ubuntu-clock-app - en to ta translation catalogue (475 entries)

en: Clock
ta: கடிகாரம்

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
ta: நேரம்;விழிப்பூட்டல்;விழிப்பூட்டு;கடிகாரம்;உலகம்;நிறுத்தக் கடிகாரம்;

en: Settings
ta: அமைவுகள்

en: Label
ta: முகப்பு அடையாளம்

en: Delete
ta: நீக்குக

en: Alarms
ta: விழிப்பூ்ட்டல்கள்

en: Alarm
ta: விழிப்பூட்டல் ஒலி

en: Back
ta: பின்செல்

en: Select None
ta: எதையும் தேர்ந்தெடுக்காதே

en: Select All
ta: அனைத்தையும் தேர்ந்தெடு

en: No saved alarms
ta: விழிப்பூட்டல்கள் எதுவுமில்லை

en: Tap the + icon to add an alarm
ta: விழிப்பூட்டல்களைச் சேர்க்க + சின்னத்தைச் சொடுக்கவும்

en: Repeat
ta: எத்துனைமுறை

en: About
ta: குறித்து

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
ta[0]: %1 நிமிடம்
ta[1]: %1 நிமிடங்கள்

en: Alarm volume
ta: விழிப்பூட்டல் ஒலியளவு

en: Alarm stops after
ta: விழிப்பூட்டலை இதன்பின்பு நிறுத்துக

en: Snooze for
ta: இதுவரைச் சிறுதுயில் கொள்

en: Vibration
ta: அதிர்வு

en: Change time and date
ta: தேதி மற்றும் நேரத்தை மாற்று

en: Theme
ta: கருப்பொருள்

en: Sound
ta: ஒலி

en: Custom alarm sounds
ta: தனிப்பயனாக்கிய நினைவூட்டல் ஒலிகள்

en: Add sound
ta: ஒலியைச் சேர்

en: Default alarm sounds
ta: வழக்கமான நினைவூட்டல் ஒலிகள்

en: Never
ta: எப்போதுமில்லை

en: Weekdays
ta: வார நாட்கள்

en: Weekends
ta: வாரக்கடைசி நாட்கள்

en: Daily
ta: தினமும்

en: in %1d %2h %3m
ta: %1நாள் %2மணி %3நிமிடத்தில்

en: in %1h %2m
ta: %1மணி %2நிமிடத்தில்

en: in %1m
ta: %1 நிமிடத்தில்

en: New alarm
ta: புதிய நினைவூட்டல்

en: Edit alarm
ta: நினைவூட்டலைத் திருத்துக

en: Delete alarm
ta: நினைவூட்டலை நீக்குக

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
ta: இதிலிருந்து ஒலியைச் சேர்க்க

en: Retrieving location...
ta: இடத்தை மீட்டெடுக்கிறது…

en: App Information
ta: செயிலின் தகவல்

en: Clock App
ta: கடிகாரம்

en: Version %1
ta: பதிப்பு %1

en: Get the source
ta: மூலத்தைப் பெறு

en: Report issues
ta: சிக்கலைப் புகாரளி

en: Help translate
ta: மொழிமாற்றத்திற்கு உதவிசெய்க

en: %1d %2h %3m
ta: %1நா %2ம %3நி

en: %1h %2m
ta: %1ம %2நி

en: %1m
ta: %1நி

en:  %1s
ta:  %1வி

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
ta: சுற்று

en: Lap Time
ta: சுற்றின் நேரம்

en: Total Time
ta: மொத்த நேரம்

en: Stop
ta: நிறுத்துக

en: Start
ta: தொடங்குக

en: Resume
ta: மீள்த்தொடர்க

en: Clear
ta: துடை

en: Active
ta: செயலில்

en: Saved Timers
ta: சேமிக்கப்பட்ட கடிகைகள்

en: Enter timer name
ta: கைடிகையின் பெயரை உள்ளிடுக

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
ta: சேர்

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
ta: நகரம்

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
ta: பின்னர்

en: ahead
ta: முன்னர்

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by minute, and the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2m %3
ta: %1ம %2நி %3

