ubuntu-clock-app - en to it translation catalogue (206 entries)

en: Clock
it: Orologio

en: A sophisticated clock app providing world clock, alarm, stopwatch and timer functionality.
it: Un sofisticato orologio che fornisce l'ora da diversi fusi orari e funzionalità di sveglia e cronometro.

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
it: ora;sveglia;allarme;avviso;orologio;cronometro;mondo;

en: Settings
it: Impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Delete
it: Elimina

en: Alarms
it: Sveglie

en: Alarm
it: Sveglia

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Back
it: Indietro

en: Select None
it: Non selezionare

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: No saved alarms
it: Nessuna sveglia salvata

en: Tap the + icon to add an alarm
it: Toccare l'icona + per aggiungere una sveglia

en: Repeat
it: Ripeti

en: About
it: Informazioni

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
it[0]: %1 minuto
it[1]: %1 minuti

en: Alarm Settings
it: Impostazioni Sveglia

en: Alarm volume
it: Volume sveglia

en: Alarm stops after
it: La sveglia si spegne dopo

en: Snooze for
it: Posponi per

en: Default Alarm Sound
it: Suono Sveglia Predefinito

en: Vibration
it: Vibrazione

en: Change time and date
it: Modifica data e ora

en: Theme
it: Tema

en: Sound
it: Suono

en: Custom alarm sounds
it: Suoni sveglia personalizzati

en: Add sound
it: Aggiungi suono

en: Default alarm sounds
it: Suoni sveglia predefiniti

en: Never
it: Mai

en: Weekdays
it: Giorni feriali

en: Weekends
it: Fine settimana

en: Daily
it: Ogni giorno

en: in %1d %2h %3m
it: tra %1g %2h %3m

en: in %1h %2m
it: tra %1 ora %2 min

en: in %1m
it: tra %1m

en: New alarm
it: Nuova sveglia

en: Edit alarm
it: Modifica sveglia

en: Delete alarm
it: Elimina sveglia

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
it: Aggiungi suono da

en: Retrieving location...
it: Recupero posizione...

en: App Information
it: Informazioni della applicazione

en: Clock App
it: Applicazione Orologio

en: Version %1
it: Versione %1

en: Get the source
it: Ottieni i sorgenti

en: Report issues
it: Segnala errori

en: Contributors
it: Contributori

en: Help translate
it: Aiuta a tradurre

en: %1d %2h %3m
it: %1g %2h %3m

en: <b>%1</b> alarms set today
it: <b>%1</b> sveglie impostate per oggi

en: No alarms set today
it: Nessuna sveglia impostata per oggi

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
it: Giro

en: Lap Time
it: Tempo del giro

en: Total Time
it: Tempo totale

en: Stop
it: Ferma

en: Start
it: Avvia

en: Resume
it: Riprendi

en: Clear
it: Pulisci

en: Active
it: Attiva

en: Saved Timers
it: Timer salvati

en: Edit
it: Modifica

en: Please set a time before starting the timer
    This can be done by dragging the clock hands above.
it: Imposta un orario prima di avviare il Timer
    Questo può essere fatto trascinando le lancette dell'orologio in alto.

en: Enter timer name
it: Inserisci nome Timer

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
it: Aggiungi

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
it: Città

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
it: indietro

en: ahead
it: avanti

en: Same time
it: Stessa ora

en: Select a city
it: Seleziona una città

en: Search...
it: Cerca...

en: Searching for a city
it: Cerca una città

en: No City Found
it: Nessuna città trovata

en: Unable to connect.
it: Impossibile connettersi.

