ubuntu-clock-app - en to sr translation catalogue (461 entries)

en: Clock
sr: Часовник

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
sr: време;будилник;упозорење;часовник;свет;штоперица;

en: Settings
sr: Подешавања

en: Label
sr: Назив

en: Delete
sr: Обриши

en: Alarms
sr: Будилници

en: Alarm
sr: Будилник

en: Back
sr: Назад

en: Select None
sr: Поништи избор

en: Select All
sr: Изабери све

en: No saved alarms
sr: Нема сачуваних будилника

en: Tap the + icon to add an alarm
sr: Додирните + иконицу да додате будилник

en: Repeat
sr: Понови

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
sr[0]: %1 минут
sr[1]: %1 минута
sr[2]: %1 минута

en: Alarm volume
sr: Јачина будилника

en: Alarm stops after
sr: Будилник се прекида након

en: Snooze for
sr: Одложи за

en: Vibration
sr: Вибрација

en: Change time and date
sr: Промени време и датум

en: Sound
sr: Мелодија

en: Custom alarm sounds
sr: Прилагођена мелодија будилника

en: Add sound
sr: Додајте мелодију

en: Default alarm sounds
sr: Подразумеване мелодије будилника

en: Never
sr: Никад

en: Weekdays
sr: Радни дани

en: Weekends
sr: Викенд

en: Daily
sr: Сваки дан

en: in %1d %2h %3m
sr: за %1д %2ч %3м

en: in %1h %2m
sr: за %1ч %2м

en: in %1m
sr: за %1м

en: New alarm
sr: Нови будилник

en: Edit alarm
sr: Уреди будилник

en: Delete alarm
sr: Обриши будилник

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
sr: Додај мелодију из

en: Retrieving location...
sr: Преузимам положај...

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
sr: Круг

en: Lap Time
sr: Време круга

en: Total Time
sr: Укупно време

en: Stop
sr: Заустави

en: Start
sr: Почни

en: Resume
sr: Настави

en: Clear
sr: Очисти

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
sr: Додај

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
sr: Град

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
sr: после

en: ahead
sr: пре

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by minute, and the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2m %3
sr: %1ч %2м %3

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
sr: %1ч %2

note: TRANSLATORS: the first argument is minute, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1m %2
sr: %1м %2

en: Same time
sr: Исто време

en: Select a city
sr: Одаберите град

en: Search...
sr: Тражи...

en: Searching for a city
sr: Тражим град

en: No City Found
sr: Ниједан град није пронађен

en: Unable to connect.
sr: Не могу да се повежем.

en: Please check your network connection and try again
sr: Молимо проверите вашу мрежну везу и покушајте поново

