ubuntu-clock-app - en to gd translation catalogue (249 entries)

en: Clock
gd: Cleoc

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
gd: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;ùine;àm;uair;caismeachd;dùsgadh;saoghal;stad-uaireadair;

en: Settings
gd: Roghainnean

en: Label
gd: Leubail

en: Delete
gd: Sguab às

en: Alarms
gd: Caismeachdan

en: Alarm
gd: Caismeachd

en: Back
gd: Air ais

en: Select None
gd: Dì-thagh na h-uile

en: Select All
gd: Tagh na h-uile

en: No saved alarms
gd: Chan eil caismeachd air a sàbhaladh ann

en: Tap the + icon to add an alarm
gd: Gnog air an ìomhaigheag + gus caismeachd a chur ris

en: Repeat
gd: Tachair a-rithist

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
gd[0]: %1 mhionaid
gd[1]: %1 mhionaid
gd[2]: %1 mionaidean
gd[3]: %1 mionaid

en: Alarm volume
gd: Àirde na fuaime

en: Alarm stops after
gd: Sguiridh a' chaismeachd às dèidh

en: Snooze for
gd: Dèan dùsal fad

en: Vibration
gd: Dèan crith

en: Change time and date
gd: Atharraich an ceann-là is àm

en: Sound
gd: Fuaim

en: Custom alarm sounds
gd: Fuaimean caismeachd gnàthaichte

en: Add sound
gd: Cuir fuaim ris

en: Default alarm sounds
gd: Fuaimean caismeachd tùsail

en: Never
gd: Chan ann idir

en: Weekdays
gd: Gach latha obrach

en: Weekends
gd: Gach deireadh-seachdaine

en: Daily
gd: Gach latha

en: in %1d %2h %3m
gd: ann an %1l %2u %3m

en: in %1h %2m
gd: ann an %1u %2m

en: in %1m
gd: ann an %1m

en: New alarm
gd: Caismeachd ùr

en: Edit alarm
gd: Deasaich a' chaismeachd

en: Delete alarm
gd: Sguab às a chaismeachd

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
gd: Cuir fuaim ris o

en: Retrieving location...
gd: A' faighinn far a bheil thu...

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
gd: Cuairt

en: Lap Time
gd: Ùine na cuairte

en: Total Time
gd: An ùine gu h-iomlan

en: Stop
gd: Stad

en: Start
gd: Tòisich

en: Resume
gd: Lean air

en: Clear
gd: Falamhaich

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
gd: Cuir ris

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
gd: Baile

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
gd: air deireadh

en: ahead
gd: air thoiseach

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by minute, and the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2m %3
gd: %1u %2m %3

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
gd: %1u %2

en: Same time
gd: An aon àm

en: Select a city
gd: Tagh baile

en: Search...
gd: Lorg...

en: Searching for a city
gd: A' lorg baile

en: No City Found
gd: Cha deach baile a lorg

en: Unable to connect.
gd: Chan urrainn dhuinn ceangal a dhèanamh.

en: Please check your network connection and try again
gd: Thoir sùil air a' cheangal dhan lìonraidh agad is feuch ris a-rithist

en: Ivory Coast
gd: An Costa Ìbhri

en: Ghana
gd: Gàna

en: Addis Ababa
gd: Addis Abeba

en: Ethiopia
gd: An Itiop

en: Australia
gd: Astràilia

en: United States
gd: Na Stàitean Aonaichte

en: Algiers
gd: Dzayer (Algiers)

