ubuntu-clock-app - en to id translation catalogue (122 entries)

en: Clock
id: Jam

en: Settings
id: Pengaturan

en: Delete
id: Hapus

en: Alarms
id: Alarm

en: Back
id: Kembali

en: Select None
id: Jangan Pilih

en: Select All
id: Pilih semua

en: No saved alarms
id: Tidak ada alarm tersimpan

en: Tap the + icon to add an alarm
id: Klik ikon + untuk menambah alarm

en: Repeat
id: Ulangi

en: About
id: Tentang

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
id[0]: %1 menit

en: Alarm volume
id: volume alarm

en: Alarm stops after
id: alarm berhenti setelah

en: Snooze for
id: Tunda untuk

en: Vibration
id: Getaran

en: Change time and date
id: rubah jam dan tanggal

en: Theme
id: Tema

en: Sound
id: Suara

en: Custom alarm sounds
id: Suara alarm kustom

en: Add sound
id: Tambah suara

en: Default alarm sounds
id: Suara alarm pabrikan

en: Never
id: Tidak pernah

en: Weekdays
id: Hari-hari kerja

en: Weekends
id: Akhir minggu

en: Daily
id: Tiap Hari

en: in %1d %2h %3m
id: dalam %1d %2h %3m

en: in %1h %2m
id: dalam %1h %2m

en: in %1m
id: dalam %1m

en: New alarm
id: Alarm baru

en: Delete alarm
id: Hapus alarm

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
id: tambahkan suara dari

en: Retrieving location...
id: Mengambil lokasi...

en: App Information
id: Informasi aplikasi

en: Clock App
id: Jam

en: Version %1
id: Versi %1

en: Get the source
id: Dapatkan kode sumbernya

en: Report issues
id: Laporkan masalah

en: Help translate
id: Bantu menterjemahkan

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
id: Putaran

en: Lap Time
id: Waktu Putaran

en: Total Time
id: Jumlah Waktu

en: Stop
id: Berhenti

en: Start
id: Mulai

en: Resume
id: Lanjutkan

en: Clear
id: Bersihkan

en: Active
id: Aktif

en: Saved Timers
id: Timer yang Tersimpan

en: Enter timer name
id: Masukkan nama timer

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
id: Tambah

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
id: Kota

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
id: di belakang

en: ahead
id: di depan

en: Same time
id: waktu yang sama

en: Select a city
id: Pilih kota

en: Search...
id: Cari...

en: Searching for a city
id: mencari kota

en: No City Found
id: tidak ada pilihan kota

en: Unable to connect.
id: Tidak dapat tersambung.

en: Please check your network connection and try again
id: tolong periksa koneksi jaringanmu dan coba lagi

en: Ivory Coast
id: pantai gading

en: United States
id: Amerika Serikat

en: Algeria
id: Aljazair

en: Jordan
id: Yordania

en: Netherlands
id: Belanda

en: Russia
id: Rusia

en: Turkey
id: Turki

en: Madagascar
id: Madagaskar

en: Paraguay
id: Paraguai

en: Athens
id: Athena

en: Greece
id: Yunani

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: Iraq
id: Irak

en: Spain
id: Spanyol

en: Lebanon
id: Libanon

en: United Kingdom
id: Kerajaan Inggris

en: Germany
id: Jerman

en: Colombia
id: Kolombia

en: Republic of the Congo
id: Republik Kongo

en: Belgium
id: Belgia

en: Romania
id: Rumania

en: Hungary
id: Hongaria

en: Cairo
id: Kairo

en: Egypt
id: Mesir

en: Calcutta
id: Kalkuta

en: Canada
id: Kanada

en: Mexico
id: Meksiko

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: Casablanca
id: Kassablanka

en: Morocco
id: Maroko

en: Cayman Islands
id: Kepulauan Cayman

en: Ireland
id: Irlandia

en: Easter Island
id: Pulau Easter

en: Palestine
id: Palestina

en: Turks and Caicos Islands
id: Kepulauan Turks dan Caicos

en: Democratic Republic of the Congo
id: Republik Demokratik Kongo

en: Poland
id: Polandia

en: Svalbard and Jan Mayen
id: Svalbard dan Jan Mayen

en: Macau
id: Makau

en: Macao
id: Makao

en: Mexico City
id: Kota Mexico

en: Italy
id: Italia

en: Bahamas
id: Kepulauan Bahama

en: Japan
id: Jepang

en: Norway
id: Norwegia

en: France
id: Perancis

en: Cambodia
id: Kamboja

en: Trinidad and Tobago
id: Trinidad dan Tobago

en: Czech Republic
id: Republik Ceko

en: North Korea
id: Korea Utara

en: Iceland
id: Islandia

en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

en: Rome
id: Roma

en: Yemen
id: Yaman

en: Dominican Republic
id: Republik Dominika

en: São Tomé and Príncipe
id: São Tomé dan Príncipe

en: Bosnia and Herzegovina
id: Bosnia dan Herzegovina

en: Saint Kitts and Nevis
id: Saint Kitts dan Nevis

en: Falkland Islands
id: Kepulauan Falkland

en: Sweden
id: Swedia

en: Vatican City
id: Kota Vatikan

en: Croatia
id: Kroasia
