ubuntu-clock-app - en to ro translation catalogue (151 entries)

en: Clock
ro: Ceas

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
ro: timp;alarmă;alarma;alertă;alerta;ceas;cronometru;lume;

en: Settings
ro: Setări

en: Label
ro: Etichetă

en: Delete
ro: Șterge

en: Alarms
ro: Alarme

en: Alarm
ro: Alarmă

en: Back
ro: Înapoi

en: Select None
ro: Anulaţi selecţia

en: Select All
ro: Selectează tot

en: No saved alarms
ro: Nu sunt alarme salvate

en: Tap the + icon to add an alarm
ro: Apăsaţi pe pictograma + pentru a adăuga o alarmă

en: Repeat
ro: Repetare

en: About
ro: Despre

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
ro[0]: un minut
ro[1]: %1 minute
ro[2]: %1 de minute

en: Alarm volume
ro: Volum alarmă

en: Alarm stops after
ro: Alarma se opreşte după

en: Snooze for
ro: Amână pentru

en: Vibration
ro: Vibrație

en: Change time and date
ro: Schimbaţi ora şi data

en: Sound
ro: Sunet

en: Custom alarm sounds
ro: Sunete de alarmă personalizate

en: Add sound
ro: Adaugă sunet

en: Default alarm sounds
ro: Sunete de alarmă implicite

en: Never
ro: Niciodată

en: Weekdays
ro: Zilele săptămânii

en: Weekends
ro: Sfârşituri de săptămână

en: Daily
ro: Zilnic

en: in %1d %2h %3m
ro: în %1d %2h %3m

en: in %1h %2m
ro: în %1h %2m

en: in %1m
ro: în %1m

en: New alarm
ro: Alarmă nouă

en: Edit alarm
ro: Editează alarma

en: Delete alarm
ro: Șterge alarma

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
ro: Adaugă sunet din

en: Retrieving location...
ro: Se preia locaţia...

en: Get the source
ro: Descarcă sursa

en: Report issues
ro: Comunică o problemă

en: Help translate
ro: Ajută traducerea

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
ro: Tur

en: Lap Time
ro: Timpul pe tur

en: Total Time
ro: Timpul Total

en: Stop
ro: Oprește

en: Start
ro: Pornește

en: Resume
ro: Reluare

en: Clear
ro: Golește

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
ro: Adaugă

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
ro: Oraș

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
ro: înapoi

en: ahead
ro: înainte

en: Same time
ro: Aceiaşi dată

en: Select a city
ro: Selectează un oraș

en: Search...
ro: Căutare....

en: Searching for a city
ro: Se caută un oraş

en: No City Found
ro: Nu s-a găsit nici un oraş

en: Unable to connect.
ro: Nu se poate realiza conectarea.

en: Please check your network connection and try again
ro: Verificaţi conexiunea la reţea şi încercaţi din nou

en: Ivory Coast
ro: Coasta de Fildeș

en: Ethiopia
ro: Etiopia

en: United States
ro: Statele Unite ale Americii

en: Kazakhstan
ro: Kazahstan

en: Jordan
ro: Iordania

en: Netherlands
ro: Olanda

en: Russia
ro: Rusia

en: Turkey
ro: Turcia

en: Athens
ro: Atena

en: Greece
ro: Grecia

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: Iraq
ro: Irak

en: Azerbaijan
ro: Azerbaidjan

en: Thailand
ro: Thailanda

en: Spain
ro: Spania

en: Lebanon
ro: Liban

en: United Kingdom
ro: Marea Britanie

en: Belgrade
ro: Belgrad

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Germany
ro: Germania

en: Bermuda
ro: Insulele Bermude

en: Bogotá
ro: Bogota

en: Colombia
ro: Columbia

en: Brasília
ro: Brazilia

en: Slovakia
ro: Slovacia

en: Republic of the Congo
ro: Republica Congo

en: Brussels
ro: Bruxelles

en: Belgium
ro: Belgia

en: Bucharest
ro: București

en: Romania
ro: România

en: Budapest
ro: Budapesta

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Egypt
ro: Egipt

en: Canary
ro: Insulele Canare

en: Cancún
ro: Cancun

en: Mexico
ro: Mexic

en: South Africa
ro: Africa de sud

en: Morocco
ro: Maroc

en: Cayman Islands
ro: Insulele Cayman

en: Chişinău
ro: Chișinău

en: Moldova
ro: Republica Moldova

en: Guinea
ro: Guineea

en: Copenhagen
ro: Copenhaga

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Damascus
ro: Damasc

en: Syria
ro: Siria

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Easter Island
ro: Insula Paștelui

en: Palestine
ro: Palestina

en: Turks and Caicos Islands
ro: Insulele Turks şi Caicos

en: Grenada
ro: Granada

en: Guyana
ro: Guiana

en: Finland
ro: Finlanda

en: Isle of Man
ro: Insula Man

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Jerusalem
ro: Ierusalim

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: Democratic Republic of the Congo
ro: Republica Democrată Congo

en: Kraków
ro: Cracovia

en: Poland
ro: Polonia

en: Malaysia
ro: Malaezia

en: Kuwait
ro: Kuweit

en: Kyiv
ro: Kiev

en: Lisbon
ro: Lisabona

en: Portugal
ro: Portugalia

en: London
ro: Londra

en: Svalbard and Jan Mayen
ro: Insulele Svalbard și Jan Mayen

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Maldives
ro: Insulele Maldive

en: Philippines
ro: Filipine

en: Martinique
ro: Martinica

en: Italy
ro: Italia

en: Moscow
ro: Moscova

en: Japan
ro: Japonia

en: Norway
ro: Norvegia

en: France
ro: Franța

en: Prague
ro: Praga

en: Czech Republic
ro: Republica Cehă

en: Iceland
ro: Islanda

en: Latvia
ro: Letonia

en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

en: Rome
ro: Roma

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia și Herzegovina

en: Falkland Islands
ro: Insulele Falkland

en: Sweden
ro: Suedia

en: Libya
ro: Libia

en: Vienna
ro: Viena

en: Warsaw
ro: Varşovia

en: Croatia
ro: Croația

en: Zürich
ro: Zurich

en: Switzerland
ro: Elveţia