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
ta: %1ம %2

note: TRANSLATORS: the first argument is minute, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1m %2
ta: %1நி %2

en: Same time
ta: இதே நேரம்

en: Select a city
ta: நகரத்தைத் தேர்வுசெய்க

en: Search...
ta: தேடுக…

en: Searching for a city
ta: நகரத்தைத் தேடுகிறேன்

en: No City Found
ta: நகரத்தைக் கண்டுபிடிக்க முடியவில்லை

en: Unable to connect.
ta: இணைக்க இயலவில்லை.

en: Please check your network connection and try again
ta: தங்களது தரவு இணைப்பை சரிபார்த்த பின்னர் முயற்சிக்கவும்

en: Abidjan
ta: அபிட்சன்

en: Ivory Coast
ta: ஐவரி கடற்கரை

en: Accra
ta: அக்ரா

en: Ghana
ta: கானா

en: Addis Ababa
ta: அடிசு அபாபா

en: Ethiopia
ta: எத்தியோப்பியா

en: Adelaide
ta: அடிலெய்டு

en: Australia
ta: ஆத்திரேலியா

en: Albuquerque
ta: அல்புகெர்க்கி

en: United States
ta: அமெரிக்க ஐக்கிய நாடுகள்

en: Algiers
ta: அல்ச்சியர்சு

en: Algeria
ta: அல்சீரியா

en: Almaty
ta: அல்மாத்தி

en: Kazakhstan
ta: கசக்கசுத்தான்

en: Amman
ta: அமான்

en: Jordan
ta: சோர்டன்

en: Amsterdam
ta: ஆம்ச்டர்டம்

en: Netherlands
ta: நெதர்லாந்து

en: Anadyr
ta: அனதிர்

en: Russia
ta: உருசியா

en: Anchorage
ta: ஏங்கரேச்

en: Andorra
ta: அந்தோரா

en: Ankara
ta: அங்காரா

en: Turkey
ta: துருக்கி

en: Ann Arbor
ta: ஏன் ஆர்பர்

en: Antananarivo
ta: அண்டனானரீவோ

en: Madagascar
ta: மடகாசுகர்

en: Aqtau
ta: அக்தாவ்

en: Aruba
ta: அருபா

en: Asunción
ta: அசுன்சியோன்

en: Paraguay
ta: பராகுவே

en: Athens
ta: ஏதென்சு

en: Greece
ta: கிரேக்கம்

en: Atlanta
ta: அட்லான்டா

en: Auckland
ta: ஆக்லாந்து

en: New Zealand
ta: நியூசிலாந்து

en: Austin
ta: அசுடின்

en: Baghdad
ta: பாக்தாத்

en: Iraq
ta: ஈராக்

en: Bahrain
ta: பகுரைன்

en: Baku
ta: பக்கூ

en: Azerbaijan
ta: அசர்பைசான்

en: Baltimore
ta: பால்டிமோர்

en: Bangalore
ta: பெங்களூரு

en: India
ta: இந்தியா

en: Bangkok
ta: பேங்காக்

en: Thailand
ta: தாய்லாந்து

en: Barbados
ta: பர்படோசு

en: Barcelona
ta: பார்சிலோனா

en: Spain
ta: எசுப்பானியா

en: Beijing
ta: பெய்சிங்

en: China
ta: சீனா

en: Beirut
ta: பெய்ரூத்

en: Lebanon
ta: லெபனான்

en: Belfast
ta: பெல்ஃபாச்ட்

en: United Kingdom
ta: ஐக்கியப் பேரரசு

en: Belgrade
ta: பெல்கிறேட்

en: Serbia
ta: செர்பியா

en: Belize
ta: பெலீசு

en: Belo Horizonte
ta: பெலோ அரிசாஞ்ச்

en: Brazil
ta: பிரேசில்

en: Berlin
ta: பெர்லின்

en: Germany
ta: செர்மனி

en: Bermuda
ta: பெர்முடா

en: Beulah
ta: பியூலா

en: Black Rock City
ta: பிளாக் ராக் நகரம்

en: Blantyre
ta: பிளான்டைர்

en: Malawi