en: Please check your network connection and try again
it: Controllare la connessione a internet e riprovare

en: Ivory Coast
it: Costa d'Avorio

en: Addis Ababa
it: Addis Abeba

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: United States
it: Stati Uniti d'America

en: Algiers
it: Algeri

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Jordan
it: Giordania

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Turkey
it: Turchia

en: Asunción
it: Asuncion

en: Athens
it: Atene

en: Greece
it: Grecia

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Bahrain
it: Bahrein

en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

en: Baltimore
it: Baltimora

en: Thailand
it: Thailandia

en: Barcelona
it: Barcellona

en: Spain
it: Spagna

en: Beijing
it: Pechino

en: China
it: Cina

en: Lebanon
it: Libano

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: Belgrade
it: Belgrado

en: Brazil
it: Brasile

en: Berlin
it: Berlino

en: Germany
it: Germania

en: Bogotá
it: Bogotà

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Republic of the Congo
it: Repubblica del Congo

en: Brussels
it: Bruxelles

en: Belgium
it: Belgio

en: Bucharest
it: Bucarest

en: Hungary
it: Ungheria

en: Cairo
it: Il Cairo

en: Egypt
it: Egitto

en: Canary
it: Canarie

en: Mexico
it: Messico

en: Cape Town
it: Città del Capo

en: South Africa
it: Sudafrica

en: Morocco
it: Marocco

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Moldova
it: Moldavia

en: Columbus
it: Colombo

en: Denmark
it: Danimarca

en: Damascus
it: Damasco

en: Syria
it: Siria

en: Djibouti
it: Gibuti

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: Dublin
it: Dublino

en: Ireland
it: Irlanda

en: Easter Island
it: Isola di Pasqua

en: Chile
it: Cile

en: Frankfurt
it: Fancoforte

en: Palestine
it: Palestina

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole di Turks e Caicos

en: Guangzhou
it: Canton

en: Israel
it: Israele

en: Hamburg
it: Amburgo

en: Havana
it: L'Avana

en: Finland
it: Finlandia

en: Ho Chi Minh City
it: Ho Chi Minh

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Jakarta
it: Giacarta

en: Jerusalem
it: Gerusalemme

en: Khartoum
it: Khartum

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Democratic Republic of the Congo
it: Repubblica democratica del Congo

en: Kiritimati
it: Isola Christmas

en: Kraków
it: Cracovia

en: Poland
it: Polonia

en: Malaysia
it: Malesia

en: Kuwait City
it: Città del Kuwait

en: Kyiv
it: Kiev

en: Peru
it: Perù

en: Lisbon
it: Lisbona

en: Portugal
it: Portogallo

en: London
it: Londra

en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Macau
it: Macao

en: Maldives
it: Maldive

en: Philippines
it: Filippine

en: Martinique
it: Martinica

en: Mexico City
it: Città del Messico

en: Milan
it: Milano

en: Italy
it: Italia

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Mogadishu
it: Mogadiscio

en: Moscow
it: Mosca

en: Munich
it: Monaco di Baviera

en: Muscat
it: Muscate

en: New South Wales
it: Nuovo Galles del Sud

en: Newfoundland
it: Terranova

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: Nuestra Señora de La Paz
it: La Paz

en: Japan
it: Giappone

en: Norway
it: Norvegia

en: Paris
it: Parigi

en: France
it: Francia

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Prague
it: Praga

en: Czech Republic
it: Repubblica ceca

en: North Korea
it: Corea del Nord

en: Myanmar
it: Birmania

en: Iceland
it: Islanda

en: Latvia
it: Lettonia

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Rome
it: Roma

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: São Paulo
it: San Paolo

en: São Tomé and Príncipe
it: São Tomé e Príncipe

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia ed Herzegovina

en: South Korea
it: Corea del Sud

en: Simferopol
it: Sinferopoli

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Falkland Islands
it: Isole Falkland

en: Stockholm
it: Stoccolma

en: Sweden
it: Svezia

en: Tehran
it: Teheran

en: Libya
it: Libia

en: Tunis
it: Tunisi

en: Vatican City
it: Città del Vaticano

en: Lithuania
it: Lituania

en: Warsaw
it: Varsavia

en: Wrocław
it: Breslavia

en: Zagreb
it: Zagabria

en: Croatia
it: Croazia

en: Zürich
it: Zurigo

en: Switzerland
it: Svizzera