en: Abidjan
sr: Абиџан

en: Ivory Coast
sr: Обала Слоноваче

en: Accra
sr: Акра

en: Ghana
sr: Гана

en: Addis Ababa
sr: Адис Абеба

en: Ethiopia
sr: Етиопија

en: Adelaide
sr: Аделаида

en: Australia
sr: Аустралија

en: Albuquerque
sr: Албукерки

en: United States
sr: Сједињене Америчке Државе

en: Algiers
sr: Алжир

en: Algeria
sr: Алжир

en: Almaty
sr: Алмати

en: Kazakhstan
sr: Казахстан

en: Amman
sr: Аман

en: Jordan
sr: Јордан

en: Amsterdam
sr: Амстердам

en: Netherlands
sr: Холандија

en: Anadyr
sr: Анадир

en: Russia
sr: Русија

en: Anchorage
sr: Енкориџ

en: Andorra
sr: Андора

en: Ankara
sr: Анкара

en: Turkey
sr: Турска

en: Ann Arbor
sr: Ен Арбор

en: Antananarivo
sr: Антананариво

en: Madagascar
sr: Мадагаскар

en: Aqtau
sr: Актау

en: Aruba
sr: Аруба

en: Asunción
sr: Асунсион

en: Paraguay
sr: Парагвај

en: Athens
sr: Атина

en: Greece
sr: Грчка

en: Atlanta
sr: Атланта

en: Auckland
sr: Оукленд

en: New Zealand
sr: Нови Зеланд

en: Austin
sr: Остин

en: Baghdad
sr: Багдад

en: Iraq
sr: Ирак

en: Bahrain
sr: Бахреин

en: Baku
sr: Баку

en: Azerbaijan
sr: Азербејџан

en: Baltimore
sr: Балтимор

en: Bangalore
sr: Бангалор

en: India
sr: Индија

en: Bangkok
sr: Бангкок

en: Thailand
sr: Тајланд

en: Barbados
sr: Барбадос

en: Barcelona
sr: Барселона

en: Spain
sr: Шпанија

en: Beijing
sr: Пекинг

en: China
sr: Кина

en: Beirut
sr: Бејрут

en: Lebanon
sr: Либан

en: Belfast
sr: Белфаст

en: United Kingdom
sr: Уједињено краљевство

en: Belgrade
sr: Београд

en: Serbia
sr: Србија

en: Belize
sr: Белизе

en: Belo Horizonte
sr: Бело Хоризонте

en: Brazil
sr: Бразил

en: Berlin
sr: Берлин

en: Germany
sr: Немачка

en: Bermuda
sr: Бермуди

en: Beulah
sr: Бјула

en: Black Rock City
sr: Блек Рок Сити

en: Blantyre
sr: Блантајер

en: Malawi
sr: Малави

en: Bogotá
sr: Богота

en: Colombia
sr: Колумбија

en: Boston
sr: Бостон

en: Boulder
sr: Болдер

en: Brasília
sr: Бразилија

en: Bratislava
sr: Братислава

en: Slovakia
sr: Словачка

en: Brazzaville
sr: Бразавил

en: Republic of the Congo
sr: Република Конго

en: Brisbane
sr: Бризбејн

en: Brussels
sr: Брисел

en: Belgium
sr: Белгија

en: Bucharest
sr: Букурешт

en: Romania
sr: Румунија

en: Budapest
sr: Будимпешта

en: Hungary
sr: Мађарска

en: Buenos Aires
sr: Буенос Ајрес

en: Argentina
sr: Аргентина

en: Cairo
sr: Каиро

en: Egypt
sr: Египат

en: Calcutta
sr: Калкута

en: Calgary
sr: Калгари

en: Canada
sr: Канада

en: Cambridge
sr: Кембриџ

en: Canary
sr: Канарска острва

en: Canberra
sr: Канбера

en: Cancún
sr: Канкун

en: Mexico
sr: Мексико

en: Cape Town
sr: Кејптаун

en: South Africa
sr: Јужноафричка Република

en: Caracas
sr: Каракас

en: Venezuela
sr: Венецуела

en: Casablanca
sr: Казабланка

en: Morocco
sr: Мароко

en: Cayman Palms
