ubuntu-clock-app - en to uk translation catalogue (483 entries)

en: Clock
uk: Годинник

en: A sophisticated clock app providing world clock, alarm, stopwatch and timer functionality.
uk: Витончений годинник з часовими поясами, будильником, секундоміром та таймером.

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
uk: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;час;нагадування;будильник;дзвінок;годинник;світ;секундомір;

en: Settings
uk: Налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Delete
uk: Видалити

en: Alarms
uk: Сигнали

en: Alarm
uk: Будильник

en: Sort order
uk: Порядок сортування

en: Back
uk: Назад

en: Select None
uk: Не обирати нічого

en: Select All
uk: Вибрати все

en: No saved alarms
uk: Немає збережених нагадувань

en: Tap the + icon to add an alarm
uk: Для додавання будильника натисніть "+"

en: Repeat
uk: Повторити

en: About
uk: Про програму

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
uk[0]: %1 хвилина
uk[1]: %1 хвилини
uk[2]: %1 хвилин

en: Alarm Settings
uk: Налаштування будильника

en: Alarm volume
uk: Гучність нагадування

en: Alarm stops after
uk: Нагадування зупиняється після

en: Snooze for
uk: Подрімати

en: Default Alarm Sound
uk: Типовий звук будильника

en: Vibration
uk: Вібрація

en: Change time and date
uk: Змінити час і дату

en: Theme
uk: Тема

en: Sound
uk: Звук

en: Custom alarm sounds
uk: Нетипові звуки нагадувань

en: Add sound
uk: Додати звук

en: Default alarm sounds
uk: Типові звуки нагадувань

en: Never
uk: Ніколи

en: Weekdays
uk: Дні тижня

en: Weekends
uk: Вихідні

en: Daily
uk: Щодня

en: in %1d %2h %3m
uk: за %1д %2г %3хв

en: in %1h %2m
uk: за %1г %2хв

en: in %1m
uk: за %1хв

en: New alarm
uk: Нове нагадування

en: Edit alarm
uk: Редагувати нагадування

en: Delete alarm
uk: Вилучити нагадування

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
uk: Додавання звуку з

en: Retrieving location...
uk: Отримуємо дані місця перебування…

en: App Information
uk: Інформація про програму

en: Clock App
uk: Годинник

en: Version %1
uk: Версія %1

en: Get the source
uk: Отримати джерело

en: Report issues
uk: Повідомити про проблеми

en: Contributors
uk: Співавтори

en: Help translate
uk: Допомога з перекладом

en: %1d %2h %3m
uk: %1д %2г %3хв

en: %1h %2m
uk: %1г %2хв

en: %1m
uk: %1хв

en: <b>%1</b> alarms set today
uk: <b>%1</b> будильники, встановлені сьогодні

en: No alarms set today
uk: Сьогодні будильників немає

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
uk: Коло

en: Lap Time
uk: Час кола

en: Total Time
uk: Загальний час

en: Stop
uk: Стоп

en: Start
uk: Почати

en: Resume
uk: Продовжити

en: Clear
uk: Очистити

en: Active
uk: Активно

en: Saved Timers
uk: Збережені таймери

en: Edit
uk: Редагувати

en: Please set a time before starting the timer
    This can be done by dragging the clock hands above.
uk: Перед запуском таймера встановіть, будь ласка, час.
    Це можна зробити, перетягуючи стрілки годинника, що вище.

en: Enter timer name
uk: Введіть назву таймера

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
uk: Додати

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
uk: Місто

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
uk: за

en: ahead
uk: перед

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by minute, and the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2m %3
uk: %1г %2хв %3

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
uk: %1г %2

note: TRANSLATORS: the first argument is minute, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1m %2
uk: %1хв %2

en: Same time
uk: Той самий час

en: Select a city
uk: Виберіть місто

en: Search...
uk: Пошук...

en: Searching for a city
uk: Шукаємо місто

en: No City Found
uk: Міста не знайдено

en: Unable to connect.
uk: Не вдалось з’єднатися.

en: Please check your network connection and try again
uk: Будь ласка, перевірте, чи є працездатним мережеве з’єднання, і повторіть спробу

