ubuntu-clock-app - en to ug translation catalogue (417 entries)

en: Clock
ug: سائەت

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Label
ug: ئەن

en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: Alarms
ug: قوڭغۇراقلار

en: Alarm
ug: قوڭغۇراق

en: Back
ug: قايتىش

en: Select None
ug: ھەممىنى تاللىما

en: Select All
ug: ھەممىنى تاللا

en: Repeat
ug: تەكرارلا

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
ug[0]: %1 مىنۇت

en: Alarm volume
ug: قوڭغۇراق ئاۋاز مىقدارى

en: Vibration
ug: تىتىرەش

en: Change time and date
ug: ۋاقىت ۋە چېسلا ئۆزگەرتىش

en: Sound
ug: ئاۋاز

en: Add sound
ug: ئاۋاز قۇشۇش

en: Default alarm sounds
ug: كۆڭۈلدىكى قوڭغۇراق ئاۋازى

en: Never
ug: ھەرگىز

en: Weekdays
ug: بىنەپتە كۈنلەر

en: Weekends
ug: ھەپتە ئاخىرى

en: Daily
ug: كۈندە

en: New alarm
ug: قوڭغۇراق قۇرۇش

en: Edit alarm
ug: قۇڭغۇراق تەھىرىرلەش

en: Delete alarm
ug: قوڭغۇراق ئۈچۈرۈش

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
ug: ئۈزى خالىغان ئاۋاز قۇشۇش

en: Total Time
ug: ئۇمۇمى ۋاقىت

en: Stop
ug: توختا

en: Start
ug: باشلاش

en: Resume
ug: داۋاملاشتۇر

en: Clear
ug: تازىلا

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
ug: قوش

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
ug: شەھەر

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
ug: كەينى

en: ahead
ug: ئالدى

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
ug: %1 سائەت %2

note: TRANSLATORS: the first argument is minute, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1m %2
ug: %1 مېنۇت %2

