ubuntu-clock-app - en to sl translation catalogue (255 entries)

en: Clock
sl: Ura

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
sl: čas;alarm;bujenje;ura;svetovni;štoparica;

en: Settings
sl: Nastavitve

en: Label
sl: Naziv

en: Delete
sl: Izbriši

en: Alarms
sl: Alarmi

en: Back
sl: Nazaj

en: Select None
sl: Odznači vse

en: Select All
sl: Izberi vse

en: No saved alarms
sl: Ni shranjenih alarmov

en: Tap the + icon to add an alarm
sl: Tapnite na ikono + za dodanje alarma

en: Repeat
sl: Ponovi

en: About
sl: O programu

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
sl[0]: %1 minut
sl[1]: %1 minuta
sl[2]: %1 minuti
sl[3]: %1 minute

en: Alarm volume
sl: Glasnost alarma

en: Alarm stops after
sl: Trajanje alarma

en: Snooze for
sl: Dremež za

en: Vibration
sl: Vibriranje

en: Change time and date
sl: Spremeni čas in datum

en: Theme
sl: Stil

en: Sound
sl: Zvok

en: Custom alarm sounds
sl: Zvok alarma po meri

en: Add sound
sl: Dodaj zvok

en: Default alarm sounds
sl: Privzeti zvoki alarma

en: Never
sl: Nikoli

en: Weekdays
sl: Delavniki

en: Weekends
sl: Vikendi

en: Daily
sl: Dnevno

en: in %1d %2h %3m
sl: čez %1d %2h %3m

en: in %1h %2m
sl: čez %1h %2m

en: in %1m
sl: čez %1m

en: New alarm
sl: Nov alarm

en: Edit alarm
sl: Uredi alarm

en: Delete alarm
sl: Zbriši alarm

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
sl: Dodaj zvok

en: Retrieving location...
sl: Pridobivanje mesta ...

en: App Information
sl: O programu

en: Clock App
sl: Aplikacija Ura

en: Version %1
sl: Različica %1

en: Report issues
sl: Prijavi napake

en: Help translate
sl: Pomagaj prevesti

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
sl: Krog

en: Lap Time
sl: Vmesni čas

en: Total Time
sl: Skupni čas

en: Stop
sl: Zaustavi

en: Start
sl: Začni

en: Resume
sl: Nadaljuj

en: Clear
sl: Počisti

en: Enter timer name
sl: Vnesi ime časovnika

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
sl: Dodaj

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
sl: Mesto

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
sl: zadaj

en: ahead
sl: spredaj

en: Same time
sl: Isti čas

en: Select a city
sl: Izberite mesto

en: Search...
sl: Iskanje ...

en: Searching for a city
sl: Iskanje mesta

en: No City Found
sl: Mesto ni najdeno

en: Unable to connect.
sl: Ni se mogoče povezati.

en: Please check your network connection and try again
sl: Preverite omrežno povezavo ter poskusite znova