en: Abidjan
uk: Абіджан

en: Ivory Coast
uk: Берег Слонової Кістки

en: Accra
uk: Аккра

en: Ghana
uk: Гана

en: Addis Ababa
uk: Аддис-Абеба

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Adelaide
uk: Аделаїда

en: Australia
uk: Австралія

en: Albuquerque
uk: Альбукерке

en: United States
uk: США

en: Algiers
uk: Алжир

en: Algeria
uk: Алжир

en: Almaty
uk: Алмати

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Amman
uk: Амман

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Amsterdam
uk: Амстердам

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: Anadyr
uk: Анадир

en: Russia
uk: Росія

en: Anchorage
uk: Анкорідж

en: Andorra
uk: Андорра

en: Ankara
uk: Анкара

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Ann Arbor
uk: Енн-Арбор

en: Antananarivo
uk: Антананаріву

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Aqtau
uk: Актау

en: Aruba
uk: Аруба

en: Asunción
uk: Асунсьйон

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Athens
uk: Афіни

en: Greece
uk: Греція

en: Atlanta
uk: Атланта

en: Auckland
uk: Окленд

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Austin
uk: Остін

en: Baghdad
uk: Багдад

en: Iraq
uk: Ірак

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Baku
uk: Баку

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Baltimore
uk: Балтимор

en: Bangalore
uk: Бангалор

en: India
uk: Індія

en: Bangkok
uk: Бангкок

en: Thailand
uk: Таїланд

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Barcelona
uk: Барселона

en: Spain
uk: Іспанія

en: Beijing
uk: Пекін

en: China
uk: Китай

en: Beirut
uk: Бейрут

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Belfast
uk: Белфаст

en: United Kingdom
uk: Великобританія

en: Belgrade
uk: Белград

en: Serbia
uk: Сербія

en: Belize
uk: Беліз

en: Belo Horizonte
uk: Белу-Оризонті

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Berlin
uk: Берлін

en: Germany
uk: Німеччина

en: Bermuda
uk: Бермуди

en: Beulah
uk: Б’юла

en: Black Rock City
uk: Блек-рок

en: Blantyre
uk: Блантира

en: Malawi
uk: Малаві

en: Bogotá
uk: Богота

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Boston
uk: Бостон

en: Boulder
uk: Боулдер

en: Brasília
uk: Бразиліа

en: Bratislava
uk: Братислава

en: Slovakia
uk: Словаччина

en: Brazzaville
uk: Браззавіль

en: Republic of the Congo
uk: Республіка Конго

en: Brisbane
uk: Брисбен

en: Brussels
uk: Брюссель

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Bucharest
uk: Бухарест

en: Romania
uk: Румунія

en: Budapest
uk: Будапешт

en: Hungary
uk: Угорщина

en: Buenos Aires
uk: Буенос-Айрес

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Cairo
uk: Каїр

en: Egypt
uk: Єгипет

en: Calcutta
uk: Калькутта

en: Calgary
uk: Калгарі

en: Canada
uk: Канада

en: Cambridge
uk: Кембридж

en: Canary
uk: Канарські острови

en: Canberra
uk: Канберра

en: Cancún
uk: Канкун

en: Mexico
uk: Мексика

en: Cape Town
uk: Кейптаун

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: Caracas
uk: Каракас

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Casablanca
uk: Касабланка

en: Morocco
uk: Марокко

en: Cayman Palms
uk: Кайман-палмз

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Chicago
uk: Чикаго

en: Chihuahua
uk: Чиуауа

en: Chişinău
uk: Кишинев

en: Moldova
uk: Молдова

en: Cincinnati
uk: Цинциннаті

en: Cleveland
uk: Клівленд

en: Colombo
uk: Коломбо

en: Sri Lanka
uk: Шрі-Ланка

en: Columbus
uk: Колумбус

en: Conakry
uk: Конакрі

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Copenhagen
uk: Копенгаген

en: Denmark
uk: Данія

en: Costa Rica
uk: Коста-Рика

en: Curaçao
uk: Кюрасао

en: Curacao
uk: Кюрасао

en: Dakar
uk: Дакар

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Dallas
uk: Даллас

en: Damascus
uk: Дамаск

en: Syria
uk: Сирія

en: Dar es Salaam
uk: Дар-ес-Салам

en: Tanzania
uk: Танзанія

en: Darwin
uk: Дарвін

en: Dawson Creek
uk: Доусон-крік

en: Delhi
uk: Делі

en: Denver
uk: Денвер

en: Detroit
uk: Детройт

en: Dhaka
uk: Дакка

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Doha
uk: Доха

en: Qatar
uk: Катар

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dubai
uk: Дубай

en: United Arab Emirates
uk: Об’єднані Арабські Емірати

en: Dublin
uk: Дублін

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Easter Island
uk: Острів Пасхи

