ubuntu-clock-app - en to kn translation catalogue (123 entries)

en: Clock
kn: ಗಡಿಯಾರ

en: Settings
kn: ಸೆಟ್ಟಿಂಗ್‌ಗಳು

en: Label
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Delete
kn: ಅಳಿಸು

en: Alarms
kn: ಅಲಾರಂಗಳು

en: Alarm
kn: ಅಲಾರಂ

en: Back
kn: ಹಿಂದಕ್ಕೆ

en: Select None
kn: ಯಾವುದನ್ನೂ ಆರಿಸಬೇಡ

en: Select All
kn: ಎಲ್ಲವನ್ನು ಆರಿಸು

en: No saved alarms
kn: ಸೇವ್ ಮಾಡಿದ ಅಲಾರ್ಮ್ ಗಳಿಲ್ಲ

en: Tap the + icon to add an alarm
kn: ಅಲಾರಂ ಸೇರಿಸಲು + ಐಕಾನ್ ಟ್ಯಾಪ್ ಮಾಡಿ

en: Repeat
kn: ಮರುಕಳಿಸು

en: Alarm volume
kn: ಅಲಾರ್ಮ್ ವಾಲ್ಯೂಮ್

en: Vibration
kn: ವೈಬ್ರೇಶನ್

en: Change time and date
kn: ಸಮಯ ಮತ್ತು ದಿನಾಂಕವನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸಿ

en: Sound
kn: ಧ್ವನಿ

en: Custom alarm sounds
kn: ನಿಮ್ಮ ಸ್ವಂತ ಎಚ್ಚರಿಕೆ ಶಬ್ದಗಳು

en: Add sound
kn: ಧ್ವನಿ ಸೇರಿಸಿ

en: Default alarm sounds
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್ ಎಚ್ಚರಿಕೆ ಶಬ್ದಗಳು

en: Never
kn: ಎಂದಿಗೂ ಬೇಡ

en: Weekdays
kn: ವಾರದ ದಿನಗಳು

en: Weekends
kn: ವಾರಾಂತ್ಯಗಳು

en: Daily
kn: ಪ್ರತಿದಿನ

en: New alarm
kn: ಹೊಸ ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: Edit alarm
kn: ಅಲಾರಂಮನು ತಿದ್ದು

en: Delete alarm
kn: ಅಲಾರಂ ಅಳಿಸಿ

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
kn: ಇದರಿಂದ ಧ್ವನಿ ಸೇರಿಸಿ

en: Get the source
kn: ಮೂಲವನ್ನು ಪಡೆಯಿರಿ

en: Report issues
kn: ಸಮಸ್ಯೆಗಳನ್ನು ವರದಿ ಮಾಡಿ

en: Help translate
kn: ಅನುವಾದಿಸಲು ಸಹಾಯ ಮಾಡಿ

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
kn: ಲ್ಯಾಪ್

en: Lap Time
kn: ಲ್ಯಾಪ್ ಟೈಮ್

en: Total Time
kn: ಒಟ್ಟು ಸಮಯ

en: Stop
kn: ನಿಲ್ಲಿಸು

en: Start
kn: ಪ್ರಾರಂಭಿಸಿ

en: Resume
kn: ಪುನರಾರಂಭಿಸು

en: Clear
kn: ಸ್ಪಷ್ಟ

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
kn: ನಗರ

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
kn: ಹಿಂದೆ

en: ahead
kn: ಮುಂದೆ

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by minute, and the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2m %3
kn: %1ಗಂಟೆ %2ನಿಮಿಷ %3

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
kn: %1ಗಂಟೆ %2

note: TRANSLATORS: the first argument is minute, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1m %2
kn: %1ನಿಮಿಷ %2

en: Same time
kn: ಅದೇ ಸಮಯ

en: Select a city
kn: ನಗರವನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ

en: Search...
kn: ಹುಡುಕು...

en: Searching for a city
kn: ನಗರವನ್ನು ಹುಡುಕಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: No City Found
kn: ಯಾವುದೇ ನಗರ ಕಂಡುಬಂದಿಲ್ಲ

en: Unable to connect.
kn: ಸಂಪರ್ಕಿಸಲು ಸಾಧ್ಯವಿಲ್ಲ.

