ubuntu-clock-app - en to sk translation catalogue (266 entries)

en: Clock
sk: Hodiny

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
sk: čas;budík;výstraha;hodiny;svet;stopky;

en: Settings
sk: Nastavenia

en: Label
sk: Menovka

en: Delete
sk: Vymazať

en: Alarms
sk: Budíky

en: Alarm
sk: Budík

en: Back
sk: Späť

en: Select None
sk: Zrušiť výber

en: Select All
sk: Vybrať všetko

en: No saved alarms
sk: Žiadne uložené budíky

en: Tap the + icon to add an alarm
sk: Kliknite na ikonu + pre pridanie budíka

en: Repeat
sk: Opakovať

en: About
sk: O aplikácii

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
sk[0]: %1 minút
sk[1]: %1 minúta
sk[2]: %1 minúty

en: Alarm volume
sk: Hlasitosť budíka

en: Alarm stops after
sk: Budík sa zastaví po

en: Snooze for
sk: Spánok na

en: Vibration
sk: Vibrácie

en: Change time and date
sk: Zmeniť čas a dátum

en: Theme
sk: Téma

en: Sound
sk: Zvuk

en: Custom alarm sounds
sk: Vlastný zvuk budíka

en: Add sound
sk: Pridať zvuk

en: Default alarm sounds
sk: Predvolený zvuk budíka

en: Never
sk: Nikdy

en: Weekdays
sk: Pracovné dni

en: Weekends
sk: Víkendy

en: Daily
sk: Denne

en: in %1d %2h %3m
sk: v %1d %2h %3m

en: in %1h %2m
sk: v %1h %2m

en: in %1m
sk: v %1m

en: New alarm
sk: Nový budík

en: Edit alarm
sk: Upraviť budík

en: Delete alarm
sk: Vymazať budík

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
sk: Pridať zvuk z

en: Retrieving location...
sk: Získavanie polohy...

en: App Information
sk: Informácie o aplikácií

en: Clock App
sk: Aplikácia Hodiny

en: Version %1
sk: Verzia %1

en: Get the source
sk: Získať zdrojové kódy

en: Report issues
sk: Nahlásiť problémy

en: Help translate
sk: Pomôžte s prekladom

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
sk: Kolo

en: Lap Time
sk: Čas kola

en: Total Time
sk: Celkový čas

en: Stop
sk: Zastaviť

en: Start
sk: Štart

en: Resume
sk: Pokračovať

en: Clear
sk: Vyčistiť

en: Active
sk: Aktívna

en: Saved Timers
sk: Uložené časovače

en: Enter timer name
sk: Zadajte názov časovača

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
sk: Pridať

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
sk: Mesto

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
sk: za

en: ahead
sk: pred

en: Same time
sk: Rovnaký čas

en: Select a city
sk: Vybrať mesto

en: Search...
sk: Hľadať...

en: Searching for a city
sk: Hľadanie mesta

en: No City Found
sk: Žiadne mesto nenájdené

en: Unable to connect.
sk: Nepodarilo sa pripojiť.

en: Please check your network connection and try again
sk: Skontrolujte sieťové pripojenie a skúste znova