en: Chile
uk: Чилі

en: Edmonton
uk: Едмонтон

en: El Salvador
uk: Сальвадор

en: Fiji
uk: Фіджі

en: Fortaleza
uk: Форталеза

en: Frankfurt
uk: Франкфурт

en: Freetown
uk: Фрітаун

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

en: Gaborone
uk: Габороне

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Gaza
uk: Газа

en: Palestine
uk: Палестина

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Grand Turk
uk: Великий Трук

en: Turks and Caicos Islands
uk: Острови Теркс і Кайкос

en: Grenada
uk: Гренада

en: Guam
uk: Гуам

en: Guangzhou
uk: Гуанчжоу

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Gurgaon
uk: Гургаон

en: Guyana
uk: Гайяна

en: Haifa
uk: Хайфа

en: Israel
uk: Ізраїль

en: Halifax
uk: Галіфакс

en: Hamburg
uk: Гамбург

en: Hanoi
uk: Ханой

en: Vietnam
uk: В'єтнам

en: Harare
uk: Хараре

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Havana
uk: Гавана

en: Cuba
uk: Куба

en: Hebron
uk: Хеврон

en: Helsinki
uk: Гельсінкі

en: Finland
uk: Фінляндія

en: Ho Chi Minh City
uk: Хошимін

en: Hong Kong
uk: Гонконг

en: Honolulu
uk: Гонолулу

en: Houston
uk: Хьюстон

en: Hyderabad
uk: Хайдарабад

en: Indianapolis
uk: Індіанаполіс

en: Islamabad
uk: Ісламабад

en: Pakistan
uk: Пакистан

en: Isle of Man
uk: Острів Мен

en: Istanbul
uk: Стамбул

en: Jacksonville
uk: Джексонвілль

en: Jakarta
uk: Джакарта

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Jerusalem
uk: Єрусалим

en: Johannesburg
uk: Йоганнесбург

en: Kabul
uk: Кабул

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: Kampala
uk: Кампала

en: Uganda
uk: Уганда

en: Karachi
uk: Карачі

en: Khartoum
uk: Хартум

en: Sudan
uk: Судан

en: Kiev
uk: Київ

en: Ukraine
uk: Україна

en: Kigali
uk: Кігалі

en: Rwanda
uk: Руанда

en: Kingston
uk: Кінгстон

en: Kinshasa
uk: Кіншаса

en: Democratic Republic of the Congo
uk: Демократична республіка Конго

en: Kiritimati
uk: Кіріматі

en: Kiribati
uk: Кірибаті

en: Kirkland
uk: Кіркленд

en: Knox
uk: Нокс

en: Knoxville
uk: Ноксвілль

en: Kraków
uk: Краків

en: Poland
uk: Польща

en: Kuala Lumpur
uk: Куала-Лумпур

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Kuwait City
uk: Ель-Кувейт

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyiv
uk: Київ

en: Lagos
uk: Лагос

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Lahore
uk: Лахор

en: Las Vegas
uk: Лас-Вегас

en: Lima
uk: Ліма

en: Peru
uk: Перу

en: Lisbon
uk: Лісабон

en: Portugal
uk: Португалія

en: London
uk: Лондон

en: Longyearbyen
uk: Лонг'єрб'єн

en: Svalbard and Jan Mayen
uk: Острови Свальбард і Ян Маєн

en: Los Angeles
uk: Лос-Анджелес

en: Louisville
uk: Луїсвілль

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Macau
uk: Макао

en: Macao
uk: Макао

en: Madison
uk: Медісон

en: Madrid
uk: Мадрид

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Malta
uk: Мальта

en: Managua
uk: Манагуа

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Manchester
uk: Манчестер

en: Manila
uk: Маніла

en: Philippines
uk: Філіппіни

en: Marengo
uk: Маренґо

en: Martinique
uk: Мартиніка

en: Maseru
uk: Масеру

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Melbourne
uk: Мельбурн

en: Memphis
uk: Мемфіс

en: Mendoza
uk: Мендоза

en: Metlakatla
uk: Метлакатла

en: Mexico City
uk: Мехіко

en: Miami
uk: Майамі

en: Milan
uk: Мілан

en: Italy
uk: Італія

en: Milwaukee
uk: Мілуокі

en: Minneapolis
uk: Міннаполіс

en: Minsk
uk: Мінськ

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Mogadishu
uk: Могадішу

en: Somalia
uk: Сомалі

en: Monrovia
uk: Монровія

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Monaco
uk: Монако

en: Monterrey
uk: Монтеррей

en: Montevideo
uk: Монтевідео

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Montreal
uk: Монреаль

en: Moscow
uk: Москва

en: Mountain View
uk: Маунтін-Вью

en: Mumbai
uk: Бомбей (Момбай)

en: Munich
uk: Мюнхен

en: Muscat
uk: Маскат

en: Oman
uk: Оман

en: Nairobi
uk: Найробі

en: Kenya
uk: Кенія

en: Nashville
uk: Нешвілл

en: Nassau
uk: Нассау

en: Bahamas
uk: Багамські острови

en: New Orleans
uk: Новий Орлеан

en: New Salem
uk: Нью-Салем

en: New South Wales
uk: Новий Південний Уельс

en: New York
uk: Нью-Йорк

en: Newfoundland
uk: Ньюфаундленд

en: Nouméa
uk: Нумеа

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: Nuestra Señora de La Paz
uk: Нуестра-Сеньйора-де-ла-Пас