sr: Кајманске палме

en: Cayman Islands
sr: Кајманска Острва

en: Chicago
sr: Чикаго

en: Chihuahua
sr: Чихуахуа

en: Chişinău
sr: Кишињев

en: Moldova
sr: Молдавија

en: Cincinnati
sr: Синсинати

en: Cleveland
sr: Кливленд

en: Colombo
sr: Коломбо

en: Sri Lanka
sr: Шри Ланка

en: Columbus
sr: Коламбус

en: Conakry
sr: Конакри

en: Guinea
sr: Гвинеја

en: Copenhagen
sr: Копенхаген

en: Denmark
sr: Данска

en: Costa Rica
sr: Костарика

en: Curaçao
sr: Курасао

en: Curacao
sr: Куракао

en: Dakar
sr: Дакар

en: Senegal
sr: Сенегал

en: Dallas
sr: Далас

en: Damascus
sr: Дамаск

en: Syria
sr: Сирија

en: Dar es Salaam
sr: Дар ес Салам

en: Tanzania
sr: Танзанија

en: Darwin
sr: Дарвин

en: Dawson Creek
sr: Досон Крик

en: Delhi
sr: Делхи

en: Denver
sr: Денвер

en: Detroit
sr: Детроит

en: Dhaka
sr: Дака

en: Bangladesh
sr: Бангладеш

en: Djibouti
sr: Џибути

en: Doha
sr: Доха

en: Qatar
sr: Катар

en: Dominica
sr: Доминикана

en: Dubai
sr: Дубаи

en: United Arab Emirates
sr: Уједињени Арапски Емирати

en: Dublin
sr: Даблин

en: Ireland
sr: Ирска

en: Easter Island
sr: Ускршња острва

en: Chile
sr: Чиле

en: Edmonton
sr: Едмонтон

en: El Salvador
sr: Ел Салвадор

en: Fiji
sr: Фиџи

en: Fortaleza
sr: Форталеза

en: Frankfurt
sr: Франкфурт

en: Freetown
sr: Фритаун

en: Sierra Leone
sr: Сијера Леоне

en: Gaborone
sr: Габороне

en: Botswana
sr: Боцвана

en: Gaza
sr: Газа

en: Palestine
sr: Палестина

en: Gibraltar
sr: Гибралтар

en: Grand Turk
sr: Гранд Турк

en: Turks and Caicos Islands
sr: Туркс и Кајкос Острва

en: Grenada
sr: Гренада

en: Guam
sr: Гуам

en: Guangzhou
sr: Гуангџоу

en: Guatemala
sr: Гватемала

en: Gurgaon
sr: Гургаон

en: Guyana
sr: Гвајана

en: Haifa
sr: Хаифа

en: Israel
sr: Израел

en: Halifax
sr: Халифакс

en: Hamburg
sr: Хамбург

en: Hanoi
sr: Ханој

en: Vietnam
sr: Вијетнам

en: Harare
sr: Хараре

en: Zimbabwe
sr: Зимбабве

en: Havana
sr: Хавана

en: Cuba
sr: Куба

en: Hebron
sr: Хеброн

en: Helsinki
sr: Хелсинки

en: Finland
sr: Финска

en: Ho Chi Minh City
sr: Хо Ши Мин

en: Hong Kong
sr: Хонг Конг

en: Honolulu
sr: Хонолулу

en: Houston
sr: Хјустон

en: Hyderabad
sr: Хајдерабад

en: Indianapolis
sr: Индијанаполис

en: Islamabad
sr: Исламабад

en: Pakistan
sr: Пакистан

en: Isle of Man
sr: Острво Мен

en: Istanbul
sr: Истанбул

en: Jacksonville
sr: Џексонвил

en: Jakarta
sr: Џакарта

en: Indonesia
sr: Индонезија

en: Jerusalem
sr: Јерусалим

en: Johannesburg
sr: Јоханесбург

en: Kabul
sr: Кабул

en: Afghanistan
sr: Авганистан

en: Kampala
sr: Кампала

en: Uganda
sr: Уганда

en: Karachi
sr: Карачи

en: Khartoum
sr: Картум

en: Sudan
sr: Судан

en: Kiev
sr: Кијев

en: Ukraine
sr: Украјина

en: Kigali
sr: Кигали

en: Rwanda
sr: Руанда

en: Kingston
sr: Кингстон

en: Kinshasa
sr: Киншаса

