ubuntu-clock-app - en to br translation catalogue (184 entries)

en: Clock
br: Eurier

en: time;alarm;alert;clock;world;stopwatch;
br: eur,alarm;diwall;horolaj;bed;kronometr;

en: Settings
br: Arventennoù

en: Delete
br: Diverkañ

en: Alarms
br: Alarmoù

en: Back
br: Distreiñ

en: Select None
br: Chom hep diuzañ netra

en: Select All
br: Diuzañ pep tra

en: No saved alarms
br: N'eus alarm ebet enrollet

en: Tap the + icon to add an alarm
br: Pouezit war an arlun + evit ouzhpennañ un alarm

en: Repeat
br: Adober

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
br[0]: %1 vunutenn
br[1]: %1 a vunutoù

en: Alarm volume
br: Kreñvder an alarm

en: Alarm stops after
br: Paouez a ra an alarm goude

en: Snooze for
br: Kousket e-pad

en: Vibration
br: Daskren

en: Change time and date
br: Cheñch an eur hag an deiziad

en: Sound
br: Son

en: Custom alarm sounds
br: Sonioù alarm personelaet

en: Add sound
br: Ouzhpennañ ur son

en: Default alarm sounds
br: Sonioù alarm dre ziouer

en: Never
br: Morse

en: Weekdays
br: War ar pemdez

en: Weekends
br: Dibennoù-sizhun

en: Daily
br: Bemdez

en: in %1d %2h %3m
br: a-benn %1d %2e %3mun

en: in %1h %2m
br: e %1e %2m

en: in %1m
br: e %1m

en: New alarm
br: Alarm nevez

en: Edit alarm
br: Aozañ an alarm

en: Delete alarm
br: Diverkañ an alarm

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
br: Ouzhpennañ ur son eus

en: Retrieving location...
br: Oc'h adtapout al lec'h...

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
br: Tro

en: Lap Time
br: Amzer an dro

en: Total Time
br: Amzer en holl

en: Stop
br: Paouez

en: Start
br: Loc'hañ

en: Resume
br: Kenderc'hel

en: Clear
br: Diverkañ

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
br: Ouzhpennañ

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
br: Kêr

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
br: war-lerc'h

en: ahead
br: a-raok

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by minute, and the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2m %3
br: %1e %2m %3

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
br: %1e %2

en: Same time
br: Memes eur

en: Select a city
br: Diuzañ ur gêr

en: Search...
br: Klask...

en: Searching for a city
br: O klask ur gêr

en: No City Found
br: N'eus bet kavet kêr ebet

en: Unable to connect.
br: Ne c'haller ket kevreañ.

en: Please check your network connection and try again
br: Gwiriit ho kevreadur ouzh ar rouedad, mar plij, hag esaeit en-dro

