ubuntu-clock-app - en to km translation catalogue (165 entries)

en: Clock
km: នាឡិកា

en: Settings
km: ការកំណត់

en: Label
km: ស្លាក

en: Delete
km: លុប

en: Alarms
km: សំឡេងរោទ៍

en: Alarm
km: សំឡេង​រោទ៍

en: Back
km: បកក្រោយ

en: Select None
km: គ្មានជ្រើស

en: Select All
km: ជ្រើសទាំងអស់

en: No saved alarms
km: មិនមានសំឡេងរោទ៍ទេ

en: Tap the + icon to add an alarm
km: ប៉ះអាយខន + ដើម្បីបន្ថែមសំឡេងរោទ៍

en: Repeat
km: ធ្វើម្ដងទៀត

en: About
km: អំពី

note: TRANSLATORS: Alarm stops after TRANSLATORS: Snooze for
en: %1 minute | %1 minutes
km[0]: %1 នាទី

en: Alarm volume
km: កម្រិតសំឡេងរោទ៍

en: Alarm stops after
km: សំឡេងរោទ៍ឈប់ក្រោយពេល

en: Snooze for
km: រម្ងាប់សម្រាប់

en: Vibration
km: រំញ័រ

en: Change time and date
km: ផ្លាស់ប្ដូរម៉ោង និងកាលបរិច្ឆេទ

en: Theme
km: ស្បែក

en: Sound
km: សំឡេង

en: Custom alarm sounds
km: កំណត់សំឡេងរោទ៍ផ្ទាល់ខ្លួន

en: Add sound
km: បន្ថែមសំឡេង

en: Default alarm sounds
km: បុរេជម្រើសសំឡេងរោទ៍

en: Never
km: មិនដែល

en: Weekdays
km: ថ្ងៃ​ធ្វើ​ការ

en: Weekends
km: ចុងសប្តាហ៍

en: Daily
km: ប្រចាំ​ថ្ងៃ

en: in %1d %2h %3m
km: ក្នុង %1ថ %2ម៉ %3ន

en: in %1h %2m
km: ក្នុង %1ម៉ %2ន

en: in %1m
km: ក្នុង %1ន

en: New alarm
km: សំឡេងរោទ៍ថ្មី

en: Edit alarm
km: កែសម្រួលសំឡេងរោទ៍

en: Delete alarm
km: លុប​សំឡេងរោទ៍

note: TRANSLATORS: This is the page title. Please keep the translation length to 3 words if possible
en: Add sound from
km: បន្ថែមសំឡេងពី

en: Retrieving location...
km: កំពុងរកទីតាំងមកវិញ…

en: App Information
km: ព័ត៌មានលម្អិតកម្មវិធី

en: Clock App
km: កម្មវិធីនាឡិកា

en: Version %1
km: កំណែ %1

en: Get the source
km: ទៅយកប្រភព

en: Report issues
km: រាយការណ៍បញ្ហា

en: Help translate
km: ជួយបកប្រែ

en: %1d %2h %3m
km: %1ថ %2ម៉ %3ន

en: %1h %2m
km: %1ម៉ %2ន

en: %1m
km: %1ន

en:  %1s
km:  %1វិ

note: TRANSLATORS: This refers to the stopwatch lap and is shown as a header where space is limited. Constrain translation length to a few characters.
en: Lap
km: ជុំ

en: Lap Time
km: ថិរវេលានៃជុំ

en: Total Time
km: សរុបថិរវេលា

en: Stop
km: ឈប់

en: Start
km: ចាប់ផ្ដើម

en: Resume
km: ធ្វើបន្ត

en: Clear
km: ជម្រះ

en: Active
km: សកម្ម

en: Saved Timers
km: កំណត់ពេលរក្សាទុក

en: Enter timer name
km: បញ្ចូលឈ្មោះកម្មវិធីកំណត់ម៉ោង

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the LEFT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: Add
km: បន្ថែម

note: TRANSLATORS: the "Add City" button looks like Add (+) City This string is the part that should appear on the RIGHT SIDE of the button. Translators for RTL languages or languages with a different word order than English please take note.
en: City
km: ទីក្រុង

note: TRANSLATORS: this indicates if the time in a world clock is behind or ahead of the time at the current location
en: behind
km: នៅពីក្រោយ

en: ahead
km: នៅពីមុខ

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by minute, and the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2m %3
km: %3 %1ម៉ %2នា

note: TRANSLATORS: the first argument is hour, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1h %2
km: %2 %1ម៉

note: TRANSLATORS: the first argument is minute, followed by the translation for either 'behind' or 'ahead'
en: %1m %2
km: %2 %1នា

en: Same time
km: ក្នុង​ពេល​តែមួយ

en: Select a city
km: ជ្រើសទីក្រុង

en: Search...
km: ស្វែង​រក...