en: Algeria
gd: Aildiria

en: Almaty
gd: Almatı

en: Kazakhstan
gd: Casachstàn

en: Jordan
gd: Iòrdan

en: Netherlands
gd: Na Tìrean Ìsle

en: Russia
gd: An Ruis

en: Turkey
gd: An Tuirc

en: Madagascar
gd: Madagasgar

en: Aruba
gd: Arùba

en: Paraguay
gd: Paraguaidh

en: Athens
gd: An Àithne

en: Greece
gd: A' Ghreug

en: Auckland
gd: Tāmaki Makaurau/Auckland

en: New Zealand
gd: Sealainn Nuadh

en: Iraq
gd: Ioràc

en: Bahrain
gd: Bachrain

en: Azerbaijan
gd: Asarbaideàn

en: India
gd: Na h-Innseachan

en: Thailand
gd: Dùthaich nan Tàidh

en: Spain
gd: An Spàinnt

en: China
gd: An t-Sìn

en: Lebanon
gd: Leabanon

en: Belfast
gd: Béal Feirste

en: United Kingdom
gd: An Rìoghachd Aonaichte

en: Belgrade
gd: Beograd

en: Serbia
gd: An t-Sèirb

en: Belize
gd: A' Bheilìs

en: Brazil
gd: Braisil

en: Germany
gd: A' Ghearmailt

en: Bermuda
gd: Bearmùda

en: Malawi
gd: Malabhaidh

en: Colombia
gd: Coloimbia

en: Slovakia
gd: An t-Slòbhac

en: Republic of the Congo
gd: Poblachd na Congo

en: Brussels
gd: A' Bhruiseal

en: Belgium
gd: A' Bheilg

en: Romania
gd: Romàinia

en: Hungary
gd: An Ungair

en: Argentina
gd: An Argantain

en: Egypt
gd: An Èiphit

en: Calgary
gd: Calgairidh

en: Canary
gd: Na h-Eileanan Canàrach

en: Mexico
gd: Meagsago

en: Cape Town
gd: Baile a' Chip

en: South Africa
gd: Afraga a Deas

en: Venezuela
gd: A' Bheiniseala

en: Morocco
gd: Moroco

en: Cayman Islands
gd: Na h-Eileanan Caimean

en: Moldova
gd: A' Mholdobha

en: Sri Lanka
gd: Sri Lanca

en: Guinea
gd: Gini

en: Copenhagen
gd: Beirbh

en: Denmark
gd: An Danmhairg

en: Costa Rica
gd: Costa Rìcea

en: Curacao
gd: Curaçao

en: Senegal
gd: Seanagal

en: Syria
gd: Siridhea

en: Dar es Salaam
gd: Dàr as-Salàm

en: Tanzania
gd: An Tansan

en: Bangladesh
gd: Bangladais

en: Djibouti
gd: Diobùtaidh

en: Qatar
gd: Catar

en: Dominica
gd: Doiminicea

en: United Arab Emirates
gd: Na h-Iomaratan Arabach Aonaichte

en: Dublin
gd: Baile Átha Cliath

en: Ireland
gd: Èirinn

en: Easter Island
gd: Rapa Nui

en: Chile
gd: An t-Sile

en: El Salvador
gd: An Salbhador

en: Fiji
gd: Fìdi

en: Sierra Leone
gd: Siarra Leòmhann

en: Botswana
gd: Botsuana

en: Gaza
gd: Gàsa

en: Palestine
gd: Palastain

en: Gibraltar
gd: Diobraltar

en: Grand Turk
gd: An Tuirc Mhòr

en: Turks and Caicos Islands
gd: Na h-Eileanan Turcach is Caiceo

en: Grenada
gd: Greanàda

en: Guatemala
gd: Guatamala

en: Guyana
gd: Guidheàna

en: Israel
gd: Iosrael

en: Vietnam
gd: Bhiet-Nam

en: Zimbabwe
gd: An t-Sìombab

en: Cuba
gd: Cùba

en: Finland
gd: An Fhionnlann

en: Ho Chi Minh City
gd: Cathair Ho Chi Minh

en: Pakistan
gd: Pagastàn

en: Isle of Man
gd: Eilean Mhanainn

en: Indonesia
gd: Na h-Innd Innse

en: Jerusalem
gd: Ierusalam

en: Johannesburg
gd: Hannsaborgh

en: Afghanistan
gd: Afghanastàn

en: Sudan
gd: Sudàn

en: Ukraine
gd: An Ucràin

en: Rwanda
gd: Rubhanda

