ubuntu-clock-app - en to ms translation catalogue (107 entries)

en: Clock
ms: Jam

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
ms: waktu;penggera;amaran;jam;duni;jamrandik;

en: Settings
ms: Tetapan

en: Delete
ms: Padam

en: Alarms
ms: Penggera

en: Alarm
ms: Penggera

en: Back
ms: Kembali

en: Select None
ms: Pilih Tiada

en: Select All
ms: Pilih Semua

en: No saved alarms
ms: Tiada penggera disimpan

en: Tap the + icon to add an alarm
ms: Ketik ikon + untuk tambah penggera

en: Repeat
ms: Ulang

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
ms[0]: %1 minit
ms[1]: %1 minit

en: Alarm volume
ms: Volum penggera

en: Alarm stops after
ms: Penggera berhenti selepas

en: Snooze for
ms: Tidur sekejap selama

en: Vibration
ms: Getaran

en: Change time and date
ms: Ubah waktu dan tarikh

en: Sound
ms: Bunyi

en: Custom alarm sounds
ms: Bunyi penggera suai

en: Add sound
ms: Tambah bunyi

en: Default alarm sounds
ms: Bunyi penggera lalai

en: Never
ms: Tidak Sesekali

en: Weekdays
ms: Hari Kerja

en: Weekends
ms: Hujung minggu

en: Daily
ms: Setiap hari

en: in %1d %2h %3m
ms: dalam tempoh %1h %2j %3m

en: in %1h %2m
ms: dalam tempoh %1j %2m

en: in %1m
ms: dalam tempoh %1m

en: New alarm
ms: Penggera baharu

en: Edit alarm
ms: Sunting penggera

en: Delete alarm
ms: Padam penggera

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
ms: Tambah bunyi

en: Retrieving location...
ms: Mendapatkan lokasi...

en: Lap Time
ms: Masa Lap

en: Total Time
ms: Jumlah Masa

en: Stop
ms: Berhenti

en: Start
ms: Mula

en: Resume
ms: Sambung Semula

en: Clear
ms: Kosongkan

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
ms: Tambah

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
ms: Bandar

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
ms: sebelum

en: ahead
ms: selepas

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by minute, and the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2m %3
ms: %1j %2m %3

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
ms: %1j %2

en: Same time
ms: Waktu sama

en: Select a city
ms: Pilih satu bandar

en: Search...
ms: Gelintar...

en: Searching for a city
ms: Menggelintar bandar

en: No City Found
ms: Tiada Bandar Ditemui

en: Unable to connect.
ms: Tidak boleh sambung.

en: Please check your network connection and try again
ms: Sila semak sambungan rangkaian anda dan cuba lagi

en: Ethiopia
ms: Sudan

en: United States
ms: Amerika Syarikat

en: Netherlands
ms: Belanda

en: Russia
ms: Rusia

en: Turkey
ms: Turki

en: Madagascar
ms: Madagaskar

en: Spain
ms: Sepanyol

en: Lebanon
ms: Lubnan

en: Belgrade
ms: Belgrad

en: Germany
ms: Jerman

en: Republic of the Congo
ms: Republik Kongo

en: Cairo
ms: Kaherah

en: Egypt
ms: Mesir

en: South Africa
ms: Afrika Selatan

en: Morocco
ms: Maghribi

en: Cayman Islands
ms: Kepulauan Cayman

en: Damascus
ms: Damsyik

en: Dar es Salaam
ms: Darul Salaam

en: United Arab Emirates
ms: Emiriah Arab Bersatu

en: Easter Island
ms: Pulau Easter

en: Palestine
ms: Palestin

en: Turks and Caicos Islands
ms: Kepulauan Turks dan Caicos

en: Israel
ms: Palestin yang dikuasai Israel

en: Ho Chi Minh City
ms: Bandar Ho Chi Minh

en: Isle of Man
ms: Kepulauan Man

en: Jerusalem
ms: Baitulmuqaddis

en: Democratic Republic of the Congo
ms: Republik Demokratik Kongo

en: Kuwait City
ms: Bandar Kuwait

en: Portugal
ms: Portugis

en: Svalbard and Jan Mayen
ms: Svalbard dan Jan Mayen

en: Philippines
ms: Filipina

en: Mexico City
ms: Bandar Mexico

en: Italy
ms: Itali

en: Oklahoma City
ms: Bandar Oklahoma

en: Japan
ms: Jepun

en: France
ms: Perancis

en: Cambodia
ms: Kemboja

en: Phoenix
ms: Phoenix (Feniks)

en: Trinidad and Tobago
ms: Trinidad dan Tobago

en: Czech Republic
ms: Republik Czech

en: North Korea
ms: Korea Utara

en: Rangoon
ms: Yangon

en: Saudi Arabia
ms: Arab Saudi

en: Rome
ms: Rom

en: Salt Lake City
ms: Bandar Salt Lake

en: Yemen
ms: Yaman

en: Dominican Republic
ms: Republik Dominica

en: São Tomé and Príncipe
ms: São Tomé dan Príncipe

en: Bosnia and Herzegovina
ms: Bosnia dan Herzegovina

en: South Korea
ms: Korea Selatan

en: Singapore
ms: Singapura

en: Saint Kitts and Nevis
ms: Saint Kitts dan Nevis

en: Falkland Islands
ms: Kepulauan Falkland

en: Vatican City
ms: Bandar Vatican