en: Ivory Coast
sk: Pobrežie Slonoviny

en: Accra
sk: Akkra

en: Addis Ababa
sk: Addis Abeba

en: Ethiopia
sk: Etiópia

en: Australia
sk: Austrália

en: United States
sk: Spojené štáty

en: Algiers
sk: Alžír

en: Algeria
sk: Alžírsko

en: Almaty
sk: Alma-Ata

en: Kazakhstan
sk: Kazachstan

en: Amman
sk: Ammán

en: Jordan
sk: Jordán

en: Netherlands
sk: Holandsko

en: Russia
sk: Rusko

en: Turkey
sk: Turecko

en: Madagascar
sk: Madagaskar

en: Aqtau
sk: Aktau

en: Paraguay
sk: Paraguaj

en: Athens
sk: Atény

en: Greece
sk: Grécko

en: New Zealand
sk: Nový Zéland

en: Baghdad
sk: Bagdad

en: Iraq
sk: Irak

en: Bahrain
sk: Bahrajn

en: Azerbaijan
sk: Azerbajdžan

en: Bangalore
sk: Bangalúr

en: Thailand
sk: Thajsko

en: Spain
sk: Španielsko

en: Beijing
sk: Peking

en: China
sk: Čína

en: Beirut
sk: Bejrút

en: Lebanon
sk: Libanon

en: United Kingdom
sk: Spojené kráľovstvo

en: Belgrade
sk: Belehrad

en: Serbia
sk: Srbsko

en: Brazil
sk: Brazília

en: Berlin
sk: Berlín

en: Germany
sk: Nemecko

en: Bermuda
sk: Bermudy

en: Bogotá
sk: Bogota

en: Colombia
sk: Kolumbia

en: Brasília
sk: Brazília

en: Slovakia
sk: Slovensko

en: Republic of the Congo
sk: Kongo

en: Brussels
sk: Brusel

en: Belgium
sk: Belgicko

en: Bucharest
sk: Bukurešť

en: Romania
sk: Rumunsko

en: Budapest
sk: Budapešť

en: Hungary
sk: Maďarsko

en: Argentina
sk: Argentína

en: Cairo
sk: Káhira

en: Calcutta
sk: Kalkata

en: Canada
sk: Kanada

en: Canary
sk: Kanárske ostrovy

en: Mexico
sk: Mexiko

en: Cape Town
sk: Kapské Mesto

en: South Africa
sk: Juhoafrická republika

en: Morocco
sk: Maroko

en: Cayman Islands
sk: Kajmanie ostrovy

en: Chişinău
sk: Kišinov

en: Moldova
sk: Moldavsko

en: Colombo
sk: Kolombo

en: Sri Lanka
sk: Srí Lanka

en: Conakry
sk: Konakry

en: Copenhagen
sk: Kodaň

en: Denmark
sk: Dánsko

en: Costa Rica
sk: Kostarika

en: Damascus
sk: Damask

en: Syria
sk: Sýria

en: Tanzania
sk: Tanzánia

en: Delhi
sk: Dillí

en: Dhaka
sk: Dháka

en: Bangladesh
sk: Bangladéš

en: Djibouti
sk: Džibutsko

en: Doha
sk: Dauha

en: Qatar
sk: Katar

en: Dominica
sk: Dominika

en: Dubai
sk: Dubaj

en: United Arab Emirates
sk: Spojené arabské emiráty

en: Ireland
sk: Írsko

en: Easter Island
sk: Veľkonočný ostrov

en: Chile
sk: Čile

en: El Salvador
sk: Salvádor

en: Fiji
sk: Fidži

en: Palestine
sk: Palestína

en: Gibraltar
sk: Gibraltár

en: Turks and Caicos Islands
sk: Turks a Caicos

en: Guangzhou
sk: Kanton

en: Israel
sk: Izrael

en: Hanoi
sk: Hanoj

en: Cuba
sk: Kuba

en: Finland
sk: Fínsko

en: Ho Chi Minh City
sk: Hočiminovo mesto

en: Hong Kong
sk: Hongkong

en: Hyderabad
sk: Hajdarábad

en: Isle of Man
sk: Ostrov Man

en: Indonesia
sk: Indonézia

en: Jerusalem
sk: Jeruzalem

en: Kabul
sk: Kábul

en: Afghanistan
sk: Afganistan

en: Karachi
sk: Karáči

en: Khartoum
sk: Chartúm

en: Sudan
