ubuntu-clock-app - en to my translation catalogue (115 entries)

en: Clock
my: နာရီ

en: Settings
my: အပြင်​အဆင်​များ

en: Label
my: အမှတ်အသား

en: Alarms
my: နှိုးစက်များ

en: Alarm
my: နှိုးစက်

en: Back
my: နောက်သို့

en: No saved alarms
my: နှိုးစက် မှတ်ထားခြင်းမရှိ

en: Tap the + icon to add an alarm
my: နှိုးစက်တစ်ခုပေးရန် +လက္ခဏာကိုနှိပ်ပါ

en: Repeat
my: ထပ်ခါထပ်ခါ

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
my[0]: %1မိနစ်​

en: Alarm volume
my: နှိုးစက်သံ၏အတိုးအကျယ်

en: Alarm stops after
my: ပြီးနောက်နှိုးစက်ကိုရပ်

en: Change time and date
my: ရက်စွဲနှင့်အချိန်ကိုပြောင်းရန်

en: Sound
my: အသံ

en: Daily
my: နေ့စဉ်

en: in %1d %2h %3m
my: %1ရက် %2နာရီ %3မိနစ်မှာ

en: in %1h %2m
my: %1နာရီ%2မိနစ်မှာ

en: in %1m
my: %1မိနစ်မှာ

en: New alarm
my: နှိုးစက်အသစ်

en: Edit alarm
my: နှိုးစက်ကိုပြင်ရန်

en: Delete alarm
my: နှိုးစက်ကိုဖျက်ရန်

en: Retrieving location...
my: တည်​​နေရာကို ပြန်​ရှာ​နေသည်​

en: Stop
my: ရပ်

en: Start
my: စမည်

en: Resume
my: ပြန်စရန်

en: Clear
my: ရှင်းလင်းမည်

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
my: မြို့

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
my: နောက်ကျ

en: ahead
my: စော

en: Same time
my: အချိန်တူ

en: Select a city
my: မြို့တစ်မြို့ရွေးပါ

en: Search...
my: ရှာမည်။

en: Searching for a city
my: မြို့တစ်မြို့ရှာနေသည်

en: No City Found
my: မြို့မတွေ့ပါ

en: Unable to connect.
my: ဆက်သွယ်၍ မရပါ။

en: Please check your network connection and try again
my: သင်​၏ကွန်​ယက်​ဆက်​သွယ်​မှုကိုစစ်​​ဆေးကြည်​့ပြီး ​နောက်​တစ်​ကြိမ်​ပြန်​ကြိုးစားကြည်​့ပါ

en: Ghana
my: ဂါနာ

en: Ethiopia
my: Ethiopia ( အီသီယိုးပီးယား )

en: Australia
my: သြစတြေးလျ

en: United States
my: အမေရိကန်

en: Jordan
my: ဂျော်ဒန်

en: Amsterdam
my: အမ်စတာဒမ်

en: Netherlands
my: နယ်သာလန်

en: Russia
my: ရုရှား

en: Turkey
my: တူရကီ

en: Paraguay
my: ပါရာဂွေး

en: Athens
my: အေသင်

en: Greece
my: ဂရိ

en: New Zealand
my: နယူးဇီလန်

en: Baghdad
my: ဘတ်ဂဒတ်

en: Iraq
my: အီရတ်

en: Bahrain
my: Bahrain ( ဘာရိန်း )

en: India
my: အိန္ဒိယ

en: Bangkok
my: ဘန်ကောက်

en: Thailand
my: ထိုင်း

en: Barcelona
my: ဘာစီလိုနာ

en: Spain
my: စပိန်

en: China
my: China ( တရုတ် )

en: Lebanon
my: လဘနွန်

en: Serbia
my: ဆာဗီးယား

en: Brazil
my: Brazil ( ဘရာဇီလ်း )

en: Germany
my: ဂျာမနီ

en: Bermuda
my: Bermuda ( ဘာမြူဒါ )

en: Belgium
my: Belgium ( ဘယ်လ်ဂျီယံ )

en: Argentina
my: Argentina ( အာဂျင်တီးနား )

en: Cairo
my: ကိုင်ရို

en: Egypt
my: Egypt ( အီဂျစ် )

en: Canada
my: Canada ( ကနေဒါ )

en: Mexico
my: မက်စီကို

en: Sri Lanka
my: သီရိလင်္ကာ

en: Denmark
my: Denmark ( ဒိန်းမတ် )

en: Syria
my: ဆီးရီးယား

en: Dhaka
my: ဒါကာ

en: Bangladesh
my: Bangladesh ( ဘင်္ဂလာဒေ့ရှ် )

en: Doha
my: ဒိုဟာ

en: Qatar
my: ကာတာ

en: Dubai
my: ဒူဘိုင်း

en: Ireland
my: အိုင်ယာလန်

en: Fiji
my: Fiji ( ဖီဂျီ )

en: Israel
my: အစ္စရေး

en: Zimbabwe
my: ဇင်ဘာဘွေ

en: Cuba
my: Cuba ( ကျူးဘား )

en: Finland
my: ဖင်လန်

en: Ho Chi Minh City
my: ဟိုချီမင်းမြို့တော်

en: Hong Kong
my: ဟောင်ကောင်

en: Pakistan
my: ပါကစ္စတန်

en: Indonesia
my: အင်ဒိုနီးရှား

en: Kabul
my: ကဘူလ်း

en: Afghanistan
my: Afghanistan ( အာဖဂန်နစ်စတန် )

en: Uganda
my: ယူဂန်ဒါ

en: Sudan
my: ဆူဒန်

en: Ukraine
my: ယူကရိန်း

en: Poland
my: ပိုလန်

en: Kuala Lumpur
my: ကွာလလမ်ပူ

en: Malaysia
my: မလေးရှား

en: Kuwait
my: ကူဝိတ်

en: Nigeria
my: နိုင်ဂျီးရီးယား

en: Lahore
my: လာဟိုး

en: Peru
my: ပီရူး

en: Portugal
my: ပေါ်တူဂီ

en: Manchester
my: မန်ချက်စတာ

en: Manila
my: မနီလာ

en: Philippines
my: ဖိလစ်ပိုင်

en: Italy
my: အီတလီ

en: Paris
my: ပဲရစ်

en: France
my: ပြင်သစ်

en: Rangoon
my: ရန်ကုန်

en: Myanmar
my: မြန်မာ

en: Taipei
my: ထိုင်ပေ

en: Taiwan
my: ထိုင်ဝမ်

en: Iran
my: အီရန်

en: Tokyo
my: တိုကျို

en: Libya
my: လစ်ဗျား

en: Tunisia
my: တူနီရှား

en: Mongolia
my: မွန်ဂိုလီးယား