ta: மலாவி

en: Bogotá
ta: பொகோட்டா

en: Colombia
ta: கொலம்பியா

en: Boston
ta: பாசுடன்

en: Boulder
ta: போல்டர்

en: Brasília
ta: பிரசிலியா

en: Bratislava
ta: பிராத்திசுலாவா

en: Slovakia
ta: சிலோவாக்கியா

en: Brazzaville
ta: பிராசவில்லி

en: Republic of the Congo
ta: காங்கோ குடியரசு

en: Brisbane
ta: பிரிசுபேன்

en: Brussels
ta: பிரசெல்சு

en: Belgium
ta: பெல்சியம்

en: Bucharest
ta: புக்கரெசுட்

en: Romania
ta: உருமேனியா

en: Budapest
ta: புடாபெசுட்டு

en: Hungary
ta: கங்கேரி

en: Buenos Aires
ta: புவெனசு ஐரிசு

en: Argentina
ta: அர்செண்டினா

en: Cairo
ta: கெய்ரோ

en: Egypt
ta: எகிப்து

en: Calcutta
ta: கொல்கத்தா

en: Calgary
ta: கால்கரி

en: Canada
ta: கணடா

en: Cambridge
ta: கேம்பிரிச்சு

en: Canary
ta: கேனரி

en: Canberra
ta: கான்பரா

en: Cancún
ta: கான்கன்

en: Mexico
ta: மெக்சிக்கோ

en: Cape Town
ta: கேப் டவுன்

en: South Africa
ta: தென்னாப்பிரிக்கா

en: Caracas
ta: கரகசு

en: Venezuela
ta: வெனிசுவேலா

en: Casablanca
ta: காசாபிளாங்கா

en: Morocco
ta: மொரோக்கோ

en: Cayman Palms
ta: கேமன் பாம்சு

en: Cayman Islands
ta: கேமன் தீவுகள்

en: Chicago
ta: சிக்காகோ

en: Chihuahua
ta: சிவாவா

en: Chişinău
ta: கிசினோவ்

en: Moldova
ta: மல்தோவா

en: Cincinnati
ta: சின்சினாட்டி

en: Cleveland
ta: கிலீவ்லாந்து

en: Colombo
ta: கொழும்பு

en: Sri Lanka
ta: இலங்கை

en: Columbus
ta: கொலம்பசு

en: Conakry
ta: கொனாக்ரி

en: Guinea
ta: கினி

en: Copenhagen
ta: கோபன்ஃகேகன்

en: Denmark
ta: டென்மார்க்

en: Costa Rica
ta: கோசுட்டா ரிக்கா

en: Curaçao
ta: குராசோ

en: Curacao
ta: குராசோ

en: Dakar
ta: டக்கார்

en: Senegal
ta: செனிகல்

en: Dallas
ta: டால்லசு

en: Damascus
ta: தமாசுகசு

en: Syria
ta: சிரியா

en: Dar es Salaam
ta: தாருசலாம்

en: Tanzania
ta: தன்சானியா

en: Darwin
ta: டார்வின்

en: Dawson Creek
ta: டாசன் க்ரீக்

en: Delhi
ta: புது டில்லி

en: Denver
ta: டென்வர்

en: Detroit
ta: டிட்ராயிட்

en: Dhaka
ta: தாக்கா

en: Bangladesh
ta: வங்காளதேசம்

en: Djibouti
ta: சீபூத்தீ

en: Doha
ta: தோகா

en: Qatar
ta: கத்தார்

en: Dominica
ta: டொமினிக்கா

en: Dubai
ta: துபாய்

en: United Arab Emirates
ta: ஐக்கிய அரபு அமீரகம்

en: Dublin
ta: டப்ளின்

en: Ireland
ta: அயர்லாந்து

en: Easter Island
ta: ஈசுடர் தீவு

en: Chile
ta: சிலி

en: Edmonton
ta: எட்மண்டன்

en: El Salvador
ta: எல் சால்வடோர்

en: Fiji
ta: பிச்சி

en: Fortaleza
ta: போர்த்தலேசா

en: Frankfurt
ta: ஃபிராங்க்ஃபுர்ட்

en: Freetown
ta: ஃபிரீடவுன்

en: Sierra Leone
ta: சியேரா லியோனி

en: Gaborone
ta: காபரோனி

en: Botswana
ta: போட்சுவானா

en: Gaza
ta: காசா