en: Searching for a city
km: កំពុងស្វែងរកទីក្រុង

en: No City Found
km: រកទីក្រុងមិនឃើញ

en: Unable to connect.
km: ពុំអាច​តភ្ជាប់​បានទេ ។

en: Please check your network connection and try again
km: សូមពិនិត្យការតភ្ជាប់បណ្ដាញរបស់អ្នក ហើយព្យាយាមម្តងទៀត

en: Abidjan
km: អាប៊ីហ្សេន

en: Ivory Coast
km: កូតឌីវ័រ

en: Accra
km: អាក់ក្រា

en: Ghana
km: ហ្កាណា

en: Addis Ababa
km: អាឌីស​អាបេបា

en: Ethiopia
km: អេត្យូពី

en: Adelaide
km: អាឌឺឡេដ

en: Australia
km: អូស្ត្រាលី

en: Albuquerque
km: អាល់ប៊ូគែរគេ

en: United States
km: សហរដ្ឋ​អាមេរិក

en: Algiers
km: អាល់ហ្សេ

en: Algeria
km: អាល់​ហ្សេរី

en: Almaty
km: អាស៊ី/អាល់ម៉ាទី

en: Kazakhstan
km: កាហ្សាក់ស្ថាន

en: Amman
km: អាម៉ាន់

en: Jordan
km: ហ៊្សកដានី

en: Amsterdam
km: អាំស្ទែដាំ

en: Netherlands
km: ហូឡង់

en: Anadyr
km: អាណាឌី

en: Russia
km: រុស្ស៊ី

en: Anchorage
km: អង់ខូរេច៍

en: Andorra
km: អង់ដូរ៉ា

en: Ankara
km: អង់ការា

en: Turkey
km: តួកគី

en: Ann Arbor
km: អាន់អាបឺរ

en: Antananarivo
km: អង់តាណាណារីវូ

en: Madagascar
km: ម៉ាដាហ្គាស្កា

en: Aqtau
km: អាកទូ

en: Aruba
km: អារូបា

en: Asunción
km: អាស៊ុនស្យុង

en: Paraguay
km: ប៉ារ៉ាហ្គាយ

en: Athens
km: អាតែន

en: Greece
km: ក្រិក

en: Atlanta
km: អាត្លង់តា

en: Auckland
km: អ័រលែនដ៍

en: New Zealand
km: នូវែលហ្សេឡង់

en: Austin
km: អូស្ទីន

en: Baghdad
km: បាដាដ

en: Iraq
km: អ៊ីរ៉ាក់

en: Bahrain
km: បារ៉ែន

en: Baku
km: បាគូ

en: Azerbaijan
km: អាស៊ែបៃហ្សង់

en: Baltimore
km: បាល់ទីម័រ

en: Bangalore
km: បេងហ្កាលូរូ

en: India
km: ឥណ្ឌា

en: Bangkok
km: បាងកក

en: Thailand
km: ថៃ

en: Barbados
km: បាបាដុស

en: Barcelona
km: បាសេឡូណា

en: Spain
km: អេស្ប៉ាញ

en: Beijing
km: ប៉េកាំង

en: China
km: ចិន

en: Beirut
km: បេរូត

en: Lebanon
km: លីបង់

en: Belfast
km: បែលហ្វាស់

en: United Kingdom
km: ចក្រភពអង់គ្លេស

en: Belgrade
km: បែលក្រាដ

en: Serbia
km: ស៊ែប៊ី

en: Belize
km: បេលីហ្ស

en: Belo Horizonte
km: បេឡូហូរីហ្សង់តេ

en: Brazil
km: ប្រេស៊ីល

en: Berlin
km: ប៊ែកឡាំង

en: Germany
km: អាល្លឺម៉ង់

en: Bermuda
km: ប៊ឺមូដា

en: Beulah
km: បេអ៊ូឡា

en: Black Rock City
km: ប៊្លែករ៉កស៊ីធី

en: Blantyre
km: ប្លានទីរេ

en: Malawi
km: ម៉ាឡាវី

en: Bogotá
km: បូហ្គោតា

en: Colombia
km: កូឡុំប៊ី

en: Boston
km: បូស្តុន

en: Boulder
km: ប៊ូលដឺ

en: Brasília
km: ប្រេស៊ីលៀ

en: Bratislava
km: ប្រាទីស្លាវ៉ា

en: Slovakia
km: ស្លូវ៉ាគី

en: Brazzaville
km: ប្រេហ្សាវីល

en: Republic of the Congo
km: សាធារណរដ្ឋកុងហ្គោ

en: Brisbane
km: ប៊្រីសបិន

en: Brussels
km: ព្រុចសែល

en: Belgium
km: ប៊ែលហ្សិក

en: Bucharest
km: ប៊ូឆារ៉េស

en: Romania
km: រូ៉ម៉ានី

en: Budapest
km: ប៊ុយដាប៉ែស

en: Hungary
km: ហុងគ្រី

en: Buenos Aires
km: ប៊ុយណូស៊ែ

en: Argentina
km: អាហ្សង់ទីន

en: Cairo
km: គែរ

en: Egypt
km: អេហ្ស៊ីប

en: Calcutta
km: ក័លក័ត្តា

en: Calgary
km: ក័លហ្គារី

en: Canada
km: កាណាដា

en: Cambridge
km: ខេមប្រ៊ីជ

en: Canberra
km: កង់បេរ៉ា

en: Cancún
km: កានគុន

en: Mexico
km: ម៉ិកស៊ិក