en: Oklahoma City
uk: Оклахома-Сіті

en: Osaka
uk: Осака

en: Japan
uk: Японія

en: Oslo
uk: Осло

en: Norway
uk: Норвегія

en: Ottawa
uk: Оттава

en: Oulu
uk: Оулу

en: Panamá
uk: Панама

en: Panama
uk: Панама

en: Paramaribo
uk: Парамарибо

en: Suriname
uk: Суринам

en: Paris
uk: Періс

en: France
uk: Франція

en: Perth
uk: Перт

en: Petersburg
uk: Петерсбург

en: Philadelphia
uk: Філадельфія

en: Phnom Penh
uk: Пномпень

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Phoenix
uk: Фінікс

en: Pittsburgh
uk: Піттсбург

en: Port of Spain
uk: Порт-оф-Спейн

en: Trinidad and Tobago
uk: Тринідад та Тобаго

en: Port au Prince
uk: Порт-о-Пренс

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Portland
uk: Портланд

en: Prague
uk: Прага

en: Czech Republic
uk: Чеська республіка

en: Pyongyang
uk: Пхеньян

en: North Korea
uk: Північна Корея

en: Queensland
uk: Квінсленд

en: Quito
uk: Кіто

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: Rangoon
uk: Рангун

en: Myanmar
uk: М’янма

en: Reno
uk: Ріно

en: Reston
uk: Рестон

en: Reykjavík
uk: Рейк'явік

en: Iceland
uk: Ісландія

en: Riga
uk: Рига

en: Latvia
uk: Латвія

en: Rio de Janeiro
uk: Ріо-де-Жанейро

en: Riyadh
uk: Ер-Ріяд

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Rome
uk: Рим

en: Sacramento
uk: Сакраменто

en: Salt Lake City
uk: Солт-Лейк-Сіті

en: Samoa
uk: Самоа

en: San Antonio
uk: Сан-Антоніо

en: San Diego
uk: Сан-Дієго

en: San Francisco
uk: Сан-Франциско

en: San José
uk: Сан-Хосе

en: San Juan
uk: Сан-Хуан

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Рико

en: San Marino
uk: Сан-Марино

en: San Salvador
uk: Сан-Сальвадор

en: Sanaa
uk: Сана

en: Yemen
uk: Ємен

en: Santiago
uk: Сантьяго

en: Santo Domingo
uk: Санто-Домінго

en: Dominican Republic
uk: Домініканська республіка

en: São Paulo
uk: Сан-Паулу

en: São Tomé
uk: Сан-Томе

en: São Tomé and Príncipe
uk: Сан-Томе і Прінсіпі

en: Sarajevo
uk: Сараєво

en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія та Герцеговина

en: Saskatchewan
uk: Саскачеван

en: Seattle
uk: Сієтл

en: Seoul
uk: Сеул

en: South Korea
uk: Південна Корея

en: Shanghai
uk: Шанхай

en: Singapore
uk: Сінгапур

en: Simferopol
uk: Сімферополь

en: Skopje
uk: Скоп'є

en: Macedonia
uk: Македонія

en: Sofia
uk: Софія

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: St.Johns
uk: Сент-Джонс

en: St.Kitts
uk: Сент-Кіттс

en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент-Кітс і Невіс

en: St.Louis
uk: Сент-Луїс

en: Stanley
uk: Стенлі

en: Falkland Islands
uk: Фолклендські острови

en: Stockholm
uk: Стокгольм

en: Sweden
uk: Швеція

en: Suva
uk: Сува

en: Sydney
uk: Сідней

en: Taipei
uk: Тайбей

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: Tallinn
uk: Таллінн

en: Estonia
uk: Естонія

en: Tehran
uk: Тегеран

en: Iran
uk: Іран

en: Tokyo
uk: Токіо

en: Toronto
uk: Торонто

en: Tripoli
uk: Тріполі

en: Libya
uk: Лівія

en: Tunis
uk: Туніс

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Ulan Bator
uk: Улан-Батор

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Vancouver
uk: Ванкувер

en: Vatican City
uk: Ватикан

en: Vevay
uk: Вевей

en: Vienna
uk: Відень

en: Austria
uk: Австрія

en: Vilnius
uk: Вільнюс

en: Lithuania
uk: Литва

en: Vincennes
uk: Вінсенес

en: Warsaw
uk: Варшава

en: Washington D.C.
uk: Вашингтон, округ Коламбія

en: Winamac
uk: Вінамак

en: Winnipeg
uk: Вінніпег

en: Wrocław
uk: Вроцлав

en: Zagreb
uk: Загреб

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Zürich
uk: Цюріх

en: Switzerland
uk: Швейцарія