sk: Sudán

en: Kiev
sk: Kyjev

en: Ukraine
sk: Ukrajina

en: Democratic Republic of the Congo
sk: Konžská demokratická republika

en: Kraków
sk: Krakov

en: Poland
sk: Poľsko

en: Malaysia
sk: Malajzia

en: Kuwait City
sk: Kuvajt

en: Kuwait
sk: Kuvajt

en: Kyiv
sk: Kyjev

en: Nigeria
sk: Nigéria

en: Lahore
sk: Láhaur

en: Lisbon
sk: Lisabon

en: Portugal
sk: Portugalsko

en: London
sk: Londýn

en: Svalbard and Jan Mayen
sk: Svalbard a Jan Mayen

en: Luxembourg
sk: Luxembursko

en: Macau
sk: Macao

en: Maldives
sk: Maldivy

en: Nicaragua
sk: Nikaragua

en: Philippines
sk: Filipíny

en: Martinique
sk: Martinik

en: Mexico City
sk: Mexiko

en: Milan
sk: Miláno

en: Italy
sk: Taliansko

en: Belarus
sk: Bielorusko

en: Mogadishu
sk: Mogadišo

en: Somalia
sk: Somálsko

en: Liberia
sk: Libéria

en: Monaco
sk: Monako

en: Uruguay
sk: Uruguaj

en: Moscow
sk: Moskva

en: Mumbai
sk: Bombaj

en: Munich
sk: Mníchov

en: Muscat
sk: Maskat

en: Oman
sk: Omán

en: Kenya
sk: Keňa

en: Bahamas
sk: Bahamy

en: New South Wales
sk: Nový Južný Wales

en: New Caledonia
sk: Nová Kaledónia

en: Nuestra Señora de La Paz
sk: La Paz

en: Japan
sk: Japonsko

en: Norway
sk: Nórsko

en: Panamá
sk: Panama

en: Suriname
sk: Surinam

en: Paris
sk: Paríž

en: France
sk: Francúzsko

en: Phnom Penh
sk: Phnom Pénh

en: Cambodia
sk: Kambodža

en: Trinidad and Tobago
sk: Trinidad a Tobago

en: Prague
sk: Praha

en: Czech Republic
sk: Česko

en: Pyongyang
sk: Pchjongjang

en: North Korea
sk: Kórejská ľudovodemokratická republika

en: Ecuador
sk: Ekvádor

en: Rangoon
sk: Rangún

en: Myanmar
sk: Mjanmarsko

en: Iceland
sk: Island

en: Latvia
sk: Lotyšsko

en: Riyadh
sk: Rijád

en: Saudi Arabia
sk: Saudská Arábia

en: Rome
sk: Rím

en: Puerto Rico
sk: Portoriko

en: San Marino
sk: San Maríno

en: Sanaa
sk: Saná

en: Yemen
sk: Jemen

en: Dominican Republic
sk: Dominikánska republika

en: São Tomé
sk: Svätý Tomáš

en: São Tomé and Príncipe
sk: Svätý Tomáš a Princov ostrov

en: Bosnia and Herzegovina
sk: Bosna a Hercegovina

en: Seoul
sk: Soul

en: South Korea
sk: Kórejská republika

en: Shanghai
sk: Šanghaj

en: Singapore
sk: Singapur

en: Macedonia
sk: Macedónsko

en: Bulgaria
sk: Bulharsko

en: Saint Kitts and Nevis
sk: Svätý Krištof a Nevis

en: Falkland Islands
sk: Falklandy

en: Stockholm
sk: Štokholm

en: Sweden
sk: Švédsko

en: Taipei
sk: Tchaj-pej

en: Estonia
sk: Estónsko

en: Tehran
sk: Teherán

en: Iran
sk: Irán

en: Tokyo
sk: Tokio

en: Tripoli
sk: Tripolis

en: Libya
sk: Líbya

en: Tunisia
sk: Tunisko

en: Ulan Bator
sk: Ulanbátar

en: Mongolia
sk: Mongolsko

en: Vatican City
sk: Vatikán

en: Vienna
sk: Viedeň

en: Austria
sk: Rakúsko

en: Lithuania
sk: Litva

en: Warsaw
sk: Varšava

en: Wrocław
sk: Vroclav

en: Zagreb
sk: Záhreb

en: Croatia
sk: Chorvátsko

en: Switzerland
sk: Švajčiarsko