en: Same time
ug: ئوخشاش ۋاقىت

en: Select a city
ug: شەھىرىنى تاللاڭ

en: Search...
ug: ئىزدە…

en: Unable to connect.
ug: ئۇلانمىدى

en: Abidjan
ug: ئابىجان

en: Ivory Coast
ug: پىل چىشى قىرغىقى

en: Accra
ug: ئاككرا

en: Ghana
ug: گانا

en: Addis Ababa
ug: ئەددىس-ئەبېبە

en: Ethiopia
ug: ئېفىيوپىيە

en: Adelaide
ug: ئادېلايدې

en: Australia
ug: ئاۋسترالىيە

en: Albuquerque
ug: ئالبۇكۋېركۋې

en: United States
ug: ئامېرىكا

en: Algiers
ug: ئالجىر

en: Algeria
ug: ئالجىرىيە

en: Almaty
ug: ئالمۇتا

en: Kazakhstan
ug: قازاقىستان

en: Amman
ug: ئاممان

en: Jordan
ug: ئىيوردانىيە

en: Amsterdam
ug: ئامستېردام

en: Netherlands
ug: گوللاندىيە

en: Anadyr
ug: ئانادىر

en: Russia
ug: رۇسىيە

en: Anchorage
ug: ئانكورېج

en: Andorra
ug: ئاندوررا بەگلىكى

en: Ankara
ug: ئەنقەرە

en: Turkey
ug: تۈركىيە

en: Ann Arbor
ug: ئان-ئاربور

en: Antananarivo
ug: تانانارىۋ

en: Madagascar
ug: ماداغاسقار

en: Aqtau
ug: ئاقتاي

en: Aruba
ug: ئارۇبا

en: Asunción
ug: ئاسۇنسىيون

en: Paraguay
ug: پاراگۋاي

en: Athens
ug: ئافېنا

en: Greece
ug: گىرېتسىيە

en: Atlanta
ug: ئاتلانتا

en: Auckland
ug: ئاۋكلاند

en: New Zealand
ug: يېڭى زېلاندىيە

en: Austin
ug: ئائۇستىن

en: Baghdad
ug: باغداد

en: Iraq
ug: ئىراق

en: Bahrain
ug: بەھرەين

en: Baku
ug: باكۇ

en: Azerbaijan
ug: ئەزەربەيجان

en: Baltimore
ug: بالتىمور

en: Bangalore
ug: بانگالور

en: India
ug: ھىندىستان

en: Bangkok
ug: باڭكوك

en: Thailand
ug: تايلاند

en: Barbados
ug: باربادوس

en: Barcelona
ug: بارسېلونا

en: Spain
ug: ئىسپانىيە

en: Beijing
ug: بېيجىڭ

en: China
ug: جۇڭگو

en: Beirut
ug: بېيرۇت

en: Lebanon
ug: لىۋان

en: Belfast
ug: بېلفاست

en: United Kingdom
ug: ئەنگلىيە پادىشاھلىقى

en: Belgrade
ug: بېلگراد

en: Serbia
ug: سېربىيە

en: Belize
ug: بېلىز

en: Belo Horizonte
ug: بېلو خورىزونتې

en: Brazil
ug: بىرازىلىيە

en: Berlin
ug: بېرلىن

en: Germany
ug: گېرمانىيە

en: Bermuda
ug: بېرمۇدا تاقىم ئاراللىرى

en: Malawi
ug: مالاۋى

en: Bogotá
ug: بوگۇتا

en: Colombia
ug: كولومبىيە

en: Boston
ug: بوستون

en: Brasília
ug: بىرازىلىيە

en: Bratislava
ug: بىراتىسلاۋا

en: Slovakia
ug: سىلوۋاكىيە

en: Brazzaville
ug: بىراززاۋىل

en: Republic of the Congo
ug: كونگو جۇمھۇرىيىتى

en: Brisbane
ug: بىرىسبان

en: Brussels
ug: بىريۇسسېل

en: Belgium
ug: بېلگىيە

en: Bucharest
ug: بۇخارېست

en: Romania
ug: رۇمىنىيە

en: Budapest
ug: بۇداپېشت

en: Hungary
ug: ۋېنگىرىيە

en: Buenos Aires
ug: بۇئېنۇس-ئايرېس

en: Argentina
ug: ئارگېنتىنا

en: Cairo
ug: قاھىرە

en: Egypt
ug: مىسىر

en: Calgary
ug: كالگارى

en: Canada
ug: كانادا

en: Cambridge
ug: كامبرىج

en: Canberra
ug: كانبېررا

en: Cancún
ug: كانكúن

en: Mexico
ug: مېكسىكا

en: Cape Town
ug: كېيپ-تائۇن

en: South Africa