en: Ivory Coast
br: Aod an Olifant

en: Addis Ababa
br: Addis Abeba

en: Ethiopia
br: Etiopia

en: Australia
br: Aostralia

en: United States
br: Stadoù-Unanet

en: Algiers
br: Aljer

en: Algeria
br: Aljeria

en: Kazakhstan
br: Kazakstan

en: Jordan
br: Jordania

en: Netherlands
br: Izelvroioù

en: Russia
br: Rusia

en: Andorra
br: Andora

en: Turkey
br: Turkia

en: Madagascar
br: Madagaskar

en: Athens
br: Aten

en: Greece
br: Gres

en: New Zealand
br: Zeland-Nevez

en: Bahrain
br: Bahrein

en: Azerbaijan
br: Azerbaidjan

en: Spain
br: Spagn

en: China
br: Sina

en: Beirut
br: Bayrut

en: Lebanon
br: Liban

en: United Kingdom
br: Rouantelezh-Unanet

en: Belgrade
br: Beograd

en: Germany
br: Alamagn

en: Colombia
br: Kolombia

en: Brazzaville
br: Brazavil

en: Republic of the Congo
br: Republik Kongo

en: Brussels
br: Brusel

en: Belgium
br: Belgia

en: Bucharest
br: Bukarest

en: Romania
br: Roumania

en: Hungary
br: Hungaria

en: Argentina
br: Arc'hantina

en: Cairo
br: Kaero

en: Egypt
br: Egipt

en: Canada
br: Kanada

en: Canary
br: Kanariez

en: Mexico
br: Mec'hiko

en: Cape Town
br: Ar C'hap

en: South Africa
br: Suafrika

en: Morocco
br: Maroko

en: Cayman Islands
br: Inizi Cayman

en: Guinea
br: Ginea

en: Copenhagen
br: Kopenhagen

en: Denmark
br: Danmark

en: Damascus
br: Damask

en: Syria
br: Siria

en: United Arab Emirates
br: Emirelezhioù Arab Unanet

en: Dublin
br: Dulenn

en: Ireland
br: Iwerzhon

en: Easter Island
br: Enez Pask

en: El Salvador
br: Salvador

en: Fiji
br: Fidji

en: Palestine
br: Palestina

en: Gibraltar
br: Jibraltar

en: Turks and Caicos Islands
br: Inizi Turks ha Caicos

en: Guyana
br: Gwiana

en: Hanoi
br: Ha Noi

en: Vietnam
br: Viêt Nam

en: Havana
br: La Habana

en: Cuba
br: Kuba

en: Ho Chi Minh City
br: Kêr Ho Chi Minh

en: Islamabad
br: Islâmâbâd

en: Isle of Man
br: Enez-Vanav

en: Indonesia
br: Indonezia

en: Jerusalem
br: Jeruzalem

en: Kabul
br: Kaboul

en: Uganda
br: Ouganda

en: Sudan
br: Soudan

en: Ukraine
br: Ukraina

en: Democratic Republic of the Congo
br: Republik demokratel Kongo

en: Poland
br: Polonia

en: Kuwait City
br: Koweit

en: Kuwait
br: Koweit

en: Peru
br: Perou

en: Lisbon
br: Lisboa

en: London
br: Londrez

en: Svalbard and Jan Mayen
br: Svalbard ha Jan Mayen

en: Luxembourg
br: Luksembourg

en: Macao
br: Macau

en: Maldives
br: Maldivez

en: Philippines
br: Filipinez

en: Martinique
br: Martinik

en: Mexico City
br: Mec'hiko

en: Italy
br: Italia

en: Mogadishu
br: Muqdisho

en: Moscow
br: Moskov

en: Munich
br: München

en: Muscat
br: Masqat

en: New South Wales
br: Su-Kembre Nevez

en: Newfoundland
br: An Douar Nevez

en: Nouméa
br: Numea

en: New Caledonia
br: Kaledonia Nevez

en: Nuestra Señora de La Paz
br: La Paz

en: Norway
br: Norvegia

en: Suriname
br: Surinam

en: Paris
br: Pariz

en: France
br: Frañs

en: Phnom Penh
br: Phnum Pénh

en: Cambodia
br: Kambodja

en: Trinidad and Tobago
br: Trinidad ha Tobago

en: Port au Prince
br: Port-au-Prince

en: Prague
br: Praha

en: Czech Republic
br: Republik Tchek

en: North Korea
br: Norzh-Korea

en: Iceland
br: Island

en: Riyadh
br: Riyad

en: Saudi Arabia
br: Arabia Saoudat

en: Rome
br: Roma

en: Sanaa
br: Sana

en: Dominican Republic
br: Republik Dominikan

en: São Tomé and Príncipe
br: São Tomé ha Príncipe

en: Bosnia and Herzegovina
br: Bosnia ha Herzegovina

en: South Korea
br: Su-Korea

en: Singapore
br: Singapoura

en: Macedonia
br: Makedonia

en: Saint Kitts and Nevis
br: Saint Kitts ha Nevis

en: Falkland Islands
br: Inizi Falkland

en: Sweden
br: Sveden

en: Libya
br: Libia

en: Tunis
br: Tuniz

en: Tunisia
br: Tunizia

en: Ulan Bator
br: Ulaanbaatar

en: Vatican City
br: Vatikan

en: Austria
br: Aostria

en: Lithuania
br: Lituania

en: Warsaw
br: Varsovia

en: Croatia
br: Kroatia

en: Switzerland
br: Suis