en: Palestine
ta: பாலத்தின்

en: Gibraltar
ta: கிப்ரால்ட்டர்

en: Grand Turk
ta: கிராண்ட் துர்க்

en: Turks and Caicos Islands
ta: துர்கசு கைகோசு தீவுகள்

en: Grenada
ta: கிரெணடா

en: Guam
ta: குவாம்

en: Guangzhou
ta: குவாங்செள

en: Guatemala
ta: குவாத்தமாலா

en: Gurgaon
ta: குர்கான்

en: Guyana
ta: கயானா

en: Haifa
ta: கைஃபா

en: Israel
ta: இசுரேல்

en: Halifax
ta: ஃகாலிஃபாக்சு

en: Hamburg
ta: ஆம்பர்கு

en: Hanoi
ta: ஃகனோய்

en: Vietnam
ta: வியட்நாம்

en: Harare
ta: அராரே

en: Zimbabwe
ta: சிம்பாப்வே

en: Havana
ta: அவானா

en: Cuba
ta: க்யூபா

en: Hebron
ta: எபிரோன்

en: Helsinki
ta: எல்சிங்கி

en: Finland
ta: ஃபின்லாந்து

en: Ho Chi Minh City
ta: ஓ சி மின் நகரம்

en: Hong Kong
ta: ஆங்காங்

en: Honolulu
ta: ஒனலுலு

en: Houston
ta: ஊசுட்டன்

en: Hyderabad
ta: ஐதராபாத்

en: Indianapolis
ta: இந்தியானாபோலிசு

en: Islamabad
ta: இசுலாமாபாத்

en: Pakistan
ta: பாக்கிசுத்தான்

en: Isle of Man
ta: மாண் தீவு

en: Istanbul
ta: இசுதான்புல்

en: Jacksonville
ta: சாக்சன்வில்

en: Jakarta
ta: சகார்த்தா

en: Indonesia
ta: இந்தோனேசியா

en: Jerusalem
ta: எருசேலம்

en: Johannesburg
ta: சோகானசுபேர்க்

en: Kabul
ta: காபூல்

en: Afghanistan
ta: ஆப்கானிசுத்தான்

en: Kampala
ta: கம்பாலா

en: Uganda
ta: உகாண்டா

en: Karachi
ta: கராச்சி

en: Khartoum
ta: கர்த்தூம்

en: Sudan
ta: சூடான்

en: Kiev
ta: கீவ்

en: Ukraine
ta: உக்ரைன்

en: Kigali
ta: கிகாலி

en: Rwanda
ta: ருவாண்டா

en: Kingston
ta: கிங்சுடன்

en: Kinshasa
ta: கின்சாசா

en: Democratic Republic of the Congo
ta: காங்கோ மக்களாட்சிக் குடியரசு

en: Kiritimati
ta: கிரிடிமதி

en: Kiribati
ta: கிரிபட்டி

en: Kirkland
ta: கிர்க்லாந்து

en: Knox
ta: நாக்சு

en: Knoxville
ta: நாக்சுவில்லே

en: Kraków
ta: கிராக்கோ

en: Poland
ta: போலாந்து

en: Kuala Lumpur
ta: கோலாலம்பூர்

en: Malaysia
ta: மலேசியா

en: Kuwait City
ta: குவைத் நகரம்

en: Kuwait
ta: குவைத்

en: Kyiv
ta: கீவ்

en: Lagos
ta: லாகோசு

en: Nigeria
ta: நைசீரியா

en: Lahore
ta: லாகூர்

en: Las Vegas
ta: லாசு வேகாசு

en: Lima
ta: லிமா

en: Peru
ta: பெரு

en: Lisbon
ta: லிசுபன்

en: Portugal
ta: போர்த்துகீசு

en: London
ta: லண்டன்

en: Longyearbyen
ta: லாங்கியர்பியன்

en: Svalbard and Jan Mayen
ta: சுவால்பார்ட் மற்றும் சான் மாயன்

en: Los Angeles
ta: லாசு ஏஞ்சல்சு

en: Louisville
ta: லூயிவில்

en: Luxembourg
ta: லக்சம்பர்க்

en: Macau
ta: மக்காவு

en: Macao
ta: மக்காவு

en: Madison
ta: மடிசன்

en: Madrid
ta: மத்ரித்

en: Maldives
ta: மாலத்தீவுகள்

en: Malta
ta: மால்ட்டா

en: Managua
ta: மனாகுவா

en: Nicaragua