ug: جەنۇبىي ئافرىقا

en: Caracas
ug: كاراكاس

en: Venezuela
ug: ۋېنېزۇئېلا

en: Morocco
ug: ماراكەش

en: Cayman Islands
ug: كايمان تاقىم ئاراللىرى

en: Chicago
ug: چىكاگو

en: Chihuahua
ug: چىۋاۋا

en: Chişinău
ug: كىشىنېۋ

en: Moldova
ug: مولدوۋا

en: Cincinnati
ug: كىنكىنناتى

en: Cleveland
ug: كىلېۋېلاند

en: Colombo
ug: كولومبو

en: Sri Lanka
ug: سىرىلانكا

en: Columbus
ug: كولۇمبۇس

en: Conakry
ug: كوناكرى

en: Guinea
ug: گىۋىنېيە

en: Copenhagen
ug: كوپېنھاگېن

en: Denmark
ug: دانىيە

en: Costa Rica
ug: كوستارىكا

en: Curaçao
ug: كۇراسو

en: Dakar
ug: داكار

en: Senegal
ug: سېنېگال

en: Dallas
ug: داللاس

en: Damascus
ug: دەمەشق

en: Syria
ug: سۈرىيە

en: Dar es Salaam
ug: دارېسسالام

en: Tanzania
ug: تانزانىيە

en: Darwin
ug: دارۋىن

en: Delhi
ug: دېھلى

en: Denver
ug: دېنۋېر

en: Detroit
ug: دېترويت

en: Dhaka
ug: داككا

en: Bangladesh
ug: باڭلادىش

en: Djibouti
ug: جىبۇتى

en: Doha
ug: دوھا

en: Qatar
ug: قاتار

en: Dominica
ug: دانىيە

en: Dubai
ug: دۇبەي

en: United Arab Emirates
ug: ئەرەب بىرلەشمە خەلىپىلىكى

en: Dublin
ug: دۇبلىن

en: Ireland
ug: ئىرېلاندىيە

en: Easter Island
ug: پاسكاليا ئارىلى

en: Chile
ug: چىلى

en: Edmonton
ug: ئېدمونتون

en: El Salvador
ug: سالۋادور

en: Fiji
ug: فىجى

en: Fortaleza
ug: فورتالېزا

en: Frankfurt
ug: فىرانكفۇرت

en: Freetown
ug: فىرېتوۋن

en: Sierra Leone
ug: سېررالېئون

en: Gaborone
ug: گابورون

en: Botswana
ug: بوتسۋانا

en: Gaza
ug: غەززە

en: Palestine
ug: پەلەستىن

en: Gibraltar
ug: جەبىلتارىق

en: Turks and Caicos Islands
ug: تۇركس ۋە كايكوس تاقىم ئاراللىرى

en: Grenada
ug: گرېنادا

en: Guam
ug: گۇئام ئارىلى

en: Guangzhou
ug: گۇئاڭجۇ

en: Guatemala
ug: گىۋاتېمالا

en: Gurgaon
ug: گۇرگائون

en: Guyana
ug: گىۋىيانا

en: Haifa
ug: خايفا

en: Israel
ug: ئىسرائىلىيە

en: Halifax
ug: خالىفاكس

en: Hamburg
ug: ھامبۇرگ

en: Hanoi
ug: خانوي

en: Vietnam
ug: ۋىيېتنام

en: Harare
ug: خارارې

en: Zimbabwe
ug: زىمبابۋې

en: Havana
ug: ھاۋانا

en: Cuba
ug: كۇبا

en: Hebron
ug: خەبرون

en: Helsinki
ug: خېلسىنكى

en: Finland
ug: فىنلاندىيە

en: Ho Chi Minh City
ug: خو چى مىنخ شەھىرى

en: Hong Kong
ug: شياڭگاڭ

en: Honolulu
ug: ھونولۇلۇ

en: Houston
ug: خىيۇستون

en: Hyderabad
ug: خىدېراباد

en: Indianapolis
ug: ئىندىئاناپولىس

en: Islamabad
ug: ئىسلامئاباد

en: Pakistan
ug: پاكىستان

en: Isle of Man
ug: مېن ئارىلى

en: Istanbul
ug: ئىستانبۇل

en: Jacksonville
ug: جاكسونۋىل

en: Jakarta
ug: جاكارتا

en: Indonesia
ug: ھىندونېزىيە

en: Jerusalem
ug: يېرۇسالېم

en: Johannesburg
ug: يوھاننېسبۇرگ

en: Kabul
ug: كابۇل

en: Afghanistan
ug: ئافغانىستان

en: Kampala
ug: كامپالا

en: Uganda
ug: ئۇگاندا

en: Karachi
ug: كاراچى

en: Khartoum
ug: خارتۇم

en: Sudan
ug: سۇدان

