ubuntu-clock-app - en to gl translation catalogue (242 entries)

en: Clock
gl: Reloxo

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
gl: hora;alarma;alerta;reloxo;mundo;cronómetro;

en: Settings
gl: Configuración

en: Label
gl: Etiqueta

en: Delete
gl: Eliminar

en: Alarms
gl: Alarmas

en: Alarm
gl: Alarma

en: Back
gl: Atrás

en: Select None
gl: Seleccionar nada

en: Select All
gl: Seleccionar todo

en: No saved alarms
gl: Non hai alarmas gardadas

en: Tap the + icon to add an alarm
gl: Toque a icona + para engadir unha alarma

en: Repeat
gl: Repetición

en: About
gl: Sobre

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
gl[0]: %1 minuto
gl[1]: %1 minutos

en: Alarm volume
gl: Volume da alarma

en: Alarm stops after
gl: Parar a alarma despois de

en: Snooze for
gl: Pospoñer

en: Vibration
gl: Vibración

en: Change time and date
gl: Cambiar hora e data

en: Theme
gl: Tema

en: Sound
gl: Son

en: Custom alarm sounds
gl: Sons personalizados da alarma

en: Add sound
gl: Engadir son

en: Default alarm sounds
gl: Sons predeterminados da alarma

en: Never
gl: Nunca

en: Weekdays
gl: Días entre semana

en: Weekends
gl: Fins de semana

en: Daily
gl: Diariamente

en: in %1d %2h %3m
gl: en %1d %2h %3m

en: in %1h %2m
gl: en %1h %2m

en: in %1m
gl: en %1m

en: New alarm
gl: Alarma nova

en: Edit alarm
gl: Editar a alarma

en: Delete alarm
gl: Eliminar a alarma

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
gl: Engadir son desde

en: Retrieving location...
gl: Recuperando a localización...

en: App Information
gl: Información do aplicativo

en: Clock App
gl: Aplicativo de reloxo

en: Version %1
gl: Versión %1

en: Get the source
gl: Conseguir o código fonte

en: Report issues
gl: Informar sobre problemas

en: Help translate
gl: Axúdemos a traducir

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
gl: Volta

en: Lap Time
gl: Tempo da volta

en: Total Time
gl: Tempo total

en: Stop
gl: Parar

en: Start
gl: Empezar

en: Resume
gl: Continuar

en: Clear
gl: Borrar

en: Active
gl: Activo

en: Saved Timers
gl: Tempos gardados

en: Enter timer name
gl: Introduza o nome do temporizador

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
gl: Engadir

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
gl: Cidade

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
gl: atrasado

en: ahead
gl: adiantado

en: Same time
gl: A mesma hora

en: Select a city
gl: Seleccionar unha cidade

en: Search...
gl: Buscar...

en: Searching for a city
gl: Buscando a cidade

en: No City Found
gl: Non se encontrou cidade

en: Unable to connect.
gl: Non é posíbel conectar.

en: Please check your network connection and try again
gl: Comprobe a conexión de rede e ténteo outra vez