ta: நிக்கராகுவா

en: Manchester
ta: மான்செசுட்டர்

en: Manila
ta: மணிலா

en: Philippines
ta: பிலிப்பீன்சு

en: Marengo
ta: மரெங்கோ

en: Martinique
ta: மர்தினிக்கு

en: Maseru
ta: மசேரு

en: Lesotho
ta: லெசோத்தோ

en: Melbourne
ta: மெல்பேர்ண்

en: Memphis
ta: மெம்ஃபிசு

en: Mendoza
ta: மெண்டோசா

en: Metlakatla
ta: மெட்லகட்லா

en: Mexico City
ta: மெக்சிகோ நகரம்

en: Miami
ta: மயாமி

en: Milan
ta: மிலான்

en: Italy
ta: இத்தாலி

en: Milwaukee
ta: மில்வாக்கி

en: Minneapolis
ta: மினியாப்பொலிசு

en: Minsk
ta: மின்சுக்

en: Belarus
ta: பெலருசு

en: Mogadishu
ta: முக்தீசூ

en: Somalia
ta: சோமாலியா

en: Monrovia
ta: மொன்றோவியா

en: Liberia
ta: லைபீரியா

en: Monaco
ta: மொனாக்கோ

en: Monterrey
ta: மாந்தர்ரே

en: Montevideo
ta: மொண்டேவீடியோ

en: Uruguay
ta: உருகுவை

en: Montreal
ta: மொண்ட்ரியால்

en: Moscow
ta: மாசுக்கோ

en: Mountain View
ta: மெளண்டன் வியூ

en: Mumbai
ta: மும்பை

en: Munich
ta: மியூனிக்

en: Muscat
ta: மசிகத்

en: Oman
ta: ஓமான்

en: Nairobi
ta: நைரோபி

en: Kenya
ta: கென்யா

en: Nashville
ta: நாசுவில்லி

en: Nassau
ta: நாசாவு

en: Bahamas
ta: பகாமாசு

en: New Orleans
ta: நியூ ஆர்லியன்சு

en: New Salem
ta: நியூ சேலம்

en: New South Wales
ta: நியூ சவுத் வேல்சு

en: New York
ta: நியூ யார்க்

en: Newfoundland
ta: நியூபவுண்ட்லாந்து

en: Nouméa
ta: நூமியா

en: New Caledonia
ta: நியூ கலிடோனியா

en: Nuestra Señora de La Paz
ta: நியூசுட்ரா சீனோரா டி லா பாசு

en: Oklahoma City
ta: ஓக்லகோமா நகரம்

en: Osaka
ta: ஒசாக்கா

en: Japan
ta: சப்பான்

en: Oslo
ta: ஒசிலோ

en: Norway
ta: நார்வே

en: Ottawa
ta: ஒட்டாவா

en: Oulu
ta: ஓலு

en: Panamá
ta: பனாமா

en: Panama
ta: பனாமா

en: Paramaribo
ta: பரமாரிபோ

en: Suriname
ta: சுரிநாம்

en: Paris
ta: பாரிசு

en: France
ta: பிரான்சு

en: Perth
ta: பேர்த்

en: Petersburg
ta: பீட்டர்சுபெர்க்

en: Philadelphia
ta: பிலடெல்பியா

en: Phnom Penh
ta: புனோம் பென்

en: Cambodia
ta: கம்போடியா

en: Phoenix
ta: பீனிக்சு

en: Pittsburgh
ta: பிட்சுபர்க்

en: Port of Spain
ta: போர்ட் ஆஃப் சுபெய்ன்

en: Trinidad and Tobago
ta: டிரினிடாட் மற்றும் டொபாகோ

en: Port au Prince
ta: போர்ட்-ஓ-பிரின்சு

en: Haiti
ta: எயிட்டி

en: Portland
ta: போர்ட்லாந்து

en: Prague
ta: பிராகா

en: Czech Republic
ta: செக் குடியரசு

en: Pyongyang
ta: பியொங்யாங்

en: North Korea
ta: வட கொரியா

en: Queensland
ta: குயின்சுலாந்து

en: Quito
ta: கித்தோ

en: Ecuador
ta: ஈக்குவடோர்

en: Rangoon
ta: ரங்கூன்

en: Myanmar
ta: மியான்மர்

en: Reno
ta: ரெனோ

en: Reston
ta: ரெசுடன்

en: Reykjavík
ta: ரெய்க்யவிக்