en: Democratic Republic of the Congo
sr: Демократска Република Конго

en: Kiritimati
sr: Киритимати

en: Kiribati
sr: Кирибати

en: Kirkland
sr: Киркленд

en: Knox
sr: Нокс

en: Knoxville
sr: Ноксвил

en: Kraków
sr: Краков

en: Poland
sr: Пољска

en: Kuala Lumpur
sr: Куала Лумпур

en: Malaysia
sr: Малезија

en: Kuwait City
sr: Кувајт Сити

en: Kuwait
sr: Кувајт

en: Kyiv
sr: Кијев

en: Lagos
sr: Лагос

en: Nigeria
sr: Нигерија

en: Lahore
sr: Лахор

en: Las Vegas
sr: Лас Вегас

en: Lima
sr: Лима

en: Peru
sr: Перу

en: Lisbon
sr: Лисабон

en: Portugal
sr: Португалија

en: London
sr: Лондон

en: Longyearbyen
sr: Лонгјербјен

en: Svalbard and Jan Mayen
sr: Свалбард и Јан Мајен

en: Los Angeles
sr: Лос Анђелес

en: Louisville
sr: Луисвил

en: Luxembourg
sr: Луксембург

en: Macau
sr: Макао

en: Macao
sr: Макао

en: Madison
sr: Медисон

en: Madrid
sr: Мадрид

en: Maldives
sr: Малдиви

en: Malta
sr: Малта

en: Managua
sr: Манагва

en: Nicaragua
sr: Никарагва

en: Manchester
sr: Манчестер

en: Manila
sr: Манила

en: Philippines
sr: Филипини

en: Marengo
sr: Маренго

en: Martinique
sr: Мартиник

en: Maseru
sr: Масеру

en: Lesotho
sr: Лесото

en: Melbourne
sr: Мелбурн

en: Memphis
sr: Мемфис

en: Mendoza
sr: Мендоза

en: Metlakatla
sr: Метлакатла

en: Mexico City
sr: Мексико Сити

en: Miami
sr: Мајами

en: Milan
sr: Милано

en: Italy
sr: Италија

en: Milwaukee
sr: Милвоки

en: Minneapolis
sr: Минеаполис

en: Minsk
sr: Минск

en: Belarus
sr: Белорусија

en: Mogadishu
sr: Могадиш

en: Somalia
sr: Сомалија

en: Monrovia
sr: Монровија

en: Liberia
sr: Либерија

en: Monaco
sr: Монако

en: Monterrey
sr: Монтереј

en: Montevideo
sr: Монтевидео

en: Uruguay
sr: Уругвај

en: Montreal
sr: Монтреал

en: Moscow
sr: Москва

en: Mountain View
sr: Маунтин Вју

en: Mumbai
sr: Мумбај

en: Munich
sr: Минхен

en: Muscat
sr: Маскат

en: Oman
sr: Оман

en: Nairobi
sr: Најроби

en: Kenya
sr: Кенија

en: Nashville
sr: Нешвил

en: Nassau
sr: Насау

en: Bahamas
sr: Бахами

en: New Orleans
sr: Њу Орлеанс

en: New Salem
sr: Њу Салем

en: New South Wales
sr: Нови Јужни Велс

en: New York
sr: Њујорк

en: Newfoundland
sr: Њуфаундленд

en: Nouméa
sr: Нумеа

en: New Caledonia
sr: Нова Каледонија

en: Nuestra Señora de La Paz
sr: Ла Паз

en: Oklahoma City
sr: Оклахома Сити

en: Osaka
sr: Осака

en: Japan
sr: Јапан

en: Oslo
sr: Осло

en: Norway
sr: Норвешка

en: Ottawa
sr: Отава

en: Oulu
sr: Оулу

en: Panamá
sr: Панама

en: Panama
sr: Панама

en: Paramaribo
sr: Парамарибо

en: Suriname
sr: Суринам

en: Paris
sr: Париз

en: France
sr: Француска

en: Perth
sr: Перт

en: Petersburg
sr: Петерсбург

en: Philadelphia
sr: Филаделфија

en: Phnom Penh
sr: Пном Пен

en: Cambodia
sr: Камбоџа

en: Phoenix
sr: Финикс

en: Pittsburgh
sr: Питсбург