en: Kiev
ug: كىيېۋ

en: Ukraine
ug: ئۇكرائىنا

en: Kigali
ug: كىگالى

en: Rwanda
ug: رىۋاندا

en: Kingston
ug: كىڭستون

en: Kinshasa
ug: كىنشاسا

en: Democratic Republic of the Congo
ug: دېموكراتىك كونگو

en: Kiribati
ug: كىرىباتى

en: Knoxville
ug: كنوكسۋىللې

en: Kraków
ug: كراكوۋ

en: Poland
ug: پولشا

en: Kuala Lumpur
ug: كۇئالالۇمپۇر

en: Malaysia
ug: مالايشىيا

en: Kuwait City
ug: كۇۋەيت شەھىرى

en: Kuwait
ug: كۇۋەيت

en: Kyiv
ug: كىيېۋ

en: Nigeria
ug: نىگېرىيە

en: Lahore
ug: لاخور

en: Las Vegas
ug: لاس-ۋېگاس

en: Lima
ug: لىما

en: Peru
ug: پېرۇ

en: Lisbon
ug: لىسبون

en: Portugal
ug: پورتۇگالىيە

en: London
ug: لوندون

en: Longyearbyen
ug: لوڭيىئېربىن

en: Svalbard and Jan Mayen
ug: سىۋالبارد ۋە يان-مايېن ئارىلى

en: Los Angeles
ug: لوس-ئانجېلېس

en: Louisville
ug: لۇئىسۋىل

en: Luxembourg
ug: لىيۇكسېمبۇرگ

en: Macau
ug: ئاۋمېن

en: Macao
ug: ئاۋمېن

en: Madison
ug: مادىسون

en: Madrid
ug: مادرىد

en: Maldives
ug: مالدىۋې

en: Malta
ug: مالتا

en: Managua
ug: ماناگۇئا

en: Nicaragua
ug: نىكاراگۇئا

en: Manchester
ug: مانچېستېر

en: Manila
ug: مانىلا

en: Philippines
ug: فىلىپپىن

en: Martinique
ug: مارتىنىكا

en: Maseru
ug: ماسېرۇ

en: Lesotho
ug: لېسوتو

en: Melbourne
ug: مېلبورن

en: Memphis
ug: مېمفىس

en: Mendoza
ug: مېندوزا

en: Metlakatla
ug: مېتلاكاتلا

en: Mexico City
ug: مېكسىكا شەھىرى

en: Miami
ug: مئامى

en: Milan
ug: مىلان

en: Italy
ug: ئىتالىيە

en: Milwaukee
ug: مىلۋاۇكې

en: Minneapolis
ug: مىننېئاپولىس

en: Minsk
ug: مىنسك

en: Belarus
ug: بېلورۇسىيە

en: Mogadishu
ug: مۇقدىشو

en: Somalia
ug: سومالى

en: Monrovia
ug: مونزوۋىيە

en: Liberia
ug: لىبېرىيە

en: Monaco
ug: موناكو

en: Monterrey
ug: مونتېررېي

en: Montevideo
ug: مونتېۋىدېئو

en: Uruguay
ug: ئۇرۇگۋاي

en: Montreal
ug: مونترېئال

en: Moscow
ug: موسكۋا

en: Mountain View
ug: مۇنتاىن ۋىېۋ

en: Mumbai
ug: بومباي

en: Munich
ug: ميۇنخېن

en: Muscat
ug: مەسقات

en: Oman
ug: ئومان

en: Nairobi
ug: نايروبى

en: Kenya
ug: كېنىيە

en: Nashville
ug: ناشۋىل

en: Nassau
ug: ناسسائۇ

en: Bahamas
ug: باھاما

en: New Orleans
ug: يېڭى ئورلېئان

en: New South Wales
ug: يېڭى جەنۇبىي ۋېيلىس

en: New York
ug: نيۇ-يورك

en: Newfoundland
ug: نېۋفۇندلاند

en: Nouméa
ug: نۇمېئا

en: New Caledonia
ug: يېڭى كالېدونىيە

en: Oklahoma City
ug: ئوكلاخوما شەھىرى

en: Osaka
ug: ئوساكا

en: Japan
ug: ياپونىيە

en: Oslo
ug: ئوسلو

en: Norway
ug: نورۋېگىيە

en: Ottawa
ug: ئوتتاۋا

en: Oulu
ug: ئوئۇلۇ

en: Panamá
ug: پاناما

en: Panama
ug: پاناما

en: Paramaribo
ug: پارامارىبو

en: Suriname
ug: سۇرىنام

en: Paris
ug: پارىژ

en: France
ug: فرانسىيە

en: Perth
ug: پېرت

en: Petersburg
ug: پېتىربۇرگ

en: Philadelphia
ug: فىلادېلفىيە

en: Phnom Penh