en: Please check your network connection and try again
kn: ದಯವಿಟ್ಟು ನಿಮ್ಮ ನೆಟ್ವರ್ಕ್ ಸಂಪರ್ಕವನ್ನು ಪರಿಶೀಲಿಸಿ ಮತ್ತೆ ಪ್ರಯತ್ನಿಸಿ

en: Abidjan
kn: ಅಬಿಡ್ಜಾನ್

en: Ivory Coast
kn: ಐವರಿ ಕೋಸ್ಟ್

en: Accra
kn: ಅಕ್ರಾ

en: Ghana
kn: ಘಾನಾ

en: Addis Ababa
kn: ಆಡಿಸ್ ಅಬಬಾ

en: Ethiopia
kn: ಎಥಿಯೋಪಿಯಾ

en: Adelaide
kn: ಅಡಿಲೇಡ್

en: Australia
kn: ಆಸ್ಟ್ರೆಲಿಯ

en: Albuquerque
kn: ಆಲ್ಬುಕರ್ಕ್

en: United States
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಸ್ಟೇಟ್ಸ್

en: Algiers
kn: ಆಲ್ಜೀರ್ಸ್

en: Algeria
kn: ಆಲ್ಜೀರಿಯಾ

en: Almaty
kn: ಅಲ್ಮಾಟಿ

en: Kazakhstan
kn: ಕಝಾಕಿಸ್ತಾನ್

en: Amman
kn: ಅಮ್ಮನ್

en: Jordan
kn: ಜೋರ್ಡಾನ್

en: Amsterdam
kn: ಆಮ್ಸ್ಟರ್ಡ್ಯಾಮ್

en: Netherlands
kn: ನೆದರ್ಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್

en: Anadyr
kn: ಅನಾಡಿರ್

en: Russia
kn: ರಷ್ಯಾ

en: Anchorage
kn: ಆಂಕಾರೇಜ್

en: Andorra
kn: ಅಂಡೋರಾ

en: Ankara
kn: ಅಂಕಾರ

en: Turkey
kn: ಟರ್ಕಿ

en: Ann Arbor
kn: ಆನ್ ಆರ್ಬರ್

en: Antananarivo
kn: ಆಂಟನನಾರಿವೊ

en: Madagascar
kn: ಮಡಗಾಸ್ಕರ್

en: Aqtau
kn: ಆಕ್ಟೌ

en: Aruba
kn: ಅರುಬಾ

en: Asunción
kn: ಅಸೂನ್ಸಿಯಾನ್

en: Paraguay
kn: ಪರಾಗ್ವೆ

en: Athens
kn: ಅಥೆನ್ಸ್

en: Greece
kn: ಗ್ರೀಸ್

en: Atlanta
kn: ಅಟ್ಲಾಂಟಾ

en: Auckland
kn: ಆಕ್ಲೆಂಡ್

en: New Zealand
kn: ನ್ಯೂಜಿಲ್ಯಾಂಡ್

en: Austin
kn: ಆಸ್ಟಿನ್

en: Baghdad
kn: ಬಾಗ್ದಾದ್

en: Iraq
kn: ಇರಾಕ್

en: Bahrain
kn: ಬಹ್ರೇನ್

en: Baku
kn: ಬಾಕು

en: Azerbaijan
kn: ಅಜೆರ್ಬೈಜಾನ್

en: Baltimore
kn: ಬಾಲ್ಟಿಮೋರ್

en: Bangalore
kn: ಬೆಂಗಳೂರು

en: India
kn: ಭಾರತ

en: Bangkok
kn: ಬ್ಯಾಂಕಾಕ್

en: Thailand
kn: ಥೈಲ್ಯಾಂಡ್

en: Barbados
kn: ಬಾರ್ಬಡೋಸ್

en: Barcelona
kn: ಬಾರ್ಸಿಲೋನಾ

en: Spain
kn: ಸ್ಪೇನ್

en: Beijing
kn: ಬೀಜಿಂಗ್

en: China
kn: ಚೀನಾ

en: Beirut
kn: ಬೈರುತ್

en: Lebanon
kn: ಲೆಬನಾನ್

en: Belfast
kn: ಬೆಲ್ಫಾಸ್ಟ್

en: United Kingdom
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಕಿಂಗ್ಡಮ್

en: Belgrade
kn: ಬೆಲ್ಗ್ರೇಡ್

en: Serbia
kn: ಸರ್ಬಿಯಾ

en: Belize
kn: ಬೆಲೀಜ್

en: Belo Horizonte
kn: ಬೆಲೋ ಹಾರಿಜಾಂಟೆ

en: Brazil
kn: ಬ್ರೆಜಿಲ್

en: Berlin
kn: ಬರ್ಲಿನ್

en: Germany
kn: ಜರ್ಮನಿ

en: Bermuda
kn: ಬರ್ಮುಡಾ

en: Beulah
kn: ಬ್ಯೂಲಾ

en: Black Rock City
kn: ಬ್ಲ್ಯಾಕ್ ರಾಕ್ ಸಿಟಿ

en: Blantyre
kn: ಬ್ಲಾಂಟಿರ್

en: Malawi
kn: ಮಲವಿ

en: Bogotá
kn: ಬೊಗೊಟಾ

en: Colombia
kn: ಕೊಲಂಬಿಯಾ

en: Boston
kn: ಬೋಸ್ಟನ್

en: Boulder
kn: ಬೌಲ್ಡರ್