en: Port of Spain
sr: Порт оф Спејн

en: Trinidad and Tobago
sr: Тринидад и Тобаго

en: Port au Prince
sr: Порт о Пренс

en: Haiti
sr: Хаити

en: Portland
sr: Портланд

en: Prague
sr: Праг

en: Czech Republic
sr: Чешка Република

en: Pyongyang
sr: Пјонгјанг

en: North Korea
sr: Северна Кореја

en: Queensland
sr: Квинсленд

en: Quito
sr: Кито

en: Ecuador
sr: Еквадор

en: Rangoon
sr: Рангун

en: Myanmar
sr: Мијанмар

en: Reno
sr: Рено

en: Reston
sr: Рестон

en: Reykjavík
sr: Рејкјавик

en: Iceland
sr: Исланд

en: Riga
sr: Рига

en: Latvia
sr: Летонија

en: Rio de Janeiro
sr: Рио де Жанеиро

en: Riyadh
sr: Ријад

en: Saudi Arabia
sr: Саудијска Арабија

en: Rome
sr: Рим

en: Sacramento
sr: Сакраменто

en: Salt Lake City
sr: Солт Лејк Сити

en: Samoa
sr: Самоа

en: San Antonio
sr: Сан Антонио

en: San Diego
sr: Сан Дијего

en: San Francisco
sr: Сан Франциско

en: San José
sr: Сан Хосе

en: San Juan
sr: Сан Хуан

en: Puerto Rico
sr: Порторико

en: San Marino
sr: Сан Марино

en: San Salvador
sr: Сан Салвадор

en: Sanaa
sr: Сана

en: Yemen
sr: Јемен

en: Santiago
sr: Сантијаго

en: Santo Domingo
sr: Санто Доминго

en: Dominican Republic
sr: Доминиканска Република

en: São Paulo
sr: Сао Пауло

en: São Tomé
sr: Сао Томе

en: São Tomé and Príncipe
sr: Сао Томе и Принсипе

en: Sarajevo
sr: Сарајево

en: Bosnia and Herzegovina
sr: Босна и Херцеговина

en: Saskatchewan
sr: Саскачеван

en: Seattle
sr: Сијетл

en: Seoul
sr: Сеул

en: South Korea
sr: Јужна Кореја

en: Shanghai
sr: Шангај

en: Singapore
sr: Сингапур

en: Simferopol
sr: Симферипољ

en: Skopje
sr: Скопље

en: Macedonia
sr: Македонија

en: Sofia
sr: Софија

en: Bulgaria
sr: Бугарска

en: St.Johns
sr: Сент Џонс

en: St.Kitts
sr: Сент Китс

en: Saint Kitts and Nevis
sr: Сент Китс и Невис

en: St.Louis
sr: Сент Луис

en: Stanley
sr: Стенли

en: Falkland Islands
sr: Фокландска острва

en: Stockholm
sr: Стокхолм

en: Sweden
sr: Шведска

en: Suva
sr: Сува

en: Sydney
sr: Сиднеј

en: Taipei
sr: Тајпеј

en: Taiwan
sr: Тајван

en: Tallinn
sr: Талин

en: Estonia
sr: Естонија

en: Tehran
sr: Техеран

en: Iran
sr: Иран

en: Tokyo
sr: Токијо

en: Toronto
sr: Торонто

en: Tripoli
sr: Триполи

en: Libya
sr: Либија

en: Tunis
sr: Тунис

en: Tunisia
sr: Тунис

en: Ulan Bator
sr: Улан Батор

en: Mongolia
sr: Монголија

en: UTC
sr: УТЦ

en: Vancouver
sr: Ванкувер

en: Vatican City
sr: Ватикан

en: Vevay
sr: Вевеј

en: Vienna
sr: Беч

en: Austria
sr: Аустрија

en: Vilnius
sr: Вилњус

en: Lithuania
sr: Литванија

en: Vincennes
sr: Венсен

en: Warsaw
sr: Варшава

en: Washington D.C.
sr: Вашингтон Д.Ц.

en: Winamac
sr: Винамак

en: Winnipeg
sr: Винипег

en: Wrocław
sr: Вроцлав

en: Zagreb
sr: Загреб

en: Croatia
sr: Хрватска

en: Zürich
sr: Цирих

en: Switzerland
sr: Швајцарска