en: Iceland
ta: ஐசுலாந்து

en: Riga
ta: ரீகா

en: Latvia
ta: லாத்வியா

en: Rio de Janeiro
ta: இரியோ டி செனீரோ

en: Riyadh
ta: ரியாத்

en: Saudi Arabia
ta: சவுதி அரேபியா

en: Rome
ta: உரோம்

en: Sacramento
ta: சேக்ரமெண்டோ

en: Salt Lake City
ta: சால்ட் லேக் நகரம்

en: Samoa
ta: சமோவா

en: San Antonio
ta: சான் அன்டோனியோ

en: San Diego
ta: சான் டியேகோ

en: San Francisco
ta: சான் பிரான்சிசுக்கோ

en: San José
ta: சான் சோசு

en: San Juan
ta: சான் வான்

en: Puerto Rico
ta: புவேர்ட்டோ ரிக்கோ

en: San Marino
ta: சான் மரீனோ

en: San Salvador
ta: சான் சல்வடோர்

en: Sanaa
ta: சனா

en: Yemen
ta: ஏமன்

en: Santiago
ta: சான் டியேகோ

en: Santo Domingo
ta: சாந்தோ தொமிங்கோ

en: Dominican Republic
ta: டொமினிக்கன் குடுயரசு

en: São Paulo
ta: சாவோ பாவுலோ

en: São Tomé
ta: சாவோ தொமே

en: São Tomé and Príncipe
ta: சாவோ தொமே மற்றும் பிரின்சிப்பி

en: Sarajevo
ta: சாரயேவோ

en: Bosnia and Herzegovina
ta: பாசுனியா மற்றும் எர்செகோவினா

en: Saskatchewan
ta: சசுகாட்சுவான்

en: Seattle
ta: சியாட்டில்

en: Seoul
ta: சியோல்

en: South Korea
ta: தென் கொரியா

en: Shanghai
ta: சாங்காய்

en: Singapore
ta: சிங்கப்பூர்

en: Simferopol
ta: சிம்ஃபெரோப்போல்

en: Skopje
ta: இசுகோப்சே

en: Macedonia
ta: மக்கெதோனியா

en: Sofia
ta: சோஃபியா

en: Bulgaria
ta: பல்கேரியா

en: St.Johns
ta: செயிண்ட் சான்சு

en: St.Kitts
ta: செயிண்ட் கிட்சு

en: Saint Kitts and Nevis
ta: செயிண்ட் கிட்சு மற்றும் நெவிசு

en: St.Louis
ta: செயிண்ட் லூயிசு

en: Stanley
ta: இசுட்டான்லி

en: Falkland Islands
ta: பாேக்லாந்து தீவுகள்

en: Stockholm
ta: இசுடாக்கோம்

en: Sweden
ta: சுவீடன்

en: Suva
ta: சுவா

en: Sydney
ta: சிட்னி

en: Taipei
ta: தாய்பெய்

en: Taiwan
ta: தைவான்

en: Tallinn
ta: தாலின்

en: Estonia
ta: எசுத்தோனியா

en: Tehran
ta: தெகுரான்

en: Iran
ta: ஈரான்

en: Tokyo
ta: தோக்கியோ

en: Toronto
ta: தொராந்த்தோ

en: Tripoli
ta: திரிப்பொலி

en: Libya
ta: லிபியா

en: Tunis
ta: தூனிசு

en: Tunisia
ta: துனீசியா

en: Ulan Bator
ta: உலான் பத்தூர்

en: Mongolia
ta: மங்கோலியா

en: Vancouver
ta: வான்கூவர்

en: Vatican City
ta: வாத்திகன் நகரம்

en: Vevay
ta: வேவே

en: Vienna
ta: வியன்னா

en: Austria
ta: ஆசுத்திரியா

en: Vilnius
ta: வில்னியசு

en: Lithuania
ta: லித்துவேனியா

en: Vincennes
ta: வின்சென்சு

en: Warsaw
ta: வார்சாவா

en: Washington D.C.
ta: வாசிங்டன் டி.சி.

en: Winamac
ta: வினாமக்

en: Winnipeg
ta: வினிப்பெக்

en: Wrocław
ta: வ்ரோகாவ்

en: Zagreb
ta: சாகிரேப்

en: Croatia
ta: குரோவரசியா

en: Zürich
ta: சூரிச்

en: Switzerland
ta: சுவிட்சர்லாந்து