en: Democratic Republic of the Congo
gd: Poblachd Dheamocratach na Congo

en: Kiribati
gd: Ciribeas

en: Poland
gd: A' Phòlainn

en: Malaysia
gd: Malaidhsea

en: Kuwait City
gd: Cathair Chuibhèit

en: Kuwait
gd: Cuibhèit

en: Nigeria
gd: Nigèiria

en: Peru
gd: Pearù

en: Lisbon
gd: Lisboa

en: Portugal
gd: A' Phortagail

en: London
gd: Lunnainn

en: Svalbard and Jan Mayen
gd: Svalbard is Jan Mayen

en: Luxembourg
gd: Lugsamburg

en: Macau
gd: Macàthu

en: Macao
gd: Macàthu

en: Maldives
gd: Na h-Eileanan Mhaladaibh

en: Nicaragua
gd: Niocaragua

en: Philippines
gd: Na h-Eileanan Filipineach

en: Martinique
gd: Mairtinic

en: Lesotho
gd: Leasoto

en: Mexico City
gd: Cathair Mheagsago

en: Milan
gd: Milano

en: Italy
gd: An Eadailt

en: Belarus
gd: A' Bhealaruis

en: Mogadishu
gd: Muqdìshù

en: Somalia
gd: Somàilia

en: Liberia
gd: Libèir

en: Uruguay
gd: Uruguaidh

en: Moscow
gd: Mosgo

en: Munich
gd: München

en: Oman
gd: Omàn

en: Kenya
gd: Ceinia

en: Bahamas
gd: Na h-Eileanan Bhathama

en: New York
gd: Nuadh Eabhrac

en: Newfoundland
gd: Talamh an Èisg

en: New Caledonia
gd: Cailleann Nuadh

en: Japan
gd: An t-Seapan

en: Norway
gd: An Nirribhidh

en: Suriname
gd: Suranam

en: Paris
gd: Paras

en: France
gd: An Fhraing

en: Perth
gd: Peairt

en: Cambodia
gd: Cambuidea

en: Port of Spain
gd: Port na Spàinne

en: Trinidad and Tobago
gd: Trianaid is Tobago

en: Port au Prince
gd: Port-au-Prince

en: Haiti
gd: Haidhti

en: Prague
gd: Praha

en: Czech Republic
gd: Poblachd na Seice

en: Pyongyang
gd: Pyeongyang

en: North Korea
gd: Coirèa a Tuath

en: Ecuador
gd: Eacuador

en: Rangoon
gd: Rangun

en: Myanmar
gd: Miànmar

en: Iceland
gd: Innis Tìle

en: Riga
gd: Rìga

en: Latvia
gd: An Laitbhe

en: Saudi Arabia
gd: Aràibia nan Sabhd

en: Rome
gd: An Ròimh

en: Samoa
gd: Samotha

en: Puerto Rico
gd: Porto Rìceo

en: Sanaa
gd: Sana'a

en: Yemen
gd: An Eaman

en: Dominican Republic
gd: A' Phoblachd Dhoiminiceach

en: São Tomé and Príncipe
gd: São Tomé is Príncipe

en: Bosnia and Herzegovina
gd: Bosna is Hearsagobhana

en: South Korea
gd: Coirèa a Deas

en: Singapore
gd: Singeapòr

en: Macedonia
gd: A' Mhasadon

en: Sofia
gd: Sofiya

en: Bulgaria
gd: A' Bhulgair

en: St.Johns
gd: St. Johns

en: St.Kitts
gd: Naomh Crìstean

en: Saint Kitts and Nevis
gd: Naomh Crìstean is Nibheis

en: St.Louis
gd: St. Louis

en: Falkland Islands
gd: Na h-Eileanan Fàclannach

en: Stockholm
gd: Stoc Tholm

en: Sweden
gd: An t-Suain

en: Sydney
gd: Sidni

en: Taiwan
gd: Taidh-Bhàn

en: Estonia
gd: An Eastoin

en: Iran
gd: Ioràn

en: Libya
gd: Libia

en: Tunisia
gd: Tuinisea

en: Mongolia
gd: Dùthaich nam Mongol

en: Vatican City
gd: Cathair na Bhatacain

en: Vienna
gd: Wien

en: Austria
gd: An Ostair

en: Lithuania
gd: An Liotuain

en: Warsaw
gd: Warszawa

en: Croatia
gd: A' Chròthais

en: Switzerland
gd: An Eilbheis
