1t %2m

en: in %1m
fo: um %1m

en: New alarm
fo: Nýggjur vekjari

en: Edit alarm
fo: Broyt vekjaran

en: Delete alarm
fo: Strika vekjaran

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
fo: Tilset ljóð frá

en: Retrieving location...
fo: Heintar stað...

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
fo: Runda

en: Lap Time
fo: Rundutíð

en: Total Time
fo: Samanlagt tíð

en: Stop
fo: Steðga

en: Start
fo: Byrja

en: Resume
fo: Tak uppaftur

en: Clear
fo: Strika

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
fo: Legg til

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
fo: Býur

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
fo: afturúr

en: ahead
fo: frammanfyri

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by minute, and the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2m %3
fo: %1t %2m %3

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
fo: %1t %2

en: Same time
fo: Somu tíð

en: Select a city
fo: Vel ein bý

en: Search...
fo: Leita...

en: Searching for a city
fo: Leitar eftir einum býi

en: No City Found
fo: Eingin býur funnin

en: Unable to connect.
fo: Kundi ikki sambinda.

en: Please check your network connection and try again
fo: Vinaliga kanna netsamband títt og royn aftur

en: Ivory Coast
fo: Fílabeinsstrondin

en: Accra
fo: Akkra

en: Ethiopia
fo: Etiopia

en: Australia
fo: Avstralia

en: United States
fo: Sambandsríkini Amerika

en: Algiers
fo: Algir

en: Kazakhstan
fo: Kasakstan

en: Netherlands
fo: Niðurlond

en: Russia
fo: Russland

en: Anchorage
fo: Akkerspláss

en: Turkey
fo: Turkaland

en: Madagascar
fo: Madagaskar

en: Paraguay
fo: Paraguei

en: Athens
fo: Aten

en: Greece
fo: Grikkaland

en: New Zealand
fo: Ný Sæland

en: Baghdad
fo: Bagdad