ug: فىنوم-پېن

en: Cambodia
ug: كامبۇدژا

en: Phoenix
ug: فېنىكس

en: Pittsburgh
ug: پىتتسبۇرگ

en: Port of Spain
ug: ئىسپانىيە پورتى

en: Trinidad and Tobago
ug: تىرىنىداد ۋە توباگو

en: Haiti
ug: ھايتى

en: Portland
ug: پورتلاند

en: Prague
ug: پىراگا

en: Czech Republic
ug: چېخ جۇمھۇرىيىتى

en: Pyongyang
ug: پىڭ ياڭ

en: North Korea
ug: شىمالىي كورىيە

en: Queensland
ug: كىۋىنسلاند

en: Quito
ug: كىتو

en: Ecuador
ug: ئېكۋادور

en: Rangoon
ug: رانگون

en: Myanmar
ug: بېرمىچە

en: Reno
ug: رېنو

en: Reykjavík
ug: رېيكياۋىك

en: Iceland
ug: ئىسلاندىيە

en: Riga
ug: رىگا

en: Latvia
ug: لاتۋىيە

en: Rio de Janeiro
ug: رىئو-دې-جانېيرو

en: Riyadh
ug: رىياد

en: Saudi Arabia
ug: سەئۇدى ئەرەبىستان

en: Rome
ug: رىم

en: Sacramento
ug: ساكرامېنتو

en: Salt Lake City
ug: سولت لېيك شەھىرى

en: Samoa
ug: ساموئا

en: San Antonio
ug: سان ئانتونىو

en: San Diego
ug: سان دىېگو

en: San Francisco
ug: سان-فىرانسىسكو

en: San José
ug: سان-خوسې

en: San Juan
ug: سان-خۇئان

en: Puerto Rico
ug: پۇئېرتو-رىكو

en: San Marino
ug: سان مارىنو

en: San Salvador
ug: سان-سالۋادور

en: Sanaa
ug: سەنئا

en: Yemen
ug: يەمەن

en: Santiago
ug: سانتىياگو

en: Santo Domingo
ug: سانتو-دومىنگو

en: Dominican Republic
ug: دومىنىكا جۇمھۇرىيىتى

en: São Paulo
ug: سان-پاۋلو

en: São Tomé
ug: سان تومې

en: São Tomé and Príncipe
ug: سان تومې ۋە پرىنسىپې

en: Sarajevo
ug: سارايېۋو

en: Bosnia and Herzegovina
ug: بوسنىيە-گېرتسېگوۋىنا

en: Saskatchewan
ug: ساسكاچېۋان

en: Seattle
ug: سېئاتىل

en: Seoul
ug: سېئۇل

en: South Korea
ug: جەنۇبىي كورىيە

en: Shanghai
ug: شاڭخەي

en: Singapore
ug: سىنگاپور

en: Skopje
ug: سىكوپژې

en: Macedonia
ug: ماكېدونىيە

en: Sofia
ug: سوفىيە

en: Bulgaria
ug: بۇلغارىيە

en: Saint Kitts and Nevis
ug: ساينىت-كىرىستوفېر ۋە نېۋىس

en: Stanley
ug: ستانلېي

en: Falkland Islands
ug: فالكلاند تاقىم ئاراللىرى

en: Stockholm
ug: سىتوكھولم

en: Sweden
ug: شىۋېتسىيە

en: Suva
ug: سۇۋا

en: Sydney
ug: سىدنېي

en: Taipei
ug: تەيبېي

en: Taiwan
ug: تەيۋەن

en: Tallinn
ug: تاللىن

en: Estonia
ug: ئېستونىيە

en: Tehran
ug: تېھران

en: Iran
ug: ئىران

en: Tokyo
ug: توكيو

en: Toronto
ug: تورونتو

en: Tripoli
ug: تىرىپولى

en: Libya
ug: لىۋىيە

en: Tunis
ug: تۇنىس

en: Tunisia
ug: تۇنىس

en: Ulan Bator
ug: ئۇلان باتور

en: Mongolia
ug: موڭغولىيە

en: Vancouver
ug: ۋانكۇۋېر

en: Vatican City
ug: ۋاتىكان شەھىرى

en: Vienna
ug: ۋىيېننا

en: Austria
ug: ئاۋسترىيە

en: Vilnius
ug: ۋىلنيۇس

en: Lithuania
ug: لىتۋانىيە

en: Warsaw
ug: ۋارشاۋا

en: Washington D.C.
ug: ۋاشىنگتون D.C.

en: Winnipeg
ug: ۋىننىپېگ

en: Wrocław
ug: ۋروكلاۋ

en: Zagreb
ug: زاگرېب

en: Croatia
ug: كىرودىيە

en: Zürich
ug: سىيۇرىخ

en: Switzerland
ug: شىۋېيىتسارىيە