en: Abidjan
gl: Abidxan

en: Ivory Coast
gl: Costa do Marfil

en: Addis Ababa
gl: Addis Abeba

en: Ethiopia
gl: Etiopía

en: Adelaide
gl: Adelaida

en: United States
gl: Estados Unidos

en: Algiers
gl: Alxer

en: Algeria
gl: Alxeria

en: Almaty
gl: Almati

en: Kazakhstan
gl: Kazakhstán

en: Amman
gl: Amán

en: Jordan
gl: Xordania

en: Netherlands
gl: Países Baixos

en: Russia
gl: Rusia

en: Turkey
gl: Turquía

en: Antananarivo
gl: Tananarive

en: Paraguay
gl: Paraguai

en: Athens
gl: Atenas

en: Greece
gl: Grecia

en: New Zealand
gl: Nova Celanda

en: Baghdad
gl: Bagdad

en: Baku
gl: Bakú

en: Azerbaijan
gl: Acerbaixán

en: Thailand
gl: Tailandia

en: Spain
gl: Estado Español

en: Beijing
gl: Beixín

en: Lebanon
gl: Líbano

en: United Kingdom
gl: Reino Unido

en: Belgrade
gl: Belgrado

en: Brazil
gl: Brasil

en: Berlin
gl: Berlín

en: Germany
gl: Alemaña

en: Bermuda
gl: Bermudas

en: Brasília
gl: Brasilia

en: Slovakia
gl: Eslovaquia

en: Republic of the Congo
gl: República do Congo

en: Brussels
gl: Bruxelas

en: Belgium
gl: Bélxica

en: Bucharest
gl: Bucarest

en: Romania
gl: Romenia

en: Hungary
gl: Hungría

en: Buenos Aires
gl: Bos Aires

en: Argentina
gl: Arxentina

en: Cairo
gl: O Cairo

en: Egypt
gl: Exipto

en: Calcutta
gl: Calcuta

en: Canada
gl: Canadá

en: Canary
gl: Canarias

en: Canberra
gl: Camberra

en: Mexico
gl: México

en: Cape Town
gl: Cidade do Cabo

en: South Africa
gl: Suráfrica

en: Morocco
gl: Marrocos

en: Cayman Islands
gl: Illas Caimán

en: Moldova
gl: Moldavia

en: Copenhagen
gl: Copenhague

en: Denmark
gl: Dinamarca

en: Damascus
gl: Damasco

en: Syria
gl: Siria

en: Djibouti
gl: Djibuti

en: Dominica
gl: A Dominica

en: United Arab Emirates
gl: Emiratos Árabes Unidos

en: Dublin
gl: Dublín

en: Ireland
gl: Irlanda

en: Easter Island
gl: Illa de Pascua

en: El Salvador
gl: O Salvador

en: Fiji
gl: Fixi

en: Sierra Leone
gl: Serra Leoa

en: Palestine
gl: Palestina

en: Gibraltar
gl: Xibraltar

en: Turks and Caicos Islands
gl: Illas Turcas e Caicos

en: Grenada
gl: Granada

en: Guyana
gl: Güiana

en: Hamburg
gl: Hamburgo

en: Havana
gl: A Habana

en: Hebron
gl: Hebrón

en: Finland
gl: Finlandia

en: Ho Chi Minh City
gl: Ho Chi Minh

en: Honolulu
gl: Honolulú

en: Hyderabad
gl: Hiderabad

en: Indianapolis
gl: Indianápolis

en: Pakistan
gl: Paquistán

en: Isle of Man
gl: Illa de Man

en: Istanbul
gl: Estambul

en: Jakarta
gl: Xakarta

en: Jerusalem
gl: Xerusalén

en: Johannesburg
gl: Johannesburgo

en: Afghanistan
gl: Afganistán

en: Sudan
gl: Sudán

en: Ukraine
gl: Ucraína

en: Rwanda
gl: Ruanda

en: Democratic Republic of the Congo
gl: República Democrática do Congo

en: Kraków
gl: Cracovia

en: Poland
gl: Polonia

en: Malaysia
gl: Malasia

en: Kuwait City
gl: Cidade de Kuwait

en: Kyiv
gl: Kiev

en: Nigeria
gl: Nixeria

en: Las Vegas
gl: As Vegas

en: Peru
gl: Perú

en: Lisbon
gl: Lisboa

en: London
gl: Londres

en: Svalbard and Jan Mayen
gl: Illas Svalbard e Jan Mayen

en: Los Angeles
gl: Os Ánxeles

en: Luxembourg
gl: Luxemburgo

en: Maldives
gl: Illas Maldivas

en: Philippines
gl: Filipinas

en: Martinique
gl: Martinica

en: Mexico City
gl: Cidade de México

en: Milan
gl: Milán

en: Italy
gl: Italia

en: Belarus
gl: Bielorrusia

en: Mogadishu
gl: Mogadiscio

en: Monaco
gl: Mónaco

en: Monterrey
gl: Monterrei

en: Uruguay
gl: Uruguai

en: Moscow
gl: Moscova

en: Mumbai
gl: Bombai

en: Oman
gl: Omán

en: New Orleans
gl: Nova Orleáns

en: New Salem
gl: Novo Salem

en: New South Wales
gl: Nova Gales do Sur

en: New York
gl: Nova York

en: Newfoundland
gl: Terra Nova

en: New Caledonia
gl: Nova Caledonia

en: Nuestra Señora de La Paz
gl: A Paz

en: Japan
gl: Xapón

en: Norway
gl: Noruega

en: Panama
gl: Panamá

en: Paris
gl: París

en: France
gl: Francia

en: Petersburg
gl: Petersburgo

en: Philadelphia
gl: Filadelfia

en: Cambodia
gl: Cambodja

en: Port of Spain
gl: Porto España

en: Trinidad and Tobago
gl: Trindad e Tobago

en: Port au Prince
gl: Porto Príncipe

en: Haiti
gl: Haití

en: Prague
gl: Praga

en: Czech Republic
gl: República Checa

en: North Korea
gl: Corea do Norte

en: Iceland
gl: Islandia

en: Latvia
gl: Letonia

en: Riyadh
gl: Riad

en: Saudi Arabia
gl: Arabia Saudí

en: Rome
gl: Roma

en: San José
gl: San Xosé

en: San Juan
gl: San Xoán

en: Puerto Rico
gl: Porto Rico

en: Yemen
gl: Iemen

en: Dominican Republic
gl: República Dominicana

en: São Tomé and Príncipe
gl: São Tomé e Príncipe

en: Sarajevo
gl: Saraievo

en: Bosnia and Herzegovina
gl: Bosnia Herzegovina

en: Seoul
gl: Seúl

en: South Korea
gl: Corea do Sur

en: Singapore
gl: Singapur

en: Sofia
gl: Sofía

en: Saint Kitts and Nevis
gl: San Cristóbal e Nevis

en: Falkland Islands
gl: Illas Malvinas

en: Stockholm
gl: Estocolmo

en: Sweden
gl: Suecia

en: Taiwan
gl: Taiwán

en: Tallinn
gl: Tallin

en: Tehran
gl: Teherán

en: Iran
gl: Irán

en: Tokyo
gl: Toquio

en: Tripoli
gl: Trípoli

en: Libya
gl: Libia

en: Tunis
gl: Tunes

en: Tunisia
gl: Tunicia

en: Vatican City
gl: Cidade do Vaticano

en: Vienna
gl: Viena

en: Lithuania
gl: Lituania

en: Warsaw
gl: Varsovia

en: Wrocław
gl: Vratislavia

en: Croatia
gl: Croacia

en: Switzerland
gl: Suiza