en: Abidjan
sl: Abidžan

en: Ivory Coast
sl: Slonokoščena obala

en: Accra
sl: Akra

en: Ghana
sl: Gana

en: Addis Ababa
sl: Adis Ababa

en: Ethiopia
sl: Etiopija

en: Australia
sl: Avstralija

en: United States
sl: Združene države Amerike

en: Algiers
sl: Alžir

en: Algeria
sl: Alžirija

en: Kazakhstan
sl: Kazahstan

en: Amman
sl: Aman

en: Jordan
sl: Jordanija

en: Netherlands
sl: Nizozemska

en: Russia
sl: Rusija

en: Andorra
sl: Andora

en: Turkey
sl: Turčija

en: Madagascar
sl: Madagaskar

en: Aqtau
sl: Aktau

en: Asunción
sl: Asuncion

en: Paraguay
sl: Paragvaj

en: Athens
sl: Atene

en: Greece
sl: Grčija

en: New Zealand
sl: Nova Zelandija

en: Baghdad
sl: Bagdad

en: Iraq
sl: Irak

en: Bahrain
sl: Bahrajn

en: Azerbaijan
sl: Azerbajdžan

en: Bangalore
sl: Bengaluru

en: India
sl: Indija

en: Thailand
sl: Tajska

en: Spain
sl: Španija

en: Beijing
sl: Peking

en: China
sl: Kitajska

en: Beirut
sl: Bejrut

en: Lebanon
sl: Libanon

en: United Kingdom
sl: Velika Britanija

en: Belgrade
sl: Beograd

en: Serbia
sl: Srbija

en: Brazil
sl: Brazilija

en: Germany
sl: Nemčija

en: Malawi
sl: Malavi

en: Bogotá
sl: Bogota

en: Colombia
sl: Kolumbija

en: Slovakia
sl: Slovaška

en: Republic of the Congo
sl: Republika Kongo

en: Brussels
sl: Bruselj

en: Belgium
sl: Belgija

en: Bucharest
sl: Bukarešta

en: Romania
sl: Romunija

en: Budapest
sl: Budimpešta

en: Hungary
sl: Madžarska

en: Cairo
sl: Kairo

en: Egypt
sl: Egipt

en: Calcutta
sl: Kalkuta

en: Canada
sl: Kanada

en: Cancún
sl: Cancun

en: Mexico
sl: Mehika

en: South Africa
sl: Južna Afrika

en: Morocco
sl: Maroko

en: Cayman Islands
sl: Kajmanski otoki

en: Chicago
sl: Čikago

en: Moldova
sl: Moldavija

en: Sri Lanka
sl: Šrilanka

en: Guinea
sl: Gvineja

en: Copenhagen
sl: Kopenhagen

en: Denmark
sl: Danska

en: Costa Rica
sl: Kostarika

en: Damascus
sl: Damask

en: Syria
sl: Sirija

en: Dar es Salaam
sl: Dar Es Salaam

en: Tanzania
sl: Tanzanija

en: Dhaka
sl: Daka

en: Bangladesh
sl: Bangladeš

en: Djibouti
sl: Džibuti

en: Qatar
sl: Katar

en: Dominica
sl: Dominika

en: Dubai
sl: Dubaj

en: United Arab Emirates
sl: Združeni arabski emirati

en: Ireland
sl: Irska

en: Easter Island
sl: Velikonočni otok

en: Chile
sl: Čile

en: El Salvador
sl: Salvador

en: Fiji
sl: Fidži

en: Botswana
sl: Bocvana

en: Palestine
sl: Palestina

en: Turks and Caicos Islands
sl: Turks in Caicos otoki

en: Guatemala
sl: Gvatemala

en: Guyana
sl: Gvajana

en: Israel
sl: Izrael

en: Zimbabwe
sl: Zimbabve

en: Cuba
sl: Kuba

en: Finland
sl: Finska

en: Ho Chi Minh City
sl: Hošiminh

en: Isle of Man
sl: Otok Man

en: Jakarta
sl: Džakarta

en: Indonesia
sl: Indonezija

en: Jerusalem
sl: Jeruzalem

en: Afghanistan
sl: Afganistan

en: Karachi
sl: Karači

en: Khartoum
sl: Kartum

en: Kiev
sl: Kijev

en: Ukraine
sl: Ukrajina

en: Rwanda
sl: Ruanda

en: Kinshasa
sl: Kinšasa

en: Democratic Republic of the Congo
sl: Demokratična republika Kongo

en: Kraków
sl: Krakov

en: Poland
sl: Poljska

en: Malaysia
sl: Malezija

en: Kuwait
sl: Kuvajt

en: Kyiv
sl: Kijev

en: Nigeria
sl: Nigerija

en: Lisbon
sl: Lizbona

en: Portugal
sl: Portugalska

en: Svalbard and Jan Mayen
sl: Svalbard in Jan Mayen

en: Luxembourg
sl: Luksemburg

en: Maldives
sl: Maldivi

en: Nicaragua
sl: Nikaragva

en: Philippines
sl: Filipini

en: Martinique
sl: Martinik

en: Lesotho
sl: Lesoto

en: Milan
sl: Milano

en: Italy
sl: Italija

en: Belarus
sl: Belorusija

en: Mogadishu
sl: Mogadiš

en: Somalia
sl: Somalija

en: Monrovia
sl: Monrovija

en: Liberia
sl: Liberija

en: Monaco
sl: Monako

en: Uruguay
sl: Urugvaj

en: Moscow
sl: Moskva

en: Mumbai
sl: Mumbaj

en: Munich
sl: München

en: Kenya
sl: Kenija

en: Bahamas
sl: Bahami

en: New South Wales
sl: Novi Južni Wales

en: Newfoundland
sl: Nova Fundlandija

en: Nouméa
sl: Noumea

en: New Caledonia
sl: Nova Kaledonija

en: Japan
sl: Japonska

en: Norway
sl: Norveška

en: Panamá
sl: Panama

en: Suriname
sl: Surinam

en: Paris
sl: Pariz

en: France
sl: Francija

en: Philadelphia
sl: Filadelfija

en: Cambodia
sl: Kambodža

en: Trinidad and Tobago
sl: Trinidad in Tobago

en: Prague
sl: Praga

en: Czech Republic
sl: Češka republika

en: Pyongyang
sl: Pjongjang

en: North Korea
sl: Severna Koreja

en: Ecuador
sl: Ekvador

en: Myanmar
sl: Mjanmar

en: Iceland
sl: Islandija

en: Latvia
sl: Latvija

en: Saudi Arabia
sl: Saudova Arabija

en: Rome
sl: Rim

en: San José
sl: San Jose

en: Puerto Rico
sl: Portoriko

en: Sanaa
sl: Sana

en: Yemen
sl: Jemen

en: Dominican Republic
sl: Dominikanska republika

en: São Paulo
sl: Sao Paulo

en: São Tomé
sl: Sao Tome

en: São Tomé and Príncipe
sl: Sao Tome in Principe

en: Bosnia and Herzegovina
sl: Bosna in Hercegovina

en: Seoul
sl: Seul

en: South Korea
sl: Južna Koreja

en: Shanghai
sl: Šanghaj

en: Singapore
sl: Singapur

en: Macedonia
sl: Makedonija

en: Sofia
sl: Sofija

en: Bulgaria
sl: Bolgarija

en: Saint Kitts and Nevis
sl: Saint Kitts in Nevis

en: Falkland Islands
sl: Falklandski otoki

en: Sweden
sl: Švedska

en: Taipei
sl: Tajpej

en: Taiwan
sl: Tajvan

en: Tallinn
sl: Talin

en: Estonia
sl: Estonija

en: Tehran
sl: Teheran

en: Tokyo
sl: Tokio

en: Libya
sl: Libija

en: Tunisia
sl: Tunizija

en: Mongolia
sl: Mongolija

en: Vatican City
sl: Mesto Vatikan

en: Vienna
sl: Dunaj

en: Austria
sl: Avstrija

en: Vilnius
sl: Vilna

en: Lithuania
sl: Litva

en: Warsaw
sl: Varšava

en: Wrocław
sl: Vroclav

en: Croatia
sl: Hrvaška

en: Switzerland
sl: Švica
